Z našeho blogu

Focení zajímavých jevů v přírodě

Navážeme na základní tipy pro focení v přírodě, které jsme si představili posledně. Tentokrát se zaměříme na focení za zajímavých atmosférických podmínek. Unikátní krajinářskou fotografii samozřejmě nevytvoříme za přímého slunce uprostřed dne. Mnohem zajímavější snímky na nás v přírodě čekají při východu či západu slunce, v noci nebo při nějakých specifických povětrnostních podmínek. Pojďme se podívat na nejzajímavější z nich!

25. 9. 2023, Jaromír Zaoral

Focení zajímavých jevů v přírodě

Krev, pot, možná i slzy, určitě srdce. Ze života tatranského nosiče

Pišta je „chatár“, horský nosič, horský průvodce, dobrovolný člen Horské služby. Přátelé si ho dobírají, že je jediný chatár ve Smokovci nebo taky chatár na nejníže položené chatě ve Vysokých Tatrách. Ve svém „Švajčiarskom dome“ se stará o muzeum horských nosičů a snaží se přenést něco ze svérázného starobylého řemesla s vlastní kulturou i níže do údolí.

22. 9. 2023, René Kujan, FOTO: archiv, Hanwag

Krev, pot, možná i slzy, určitě srdce. Ze života tatranského nosiče

Jak vystoupit na Kriváň

Kriváň se svými 2494 metry lákal pozornost člověka již od pradávna. Tato bájná hora je opředena legendami. Tradovalo se, že uvnitř žijí skřítkové a střeží poklad. Kriváň tak nejprve přitahoval pozornost lovců kamzíků a hledačů pokladů. V 15.-18. století se na úbočí hory těžily drahé kovy. Za prvovýstupce je považován Jonas Andreas Czirbesz, evangelický farář a přírodovědec z druhé poloviny 18. století. Kriváň se stal národním symbolem Slovenska. Slovenští vlastenci Štúrovci v 19. století pořádali túry právě na tuto horu. Založili tak dlouholetou tradici výstupů na tento štít.

15. 9. 2023, Magdaléna Štanglerová

Jak vystoupit na Kriváň