S čím vyrazit na vícedenní cyklovandr

Seznam základního vybavení dle doporučení páru cyklocestovatelů, kteří dojeli z Čech do Japonska a zpět.

biketouringBez čeho se neobejdete

Kolo

Možností je nekonečně a výběr záleží na tom, v jakých podmínkách, jak dlouho či jak rychle chcete jet. A taky samozřejmě na možnostech vaší peněženky. Obecně se pro delší cesty používají hybridní kola (něco mezi kolem trekovým a horským) s ocelovým rámem. Ocel je sice těžší než nyní běžně používaný hliník, ale je pružnější, odolnější a v případě potřeby se dá jednoduše svařit.

Cyklistická přilba

Tuto položku rozhodně nepodceňte. Smrťáky na kole se dějí už při těch nejmenších rychlostech i ve zdánlivě neškodných terénech.

Osvětlení

Kromě čelovky, kterou budete používat při kempování či vaření, je důležité vézt alespoň zadní blikačku. Nikdy nevíte, kdy budete muset dojet denní etapu už za tmy.


Úložné prostory

Nosič(e)

Abyste měli kam připevnit cyklistické brašny, musíte kolo vybavit nosičem (alternativou jsou beznosičové systémy brašen v případě, že budete mít velmi na zřeteli váhu vašeho nákladu). Existují nosiče zadní i přední a důležitá je především jejich kompatibilita s rámem vašeho kola.

Brašny

Nejlépe nepromokavé. V závislosti na charakteru vaší cesty a potřebném vybavení zvolíte jejich počet a objem. Obvykle lze kolo vybavit až čtyřmi nosičovými brašnami, jedním velkým vakem na zadní nosič, řídítkovou brašnou a případně ještě brašnou do rámového trojúhelníku. Můžete tak získat dost přes 100 litrů úložného prostoru. Kdo se ale pak má tahat s takovým břemenem… :-)

Batoh

Pakliže zvolíte minimalističtější scénář u brašen, lze úložný prostor zvětšit o pohodlný cyklistický batoh. V nabídce jich je celá řada a záleží na vás, kolik si toho chcete na záda naložit. (Pozor na to, že při dlouhých etapách může postupně batoh působit dost nepříjemně. Rozhodně ho tedy nepřetěžujte.)

Důležité je, aby vám batoh skvěle seděl v poloze, kterou zaujímáte na kole, to znamená ne jen ve vzpřímeném stoji, ale i v lehkém předklonu. Upevněte si batoh při zkoušení bederním i hrudním pásem, protože ty při jízdě určitě budete využívat, a ujistěte se, že si jejich polohu můžete nastavit tak, aby vás neomezovaly při dýchání. Velkou výhodou cyklistických batohů jsou poutka a integrované kapsy na vodní vaky.


Doplňky ke kolu

Cyklocomputer

Zámek na kolo

Volte především dobrý poměr hmotnost – výkon, tedy kvalitní materiál a zamykací mechanismus.

Košíky na lahve, voda

Mějte na paměti, že pokud chcete kempovat mimo civilizaci, vaše spotřeba vody bude značná (nejen na pití, ale i na vaření a základní hygienu). Vybavte se proto důkladně nádobami na vodu. Existují i nosiče, do kterých lze umístit i dvoulitrové PET lahve. Vždy je příjemnější vozit dostatek vody přímo na kole, než ji schovávat do brašen či nějak upínat na nosič. Pokud budete kempovat, ani tomu se ovšem nevyhnete. Nám se pro účely vaření a hygieny velmi osvědčil vak na vodu, ze kterého lze „vytvořit“ i polní sprchu.

Blatníky

V závislosti na ročním období se mohou hodit. Docela dobrou službu udělají i lehké plastové blatníky s jednoduchým způsobem uchycení.

Upevňovací popruhy, „gumicuky“

Velmi pravděpodobně budete potřebovat upevnit nějakou část výbavy na nosič mimo brašny. Může to být třeba sbalený stan nebo karimatka.

Základní náhradní díly a nářadí

  • Duše a lepení
  • Montpáky
  • Pumpička
  • Cyklistický „multitool“

Při delších výpravách

  • Náhradní plášť
  • Dráty do výpletu
  • Spojovací článek řetězu
  • Brzdové lanko, lanko k přehazovačce
  • Mazivo na řetěz

Základní výbava pro kempování

kempování

Stan

Pokud vyrážíte v příznivém počasí a na kratší dobu, není stan nezbytný. Šetříte-li místo a (kilo-)gramy, vystačíte si i v chladnějším ročním období třeba jen se „žďárákem“. Pokud ale vyrážíte na delší cestu, je rozhodně záhodno stan přibalit. Už třeba proto, že vám poskytne jisté soukromí (což možná zní úsměvně, ale věřte, že v některých částech světa tuto funkci opravdu oceníte). Do stanu navíc kromě sebe schováte i vaše vybavení a v případě potřeby si ve stanu i uvaříte.

Stan tedy volte tak, aby byl dostatečně velký, na druhou stranu nebudete chtít tahat nic příliš těžkého či objemného. I tady platí, že výběr je otázkou kompromisů a osobních preferencí.

Spacák

Vezete-li stan, stačí lehčí a menší spacák. Nejdůležitějšími kritérii jsou opět roční období a délka výjezdu. Do stanu se hodí nejlépe spacák plněný peřím, které poskytuje nejlepší poměr mezi hmotností, rozměry a komfortem, který zajistí.

Karimatka

Se stanem určitě nafukovací. Fakt, že ji sbalíte do malých rozměrů určitě oceníte. Navíc má skvělé izolační vlastnosti a nabízí velké pohodlí. Spíte-li ve stanu, nemusíte se obávat jejího poškození. Pokud chcete spát pod širákem, je lepší „nafukovačku“ podložit ochrannou vrstvou – třeba lehkou alumatkou, nebo zvolit klasickou karimatku.

Vařič

Nejvíce se nám osvědčil univerzální vařič, který lze použít jak s plynovou kartuší, tak s lahví na tekutá paliva (benzín, petrolej). Vaření na plynu je jednoduché, pohodlné a rychlé. Ne všude jsou však k mání plynové kartuše. Benzín seženete kdekoliv na světě. Z dlouhodobého hlediska je pak používání plynových kartuší neekologické i neekonomické. Plynovou kartuši navíc nemůžete přepravovat letadlem.

Nádobí

Určitě se vyplatí zainvestovat do lehkého a odolného setu se dvěma hrnci. Je dobré mít možnost uvařit si třeba omáčku a těstoviny zvlášť. Pokud jedete ve dvou, využijete dvě nádoby i při servírování jídla.

Příbor

Já si při vaření i konzumaci vystačím se lžící. Moje přítelkyně ale „protlačila“ do naší výbavy i vidličku. Může se hodit, především na dlouhých cestách, kdy chcete konzumovat nejen kašovitou stravu. Campingové příbory už skoro nic neváží, takže i tu vidličku uvezete.

Kapesní nůž


Oblečení a obuv

Je důležité mít na paměti, že nejedete závodit. Zapomeňte na speciální cyklistické oblečky jako jsou přiléhavé dresy a elastické šortky. Oblečení si nebudete brát mnoho, a tak je dobré si uvědomit, že v tom, v čem budete šlapat, budete často trávit i čas mimo kolo. Dbejte hlavně na pohodlí. Cyklistické spodní prádlo s vložkou se určitě hodí. Zbytek oblečení doporučuji volit podobně, jako když jdete třeba trekovat. Opět je rozhodující, v jakém ročním období vyrážíte.

Obutí

Pokud jste ze své běžné cyklistické praxe zvyklí na pedály s nášlapným systémem (např. SPD), asi se nevyhnete nutkání (jako my), použít i na tůru speciální cyklistickou obuv. I v tomto segmentu jsou už k mání boty turistické, ve kterých není tak nepříjemné déle chodit, což je velké mínus cyklistických treter. Po našich zkušenostech si myslíme, že lepším řešením je široký platformový pedál a jako obutí tzv. „přístupovka“ neboli bota kategorie „approach“. Tedy ne příliš těžká polobotka s tvrdou podrážkou, kterou oceníte při šlapání (menší ztráty energie) i při pohybu bez kola.

Kraťasy

Buď volné cyklistické šortky nebo jakékoli kraťasy určené pro pohyb venku (trekking, turistika). Volte hlavně pohodlný, nejlépe strečový materiál, který bývá nyní vyráběn z rychleschnoucích tkanin, což je skvělý bonus.  V kombinaci s cyklistickým spodním prádlem perfektní.

Kalhoty

V chladnějším počasí se neobejdete bez dlouhých kalhot. Na kolo se hodí přiléhavé kalhoty. U obvyklých funkčních kalhot by vám mohly překážet nohavice, které mají tendenci chytat se do řetězu. To lze samozřejmě vyřešit třeba reflexní páskou kolem kotníku. Pokud trváte na ležérním stylu a odrazují vás proto obepnuté kalhoty neboli „elasťáky“, máme jednoduché řešení – navlékněte přes ně volné kraťasy a jste stále „in“. Tak se to teď mezi bajkery nosí.

Funkční prádlo

Horní polovinu těla zahřejete dobrým funkčním prádlem. Oceníte triko s krátkým i dlouhým rukávem. Každý prodejce v HUDY vám správně poradí, jak prádlo vrstvit, abyste se co nejvíce přiblížili ideálu „hřát a odvádět“ pot. Skvělé jsou věci z vlny merino, které i při dlouhodobém intenzivním používání bez praní odolávají zápachu. Aby byly i nohy v teple, i když zrovna nešlapete, přibalte určitě podvlíkačky. Opět doporučuji vlnu.

Střední vrstva

Vždycky to chce „něco mezi“. Pokud je větrno, nevlídno, ale ještě neprší, rádi si i přes termo triko s dlouhým rukávem něco natáhnete. Nám se skvěle osvědčily lehounké „větrovky“ určené pro aktivní pohyb. To znamená něco, co neprofoukne a vy se v tom neuvaříte, když budete muset zabrat do kopce.  

Bunda

Určitě nezapomeňte na účinnou svrchní vrstvu, která vás při nepřízni počasí ochrání proti větru a dešti. Skvělé jsou kvalitní membránové bundy s vysokou prodyšností používané třeba na skialpy. 

Rukavice

Windstopperové nebo jiné větruodolné rukavice jsou v chladných dlouhých sjezdech k nezaplacení.

Šátek, čelenka, „podpřilbovka“

Pokud chcete všechno v jednom, sáhněte po některém z multifunkčních „tunelů“. Je to ta věc, která vypadá jako roura a lze z ní vytvořit čepičku, nákrčník či čelenku. Skvělý vynález. Zabalte ve dvou exemplářích a nebudete litovat.