Batohy Fjällräven Singi 20 a 28 – jak se nosí?
Roman Pospíchal
4 minuty čtení
Představíme si batohy Fjällräven ze řady Singi, a to konkrétně Singi 20 a Singi 28. Ačkoli tato dvě menší outdoorová zavazadla nesou stejné jméno, a mají tudíž mnoho podobných znaků, mají i mnoho věcí rozdílných, uzpůsobených konkrétnímu využití. Společnou mají kvalitu materiálu a zpracování, nadčasový design a silný příběh švédské značky.
Ale od začátku. Jde o batohy švédské značky Fjällräven, jejíž zakladatel se výrobou batohů zabýval už od roku 1960. Batohy, a vlastně i oblečení, působí díky použitým materiálům docela jinak, než je v dnešní době obvyklé. Typicky jednobarevný, plátěný materiál je hlavním znamením Polární lišky, jak zní v překladu jméno firmy.

Singi je místo, kde dávají lišky dobrou noc
„Singi“, jak se jmenuje celá produktová řada, je více než jen název batohu. Singi je odlehlé místo ve Švédsku za polárním kruhem, kterým mimo jiné prochází trasa Kungsleden (Královská cesta). Fjällräven má podle Singi pojmenovanou celou rodinu produktů, které právě odkazují na tradiční pojetí našeho oblíbeného trekingu.
>>> JAK SPRÁVNĚ SBALIT BATOH |
>>> JAK VYBRAT BATOH NEJEN NA TURISTIKU |
>>> JAK VYBRAT BATOH DO MĚSTA |
Batoh Singi 20 je malý, ale praktický sympaťák, který se už při druhém pohledu trošičku vymyká trekingovému zaškatulkování „Singi rodiny“. Anebo ne? Pojďme si ale prvně projít nutná základní data.

Objem: 20 l |
Rozměry: 44 cm výška, 29 cm šířka, 19 cm hloubka, váha 570 gramů |
Materiál: G-1000 Heavy duty, (65 %polyester, 35 % bavlna), polyamid 500D |
Testovaný model Singi 20 je v barvě Storm, která se společně s barvou Cabin red na těchto batozích již nevyskytuje. Fjällräven nadále vyrábí batohy Singi jen v barvách více přírodních – Dark Olive a Stone Grey.
Design batohu Singi 20
Na první dobrou člověka zaujme čistý, jednoduchý design, v přední části jednolitost narušuje jen provlečená pomocná guma a vcelku velké kožené logo. Při trochu bližším pohledu si oko povšimne jakéhosi provázkového řetízku, který je našitý po bocích batohu odshora až dolů. Jde o signifikantní záležitost, která spojuje tuto rodinku batohů.

Singi 20 sice vzhledově zapadá svými typickými prvky do rodiny Singi, osobně ho ovšem škatulkuji spíše do kategorie městských batohů a batohů na jednodenní výlety. Pro použití ve městě ho předurčuje snadný a efektivní přístup odklápěcím horním víkem. S oblibou jeho víko nazývám pokličkou. Po větší části obvodu ho zipem odepnete a co vám zbude? Čistý výhled. Tento způsob jsem si velmi oblíbil, protože po rozepnutí hledíte do útrob batohu jako do roury. Ona poklička batohu je doplněna dvěma kapsami. Jednou horní, kde je zip krytý légou, a jednou vnitřní, která je pro přehlednost ušitá ze síťoviny. Obě kapsy využívají celou plochu víka, takže každý centimetr prostoru je beze zbytku využit. Všechny zipy na batohu jsou japonské provenience – YKK.

Uvnitř batohu také žádné složitosti nečekejte. Je tam jen jedna velká kapsa v oblasti zad, která mně osobně slouží pro transport nějakých desek a někdy i notebooku 15“. Jen musím zmínit, že kapsa není nijak dovnitř batohu polstrovaná, jak by to bylo u „čistokrevných“ batohů na počítač. Dno tohoto zavazadla je udělané tak, aby batůžek stál, když v něm něco máte. To třeba ocením, když do něj láduju krabičky s obědem, které se tam fakt vkládají velmi pohodlně díky zmiňovanému přístupu.
Záda batohu jsou velmi jednoduchá, spíše kontaktní. Většinu plochy tvoří příjemná síťovaná tkanina a celkově jsou záda vypolstrována pružnou pěnou. Díky této konstrukci lze batoh i v případě potřeby s opatrností i přeložit napůl. Vlastně je celý batoh i velmi skladný a když ho budete potřebovat uschovat do nějakého většího zavazadla, dokážete ho perfektně splácnout.
Ramenní popruhy jsou také polstrovány spíše decentně, ale pro zamýšlené použití dostatečně. Nachází se zde i hrudní popruh, který se dá s trochou cviku snadno výškově nastavit. Na začátku jsem zmiňoval také gumolanko, které je provlečené skrz řetízek. Tu gumu si můžete protáhnout, kam se vám to na batůžku bude hodit, klidně třeba úplně do strany a mít tam zafixované, co se vám dovnitř nevešlo. Sám jsem popruh několikrát využil k přichycení oblečení.

A na závěr jsem si nechal vysvětlení oněch řetízků. Ty tam nejsou jen jako dekorace nebo prostor pro provlékání gumolanka, ale slouží pro uchycení přídavných kapes – Singi Side Pocket a Singi gear holder (případně i Kajka Side Pocket). Ony kapsy vám pomohou zvýšit objem batohu a jejich přichycení je do jisté míry variabilní. Dokonce nemusí být jen z boku ale i zepředu na batohu. Upevňují se prostým provlečením olivek.
Dlouhodobé testování batohu Fjällräven Singi 20
Tenhle batoh testuji už asi čtyři roky. Má za sebou pár výletů, ale hlavně je to pro mě věrný parťák na cesty do práce. Spoustu cest jsem s ním absolvoval i na kole. Pro tento způsob pohybu bych u batůžku ocenil alespoň základní bederní pás, ale chápu, že to není cyklobatoh. Na tomto zavazadle oceňuji jednoduchost, vskutku bezvadný přístup k uloženým věcem a dostatečné pohodlí. Co víc potřebujete? Sice je Singi 20 po těch letech drobátko opotřebovaný, ale rozhodně nemohu říct, že by byl nějak poškozený. Batoh i po letech působí stále dost odolně a vzdorovitě. Takhle v základu jde podle mého názoru opravdu o městský batoh. Když k němu pořídíte boční kapsy, nezvětší se jen jeho objem, ale i užitná hodnota pro řadu výletníků.

Plusy |
skladnost, jednoduchý a funkční design, variabilita přídavných kapes, snadný přístup, zesílené dno |
Minusy |
boční kapsy jsou investice navíc; zřejmě díky přítomnosti bavlny v materiálu batoh opticky stárne, možná i vlivem oděru a slunečního záření |
Batoh Fjällräven Singi 28
57 cm na výšku, na šířku 27 cm a 20 cm do hloubky, váha 1400 g. Materiálové složení je stejné jako u menšího sourozence, tedy hlavním materiálem je G-1000 a uvnitř nějaký ten polyamid 500D.

Design batohu Singi 28
Na rozdíl od Singi 20 je batoh Singi 28 už na první pohled pravověrný turistický batoh. Je vyšší, opatřený bederním pásem. Celkově působí tak jako batoh do lesa. I zde vidíme provlečenou gumu skrz řetízky, které jsou nejen po stranách, ale navíc i v přední části a slouží pro připnutí zmiňovaných kapes. Velké kožené logo Fjällräven je umístěno v hodní části.
Víko batohu ukrývá poměrně prostornou kapsu, kde je schovaná pláštěnka. Navíc přístup do této kapsy je pomocí zipu ve tvaru „U“. Za mě by tento tvar zipu měl být u každé horní kapsy u každého batohu na světě, protože díky němu lze využít prostor uvnitř na maximum a vsunout tam objemnější předměty. Já do ní totiž s oblibou dávám svůj necesér ve formě dobře naplněného pouzdra Fjällräven Gear Bag. Padne tam jako… víte co. Víko batohu navíc disponuje další sadou textilních řetízků. Sice jen se čtyřmi a půl oky, ale pro nějaký ten pomocný popruh je to dostatečné.

Když si řádně prohlédneme zádový systém Fjällräven Singi 28, vidíme, že se na první pohled podobá Singi 20. Je potažen meshovou látkou, pod kterou je pěna. Pod pěnou je ale navíc vyztužení plastem a zřejmě i podélnými hliníkovými pásy zašitými do látkových pruhů. To zjistíte, když rozepnete obrácený zip uvnitř batohu. Díky tomuto vyztužení se nemusíte obávat batohu pořádně naložit. Batoh je na to stavěný.
Když už jsme nakoukli dovnitř, tak pokračujme v prohlídce. Kousek pod oním zipem je kapsa na hydrovak a vývod na hadičku směřuje k levému rameni. Na protější straně se v horní části nachází dvě kapsy nad sebou. Horní neprůhledná, do té jsem si přestěhoval pláštěnku, tak aby nezabírala místo v kapse ve víku. Spodní kapsa je meshová, takže můžete vidět, co jste tam před časem zašantročili. Zbytek vnitřního prostoru už je volný pro hromadu vaší výbavy.

Ramenní popruhy jsou dostatečně široké a dobře polstrované. Samozřejmostí je hrudní popruh. U této verze snadno výškově nastavitelný posunem po kolejničkách. A je na něm píšťalka. Nad hruďákem jsou ale ještě na každé straně dva popruhy, kam lze připnout nějaké další vybavení, například GPS nebo baterku.
Bederní pás je dostatečně bytelný, slušně polstrovaný a předtvarovaný. Na každé straně najdeme zipovou kapsu, která pojme i rozumně velký smartphone nebo drobnosti, co se hodí během dne. U obou kapes je malé oko. Nerozklíčoval jsem přesně, k čemu slouží, ale vejde se do něj expresková karabina, do které se dá připnout další vybavení. Důležitou informací může být také to, že bederní pás se dá snadno odepnout. Je provlečený zádovým systémem, se kterým je spojen suchým zipem. Dále stačí jen vycvaknout chytré přezky stavitelných popruhů v zadní části bederáku. Nemusíte je vyvlíkat, o což jsem se původně marně snažil i já. Pravděpodobně se vám to stejně nepovede.

Hlavním „highlightem“ tohoto batohu je pro mě fakt, že přístupový zip u batohu, který je vysoký 57 cm, měří neskutečných 120 cm. Co to znamená? Nemáte jen horní vstup, ale v podstatě i boční na obou stranách. Nechci se nikoho dotknout, ale který batoh to má?! Na bocích batohu jsou dále kompresní popruhy, které ale mohou také sloužit jako pomocné popruhy pro uchycení delších předmětů zasunutých do Singi Gear Holderu. O něm ještě níže.
Dlouhodobé testování batohu Fjällräven Singi 20
Tenhle batoh mám teprve něco přes rok. V prodejně se na mě dlouho usmíval. Jednoduchý čistý tvar, barva lahodící mému oku i srdci trempa. Jen ta cena a absence bočních kapes... Jenže jak to tak bývá, „tak dlouho se chodí kolem batohu, až si ho koupíte.“ Bágl jsem si vyzkoušel se zátěží a hned jsem cítil, že to by mohlo být ono. Dalším plusem pro mě byl onen dlouhý zip, zajišťující snadný přístup a přehled o věcech uvnitř. Osobně moc nemusím u batohů této velikosti klasické vrchlíky. No, nakonec jsem si ho odnesl domů včetně obou typů přídavných kapes. Převážně mám připnutý jen Singi Gear Holder. I po čase trvám na tom, že batoh je mi pohodlný a materiál dostatečně odolný. Už netrpělivě vyhlížím další trip!

Plusy |
extra dlouhý hlavní zip, pohodlí, možnost odepnutí bederního pásu, dostatek kapes (víko, vnitřek), variabilita připnutí přídavných kapes, pláštěnka, zipy YKK |
Minusy |
hlavně cena může zpočátku neprávem odrazovat |
Singi Gear Holder
Je to jednoduchá boční kapsa z materiálu G-1000 heavy duty, nahoře stáhnutelná na pružnou gumu se zdrhovadlem. Kapsa se k batohu přichycuje provlečením olivek do zmíněných podélných řetízků. Horní olivky lze zajistit ještě pomocným očkem. Součástí Gear Holderu je i přídavný popruh. Tato kapsa může dobře sloužit pro transport delších předmětů (puška, stativ), nebo jen jako obyčejná kapsa například na láhev s vodou.
![]() |
![]() |
Singi side pocket
Větší i o něco širší kapsa, než je gear holder. Je také stáhnutelná, navíc je krytá víkem a zajistitelná kovovým háčkem. Bez problému do ní dostanete lahev o objemu 1,5 litru a ještě vám zbyde prostor kolem. Uchycení samozřejmě také na olivky.
![]() |
![]() |
Několikrát jsem zmiňoval absenci kapes u batohů Singi. Pravdou ale je, že pořízením jednoho páru přídavných kapes získáváte přidavné prostory pro 4 různé batohy, protože rodina Singi (rozdělení do rodin používá hhttps://www.fjallraven.com/) patří kromě Singi 20 a Singi 28 ještě Singi 48 a lovecký speciál Singi Stubben. Já nyní vlastním dva zmíněné batohy. Až mi k tomu přibude třeba raritka v podobě Singi Stubben, tak už nyní vím, že další kapsy už kupovat nebudu.
Běžte ven a užívejte přírodu! Singi jou jou jupí jupí jou!
Roman “Mañas“ Pospíchal
FOTO: Jakub Koumar, Fjällräven, autor
Použité vybavení
Singi 20
Fjällräven
- Dark Olive
- Stone Grey
- Cabin Red
- Storm
Singi 20 značky Fjällräven je batoh s polstrovanými zády a zesíleným nepromokavým dnem.
Singi Gear Holder
Fjällräven
- Stone Grey
- Dark Olive
Připínací pouzdro k batohům Fjallraven Singi. Vhodné pro nošení lahve, pušky, stativu či rybářských prutů.
Singi 28
Fjällräven
- Stone Grey
- Dark Olive
Singi 28 od švédského výrobce Fjällräven je batoh s polstrovanými zády, zesíleným nepromokavým dnem a prostorným vstupem. Součástí je i kapsa na hydrovak nebo pláštěnka.
Singi Side pocket
Fjällräven
- Stone Grey
- Dark Olive
Kapsa Singi Side značky Fjällräven jako doplněk k batohům Singi. Přichytíte pomocí kolíčků do poutek. Vnitřní stahování kapsy na šňůrku.