Jak vybrat turistický batoh

Kvalitně zpracovaný a dobře padnoucí turistický batoh, to je prostě spolehlivý parťák, se kterým s jistotou zvládnete i ty nejnáročnější výzvy. Víte však, jak vybrat ten pravý?

Nákup turistického batohu není jednoduchou a už vůbec ne levnou záležitostí, vyhraďte si na něj proto dostatek času a své rozhodnutí neuspěchejte. Ze všeho nejdříve si důkladně promyslete, k jakým aktivitám a jak často jej budete využívat. Pro každou výpravu se hodí trochu jiný typ, univerzální řešení prostě neexistuje.

Malé turistické batohy

Malé batohy o objemu od 10 do 30 litrů se nejvíce osvědčí na jednodenních výletech, s těmi většími se však dá zvládnout i nenáročný letní přechod s noclehem na horské chatě. Dobře odvětraný zádový systém těchto kousků často doplňují odlehčené, avšak stále dostatečně pohodlné ramenní popruhy a jednoduchý bederní pás. Ten mnohdy tvoří jen obyčejný popruh bez polstrování a kapsiček. Jednoduché je také vnitřní členění batohu, kdy v jeho útrobách zpravidla naleznete jen přihrádku na vodní vak. Z vnější strany naopak konstrukce nabízí různé pevné nebo síťované kapsy na věci, které je dobré mít po ruce, a různá poutka na materiál, jako jsou třeba trekingové hole.

Střední turistické batohy

Středně velké batohy, které pojmou od 30 do 50 litrů, už se hodí spíše na víkendová putování, především s přespáním v chatě nebo útulně ve vlastním spacáku. Pokud patříte mezi vyznavače cestování nalehko, bohatě vám ovšem vystačí i na noc strávenou pod hvězdami. Modely spadající do této kategorie mají propracovaný zádový systém, u větších typů plně výškově stavitelný. Bederní pás už je většinou vyztužený tak, aby poskytoval dostatečnou oporu při nesení těžšího nákladu. Na jedné nebo i obou stranách bývá navíc osazen malými kapsami, do kterých si můžete uložit třeba klíče nebo telefon. Vnitřní prostor větších batohů se často dělí na dvě komory se samostatným přístupem. Do některých kousků se dokonce dostanete i zepředu. Samozřejmostí jsou kompresní popruhy pro zmenšení objemu, různě velké vnější kapsy a poutka a úchyty na vybavení.

Velké turistické batohy

Velké batohy o kapacitě 50 až 90 litrů patří na vícedenní i několikatýdenní putování, při kterých si celé své živobytí táhnete na zádech. Dlouhodobému použití odpovídá robustní nosný systém, který poskytuje dostatek pohodlí i při opravdu velkém zatížení. Konstrukce těchto ruksaků se v mnohém shoduje s menšími sourozenci, vše je jen uzpůsobeno k větší mechanické odolnosti. Najdeme tak u nich dvoukomorové členění, vnější kapsy i poutka a popruhy k uchycení výstroje. Víko některých modelů se dá úplně oddělit a použít jako malý batůžek nebo ledvinka.
Možná vás napadlo, že otázku velikosti jednoduše vyřešíte pořízením rozměrného batohu, který naplníte podle toho, kam se zrovna vydáte. To ovšem není úplně šťastné, a to hned ze dvou důvodů. Prvním z nich je jednoduchá poučka, jejíž platnost vám potvrdí snad každý protřelý cestovatel a dobrodruh. Ta říká, že čím větší prostor máte k dispozici, tím více si sbalíte nesmyslů, které za celou cestu vůbec nepoužijete. Tím druhým je prostý fakt, že na krátké výlety potáhnete zbytečně těžké, objemné a kvůli malému zaplnění i neforemné zavazadlo.

Zádový systém batohů

Jakmile dáte dohromady, na co si vlastně batoh pořizujete, vybrané kousky si důkladně vyzkoušejte, ideálně se zátěží odpovídající budoucímu použití. Někde mají pro tyto účely k dispozici závaží o různé hmotnosti, jinde vám zase na záda naloží třeba stan nebo několik smotaných lan. Tento krok nikdy nevynechávejte. Jen díky němu totiž opravdu poznáte, zda vám konkrétní typ sedí či nikoli.

Moderní batohy disponují důmyslnými nosnými systémy, které přenášejí tíhu nákladu na bedra a ramena. Určujícím faktorem při výběru je velikost zad batohu, která musí odpovídat vaší postavě. Volit můžete mezi modely s nastavitelnou délkou a těmi, u nichž ji změnit nelze. Prve uvedené mohou po úpravě bez problémů používat i všichni vaši rodinní příslušníci a přátelé, druhé jen lidé se stejnou figurou jako vy. Někteří výrobci nabízejí i modely určené přímo pro dámy. Záda takových batohů jsou kratší a ramenní popruhy svým tvarem, šířkou a vzájemnou vzdáleností respektují ženské křivky. 

Zmíněné ramenní popruhy tvoří jednu ze dvou nosných částí batohu, měly by proto přirozeně kopírovat vaše tělo, aby tak spolu s polstrováním poskytovaly dostatek pohodlí. Nesmí svírat ani řezat do krku a už vůbec ne sjíždět z ramen. Přesné usazení zajišťuje hrudní popruh, ideálně výškově nastavitelný a přiměřeně pružný, aby při dotažení nebránil v dýchání. Jeho přezka je často opatřena píšťalkou, kterou oceníte ve chvílích nouze. 

Druhý nosný prvek představuje bederní pás, který přebírá více než polovinu hmotnosti celého nákladu. U velkých batohů musí být tuhý, aby poskytoval dostatečnou oporu, a zároveň dobře polstrovaný, aby bylo jeho použití komfortní. Spona se nesmí samovolně povolovat a v případě potřeby musí jít snadno a rychle rozepnout. Bederák je často opatřen bočními dotahy, které zabraňují kývání batohu do stran.

Optimální nastavení zádového systému zajišťují takzvané balanční popruhy, kterými si můžete svou krosnu přitáhnout blíže k ramenům a lépe ho tak stabilizovat. Vyzkoušejte si, zda s nimi lze snadno manipulovat, i když máte batoh na zádech. Jen tak totiž budete moci za chůze snadno změnit poměr zatížení nosných prvků a na chvíli tak ulevit jednotlivým svalovým skupinám.
Důležitou vlastností, na kterou byste rozhodně neměli zapomenout, je odvětrávání. Každý výrobce řeší cirkulaci vzduchu trochu jinak, obecně se však setkáte se dvěma základními způsoby. V prvním případě doléhá batoh přímo na záda a o odvod par a vlhkosti se stará různě tvarovaný pěnový materiál. U druhého nosný systém tvoří síť napnutá na vypouklých výztuhách. Mezi tělem a zády batohu tak vzniká mezera, kterou proudí vzduch.

Konstrukce batohu

Při výběru zohledněte rovněž konstrukci batohu, a to především počet vstupů a vnitřní členění. Tou nejjednodušší variant představují modely, do kterých se dostanete pouze shora, ať už pomocí víka, nebo zipu. Toto řešení vám dává možnost vložit dovnitř igelitový pytel nebo nepromokavý vak, díky nimž zůstane vaše oblečení i vybavení vždy suché. Nevýhodou je, že při balení musíte myslet na to, aby věci, které můžete během dne potřebovat, zůstaly nahoře. Není totiž nic otravnějšího než se v bouřce přehrabovat ve výstroji v marné snaze vylovit ze dna batohu vytouženou membránovou bundu. Tento problém částečně řeší zip na jedné ze stran, díky němuž lze mít to nejnutnější vždy po ruce.

Druhou skupinu tvoří batohy se dvěma oddělenými komorami. Spodní má samostatný vstup a často slouží k uložení spacího pytle, kvůli kterému tak nemusíte večer vysypat celý ruksak. Jednotlivé komory dělí látková přepážka, kterou můžete snadno otevřít. Díky tomu se pohodlně dostanete i ke svrškům uloženým v hloubi té hlavní.

Nejvíce komfortu poskytují batohy opatřené čelním plněním, které z nich činí výborné společníky na cestování, neboť je takřka nikdy nemusíte vybalovat celé. Prostě je položíte na záda a otevřete víko podobné tomu, které najdete na klasických kufrech. S těmi mají společnou i velkou přehlednost v uložení věcí. Za jistou nevýhodu ovšem mnozí považují fakt, že do těchto batohů nelze obsah takzvaně „našlapat“, jako u těch s přístupem pouze shora. Pokud se o to přesto pokusíte, riskujete, že poničíte uzavírání víka. Jeho provedení věnujte náležitou pozornost. Zip by měl být dostatečně robustní a kompresní popruhy, které ruksak stahují při nižším naplnění, by měly sahat až na samotné víko, aby zdrhovadlo zbytečně nenamáhaly.

Zajímavou variantu čelního plnění představuje takzvaný zadní vstup, který tvoří zip vedený po obvodu nosného systému. Takto řešený batoh v případě potřeby jednoduše položíte na odolné čelo a záda odklopíte jako víko. Velkým plusem není jen pohodlnost balení, ale také fakt, že si při přehrabování v útrobách batohu záda neušpiníte nebo nenamočíte.

Detaily, které usnadní život

Užitný objem batohů navyšují různé vnější kapsy, které naleznete po stranách nebo vepředu. Některé lze uzavřít, jiné jsou otevřené a slouží k odložení vybavení, které chcete mít hned k dispozici, jako je třeba lahev s vodou nebo větrovka. Spolu s vnitřními přihrádkami vám pomohou udržet si ve věcech systém. 

Podle způsobu použití jistě oceníte i dostatek upínacích popruhů, úchytů, poutek a ok. Hodí se třeba pro připnutí turistických hůlek, karimatky, lana, cepínu či horolezecké helmy. Věcí, které můžete na batoh zvenčí upevnit, se najde spousta. Dejte si jen pozor, abyste nakonec nenesli na ramenou zavazadlo ověšené jako „vánoční stromek“, které se rádo neustále se někde zachytává.

Velmi užitečným doplňkem je pláštěnka, která chrání náklad před promočením. Někteří výrobci ji s batohem dodávají, většinou uloženou v malé kapse, kterou zpravidla naleznete na vnější straně dna. Zakoupit ji však můžete i samostatně, a to v různých velikostech a barvách. Investice do pláštěnky je určitě na místě, voděodolnosti deklarované na štítku krosny se totiž příliš věřit nedá. Většinou ji má na svědomí povrchová úprava materiálu, která bohužel časem vezme za své. Existují i opravdu nepromokavé batohy, které jsou ale dosti drahé a hodí se tak pouze pro ty, kdo počítají s dlouhým pobytem ve vlhkém prostředí. Když už jsme u tekutin, sluší se zmínit i samostatnou přihrádku na vodní vak doplněnou o vývod pro hadičku. Praktická kapsa odděluje choulostivý rezervoár od ostatního vybavení a částečně tak brání jeho poškození a vylití obsahu do nitra batohu.