Zlaté cepíny opět putují do Česka!
Libor Dušek
4 minuty čtení
ZLATÉ CEPÍNY opět putují do Česka!
Ve dnech 11.-20. září 2020 se v polském lázeňském městě Lądek-zdrój konal již 25. ročník festivalu věnovaného kinematografii a literatuře s horolezeckou a horskou tematikou, FESTIVAL GÓRSKI. Zlatý hřeb kulturně-sportovní události představoval sobotní večerní dvouhodinový ceremoniál předávání prestižních cen Piolets d´Or v podobě Zlatých cepínů. Pomyslné olympijské medaile v disciplíně horolezení si odnesli také dva přední čeští borci Marek Holeček a Zdeněk Hák.
Ačkoliv účast na jubilejním pětadvacátem ročníku poznamenala koronavirová opatření redukující počet účastníků, od sobotního rána je v lázeňském areálu dolnoslezského Lądeku-zdrój velmi živo. V několika interiérech i exteriérech se promítá, probíhají besedy a setkání s umělci a sportovci. Desítky stánků nabízí outdoorovou výzbroj a výstroj, tematickou literaturu, ale např. i vzpomínající pamětníky na dnes již legendární výpady do velehor. Pochopitelně nechybí kiosky s rozličnými laskominami, pivem a kávou.
Hlavní stage v amfiteátru se před jedenáctou takřka zaplní, aby přítomní shlédli dokumentární počin Honzy Šimánka UFO LIFE, reflektující prvovýstup UFO Line severozápadní stěnou Chamlangu. Za ten dva naši borci večer převezmou ocenění nejvyšší. Snímek se setkává s ovacemi a kladnou odezvou.
Bezprostředně poté se na scéně objevují jeho dva hlavní protagonisté Marek Mára Holeček a Zdeněk Háček Hák. Třetím do mariáše je Christian Trommsdorff, jeden z pořadatelů a porotců Piolets d´Or, tentokrát v roli konferenciéra.
Otázky střídají odpovědi, prostřednictvím nichž jsou diváci hlouběji zasvěcováni do příběhu Chamlang 2019. Vše probíhá v uvolněné a přátelské atmosféře, pěkně zvesela v anglicko-polsko-českém horolezeckém esperantu. Upřímným smíchem nešetří ani přítomný tlumočník. Po dvaceti minutách se prvovýstupci loučí a stávají se předmětem zájmu novinářů a fotografů.
První část odpoledne věnuji prohlídce malebného města Lądek-zdrój s nádhernou architektorou. V řadě ohledů připomíná některá česká městečka. Není divu, region Kłodzko, v němž se nachází, byl po staletí součástí českých zemí. Škoda, že ho Marie Terezie r. 1742 projela v První slezské válce…
Kolem čtvrté se vracím do areálu festivalu poklábosit s Háčkem a Márou. Chillují na paloučku s dětmi a rodinnými příslušníky. Září se daří, sluníčko svítí a nálada je výtečná. Na šestou kluci vyráží na generálku, aby byl galavečer vyladěn do posledního detailu.
Timing mají organizátoři promyšlený. S osmou hodinou večerní se vše zahalí do působivé tmy a modře nasvícené kuželovité útvary-Zlaté cepíny-na podiu působí vpravdě majestátně. Následují obligátní zdravice, představování sponzorů, hostů, děkovačky atd., aby se přešlo k samotnému vyhlášení.
Američané a japonská parta bohužel kvůli turbulentní a zjitřené situaci způsobené globálním humbukem okolo covid-19 nemohli dorazit, tak jejich ocenění přebírají prostředníci. Kontakt s publikem navazují alespoň virtuálně prostřednictvím připravených video zdravic.
Z repráků se line alespoň pro Čechy notoricky známá znělka Petra Skoumala z večerníčku Pat a Mat a Marek Holeček a Zdeněk Hák nastupují na podium v doprovodu svých potomků, potenciální nové horolezecké generace. Důstojně, však s vtipem a nadhledem jim vlastním přebírají Zlatý cepín za zbrusu novou cestu severozápadní stěnou sedmitisícového Chamlangu v Himálaji. Je to už druhé nejvyšší ocenění Piolets d´Or pro tuto dvojici. V roce 2018 si jej vysloužili za panenskou cestu na osmitisícový Gašerbrum I.
Předloni cenu přebíral sám Mára, protože Háčka skolila rýmička. Zřejmě proto si absenci vynahrazuje plnými doušky a letošní ceremonii si užívá, jak se patří. Talent kabaretiéra rozhodopádně nezapře. Horský vůdce, původem z krkonošské Rokytnice nad Jizerou vládne nejen obstojnou angličtinou, ale právě se vyprofiloval jako zdatný mluvčí polského jazyka. V brilantní řeči zhodnotí situaci, vypíchne důležité mezníky a osobnosti polského horolezení, čímž si získává publikum a po zásluze sklízí monstrózní potlesk. Zkušený rétor Mára též přesvědčivě promlouvá k publiku a večírek pokračuje.
Skutečnou třešničkou na dortu je historicky první udělení Zlatého cepínu v ženské kategorii. Oceněna za celoživotní dílo je legendární francouzská (horo)lezkyně Catherine Destivelle. Velmi charismatická a upřímně dojatá žena si trofej přebírá osobně a vysekne skromnou a působivou zdravici a děkovačku v přítomnosti současné i emeritní horolezické elity, jíž je nedílnou součástí. Nejeden fanoušek, ale především fanynky a aktérky drsného sportu mají zajisté radost, že prestižní Piolets d´Or není už jen čistě maskulinní záležitostí.
Odbije desátá hodina a dějiště galavečeru se přesouvá do vnitřních prostor, kde na organizátory a účinkující čeká závěrečná slavnost, impreza, jak říkají Poláci. Všichni jsou plni pozitivních dojmů a svátečních pocitů. Výjimečný večer je alespoň drobnou satisfakcí za dramatické chvíle v horách balancující na ostří žiletky… Máro a Háčku, srdečně gratulujeme a děkujeme!!! Držíme pěstě do dalších let!!! Bude hattrick?