Marek Holeček, horolezec

Marek Holeček je výborný horolezec, který podniká náročné výstupy v horách po celém světě. Za své výkony obdržel celou řadu ocenění, prestižní Zlatý cepín nevyjímaje.

Marek Holeček je horolezec s vyladěnou psychickou a fyzickou výbavou. Osobitým humorem, ze kterého je cítit, co vše má za sebou, nás baví na přednáškách a prezentacích o svých výkonech ve velehorách a místech, kde se životní podmínky příliš neslučují s těmi pro běžného člověka normálními. Tato synergie je předpokladem k tomu, aby boj Máry o "holečka", tedy o holý život, byl pokud možno vítězný. Jinak řečeno, na každé výpravě si klade za cíl vrátit se domů živý a nepříliš pochroumaný.  

  • Narodil se v roce 1974
  • Žije v Praze
  • Jeho disciplínou je horolezectví
  • Jeho koníčky je lezení, lezení a lezení a ještě ... lezení
  • Marek je HUDY a MAMMUT ambasador
  • Sledovat ho můžete na jeho webových stránkách, Facebooku nebo Instagramu

Svými pozoruhodnými výstupy si vysloužil uznání na domácím hřišti i v zahraničí. V září roku 2018 obržel spolu se svým parťákem Zdeňkem Hákem za prvovýstup Satisfaction! v jihozápadní stěně pákistánské osmitisícovky Gasherbrum I prestižní mezinárodní ocenění Piolet d'Or. Této pocty se pánům dostalo jako vůbec prvním Čechům v historii.

Mára je známý jako poctivý a odvážný dříč. Rozhodně se neřadí mezi expedičního a všestraně zajištěného výletníka. Leze alpským stylem, výstroj, výzbroj a stravu si tedy nosí na zádech v batohu. Zkrátka žádné ořezávatko. Obvykle si vybírá těžké nebo neprobádané kopce, jak sám říká: "Nejsem odškrtávač osmitisícovek".

Pokud zrovna není na dalekých cestách nebo právě nepřednáší v potemnělém sále, pravděpodobně leze na pískovcových skalách v Sasku, labském údolí u Hřenska, Ádru nebo v Tisé u Ústí nad Labem. Špatně odjištěný pískovec mu prostě svědčí. V poslední době objevil nový rozměr náplně svého času a točí takzvané "rodinohodiny". Věnuje se přítelkyni Kláře a dceři Viktorce.

Kromě lezeckých úspěchů se může Marek Holeček pochlubit také vítězstvím v kategorii Muž roku 2015 časopisu Esquire.

Výběr z Márova horolezeckého deníčku:

  • 1997 - Francouzské Alpy, Grandes Jorasses, S stěna, opakování cesty Manitua 7+, A3, 70°, spolulezec Tomáš Rinn. Ocenění Výstup roku ČHS.
  • 1999 - Pákistán, Karákoram, Amin Brakk 5 850 m, Z stěna, provvýstup Czech Express 7b+, A3+, vylezeno alspkým stylem za 9 dní, spolulezci David Šťastný a Filip Šilhan. Ocenění Čestné uznání ČHS.
  • 2000 - Patagonie, Cerro Central, 2 460 m, nová varianta cesty Macaroni Porridge Junction, 7a, A3+, vylezeno alpským stylem za 9 dní, spolulezci David Šťastný a Filip Šilhan. Ocenění Výstup roku ČHS.
  • 2001 - Patagonie, Escudo, 2450 m, první opakování cesty The Dream, 7a, A3+, alpským stylem za 8 dní, spolulezci David Šťastný a Filip Šilhan. Ocenění Výstup roku ČHS.
  • 2002 - Kyrgyzstán, Pamíro-Alaj, Pik 4810 m, prvovýstup Otíkovy mokré sny, 7b+/7c+, alpským stylem za 8 dní, spolulezci Václav Šatava a Pavel Jonák. Ocenění Výstup roku ČHS.
  • 2003 - Kyrgyzstán, Pamíro-Alaj, October 3850 m, prvovýstup Ochtokurova poběda, 7b, A4, alpským stylem za 5 dní, spolulezci David Šťastný a Otakar Vašek. Ocenění Výstup roku ČHS.
  • 2006 - Indie, Gahrválský Himálaj, Mt. Meru 6310 m, prvovýstup Filkův nebeský smích, 7a, M5, 80°, alpským stylem za 13 dní, spolulezec Jan Kreisinger. Ocenění Výstup roku ČHS, ocenění čestným uznáním Golden Piton Award časopisu Climbing Magazine.
  • 2008 - Pákistán, Karákoram - Charakusa Valley, Kapura Peak 6200 m, prvovýstup cesta Wild Wings, WI 5+ M7, 70°, za 3 dny alpským stylem, spolulezec Jan Doudlebský. Ocenění Výstup roku ČHS .
  • 2008 - Afghánistán, Váchán, údolí Ishmurch, Kohe Uparisina 6260 m, prvovýstup Sweet 65, WI 5, 70°, za 4 dny alpským stylem, spolulezec Jan Doudlebský. Ocenění Výstup roku ČHS.
  • 2012 - Pákistán, Himálaj, Nanga Parbat 8125 m. Výstup na vrchol Kinshoferovou cestou v Diamirské stěně v rámci aklimatizace na prvovýstup Rupalskou stěnou. Spolulezec Zdeněk Hrubý. Ocenění Čestné uznání ČHS .
  • 2013 - Nepál, Himálaj, Talung 7349 m, prvovýstup Thumba Party, M6+, WI6, alpským stylem za 7 dní, spolulezec Zdeněk Hrubý. Ocenění Výstup roku ČHS, nominace na Piolet d'Or.
  • 2014 - Antarktida, Monte Samila 1500 m, prvovýstup Ohnivý lýtka Abdulova, WI5, 70°, 24 hodin v alpském stylu. Spolulezci Vladimír Nosek a Vladimír Jošt. Ocenění Čestné uznání ČHS.
  • 2017 - Pakistán, Karákoram, Gašerbrum I 8068 m, prvovýstup Satisfaction!, ED+ (M7,WI5+), celkový sklon 70°, alpským stylem. Spolulezec Zdeněk Hák. Ocenění Piolet d'Or.
  • 2018 - Antarktida, Monte Pižďuch 1000 m, prvovýstup Bloody Nose, ED+ (M4/WI5+ a v jednom místě 95°), alpským stylem. Spolulezec Míra Dub. Nominace na Piolet d'Or.
  • 2018 - Nepál, Himálaj, Kyazo Ri 6120 m, prvovýstup Výpadek rozumu, M6, WI 4+, 3+ UIAA, ED+, alpským stylem. Spolulezec Zdeněk Hák.

Řadu pokusů, které zmařilo počasí, ani neuvádíme. Rozhodnutí ustoupit před horami patří k životu lezce stejně jako uvedené úspěchy.

Rozhovor z května 2021

Marek Holeček (* 1974) leze od svých čtyřech let a žije v Praze. Specializuje se na lezení velkých stěn v horách alpským stylem a expedice podniká především do velehor, kde může uskutečnit hodnotný prvovýstup. Své zážitky v horách zaznamenává a veřejně publikuje slovem i obrazem. Je univerzálním lezcem na skále, v ledech i mixech na všech kontinentech, doma nejraději na pískovcových věžích. Je držitelem dvou Zlatých cepínů, de facto nejprestižnějších ocenění své disciplíny.

Vybavení, které nejčastěji používám:

Lana: hory-Mammut/ᴓ7.5 Alpine Sender Dry 70m      skály a umělé stěny-Mammut/9.5 Crag Classic 80-60m

Sedák: hory- Mammut/Zephir Altitude                          skály a umělé stěny - Mammut/Nordwand Harness

Přilba: Mammut/Nordwand MIPS Helmet

Jistítko: hory-Mammut /Nordwand Alpine Belay          skály a umělé stěny - Petzl/Gri gri 2

Lezecký jistící hardware: Black Diamond /Friend Camalot Ultralight      Black Diamond /skoby

Expresky: Mammut/Nordwand Key Lock Quickdraws    skály a umělé stěny – Mammut/Workhorse Keylock 

Cepíny: hory-Black Diamond /Viper                               ledy a mixy - Black Diamond /Fuel technical ice ax

Mačky: Black Diamond/ Cyborg Pro

Šrouby do ledu: Black Diamond/Ultralight Ice Screw    a      Petzl/ Laser Speed Light

Boty: hory- Mammut/Nordwand 6000 High                      ledy a mixy-Mammut/Nordwand Knit High

Lezečky: La spotiva/ Skwama

Batohy: hory – Mammut/Trion 50                                    ledy a mixy - Mammut/Trion Nordwand 38

Svrchní a zateplovací vrstva oblečení: kopletní kolekce od Mammut X-treme

Termoprádlo: Devold a Mammut X-treme

Bez čeho se při lezení neobejdu:

Bez štěstí a dobrého parťáka.

Oblíbené lezecké destinace:

Preferuji všelásku, jelikož každé místo nabízí něco jedinečného. Neboli všeho moc škodí, a i ta nejlepší vína a steaky mohou zevšednět. Totéž platí o horách a skalách. Takže občasná změna je má pojistka, že chutě i barvy, včetně natěšení, zůstávají neměnné.

Co považuješ za své dosavadní největší úspěchy:

-Odjezdil jsem bezmála 40 výprav do všech možných pohoří světa.

-Vylezl jsem 15 prvovýstupů alpským stylem, na čtyřech kontinentech, v sedmi různých pohořích, přičemž každý z těch výstupů rezonoval i za hranicemi naší zemičky a některé přinesly i celosvětové uznání.

-Na výpravách i na skalách jsem měl vždy štěstí na kámoše. Právě oni jsou rozhodující součástí mých úspěchů. Obohatili mě o své dovednosti, prožitek přítomnosti, a zároveň se stali hybným soukolím mé radosti z bytí.

-Mám dcerku Viktorku a ženu Kláru, což beru za zcela největší výhru svého pozemského běhu.

-Je mi 47let a doposud žiji… a vůbec to nebolí.

Co tě neustále táhne do hor a co je klíčem k výběru destinací?

Myšlenkový pochod je následující: V jednu chvíli mi prostředí hor chybí, pak si ho vychutnávám, vzápětí pod tíhou okolností lituji, že jsem tam kdy jel. Však zajímavá je samotná výslednice: silné zážitky obalené v růžové cukrové vatě.  Shrnuto, baví mě změna rytmu z „betonšlapky“ obklopené vším tím, co nabízí městský život, za tvrdý existenční boj. Nehledě k tomu, že můžu realizovat své sny, kdy reálně dělám objevitelskou první lidskou stopu a zároveň nacházím odpověď, zda mé představy a dovednosti nejsou zcela mimo mísu. A že hledám pro svou horolezeckou obsesi a oči krásné místa, na to vezměte jed.

Jaká kritéria musí splňovat tvůj parťák ve velké stěně, ale i ostatní členové týmu?

Můj parťák musí být sošný krasavec, aby na vrcholových fotkách vytáhl rating. Šikovný, rychlý a chytrý. Nemusí být mluvka, jelikož to už ukecám já.

Co všechno si bereš do batohu před náročným prvovýstupem?

Jako první balím štěstí, jako druhé štěstí a zbytek tvoří maximum toho co potřebuji, tak aby to vážilo minimum. Však to si již každý musí nadefinovat sám pro činnost, kterou chce provozovat v horách, potažmo prožitek, který tam hledá. Pokud poneseme v batohu peřinu, polštář a půl prasete včetně prostírání, tak celý den pod tíhou nezvedneme zrak od země, ale dobře se vyspíme a nadlábneme. Pokud chci být rychlý a účelný, tak se musím naučit minimalizovat minimum, a přitom neohrozit cíl.  Nejedná se o žádné krkounství, či nechuť vám cokoliv sdělit, ale vzal bych tu zábavnost hledat způsoby, jak na to. Trénujte hravost, zvídavost, improvizaci a zapojte trochu důvtipu. Následně se z chyb poučte. Hodně se dá zkoušet takzvaně „nasucho“, a pak dát reálný test, bez kterého není potvrzení platnosti. No a kdo se bojí,  „s…měje“ v síni, že?   Apropo, nikdy nejdu do náročného výstupu. Vždy se snažím o nejednoduší průstup místy, kudy jsem si určil, že prolezu k vrcholu. Však pokaždé je třeba počítat s tím, že se to může nějak zvrtnout… Však to jsem již dál, u plánování logistiky výstupu, kterou stavím na předchozích zkušenostech. A ty musím mít, jelikož se nedají ani vyčíst, nebo sdělit. Čímž uzavíráme kruh. Zkoušejte a tvořte.

Kvalitní výbava do hor je základ. Jaké jsou tvoje nároky při jejím výběru?

Opět použiji platnou poučku. Nejprve se musím zorientovat, co je cíl. Následně dlouhodobost, po kterou budu vystaven protivenství. Pak jaký soubor obtíží bude převládat, na který se primárně musím připravit. Dále na kolik se obejdu bez doprovodných věcí, které by se sice hodily, ale… mám jen jedny záda a jedny ruce. Jednoduše jsem schopen se bez nich obejít. Tím si předefinuji množství věcí, bez nichž nejsem schopen provést to, co hodlám. Pak už je to jednoduché…, zkusím to zabalit. Pokud nevyhovuje objem či váha, tak znova. Tím se začne i selektovat jaké věci opravdu potřebuji. Uvědomme si, že slovo „potřebuji“ už v této rovině má svou naprostou důležitost pro bezpečí. Takže vybírám pouze z topových výrobků, které mají ověřenou kvalitu, jak ve výdrži, tak i nízkou váhu a pokud možno i širší využití. 

Často je to v horách o improvizaci. Jak moc spoléháš na „intuici“, „štěstí“ či „osud“?

Když teče do bot tak přijde na řadu i modlení.  Přesto jako nejúčinnější z toho vychází zažitá rutina. Jinými slovy kvalitní základ dovedností a zkušeností. Nikdy se neopírám o duchařinu, ani nečekám na zmoudření vesmíru. Jinak improvizace je schopnost tvořit, či reagovat na situaci bez předchozí přípravy, kdy hledáte cestu vpřed. Což v horách je pokaždé a neděláte přitom nic převratně nového.

V rámci čtyř desítek expedic jsi objel takřka celý svět, na jakou akci máš nejsilnější vzpomínky?

Na tu, která teprve přijde, jelikož v ní je vše nové, nezodpovězené a zábavné. Historie je již neměnná a napsaná. Zatím nemám potřebu se v ní pitvat. Ještě ne…

Jsi také otcem. Jak tvoje výpady hodnotí dcerka a partnerka?

Tohle není otázka na mě že? Nicméně chvilkové odloučení, vnímám jako otevření okna, kdy čerstvý vzduch osvěží místnost. Jedná se o ozdravný proces pro všechny. Nehledě, že až teprve opuštěnost dá vyniknout skutečnosti, nakolik jste zranitelní a zoufalí bez svých nejbližších.

Už léta se věnuješ prezentaci svých zkušeností na veřejnosti prostřednictvím promítání a přednášek. V posledních letech přibyly i autorské knihy a filmy, ve kterých hraješ „hlavní roli“. Jak moc je pro tebe důležitá tato doplňková činnost a jak v praxi vypadá spolupráce s tvůrci outdoorových dokumentů a nakladatelů knih?

Každá činnost, kterou si vyděláváte, je boj, o tom žádná. Čili živit se horolezectvím znamená být rozeznatelný od konkurence. Rozhodně nestačí pouze někam vylézt. To je pouze začátek řetězu. Nejprve je třeba dokázat celý příběh předat dál a obhájit si ho. Obzvláště pokud děláte první kroky tam, kde ještě nikdo nebyl. Právě následná forma předání a zásah okolí, dělá teprve úspěch úspěšným. Přednášky, psaní knih a rozhovorů, spoluvytváření filmových dokumentů, vystupování v médiích je komunikační prostor s okolím. Tím vším se roztáčí kolo zájmu o vaši osobu, který je potřeba stále přiživovat. Následně se objeví na stole lepší smlouvy s partnery a některé dveře, dříve zamčené, se lehce otevřou. Nakladatelství chtějí vydat další knihy, nové dokumenty lákají diváky a na přednášky vás hojně zvou. Tím se uvolní ruce na primární cíl, kterým je lézt v horách podle svého výběru. A o tuhle poslední část jde, že… Protože kolo se točí jen do té doby, dokud s ním točíte vy sami. ????

Maara


SATISFACTION!

Připomeňte si dramatický příběh světového úspěchu českého horolezectví ve filmu, který stejně jako samotná cesta k vrcholu Nanga Parbatu, jedenácté nejvyšší hory světa, nese název Satisfaction!