Kategorie ve kterých značku najdete

Příběh značky The North Face

Legenda ze slunné Kalifornie, která už svým názvem jasně říká, že patří do těch nejnáročnějších podmínek. The North Face ani po více než padesáti letech nepřestává posouvat hranice a objevovat to, co se skrývá za obzorem.

Z kalifornské pláže do extrémních podmínek

Společnost The North Face odvozuje svůj název od nejchladnější a nejdrsnější strany hor. Svůj příběh však paradoxně začala psát pouhých pár výškových metrů nad mořskou hladinou – na plážích kalifornského San Franciska. V roce 1966 si zde dva zapálení přátelé otevřeli obchod s vybavením do přírody. Když Doug Tompkins rozesílal potenciálním zákazníkům poštou katalog, přidal k němu osobní dopis. V něm se vymezil vůči trendu „vychytáveček”, které v té době nabízely ostatní outdoorové firmy. Doug dal jasně najevo, že upřednostňuje jednoduchost a hlavně funkčnost.

Objevování přírodních krás se pro zakladatele značky stalo závazkem k jejich ochraně. Pokud dnes zazní od The North Face prohlášení o environmentální odpovědnosti, nejde jen o splnění nutného módního požadavku, ale opakování podstaty, na jejímž základě značka před více než padesáti lety vznikla.

TNF_06

The North Face od počátku podporoval expedice do těch nejodlehlejších koutů světa. Značka také neustále rozšiřovala svůj záběr. V osmdesátých letech představila kolekci pro extrémní lyžaře a postupně se stala jediným americkým výrobcem nabízejícím technické oblečení do hor i na lyže, spací pytle, batohy a stany.

Devadesátá léta se nesla ve znamení inovativní kolekce Tekware zaměřené na horolezce, vysokohorské turisty, dálkové běžce a další outdoorové nadšence. Logo TNF se začalo pravidelně objevovat na ultramaratonských tratích, vysokohorských cestách a velkých horolezeckých akcích. Ke konci milénia představil The North Face vlastní kolekci trekových a trailrunningových bot. Společnost tak konečně dokázala vybavit od hlavy k patě sportovce, kteří neustále hledají nové obzory. Kteří nikdy nepřestanou s objevováním, jak nabádá letitá mantra The North Face – Never Stop Exploring.

TNF_08

Špičkoví sportovci v týmu The North Face

Když se Alex Honnold pomalu a vyrovnaně blíží k majestátní stěně El Capitan, v očích má soustředění a na bundě logo The North Face. Během jen stěží pochopitelného čtyřhodinového sólového výstupu více než 900 m vysokou žulovou dominantu yosemitského údolí se znak TNF objevuje i na jeho lezeckých kalhotách. To už nemůže být náhoda. A také že není. Alex patří do vybrané společnosti sportovních legend z týmu The North Face. Další se pohybuje v těsné blízkosti a všechno to natáčí. Má za sebou film Meru a s právě vznikajícím dokumentem Free Solo se chystá vyhrát Oscara. Jmenuje se Jimmy Chin.

Jmenovat všechny ty skvělé sportovce podporované značkou ze slunné Kalifornie by bylo opravdu na dlouho. Namátkou zmiňme třeba nejmladší lezkyni reprezentující USA Ashimu Shiraishi, kterou firma sponzoruje už od třinácti let. To začínala v boulderingu porážet dospělé závodnice. Z jiného soudku zase připomeňme „mašinu“ Deana Karnazese, pro kterého pojem „ultra” znamená úplně něco jiného než pro většinu ostatních smrtelníků. V rámci hledání svých limitů běžel maraton pouští Sahara při bezmála 50 °C nebo naopak na Jižním pólu při -40 °C. V roce 2006 zvládl během padesáti dnů padesát maratonů v padesáti státech USA…

TNF_11

Neustálý vývoj

The North Face se neustále snaží své produkty vylepšovat. Základ tohoto úsilí tvoří právě úzká spolupráce s ambasadory, kteří vybavení aktivně používají a mohou tak dobře posoudit, jakým směrem by měli vývojáři postupovat.

Mezi hlavní technologie, kterými se dnes The North Face pyšní, patří Thermoball a Fuseform. Thermoball představuje syntetickou náhradu peří vyvinutou ve spolupráci s PrimaLoftem. Na rozdíl od běžných umělých náplní napodobuje peří tím, že vytváří malé kulaté shluky, které snáz vytváří vzduchovou izolační vrstvu.

Fuseform zase slouží k bezešvému spojování různých materiálů, což se odráží v nižší váze a větší trvanlivosti výsledného produktu. Využití tato technologie nachází hlavně u membránových vrstev.

TNF_01

Odpovědnost za přírodu, kterou „dobýváme“

Čtení o tom, jaké závazky na sebe The North Face bere v oblasti ochrany životního prostředí, je skutečně fascinující. Ostatně už jen prohlídka sanfranciské centrály a distribučního centra napoví leccos o mentálním nastavení firmy. Podle množství solárních panelů a větrných turbín lze snadno uhodnout, že kampus je energeticky zcela soběstačný. Samotná stavba využívá různé typy recyklovaných materiálů, místní kavárna nabízí lokální potraviny i produkty místní zahrady.

Mezi hlavní témata společenské a ekologické odpovědnosti, na které se firma zaměřuje, patří minimalizace odpadu, etické získávání surovin a boj s klimatickou změnou.TNF_03Kde může, snaží se The North Face získat materiály z lokálních zdrojů, využívá recyklované materiály, vyžaduje od dodavatelů redukci spotřeby energie, vody a chemikálií. Pro obchodování s peřím definoval The North Face Responsible Down Standard, certifikát, který je k dispozici i ostatním výrobcům. Zaručuje, že peří pochází z hus a kachen, které nebyly vystaveny zbytečnému utrpení jako překrmování a podškubávání.

S klimatickou změnou toho jedna firma moc neudělá. Přesto se The North Face hlasitě staví na stranu těch zástupců amerického průmyslu, kteří vyžadují na vládě jasné legislativní změny a chtějí přijmout ekonomicky často nevýhodná opatření. Je členem několika organizací, které firmám pomáhají snižovat uhlíkovou stopu. Za všechny nutné letecké cesty svých zaměstnanců platí kompenzace.

The North Face využívá sítě respektovaných sportovců, kteří se pravidelně pohybují v oblastech, kde jsou změny klimatu patrné z první ruky. Sportovci jako Conrad Anker, Kit Deslauriers nebo Jimmy Chin se účastní vzdělávacích turné po amerických a kanadských školách, kde vypráví o konkrétních dopadech klimatických změn na přírodu a lidi v ní.

TNF_04

Vdechnout druhý život

Jako mnoho produktů, také oblečení má dnes velmi krátký životní cyklus a často končí na skládkách, i když se dá snadno opravit. The North Face poukazuje na tento problém dvěma programy. Clothes to Loop je systém, v rámci kterého poskytují pobočky The North Face slevu na nákup oproti odevzdanému starému oblečení – v jakémkoliv stavu, od jakékoliv značky. Vybrané oblečení pak putuje k partnerské organizaci, která se stará o jeho obnovu a distribuci lidem, kterým může například pomoci dostat se z pasti extrémní chudoby.

Druhý představuje kolekce opraveného oblečení The North Face Renewed. Za nižší cenu a s jednoletou zárukou lze zakoupit špičkové oblečení, které by jinak možná skončilo nevyužité na skládce.

TNF_12