Ripstop – odolnost a všestrannost v každé niti
Marek Žampach
3 minuty čtení
Zkoumali jste někdy strukturu látky vaší outdoorové bundy nebo třeba batohu? Ano? A viděli jste v látce typické nenápadné čtverečky, která se s neúnavnou pravidelností opakovaly napříč celou látkou? Tyto čtverečky oceníte především v případě, že svou bundu někde trhnete a poškodíte, vyrobíte takzvanou skobu. Zmiňované čtverečky způsobí, že se trhlina dále nešíří a vy svého oblíbeného parťáka dokážete celkem hravě opravit. Ano, řeč je o ripstopu!
Z OBSAHU:
- Historie ripstopu
- Kde najdeme ripstop
- Výhody ripstopu
- Druhy ripstopu
Ripstop nalézá ve světě outdooru stále širší uplatnění
Kdy, jak a proč vznikl ripstop?
Před válkou byly padáky a některé další technické tkaniny vyráběny převážně z hedvábí, které bylo silné a lehké. Avšak s narůstajícími válečnými konflikty se hedvábí stalo strategickou surovinou, a tím pádem nedostatkovým zbožím. Housenky bource morušového prostě nestíhaly.
>>> CO NOVÉHO NA POLI OUTDOOROVÝCH MATERIÁLŮ? <<<
Aby byla zajištěna výroba dostatečného množství kvalitních padáků, bylo nutné najít nějakou náhradu. Američtí výzkumníci a textilní inženýři tedy začali experimentovat s nylonem, který byl relativně nedávno vyvinut společností DuPont.

Takové jakoby čtverečky
Problém nylonu však vznikal v případě poškození – pokud se v látce vytvořila díra, snadno se šířila dále. Bylo tedy potřeba zajistit větší pevnost látky. Za tímto účelem se postupně vyvinula nová speciální technika tkaní, která v pravidelných intervalech vetkává zesílená vlákna, čímž vytváří charakteristickou a jen těžko přehlédnutelnou strukturu, nejčastěji ve tvaru mřížky – ripstop vzor. Tato technika zajišťuje, že když látku protrhneme, díra se nešíří dále, protože ji zastaví zesílená vlákna. Chytré, že?
Název ripstop vznikl z anglického „rip“ – roztrhnout, rozervat, rozpárat a „stop“ – zastavit. Doslovný překlad je asi všeříkající. Jakékoli natržení bude ripstopem nemilosrdně zastaveno. A na druhou stranu – když natrhnete něco s ripstopem, rozhodně vás to nezastaví!

V jakých materiálech najdeme ripstop?
Ripstop se s postupem let čím dál více rozšiřoval a v současnosti se používá v rámci nejrůznějších materiálů. Často ho najdeme nejen v syntetických materiálech, jako je nylon, polyester nebo kevlar, ale i v rámci materiálů přírodních – hedvábí nebo bavlna.
Zajímavá je také směs bavlny a polyesteru, která kombinuje pevnost umělého vlákna s pohodlím bavlny a často se využívá v outdooru nebo u pracovního oblečení. Výčet různých směsových materiálů by však mohl být mnohem delší.
A kde všude tedy najdeme čtverečky ripstopu? Například u nejrůznějších batohů, tašek a dalších zavazadel, u kalhot, bund, vest, u bivakovacích pytlů, hamak a tarpů. Na sedácích, vložkách do spacáků, rukavicích, stanech a podložkách pod stany, ale i karimatkách nebo crashpadech, u svršků bot, u stanů...

Výhody ripstop tkanin
- Odolnost proti trhání: Hlavní výhoda ripstop tkanin spočívá v jejich vysoké odolnosti proti trhání a protržení. Díky své struktuře jsou tyto tkaniny schopny odolat velkému mechanickému zatížení.
- Lehkost: Navzdory své pevnosti jsou ripstop tkaniny obvykle lehké, což z nich činí ideální materiál pro použití u outdoorového vybavení, jako jsou stany, batohy a oblečení.
- Všestrannost: Ripstop tkaniny lze vyrobit z různých materiálů, jako jsou nylon, polyester nebo bavlna, což umožňuje široké použití v různých průmyslových odvětvích.
- Odolnost vůči povětrnostním vlivům: Mnoho ripstop tkanin je také ošetřeno voděodolnými a oděruvzdornými vrstvami, což je činí vhodnými pro použití v extrémních podmínkách, např. při nejrůznějších expedicích, při armádním využití a pod.
Velmi sofistikovaná úprava kombinovaným ripstopem: čtvercové a kosočtvercové struktury doplňují speciální kruhová křížení (zde na hamace ENO)
Jaké jsou druhy úpravy ripstop?
Úspěšnost ripstopové úpravy vedla k rozšíření nejen v rámci materiálů, v nichž se používá, ale také ke vzniku několika druhů tkaní:
- klasický ripstop – nejznámější představitel ripstopu, který je charakteristický čtvercovou strukturou; nejčastěji se vyrábí právě z nylonu a polyesteru
- mini ripstop – má jemnější strukturu mřížky, ale stále si zachovává vysokou pevnost
- diamantový ripstop – místo čtvercové mřížky jsou nitě tkané do vzoru kosočtverců, což pomáhá lépe rozkládat sílu při zátěži a zvyšovat odolnost materiálu
- nepravidelný ripstop – tkaná mřížka není pravidelná, ale má nepravidelné rozmístění zesílených vláken, což zlepšuje celkovou odolnost tkaniny
- hexagonální ripstop – zde se setkáme se šestiúhelníkovým vzorem
- hybridní ripstop – speciální úprava, kombinuje různé druhy vláken, například nylon a aramid (speciální žáruvzdorné vlákno), čímž dává materiálu větší odolnost proti žáru nebo chemikáliím. Ripstop může být také ošetřený ochranným filmem proti ultrafialovému záření, který zajišťuje, že materiál nevybledne ani nedojde k jeho oslabení vlivem slunečnímu záření
Poškozený ripstop se snáze opravuje, je proto také ekologičtější (na snímku opravárenská dílna deuter)
Tkaniny s ripstopovou úpravou představují technologii zajišťující vysokou odolnost proti trhání a protržení. Ripstop tkaniny nacházejí široké uplatnění v mnoha odvětvích, od outdoorového vybavení až po letecký a vojenský průmysl. Jsou nezbytnou součástí moderních textilních technologií a neustále se vyvíjejí, aby splňovaly rostoucí nároky trhu.
Seriál o materiálech připravujeme ve spolupráci s českým výrobcem technického outdoorového oblečení Direct Alpine.