Jak vybrat horolezeckou přilbu

Přilba podstatně snižuje riziko zranění hlavy padajícím kamením, lezeckým materiálem nebo při pádu lezce. Vyberte si ideální typ a velikost.

přilbaTypy horolezeckých přileb

Přilby můžeme v zásadě rozdělit na dva základní typy podle použitého materiálu:

Skořepinové

Jejich konstrukce je z tuhé a houževnaté plastové skořápky. Ve vnitřku je část z tvrzené polyesterové pěny absorbující nárazy. Předností skořepinové konstrukce je dlouhá životnost díky vysoké odolnosti materiálu a nízká pořizovací cena.

Ideální pro: začínající lezce, do hor a pro ty, kteří hledají levnou helmu s dlouhou životností.

Pěnové

Materiálová konstrukce je vlastně podobná jako u cyklistických přileb, ale designovaná pro odlišný typ nárazu. Proto nelze cyklistickou helmu zaměnit za lezeckou a naopak.

Hlavní konstrukce je z tvrzeného polyesterového materiálu, který je pokryt tenkou vrstvou plastu. Ten chrání pěnu proti opotřebení a vrypům při běžném používání a transportu. U těch nejlehčích modelů není ochranný plast vůbec anebo jen na nejexponovanějších místech. Po nárazu dochází k absorbování rázové síly prasknutím tvrzené pěny.

Ideální pro: sportovní lezení, do teplého počasí a pro ty, kteří preferují nízkou váhu na úkor šetrnějšího zacházení s přilbou.


Tipy na zkoušení Horolezeckých přileb:

  • Přilbu si nasaďte tak, aby seděla rovně na vaší hlavě.
  • Nastavte velikost, ale nezapínejte ještě řemínek. Nejdříve zatřepte hlavou ze strany na stranu a lehce zakloňte hlavu dozadu a pak lehce předkloňte dopředu. Přilba by vám měla stále pohodlně sedět na hlavě.
  • Zapněte pásek a případně upravte jeho nastavení tak, aby vás neškrtil a popruhy vedli kolem uší a tvořili písmeno „Y“.
  • Přilba musí pevně sedět na hlavě a nikde netlačit. Chrání, jen pokud je správně nastavený a zapnutý řemínek.
  • Vybírejte jen přilby s certifikací UIAA a CE – prošli testováním ve zkušebnách.

helma