Blog

Nové články

:

Vše

Čím a na čem vařit? – II. Benzínové vařiče

Čím a na čem vařit? – II. Benzínové vařiče 9 minut čtení

Oheň byl a je dobrým sluhou člověka už odpradávna. Již naši evoluční prapředkové radostně poskakovali kolem naoranžovělých plamenů opékajíce voňavou mamutí kýtu. A oheň – i když ve své poněkud krotší podobě – zůstává radostí všech outdoorových nadšenců dodnes. A zatímco prapředci kromě plápolajícího větvoví neměli moc na výběr, my máme dnes možnosti volby vskutku obrovské.

2. 2. 2023, Michal Sladký

Ledové stěny a ledopády v ČR: Kam vyrazit?

Ledové stěny a ledopády v ČR: Kam vyrazit? 5 minut čtení

Ledolezení čili lezení v ledu je název sportu, při kterém se leze na ledové útvary – zmrzlé vodopády, ledopády, skalní útesy pokryté ledovou vrstvou. Česko není zrovna ledopádovou velmocí jako například tradiční alpské státy, avšak nalezneme zde několik lokalit, kam se dá na ledy vyrazit. Najdeme u nás jak ledy přírodní, tak uměle vytvořené (ledové stěny). Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, uznávaný Českým horolezeckým svazem jako cvičný terén sloužící k nácviku ledového lezení. 

31. 1. 2023, Magdalena Štanglerová, Radoslav Groh

Jak se chovat při bouřce v přírodě a na horách

Jak se chovat při bouřce v přírodě a na horách 5 minut čtení

Příroda a její úkazy mohou nabývat mnoha podob. Většina z nich nás může esteticky uspokojovat, obohacovat novými životními zkušenostmi. Mezi ty méně příjemné jevy patří bouřky. Hromy a blesky nejspíše nepatří mezi věci, které bychom chtěli zkoumat z bezprostřední blízkosti. A to ani nehovoříme o tom, že může jít nejen o naši dobrou outdoorovou pověst, ale i o život! Štěstí přeje připraveným a obezřetným, jak se tedy chovat za bouřky?

27. 1. 2023, Lukáš Vavrda

Čím a na čem vařit? Vybíráme nejlepší vařiče – I. Dřívkáče a liháče

Čím a na čem vařit? Vybíráme nejlepší vařiče – I. Dřívkáče a liháče 8 minut čtení

Oheň byl a je dobrým sluhou člověka už odpradávna. Již naši evoluční prapředkové radostně poskakovali kolem naoranžovělých plamenů opékajíce voňavou mamutí kýtu. A oheň – i když ve své poněkud krotší podobě – zůstává radostí všech outdoorových nadšenců dodnes. A zatímco prapředci kromě plápolajícího větvoví neměli moc na výběr, my máme dnes možnosti volby vskutku obrovské.

23. 1. 2023, Michal Sladký

Přechody českých pohoří: Šumava – ta s vámi zamává!

Přechody českých pohoří: Šumava – ta s vámi zamává! 5 minut čtení

Šumava s vámi samozřejmě zamává v tom dobrém až nejlepším. Bude to láska na první pohled, uvidíte! Národní park Šumava patří mezi čtyři národní parky nacházející se v České republice. A co můžete na Šumavě vidět? Tato chráněná oblast vyhlášená v roce 1991 je pokrytá z velké většiny hlubokými lesy. Jako drahokamy se v této záplavě stromů třpytí ledovcová jezera. To pravděpodobně nejznámější z nich je Plešné jezero. V neposlední řadě vás Šumava zavede do historie pohraničí, která nabídne mnoho příběhů o pašerácích, převaděčích, finanční stráži, ale i o těch, co pracovali pro SNB a StB. Dotyk ne zrovna dávné minulosti dělá z mnohých částí Šumavy tajemné místo. Turistika na Šumavě se těší stále vetší oblibě, ale stačí vyrazit mimo sezónu a budete dokonce rádi, když vůbec někoho potkáte.

17. 1. 2023, Tereza Jandová

TEST: Sir Joseph Quilt Minimis 290 – pro pohodu i úsporu hmotnosti a objemu

TEST: Sir Joseph Quilt Minimis 290 – pro pohodu i úsporu hmotnosti a objemu 4 minuty čtení

V oblasti spacáků je dnes z čeho vybírat. Někdy ovšem nastane čas na nějakou tu specialitku. Třeba ražení quiltu. Quilt je něco mezi spacákem a bivakovacím pytlem. Je teplý jako spací pytel, ale zároveň skýtá velké možnosti úspor hmotnosti i objemu jako žďárák. Bude to i váš šálek kávy? Určitě ano. Kdo jednou zkusil, již nemůže jinak. Zvlášť, když quilt pochází z dílen ceněného domácího výrobce Sir Joseph.

16. 1. 2023, Jakub Kaplan