Vaření na treku aneb jak nakrmit tělo i duši
Petra Pospěchová
Jak vyladit jídelníček na horách, aby se tělo nasytilo, batoh zůstal lehký, příprava zabrala jen pár minut a přitom obsah ešusu pořád připomínal jídlo? Podle Petry Pospěchové, autorky Outdoorové kuchařky, stačí opustit mantinely brkaše a polévek z pytlíku a dát přípravě pokrmu víc než jednu rychlou návštěvu večerky.
Jídlo na hory? Stačí bramborová kaše a instantní nudle... Tohle jsem slyšela od kámošů mockrát. Ti samí advokáti brkaší z pytlíku pak vždycky mlsně čenichali kolem ešusů, ve kterých byla naše neinstantní večeře.
Jasně, k jídlu, co voní, dobře chutná a tělu dá vše, co potřebuje, vede trochu trnitější cesta než jeden rychlý výpad do sekce „instantní“ v nejbližším obchodě. S trochou cviku to ale netrvá o tolik déle a rozdíl je dramatický. Což tělo zrasované táhlými výšlapy a mnohahodinovým pochodem či lezením pozná a ocení.
Hladoví a orvaní
Horské vaření je vlastně královskou disciplínou. Strava by měla naplňovat hned několik důležitých kritérií. Mezi ty hlavní patří nízká hmotnost, skladnost surovin, trvanlivost a pak taky efektivnost, se kterou se dají použít. Stručně řečeno, jde o to jedlé ingredience vybrat, nachystat a zabalit tak, abyste si na hřebeni mohli rychle připravit chutné a výživné jídlo, a přitom příliš nezatížit svá ramena.
Ze zmiňovaných kritérií jsou těmi nejpodstatnějšími právě hmotnost a rychlost přípravy. Jídlo povlečete na zádech a za kila navíc v batohu byste si cestou nadávali. Rychlost s váhou navíc úzce souvisí. Čím déle se pokrm připravuje, tím více paliva spotřebujete. Při nakupování proto vždy mějte na mysli krpály, do kterých se budete muset škrábat. Zálusk na jakoukoliv konzervu nebo třeba klasickou rýži, co se vaří dvacet minut, vás najednou zázračně přejde.
Klíčová je domácí příprava. Vše, co jí věnujete, se vám na hřebenu vrátí. Kdo ji odflákne, tomu hrozí, že se z hor vrátí příslovečně hladový nebo orvaný. Nebo oboje. S chystáním potravin na trek je to podobné, jako s jakýmkoliv jiným projektem. Čím náročnější akce vás čeká, tím více času a energie musíte věnovat přípravě. Slovem náročnější mám v tomhle případě na mysli hlavně délku plánovaného výšlapu a extrémnost podmínek. Svoji roli hraje také to, nakolik jste zkušenými trekaři.
Ostřílený vlčák se sehranou partou, který balí na víkendový přechod slovenské Fatry, prostě hrábne do spíže a od oka odměří, co si s sebou vezme. Naopak pro horského začátečníka je i kratší cesta testem, který mu ukáže, jak velké porce potřebuje i co ho nejrychleji a nejlíp zasytí... Zkouška to může být koneckonců i pro zkušené horaly, kteří společně jedou poprvé a jídlo budou sdílet. Elementární plánování jídelníčku a rámcová domluva zabrání trudným chvilkám v půli cesty, kdy dojde něco, co ještě dlouho dojít nemělo, nebo zjištění, že zbytečně táhnete množství kuskusu, které by nasytilo celou populaci místních medvědů.
Proti ponorce
Při sestavování jídelníčku je nejjednodušší vycházet z toho, že každý den se odehrává v rytmu snídaně – oběd – večeře a nějakých drobných svačin mezi tím. Oběd je ve většině případů nejjednodušší nechat studený. Ztrácet cenný čas za světla vařením je většinou zbytečný luxus.
Pro plánování proviantu je také důležité pamatovat na cíl cesty. Půjdete zcela neobydlenou krajinou nebo občas spadnete do sedla nebo dokonce údolí, kde stojí krámek k doplnění části zásob? Máte po cestě horskou chatu, na které vaří skvělý guláš a pečou neodolatelné domácí koláče? Tohle všechno znamená, že batoh může být na startu hned zase o trochu lehčí.
Stejně jako informace o možnostech zásobovací patří do vymýšlení menu i profil trasy, který kvůli své strmosti a náročnosti může lehce zvýšit obvyklé porce. Svou roli hraje také podnebí a aktuální počasí. Pokud vyrážíte v zimě, některé suroviny vydrží o poznání déle. V horku se naopak leccos kazí a roztéká. Určitě se nevyplatí podceňovat omezenou trvanlivost klobás, salámů a dalších masových produktů. Otrava jídlem a žaludek obrácený naruby tělo prostě vyřadí z provozu.
V zájmu psychické pohody je na místě brát v potaz všechny alergie zúčastněných a případné nenáviděné ingredience. Ze stejného důvodu je fajn rotovat recepty tak, abyste se z treku nevrátili s doživotní averzí k ovesným vločkám nebo kukuřičné polentě. Při opravdu dlouhých expedicích se doporučuje střídat devět jídel. Pokud nejedete déle než na tři týdny, sedm variant menu postačí.
Rozmanitost není třeba kvůli nějaké rozmazlenosti. Každý zkušený horal vám potvrdí, že jídlo není v horách jen prostým doplněním energie, ale taky momentem klidu, který vás na chvilku vysvobodí od strmého stoupání nebo sněžné vichřice vně stanu či záhrabu. Vždycky je proto lepší, když se na večeři můžete těšit.
Pokud bloudíte, zbytečně ztrácíte výškové metry, několik dní vandrujete v mlze a ještě půlku výpravy poštípají divoké včely ukryté v hnízdech pod klečí, hrozí ponorka a zbytečné spory. Společná jídla představují jeden z momentů, kdy se emoce mohou zklidnit a celková nálada vylepšit. Tedy pokud se stereotypní nebo hnusné jídlo nestane dalším důvodem k hádce.
Týden na hřebeni
Následující týdenní menu je ukázkou toho, jak může vypadat gastronomický plán na průměrný trek v letních, podzimních či jarních měsících. Kromě zmíněných tří jídel je fajn počítat i s nějakou rychlou porcí energie do kapsy: křížaly, hroznový cukr nebo oříšky jsou na tohle ideální.
Příprava všech jídel z tohoto menu nezabere mnoho času. Stačí jen vytáhnout vařič, připravit nádobí a pustit se do díla. U drtivé většiny níže uvedených pokrmů budete po deseti minutách držet v ruce misku a foukáním se snažit zchladit horké sousto na lžíci.
Den první
- Snídaně: Kaše z jáhlových vloček s pekany a sušenými banány
- Oběd: Polentový koláč se sušenými rajčaty
- Večeře: Kuskus s pestem
Den druhý
- Snídaně: Ladacká snídaňová polévka
- Oběd: Špek pečený na ohni, žitný chleba
- Večeře: Soba nudle se sušenými houbami
Den třetí
- Snídaně: Rýžový puding se sušenými třešněmi
- Oběd: Domácí müsli tyčinky
- Večeře: Ovesné karbanátky
Den čtvrtý
- Snídaně: Parmazánovo-kukuřičná kaše
- Oběd: Tortilly s tuňákem
- Večeře: Dýňové špagety se sušenými rajčaty
Den pátý
- Snídaně: Sladký kuskus
- Oběd: Slané müsli
- Večeře: Lámanka se sušenými krevetami
Den šestý
- Snídaně: Sunar s čokoládou
- Oběd: Sušené maso
- Večeře: Skleněné nudle se sušenou zeleninou
Den sedmý
- Snídaně: Brynzová polenta
- Oběd: Granola s meruňkami a kokosem
- Večeře: Kaše z hrachových vloček s opečenou cibulí
TIP HUDY: Zjistěte jak si usnadnit vaření na treku díky našemu populárnímu článku.
OUTDOOROVÁ KUCHAŘKA, 2. VYDÁNÍ
Jaké ingredience k přípravě výše uvedených pokrmů použít, kde je sehnat, co si nachystat doma a jak, to všechno se dozvíte v Outdoorové kuchařce, respektive ve druhém vydání, které se právě dostalo na pulty HUDY prodejen. Pár receptů naleznete i níže, stačí obrázky otevřít v novém okně.
Návody v Outdoorovce rozšíří obzory zkušeným horským vlkům a úplné začátečníky provedou nesnázemi prvních treků i nákupem vařící výbavy na hory. Outdoorovka vás připraví na několikatýdenní trek v Himáláji, víkend v Jeseníkách i rodinnou výpravu s malými dětmi.