Jindřich Hudeček

Kdo je tento podnikatel a fenomén v lezecké komunitě? Jaké byly jeho začátky v lezení a podnikání a jak se mu vede dnes? Představujeme vám Jindru Hudečka alias Hudyho v celé své kráse. A začneme tím nejdůležitějším...


 

  • narozen 27. 2. 1964 ve městě Děčín na severu Čech
  • majitel společnosti HUDYsport zabývající se prodejem outdoorového a lezeckého vybavení
  • vynikající lezec, sportovec a člověk
  • člen horolezecké reprezentace, motocyklový závodník
  • člen horolezeckých expedic, úspěšný závodník na závodech SP v lezení na obtížnost
  • jeden z nejlepších lezců na našich pískovcových skalách

 

... jako zakladatel společnosti HUDYsport

Jindřich Hudeček Za vznikem společnosti HUDYsport stojí vynikající lezec Jindřich Hudeček. Nejvíce působí v kraji jeho rodného Českosaského Švýcarska, kde nejen přelézá nejtěžší cesty jiných lezců, ale také prostupuje nové směry.

Už od samého začátku je zřejmý jeho mimořádný lezecký talent. Pro pískovcové „skalpy“ jezdí i do sousedního Saska, kde za sebou zanechává hodnotné prvovýstupy.

V letech 19831990 byl člen československého horolezeckého reprezentačního týmu. Účastnil se několika expedic, později se začal soustředit na závody Světového poháru v lezení na obtížnost.


Jeho vynikající závodní úspěchy mu zajistily účast na prestižním závodě Rock Masters v Arcu. Po ukončení dráhy profesionálního lezce se začal věnovat závodům silničních motocyklů a později i automobilovým závodům. V roce 1990 založil firmu HUDYsport.

 

Začátky lezení...

 

Jindřich Hudeček, přezdívaný Hudy, vyrůstal v Jílovém u Děčína a své první lezecké krůčky podnikl s kamarády v nedalekém Labském údolí. Brzy si ho všimli Zdeněk Weingartl a Karel Bělina, kteří ho vzali pod svá křídla. Společně s nimi začal Hudy lézt pravidelně a z obtížnosti II, III se rychle posunul na obtížnosti VIIb a VIIc.

S lodním lanem a třemi karabinami se Jindra pouštěl do stále odvážnějších cest. S tehdejším skromným horolezeckým vybavením bylo lezení opravdu čistým dobrodružstvím, kdy lezec musel obstát nejen po fyzické stránce, ale hlavně po psychické a vzhledem k tehdejšímu trendu morálových cest šlo při lezení často o holý život.

 

Morálu měl Hudy už od samého začátku na rozdávání a i v dnešní době sportovně odjištěných cest dává přednost těm, ve kterých si zabojuje také se strachem, který řadí do příjemných pocitů. Zkrátka lezení pro něj není jen o fyzickém výkonu, ale hlavně o dobrodružství.

 

Hudy nepatří mezi silové lezce, netráví čas na umělých stěnách nebo v posilovně, ale má od přírody úžasný cit pro pohyb na skále a chybějící sílu nahrazuje technikou a bojovností. 
 

Jindřich Hudeček v Labském údolí
V 80. a 90. letech prostupuje v Labském údolí cesty jako Světelný rok IXc, Bílá oblaka Xb, Poslední relikvie Xb... Z moderních cest později přelézá několik cest v obtížnosti XIa jako Nejslabší máte padáka na masív Diktátor a nespočet cest v obtížnosti Xc. I v dnešní době dokáže „mlaďákům" ukázat, jak elegantně vybaletit hranu na tření nebo jak zvládnout jiné pískařské finesy.

 

Reprezentace, velké hory a závody...

Jindřich Hudeček v cestě Hláska, Teplické skály

V 80. letech se dostal do československé horolezecké reprezentace, díky čemuž se mu otevřely komunismem zavřené hranice do západního světa. Už na první horolezeckém výjezdu vylezl společně s Mikiškou kombinaci Peterneliho a Čopovej cesty v severní stěně Triglavu. Za tento přelez, který neměl 20 let opakování, se jim dostalo obdivu i od tamních ostřílených horolezců. V roce 1983 odjel do severní Ameriky do národního parku Yosemite.

 

Po vzoru Mirka Šmída se okamžitě pustil do sólových výstupů. Vybral si legendární cestu The Nose na El Capitana. Tuto 1000 metrů vysokou stěnu vylezl se dvěma bivaky, dvěma friendy a hexentry a vzhledem k množství lezeckého vybavení lezl lehčí úseky bez jištění.


Do stěny El Capitan se vydal ještě jednou a to společně se Zdeňkem Weingartlem, kdy vylezli na vrchol El Capitana cestou „Shield“. Později přidali i známou spáru „Separate Reality“. 


V roce
1987 byl zařazen do federální expedice na Mount Everest. Pokus o nový těžký směr ale ztroskotal v 8 300 metrech. Do velkých hor se už nevrátil a začal se věnovat jiné lezecké disciplíně - závodům v lezení na obtížnost. I v tomto odvětví se mu dařilo a téměř vždy se na závodech Světového poháru umístil do 6. místa a v celkovém pořadí Světového poháru do 10. místa.

 

Za jeho skvělé závodní výsledky byl pozván na prestižní závod Rock Master do Arca. Více lezeckého času začínal trávit i na vápencových skalách v zahraničních oblastech, kde se rychle přiblížil k tehdejší světové špičce a přelezl cesty do obtížnosti 8b.

 

Podnikání a Hudy dnes...

 

Díky úzkému kontaktu s výrobci lezeckého materiálu či brigádám v prodejnách s lezeckým materiálem, byla jeho cesta do outdoorového byznysu po sametové revoluci na snadě. 

V roce 1990 tak zakládá malou firmu, která obchoduje s outdoorovým vybavením a stává se základem pro společnost HUDYsport, jak existuje dnes. Zaměstnanci HUDYsportu se stávali vždy kamarádi ze skal či horolezeckých expedic. Díky tomu vznikl unvitř firmy silný duch, který je jeho hnací silou i dnes!

HUDYsport se brzy rozrostl o další prodejny a v dnešní době čítá 39
 maloobchodních prodejen na území České a Slovenské republiky. Při výběru zaměstnanců Hudy klade důraz na zkušenosti v oboru a většina zaměstnanců je aktivních lezců nebo sportovců. 

Jindřich Hudeček a současnost

Filozofie firmy:
„Provozovat takové obchody, do kterým bychom šli my sami nakupovat.“

V posledních letech Hudy v lezení zvolnil, ale stále dokáže mladé lezce na písku řádně vyškolit. Postupně si začal plnit sny v dalších sportech, které jsou také okořeněny řádnou dávkou adrenalinu. Naplno se věnoval závodům silničních motocyklů, automobilovým závodům na okruhu a basejumpingu.

 

Ani hory na hřebík nepověsil. Každoročně jezdí za výstupy do Patagonie. Tam se mu v roce 2011 povedlo společně se Standou Štěpánem a Michalem Brunnerem vylézt na vrchol Cerro Torre a Kalifornskou cestou na Fitz Roy. Letos také sledujte.


 

Sport

1983 – 1990
Člen československého horolezeckého reprezentačního týmu (účast ve SP – nejlepší umístění - 2. místo, účast na Rock Masters)
1993 – 2005
Motocyklové závody, stáj Ducatti (účast na MS - 24hodin Le Mans, 10x vítězství Mistrovství ČR)
2001 – 2006
Automobilové závody

Horolezectví

1982 - Zimní prvovýstup severní stěnou Triglavu 
1982 - První RP přelez cesty Direct Superlative
1983 - Yosemite Valley, sólo výstup na El Capitana
1986 - Sólový prvovýstup Yerupacha
1987 - Expedice Mt. Everest
2011 - Cerro Torre - Compressor Route, Fitz Roy - Kalifornská cesta

Praxe

2000 - vznik společnosti Direct Alpine
2000 - výhradní dovozce motocyklů Ducati
2004 - výhradní dovozce motocyklů Benelli
2006 - autorizovaný prodejce vozů Alfa Romeo

 

 

Videa z expedic a lezeckých výstupů...

 
Video z dokončení prvovýstupu Krakonošuv zub v Adršpachu  Jindřich Hudeček, Michal Brunner a Aleš Morávek při pokusu o výstup na Cerro Torre

 
Může vás zajímat
Jindřich Hudeček na wikipedii
Rozhovor s Jindřichem Hudečkem
 

Galerie z horolezeckých výstupů Jindřicha Hudečka...

 

Přihlaste se k odběru newsletteru Neuniknou Vám nejlepší novinky a akce

Přidání se nezdařilo
Zpracování
Na zadanou emailovou adresu byl zaslán email, kde přidání potvrdíte

Zásady ochrany osobních údajů
Přečtěte si prosím Zásady ochrany osobních údajů na stránce pro ochranu osobních údajů