LYSACUP – čtyři měsíce běhání v zimních Beskydech
Jakub Larysz
Již 21 let se v Moravskoslezských Beskydech koná zimní etapový závod v běhu do vrchu. Celá záležitost začala celkem nevinně jako zimní trénink silničních cyklistů kolem Petra Hudečka. Ze skupiny cyklistů se zanedlouho stala velká rodina, která se víkend co víkend schází na úpatí Lysé hory.
Série závodů letošního ročníku sestává ze sedmnácti etap, z nichž jedna je speciální. Zatímco se každá etapa běží z jiného místa po turistické značce vedoucí na vrchol Lysé hory (1323 m n. m.), speciální etapa 3 IN 1 zdolává vrchol beskydské královny hned dvakrát. Harmonogram závodu je přesně daný v závodním kalendáři. Celá série začíná tzv. prologem ve Frenštátě pod Radhoštěm ve Skokanském areálu Jiřího Rašky. V něm se dvakrát běží schody pod skokanskými můstky a závěr prologu končí na vrcholu Velkého Javorníku (918 m n. m.).
LYSACUP – ZÁVOD PRO VŠECHNY
O pohár se mohou utkat jak jednotlivci, tak týmy. Vítanou novinkou pro letošní ročník je i hodnocení nejlepšího čistě ženského týmu! Hodnocení závodníků probíhá dle bodového klíče, přičemž závěrečná etapa má dvojnásobnou váhu. Aby soutěž byla férová a dala možnost vyčerpat zimní dovolenou nebo vyléčit nemoc, nepočítají se do celkového hodnocení čtyři nejhorší výsledky. Závody ale nejsou jen pro chrty, kteří nelidské převýšení zdolají pod šedesát minut. Registrovat se do závodu mohou i chodci nebo jedinci s váhou nad 200 Iiber (tedy asi 91 kg). Výzvu Lysé hory může přijmout opravdu každý, včetně batolat přivázaných na hrb rodiče.
ROZHOVOR S JANEM ŽÍDKEM
Na téma běhání a Lysacupu jsme se pobavili i s úřadujícím šampionem Janem Žídkem alias Koníčkem.
Jak jsi se k běhání vlastně dostal?
Bylo to na studiích na vysoké škole, když jsem ve zkouškovém období potřeboval více pohybu. Tehdy jsem jezdil i hobby závody na motorce, tak jsem potřeboval trénovat. Nakonec jsem se dostal do party kamarádů, kteří mě přivedli až k Lysacupu. Mně se nakonec taky podařilo získat čip a začít běhat na Lysou horu.
Jak dlouho tedy běháš Lysacup?
Můj první ročník byl v roce 2017, takže letos to bude sedmý ročník.
Loňský ročník jsi vyhrál, jak se vlastně připravuješ na Lysacup?
Tréninky jsem začal řešit až u posledních dvou etap. Svůj první ročník jsem skončil někde kolem 86. místa, ale postupně jsem se chtěl zlepšovat. Předposlední ročník jsem se začal objevovat blízko prvních pozic, a dokonce jsem si okusil i vyhrát etapu. Nakonec vidina žlutého trikotu a poháru byla velká motivace více trénovat.
Co znamená více trénovat?
Před každou etapou jsem běhal dvakrát v týdnu. Většinou v úterý a čtvrtek a zbytek jsem spíše odpočíval. Podle toho, jestli to byl dlouhý nebo krátký týden (etapa v sobotu nebo neděli, pozn. autora) jsem také upravoval každý trénink.
Proč si myslíš, že se Lysacup těší takové oblibě běžců? Dnes ho běhá kolem tří set lidí.
Myslím si, že Lysacup je prestižní záležitost. Nevím, jestli se ještě někde v republice běhá takový seriál závodů. Ona i Lysá hora je fenomén. Taky je to hodně o lidech. Vlastně se staneš součástí velké rodiny, která se po dobu čtyř měsíců víkend co víkend potkává. Pak je to i osobní rovina. Pro každého je to osobní výzva. Na Beskydské sedmičce to je vzdálenost, kterou si každý dává za cíl ujít nebo uběhnout v nějakém časovém limitu. Na Lysacupu je to o tom odběhnout co nejvíce etap a neustále se zlepšovat ve svém výkonu. Přece jen běhat závod po dobu 14-17 týdnů je obrovská zátěž.
Co bys jako úřadující šampion poradil někomu, kdo Lysacup ještě neběžel a chtěl by se zapojit?
Určitě je potřeba si vybírat dobré cíle. Najít si skupinku lidí, která je o trochu lepší než já a snažit se je předběhnout. Taky je ale potřeba mít vše vyrovnané, dobře nadávkovat trénink a odpočinek. Jsou to přeci jen čtyři měsíce běhání.
Platí, co je občas na etapě slyšet: „Začátek musíš napálit, prostředek udržet, a nakonec ještě přidat!“?
No… pokud máš na konci z čeho brát, tak asi ano. Ale spíše bych se držel toho, co říkal Zbyněk Cypra: Spíše vyčkávat, dobře si rozvrhnout sílu a pak zrychlovat.
Letos budeš obhajovat titul. Jak se cítíš před začátkem dalšího ročníku?
Vloni jsem myslel, že ani celý Lysacup nepoběžím. Nakonec jsem odběhl všechny etapy. Na další ročník se cítím docela dobře, ale nikdy nevíš, jestli nepřijde někdo nový, rychlejší. Jestli budou tví soupeři v dobré formě, nebo se jim nestane úraz. Zároveň sám se musíš hlídat, abys neonemocněl a nezranil se. Když běžíš za někým, tak je to jednodušší, máš jasný cíl, který chceš dosáhnout. Když jsi první, předbíhat už nemáš koho, ale zároveň víš, že za sebou máš spoustu skvělých běžců, kteří jdou po tobě.
HUDYSPORT JE NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ LYSACAPU
Beskydy jsou úžasným terénem pro horský běh a turistiku, proto v jejich okolí nemohou chybět ani prodejny HUDY. Frýdecko-místecká prodejna je speciálkou právě na odvětví turistiky a běhu a je tak zcela logické, aby podporovala tradiční sportovní klání s rodinnou atmosférou. Pro závodníky HUDYsport připravil nejedno testování běžeckých bot, várnice s horkým čajem, když teploty padaly hluboko pod nulu, drobné outdoorové dárky. Nejrychlejším, kteří se na závěru zimy umístí na stupních vítězů, jsou věnovány poukazy na nákup zboží nebo běžecké obuvi z prodejny ve Frýdku-Místku.
JAK SE VYBAVIT NA LYSACUP?
Lysá hora je unikát České republiky. Nejenže je z ní možný výhled na celých 360°, ale nabízí také největší stoupání. Z železničního nádraží v Ostravici (418 m n. m.) na vrchol Lysé hory (1323 m n. m.) je to pořádná nálož přesahující 900 výškových metrů. Kvůli různorodému terénu doporučujeme tuto obuv:
První dvě varianty jsou ideální do zimních a podzimních podmínek, Jackal II je univerzál, který využijete na suchém podloží po většinu roku.
CO SE NA LYSACUP MŮŽE JEŠTĚ HODIT
Samozřejmě se etapa Lysacupu dá odběhnout jen tak, bez ničeho. Ale pro případ, že nemáte parťáka, který by vám nahoru vynesl suché triko a teplejší bundu, by se mohly hodit tyto vesty a batůžek:
- La Sportiva Racer Vest Menší vesta, která pojme to nejdůležitější, co je potřeba s sebou nést.
- La Sportiva Trail Vest 11 l vesta už pohodlně pojme větrovku, pár rukavic, ale třeba i tenkou péřovku.
- deuter Speed lite 30 Speed lite 30 může být skvělým parťákem všem lysacupovým chodcům, kteří jdou jako podpora všem na čele vláčku, ale i turistům, kteří mají rádi lehké vybavení.
Co by se ještě mohlo hodit v závodě?
- K běhu do vrchu se mohou hodit karbonové běžecké hole Leki Ultratrail FX.One nebo FX.One Superlite. K těmto holím se dá objednat Winter Running Kit pro běh v hlubokém sněhu.
- V opravdu tuhých mrazech se hodí mít ruce v teple. Povětšinou si běžci vystačí s tenkými rukavicemi jako jsou Mammut Stretch Gloves nebo softhsellovými Black Diamond Lightweight Screentap Gloves.
- Univerzální doplněk, který udělá velkou službu, je multifunkční šátek. Někdo si jej naskládá jako čelenku, jiný zase přetočí jako čepici, a třetí si z něj udělá kuklu. Počasí na Lysé hoře se může velmi lišit od toho, co je dole v údolí, proto je potřeba být připraven.