Jak vybrat lezecký úvazek

Na stěnu nebo do hor? Poradíme vám s výběrem sedáku a jeho zkoušením.

sedalPro sportovní lezení na skalách a stěně

Vybírejte lehké, dobře prodyšné sedáky, které nebudou omezovat váš pohyb a budete mít pocit, jako byste je na sobě neměli. Silné polstrování k zajištění pohodlí není nezbytné, moderní technologie umožňují efektivní rozložení váhy po celé ploše sedáku.

Třípřezkové sedáky jsou univerzálnější z důvodu nastavitelnosti nohaviček. Čím dál ale častěji jsou populárnější jednopřezkové varianty, kdy se nachází pouze rychloupínací přezka v pase a na nohavicích je elastický lem. Výhodou je nižší váha a rychlejší oblékaní bez nutnosti utahování/povolování.

Sportovní úvazek by měl mít minimálně dvě poutka na materiál. Pokud neplánujete lézt pouze na stěně, tak si vyzkoušejte, jestli se vám do poutek dobře cvakají expresky.

sedaci-uvazek

Alpinismus a ledolezení

Do hor vybírejte sedák s třemi nebo čtyřmi přezkami, a to z důvodu přizpůsobení vrstvám oblečení. V horách potřebujete obvykle na sedák pověsit více materiálu, proto by měl mít minimálně 4 poutka, tvarovatelná tak, aby se dobře do nich cvakal materiál. Vzadu na pase našité oko, pro případné navázání pomocného lana.

Praktické jsou tunýlky pro prostrčení plastových nosiče ledovcových šroubů. Širší a dobře polstrovaný pas, který zaručí stabilitu a pohodlí s plným naložením nebo při visu ve jistícím stanovišti.  

Pro alpské lezení a lezení v ledu má opodstatnění propojit sedací a prsní úvazek plochou smyčkou nebo přímo lanem a vytvořit tzv. kombinovaný úvazek.  Výhodou je zamezení přetočení hlavou dolů při pádu a měl by se používat při lezení s těžším batohem či osobami s nadváhou.

Pro vysokohorskou turistiku po ledovci a skialpinismus

Ideální jsou lehké, skladné, popruhové úvazky většinou bez polstrování. Praktické jsou plastové rozepínatelné přezky na nohavičkách, které umožnují rychlé obléknutí/sundání úvazku i s lyžemi na nohou. Většinou mají pouze jedno nebo dvě materiálová poutka.

Dámské lezecké úvazky

Renomované lezecké značky šijí i speciálně sedáky pro dámy. Rozdílem oproti pánské, či uni variantě není pouze barevné provedení ze kterého čiší ženství, ale především tvarování přizpůsobené dámským proporcím, kdy je bederní pás zvýšen a je snížen poměr nohou vůči pasu.


Jak úvazek zkoušet

  • Povolte popruh v pase sedáku a nohavičky pokud jsou nastavitelné
  • Vlezte do sedáku a zkontrolujte, že nemáte přetočená nebo překřížené nohavice sedáku. Slaňovací oko musí být vycentrované na střed.
  • Bederní pás umístěte lehce nad pánev (kyčelní kost) a utáhněte. Prostor mezi pasem a sedákem by neměla být větší jak na dva prsty
  • Ideální velikost sedáku je, pokud máte stále rezervu v nastavení pro utažení nebo povolení, než na jeho hranici. Vyčuhující konec popruh by měl být dlouhý minimálně jako trojnásobek šířky popruhu.
  • Nohavičky umístěte a utáhněte tak, aby vás netlačili, mezi nohu a nohavičku byste měli zasunout dva prsty.
  • Jestli sedák dobře sedí a je pohodlný zjistíte pouze zavěšením se do lana. Z těchto důvodů jsou naše lezecké speciálky vybaveny testovacím centrem.
  • Po odsednutí do sedáku byste měli být schopni sedět vzpřímeně, podobně jako na židli a cítit se relativně pohodlně. Jestliže cítíte, že musíte vynaložit přílišné úsilí pro udržení v této pozici, tak zkuste zkrátit elastické popruhy na zadní straně sedáku, spojující bederní část s nohavičkami.
  • Bederní pás by se neměl posouvat a výrazně hýbat. Pokud se to děje, zkuste ho více stáhnout.
  • Chcete-li si ověřit, že ze sedáku nevypadnete, otečte se zavěšeni opatrně hlavou dolů.
  • Sedák by se neměl do vás bolestivě zařezávat. Vyzkoušejte více typů, než najdete ten nejlépe padnoucí.