Ledolezení

Vylézt cestu, která za pár měsíců nebude ani existovat – na lezení v ledu je fascinující jeho pomíjivost. Jakmile přijde teplo, led roztaje a na nějakou dobu za sebou spálí cesty. A i když zima postaví novou lajnu, už nikdy nebude taková, jakou jste zvládli vy. Ta je jediná.

Doporučené vybavení

Vašima prodlouženýma rukama se stanou cepíny. Na boty patří kvalitní mačky. Dále myslete na lano, úvazek, karabiny, expresky, smyčky, šrouby do ledu a samozřejmě horolezeckou helmu.

Stěna, která za pár měsíců zmizí, ve vás zůstane napořád

Česko se neřadí k alpským velmocem, ale i u nás najdete pěkné ledopády. V našich horách si prověříte, jak vám dohromady pracuje hlava a tělo. Mezi oblíbená místa ledolezců patří Jizerky, Lužické hory a Krkonoše. To vůbec nejnavštěvovanější najdete v obci Vír. Při tradičním Vírském cepínu, tuzemském mistrovství v ledovém lezení na rychlost, můžete poměřit síly s ostatními.

Věřte v sebe a zvládnete i tu nejnáročnější cestu. Najednou se hnete z místa, uděláte krok, a pak další a další...

Vyrovnat se s nástrahami přírody a překonat chladnou a hladkou vertikálu je pořádná výzva. Tu pravou zažijete v rakouském Maltatalu, eldorádu ledolezení. Vymrzlé skály, šikmé ledy, kolmé rampouchy a ledopády dlouhé až půl kilometru představují čiré blaho a potěšení z pohybu.
 

Jak vybrat cepíny a mačky na ledolezení

Pro ledolezení je absolutně nezbytná dokonalá příprava vybavení a jeho perfektní stav.

Jak vybrat cepíny a mačky na ledolezení Jak vybrat cepíny a mačky na ledolezení

Články o Ledolezení

Další články