Adam Ondra přelézá La Dura Dura 9b+

Zpět na přehled aktualit
 

 

Rozhovor s Adamem Ondrou o jeho posledním lezeckém zářezu, cestě La Dura Dura 9b+ ve španělské Olianě...

 

Adam Ondra
foto Ondra Beneš
 • Sám název cesty, *La Dura Dura, mluví za vše a také to, že jsi v cestě strávil dohromady 9 týdnů. Jak to děláš, že dokážeš být i po delší době stále stejně motivovaný a koncentrovaný?

Vzhledem k tomu, že ve Španělsku nebydlím, občas zajedu domů, potrénuju a nemyslím na projekt, tak s motivací nemám problém. Zatímco pro Chrise Sharmu je to daleko náročnější, protože i když si řekne, že si dá na tři týdny od projektu pauzu a bude trénovat lezením jiných cest, tak odolat pokušení hodit tam jeden pokus, když to má v podstatě „za barákem“, je téměř nemožné.

A když se ten pokus nevyvede, tak je to frustrující a demotivující. Zatímco já se vždy vrátím s čerstvou motivací, s nově natrénovanou silou a dobrou kůží. Horší jsou konce výjezdů po dvou týdnech, zvláště když se nedaří udělat pokrok. Ale na nějaké vycouvání nikdy nebylo ani pomyšlení. Prostě bylo příliš pozdě na to vzdát se.

* Přeloženo do lezeckého slangu  "Nářez, Nářez"


 • Zmiňoval jsi, že raději projekt na čas opustíš a vrátíš se později, protože už v projektu nesílíš  a jde spíš o psychiku. Jak to bylo v LDD? Cítil jsi, že tě cesta stále silově posunuje nebo tě motivovalo, že jde o nejtěžší cestu světa?

Myslím, že po dvou týdnech už si člověk cestu vyladí a vypiluje. A pokud není blízko přelezu, je lepší si uvědomit, že v takové formě je cesta pravděpodobně nelezitelná. V LDD jsem se na každý trip cítil v tréninku silnější a silnější, ale byl jsem velice překvapený, o jak málo jsem se poté v LDD cítil lépe. Musel jsem opravdu hodně zesílit, abych se dostal o ty dva kroky dále.

 

Když se tak koukám zpět, tak musím objektivně zhodnotit, že na těch předchozích čtyřech výjezdech jsem na to prostě neměl. Ale každý neúspěch mě motivoval dál. Že to byla nejtěžší cesta světa – to nebylo až tak klíčové. Důležitější bylo, že to byla pro mě nejtěžší cesta a další pokrok v mém lezení.

 

 • Takže jedeš podle plánu? Každý rok se zlepšit o jeden stupínek…

Tenhle plán už se výrazně zpomalil... 9b a 9b+ mi trvalo dva roky, 9a+ a 9b taky dva roky, 9a a 9a+ taky dva roky...

 

 • La Dura Dura začíná poněkud svižně: 15 kroků 9b/b+, mizerný odpočinek za koleno, 8c+ a 8b. V posledních pokusech si padal v druhé části. Takže jsi spíš dojížděl na vytrvalost?

Spadl jsem z konce 8c+ části čtyřikrát. Není to typicky vytrvalostní cesta, jsou to dvě sekvence extrémně intenzivních pasáží za sebou se špatným restem. Zvláště v té druhé se hraje o všechno.

Adam Ondra v cestě La Dura Dura

Každý mikrodetail a zpomalení hraje roli, ale já už jsem ji měl tak nachozenou, že jsem si mohl dovolit jít extrémně rychle při zachování plynulého pohybu bez přílišného rvaní za lezecké chyty. Dojížděl jsem na nedostatek síly, ale nepadal jsem s bandaskama tvrdýma na šutr. Kdybych je měl, spadl bych již dřív. Ale každý pokus mě unavil víc než cokoliv jiného. Na další seriózní pokus ten den již nebyla síla.

Adam Ondra v cestě La Dura Dura

 • V létě jsi v Norsku vylezl svůj prvovýstup Change 9b+.  Potvrdil sis přelezem LDD obtížnost?

Myslím, že oběma cestám obtížnost 9b+ sluší. Cesty jsou odlišné. Change odpovídá daleko více mému stylu, v LDD jsem strávil více času. Když vezmeme nějaký prototyp lezce, tak si myslím, že bude mít stejný problém zopakovat Change jako La Dura Dura.

 

 • Těsně před přelezem z HUDYsportu frčela zásilka několika párů lezeček Miura. Podle fotky pořízené těsně po přelezu, vypadají tvé lezečky jako nové. Nelezeš raději v zajetých lezečkách?

Lezu raději v mírně zajetých lezečkách, ale pro odpočinek v koleni v LDD je potřeba co nejtvrdší lezečka, tak proto jsem musel lézt v takřka funglovkách.

 

 • Kolik vlastně párů za rok slezeš?

Zhruba 14 párů lezeček. Není to samozřejmě tak, že bych je slezl do díry na palci. Lezečky by ještě mnoho lezeckých dní dále, ale na nejtěžších cestách to prostě jde znát.

 

 • Jak vypadá tvé lano po 9 týdnech zkoušení?

Lano samozřejmě v průběhu roku stále měním, takže jsem cestu lezl na čtyřech různých lanech. Ale na poslední měsíční trip jsme měli nové Beal Joker 9.1 mm s úpravou UNICORE a musím říct, že jsem nezažil, abych po měsíci intenzivního lezení neřezal lano ani na jednom konci.

 • Materiál si asi dost vychytáváš, každý gram navíc je na obtíž a tření je také třeba vychytat. Jaký bílý prášek používáš?

Používám „bílé zlato“ od Black Diamond. Je hrubé, nezanechává příliš velkou vrstvu magnézia na rukou a vysušuje dobře kůži.


 • Na léto míříš zase do Norska. Vezmeš si kromě vrtačky i rybářské vybavení?

Asi jo.

 •  Díky za rozhovor a přejeme další lezecké i rybářské úlovky.

 

...za HUDY se ptala Simona Ulmonová

... foto by Vojta Vrzba, Ondra Beneš

Ondra Beneš, Edita Vopatová, Adam Ondra
 Náš HUDYteam: Ondra, Edita, Adam

 

 

Lezecký materiál Adama Ondry při přelezu La Dura, Dura 9b+...

Lezečky Miura
La Sportiva

Lezečky Miura - La Sportiva
Magnézium White Gold
Black Diamond


Magnézium Black Diamond
Lezecký úvazek Ozone
Black Diamond

Lezecký úvazek Ozone - Black Diamond
Cena: 2 501 Kč

detail produktu
Cena: 130

detail produktu
Cena: 2 129 Kč

detail produktu

 

Mohlo by vás zajímat...
Profil lezce Adama Ondry

Recenze lezeček Futura  (No Edge) od Adama Ondry 

Adam Ondra o přelezu Change 9b+

Přihlaste se k odběru newsletteru Neuniknou Vám nejlepší novinky a akce

Přidání se nezdařilo
Zpracování
Na zadanou emailovou adresu byl zaslán email, kde přidání potvrdíte

Zásady ochrany osobních údajů
Přečtěte si prosím Zásady ochrany osobních údajů na stránce pro ochranu osobních údajů