Petr Kučera

 

 Petr Kučera, HUDY team Petr Kučera je jedním z nejprogresivnějších trick-linerů u nás. V současnosti je spoludržitelem českého longline rekordu (222 m).

Ovládá triky, které nikdo jiný u nás nedává, třeba backflip nebo váhu na jedné ruce.

Jeho osobním rekordem a zároveň nejdelší highline v ČR je s 82 metry délky a 27 výšky bezkonkurence. Povedlo se 6. 7. 2011. Středověký hrad Kost byl tomu svědkem.

"V současnosti je spoludržitelem českého longline rekordu (222 m)."


 

Pár otázek na Petra...

 

 • Petře, co tě přivedlo k lajnám?


Zprvu někoho bolí nohy z nástupů, někdo si zase stěžuje na bolest rukou, když je má dlouho ve vzduchu, ale jestli jdeš jenom zablbnout do parku, prakticky nic nepoznáš. Když chodíš fakt dlouhý longlajny, tak je vytrvalost na ramena hrozně znát. Na highline zase musíš mít celkovou sílu, pokud to nechodíš na pohodu, každopádně budeš hodně čapat, takže bolí tělo z chytání a opětovných nástupů. Obratnost je na lajně dost potřeba… vždycky musíš včas reagovat na to, jak si s tebou lajna pohrává, když to nemáš pod kontrolou. Čím jsi obratnější a houževnatější, tím rychlejší progres, to je vidět hlavně na dětech, stejně jako v lezení.

 

 • Čím může být slackline nebezpečná?

Přístupem lidí: nesmíš používat materiál, kterýmu nevěříš, na highline musíš nastoupit v bezpečný vzdálenosti od skály, nemůžeš napínat lajnu nad betonem, pokud si nechceš ublížit. Jakmile člověk nepřemýšlí, může se vždycky něco stát. Jediný, čeho by se člověk mohl teoreticky obávat, jsou menší zranění nohou, jako výron, nakopnutý prsty nebo tak něco. Pokud trénuješ těžší triky, nějaký to zraněni občas taky není daleko.

 

 • Co všechno si sbalíš, když vyrážíš na lajny?

První věc, na kterou nesmíš zapomenout, jsou bandáže na stromy, jinak radši nenapínat, stromy mají taky duši :-). Smyčky kolem stromu, šekly, kotvicí desku, na kterou cvakneš kladkostroj, a Gri-gri jako blokant, kotvení na lajnu a lajnu samotnou. To s sebou beru, když napínám něco delšího, na krátkou lajnu stačí místo kladkostroje ráčna. Nějaká hudba do uší se na delší lajny taky hodí. Pořád se mě někdo ptá, jestli naboso nebo v botech. Je to individuální, já třeba nosím boty převážně jenom na trickline.

 

 • Co bys poradil začátečníkům?

Zkoušet to pořád dokola a vytrvat u toho. Není to sport, kde bys hnedka něco dokázal, chce to čas. Pokud vytrváš, sklízíš kroky a metry.

 

 • Tvůj slacklinový sen?

Přejít 500 m longline, potom highline na Lost Arrow free solo. Z těch reálných mám na letošek takový předsevzetí: nachodit 100 km, přejít 250+ longline, 70+ highline a 100+ wasserline.

 

 • Co udělá slacklinerovi největší radost?

Nové a lepší kladky pod stromečkem? Mě osobně nejvíc potěší vlastní překonání...máš určitou výzvu a když se s ní popereš a překonáš se, někam tě to posune.  

 • Jde hulení a slack dohromady?

No osobně ti o tom moc nepovím, ale nemyslím si, že by to nějak zásadně zhoršovalo výkony, protože znám lezce i lajnery, kterým se daří i se zelenou pomocí. Maximálně to člověk neudejchá, ale že by tě to nějak omezovalo bych neřekl.


 • Stal se už nějakej smrtelnej úraz na lajně?

Ve Verdonu se zabil jeden slacker ze Slovinska. Chodil na highline a používal jednu šroubovací karabinu na odsedku místo pevnostních kruhů nebo osmy... Po několika pádech a chycení lajny se mu karabina musela nějakým způsobem rozšroubovat a když potom spadnul do odsedky, karabina se otevřela a on spadnul do strže pod lajnou.

 • Selhala už někdy nějaká hajlajna?

Hajlajna neselhala žádná, pokud vím. Zabil se akorát z důvodu té odsedky, ale lajna byla v pořádku. Maximálně občas nebyl vyhovující materiál na kotvení a něco selhalo, ale to se stalo vždycky při napínání... Buď se něco pohnulo nebo utrhlo, když to bylo dutý..

 • Kde tě můžeme příští rok (2012) potkat?

Určitě mě potkáte na všech slackline festivalech jak u nás, tak v zahraničí... Chystám se na tyhle festivaly: Sobotka, Hejnice (Keep balance), Bišík, Teplice (MHFF), Ostrov (International highline fest), Lublin (Urban highline festival), Ladronka (MČR), Kost (Highline meeting). Často budu v Ostrově tahat nějaký hajlajny a určit.

 

 • Co tě na slackliningu nejvíc baví?

Volnost pohybu, odpoutání od stresu, jdu si prostě lajnu pochodit a můžu vypnout mozek… ale co mě nabíjí nejvíc, jsou ty lidi kolem, to se nedá popsat…

 

 • Kolik času lajnám věnuješ? Jak to jde dohromady s lezením, zbývá ti na něj čas?

Tolik, kolik mám. Zní to, jak kdybych nic jinýho nedělal, ale kdyby to šlo, tak bych se tomu rozhodně nebránil. Když je fakt čas, tak jsem v parku nebo někde v lese klidně čtyřikrát v týdnu. Lezení je srdeční záležitos… lezu s tátou už od mala, ale za extra lezce se nepovažuju, ani nemůžu. Šlo by to asi líp, kdyby měl den 40 hodin, měl bych čas na obojí, ale snažím se to nějak skloubit, protože mě naplňuje oboje a rakticky to má k sobě blíž, než by kdo řekl.

 

 • Kterou z disciplín máš nejraději? Trickline, longline nebo highline?

Nejde úplně říct, co preferuju, záleží na rozpoložení… když je vedro, miluju „wasserline“, když mám chuť být na skalách, tak highline, když se s někým hecnu, baví mě triky, když chci chodit, tak longline, kde pomalu ani nevidíš konec. Ale za královskou disciplínu rozhodně považuju highline.

 

 • Jaké jsou mezi nimi největší rozdíly?

 

Každý si najde to svoje. Znám slacklinery, kteří se bojí výšek, takže highline pro ně moc není, někdo má rád rychlý dynamický skoky, tak je pro něj právě trickline. Longline vyžaduje určitý zkušenosti a člověk se musí kousnout, aby se někam posunul. Na wasserlajně ti zase přijde, že ti odplouvá druhej pevnej bod zároveň s vlnama, takže se s tím musíš nějak vypořádat. Všechno má něco do sebe.

 

 • Jak moc je slackline silový sport, a nebo záleží více na obratnosti nebo něčem jiném?

O síle se podle mě moc mluvit nedá. Slackline je parádní záležitost, co se týče posilování svalů od nohou po záda, když se tomu trochu věnuješ.

 

 • Co dělá slackliner v zimě?

Chodí :-). A taky se těší na další sezónu. Neni to úplně ideální chodit naboso v zimě, ale v botách a s kulichem se to dá... Je potřeba se pořádně navlíct, vzít rum s čajem a může se vesele pochodit. Rozdíl je v tom, že člověk nevydrží v parku tak dlouho, nechodí tak často a rozhodně se nenatáhne na deku jako v létě. Je tu i možnost lajny někde v tělocvičně. Tuhle možnost lze využít třeba v Hejnicích, Liberci, Praze a Varnsdorfu.

 • Trénuješ přes zimu nějaké speciální cviky?

Zatím je to prakticky druhá sezóna, kdy se věnuji trikům, ale chození mě baví pořád víc. Znám lajnery, kteří mají v plánu přes zimu pořádně potrénovat triky, ale mě tohle zatím moc nechytlo. Radši si zajdu do parku pochodit nějakou delší a povolenější lajnu než se trápit dvouhodinovým nacvičováním triku, ze kterého pořád padám a ničím si tělo. Na chození člověk zase tolik protahování a cviků nepotřebuje, zato na určité triky se ohebnost a dynamika hodí. Myslím si, že by nebyl problém vymyslet nějaké balanční cvičení, ale to si radši jednou za čas do toho parku zajdu i v zimě nebo si v klidu zalezu na překližce.

 • Co plánuješ na příští sezonu?

Jelikož se mi většina plánů na tenhle rok podařila úspěšně překonat, tak si řeknu dál a vejš... Letos jsem chtěl 70m+ highline (přešel jsem 82m), chtěl jsem překonat hranici 250m (přešel jsem 240m a neměl jsem úplně marné pokusy na 271m), dal jsem si cíl nachodit 100km na lajnách (teďka mám 97,5 km na lowline a skoro 8km na highline). Takže na příští rok bych rád dosáhnul hranice 100m na highline a 300m na longline. Může to být reálné a nemusí, ale aspoň si půjdu za určitým cílem.


Úspěchy Petra:

 • Longline Tréninkovka - 239 m, Hejnice - one way (český longline rekord společně s Jakubem Hanušem)
 • Highline Čokoládovej keksík - 82 m long, 27 m high - one way (český highline rekord, 2. nejdelší highline na světě na polyesterové lajně)
 • Highline Ořešník - 22 m long, 15 m high - free solo fullman
 • Longline Brouk: 222 m, Stromovka – one way
 • Highline Hippie punk: 69 m long, 25 m high – fullman
 • Highline Alter weg: 15 m long, 15 m high – free solo fullman
 • Wasserline 70 m – fullman


Přihlaste se k odběru newsletteru Neuniknou Vám nejlepší novinky a akce

Přidání se nezdařilo
Zpracování
Na zadanou emailovou adresu byl zaslán email, kde přidání potvrdíte

Zásady ochrany osobních údajů
Přečtěte si prosím Zásady ochrany osobních údajů na stránce pro ochranu osobních údajů