Jak vybrat skialpové boty

ČÍm se odlišují od lyžáků a co zohlednit při výběru.

skialpové-boty2Boty lepší pro sjezd jsou robustnější, tedy těžší a za jízdy tužší, mají vyšší komín i více přezek. Stručně řečeno: lépe se v nich sjíždí, ale hůře stoupá. U bot na lyžařské túry je to přesně naopak: lehkost a měkkost usnadní výstup, ale při sjezdu zázraky nečekejte, zvlášť na tvrdém sněhu. Dostupné jsou i boty představující kompromis mezi lyžařskou obuví pro freeride a túru. Trefně je vystihuje anglický pojem „freetouring“, popř. „tour & performance“. Pořízení bot z této skupiny rozhodně stojí za úvahu, jsou stále ještě docela lehké a ve sjezdu poměrně tuhé. Samozřejmě, že na tvrdé, upravené sjezdovce plnohodnotně obstojí jen masivní, těžší sjezdařské lyžařské boty.

ČÍM SE ODLIŠUJE TOURINGOVÁ BOTA OD LYŽAŘSKÉ

 • Větší rozsah pohybu v kloubu – na rozdíl od klasické lyžařské boty musí kloub na touringové botě umožňovat předozadní pohyb kotníku. Čím více, tím lépe. Faktor, který výrazně ovlivňuje pohodlí při chůzi.
 • Režim walk/ski – u každé boty je přepínání režimu chůze–sjezd. Důležitá je snadná obsluha přepínání.
 • Méně přezek – většina skialpových bot má méně přezek. Nárt stahují většinou dvě a nad kotníkem bývá jediná. Druhou z horních přezek často supluje tzv. PowerStrap.
 • Power­‑Strap (Velcro) – popruh se suchým zipem, kterým stahujete botu nad horní přezkou. Má mnohem větší význam než u bot sjezdařských.
 • Vnitřní botička – je použitelná i samostatně, například v zimním prostoru horské chaty (tzv. Winterraum), při zimním stanování nebo v iglú skvěle poslouží jako teplá a nepromokavá bačkora. Obouvání i zouvání se provádí mimo skelet. Tepelně tvarovanou botičku naopak obouváme jako klasické lyžařské boty.
 • Podešev – na rozdíl od lyžařských bot (rovná podešev) mají touringové boty podešev podobnou jako pohorky, prohnutou (pro lepší chůzi) a z přilnavého materiálu (např. Vibram).
 • Prodloužená horní přezka – kvůli zvýšení pohyblivosti nad kotníkem je obvykle rozsah horní přezky větší.
 • Menší tuhost – u touringové boty je tuhost (flexe) menší na úkor vyšší pohyblivosti kotníku, tedy pohodlné chůze, a nižší hmotnosti. Číselné označení flexe neberte moc vážně, směrodatné je vyzkoušení boty v prodejně nebo lépe v akci na sněhu.

Trend odlehčování - Karbon, Pebax a Grilamid

I boty zasáhl trend odlehčování, především prostřednictvím materiálů. Známý karbon disponuje důležitou dvojicí vlastností: je lehký a pevný, a proto přináší zvýšení tuhosti a snížení váhy. Karbon se požívá většinou v kombinaci s plasty, mezi nimiž je nejrozšířenejší Pebax®, který je jednak přibližně o 20 % lehčí než běžné polyuretany, jednak vykazuje vysokou tepelnou stabilitu. To znamená, že si svoje vlastnosti  zachovává v širším rozpětí teplot. Prosazuje se i nový polyamid Grilamid®, který je velmi lehký a odolný proti nízkým teplotám a stárnutí.

Hmotnost páru bot se pohybuje většinou v rozmezí 3,5 až 4 kg. Tyto boty jsou určeny ze 70 % pro sjezd a 30 % pro stoupání. U bot pro skitouring je důraz na nižší hmotnost pochopitelně mnohem větší. Modely renomovaných výrobců určené pro vyznavače celodenních túr váží od 2,8 do 3,6 kg (pár). Tyto boty mají určení 50 % výstup / 50 % sjezd. Lehké boty pro sportovní skitouring, určené ze 70 % pro stoupání a ze 30 % pro sjezd, váží 1,9 až 2,4 kg (pár).

Vnitřní botička

Vyrábí se z vodoodpudivého materiálu (např. Gore­‑Tex) s odolným povrchem (např. Cordura). Druhou volbou je tepelně tvarovatelná botička, která po tepelném procesu přesně přizpůsobí svůj tvar podle vaší nohy. Tvarování lze několikrát opakovat. Botička je konstruována tak, aby nedocházelo k pronikání sněhu dovnitř. Podobně jako u bot pro snowboard se také u skitouringových začíná místo klasických tkaniček používat rychlostahovací utahování nebo lankový systém utahování „boa“, který zajistí utažení botičky během několika vteřin.

Nastavitelné úhly

Rozsah předozadní pohyblivosti horní části skeletu v kotníku je pro boty na túru klíčovou vlastností – rozhoduje o pohodlnosti výstupu trvajícího obvykle několik hodin. Většina výrobců nabízí u své kolekce rozsah pohybu 40–60°. U některých bot lze nastavit i více poloh tzv. „nákleku“. Tento úhel naklonění je podstatný pro snadné zatáčení. Setkat se můžete i s nastavením bočního úhlu komínu, tzv. cantingem, což ocení hlavně ti, kteří mají nohy do „O“ nebo „X“.


Na co se ptát při volbě skialpinistické boty?

 • Jsou pro mě komfort a pevná fixace nohy (kvalitnější lyžování) důležitější než lehkost a pohodlí při chůzi (a tudíž nižší tuhost bot za jízdy)?
 • Chci jedny boty na skialp a zároveň na sjezdové lyžování?
 • Je bota kompatibilní s vázáním?
 • Je nazouvání a vyjímání vnitřní botičky snadné?

Tipy na nákup:
 

 • Na nákup si vyhraďte dostatek času.
 • Při zkoušení v obchodě doporučujeme tenkou ponožku a botu na těsno. Vnitřní botička se při používání trochu vyšlápne a zvětší se.
 • Případnou vůli vyplníme silnější ponožkou.
 • Zkoušenou botu nechte na noze 10 až 15 minut.
 • Vyzkoušejte přepínání ski/walk.
 • V botách se projděte (i stoupání).
 • Vyzkoušejte simulaci sjezdové pozice.

Doporučujeme, abyste si svůj skelet boty i vnitřní botičku označili barvou nebo lihovým fixem. Označení botičky by mělo být viditelné, i když je ve skeletu. Na horských chatách mívá totiž řada lyžařů stejné boty jako vy, a proto snadno dojde k nechtěné záměně.