Jak vybrat hole na běhání

Běžecké hole aneb jak si pomoci při běhu v kopcích. Zjistěte jak vybrat správnou délku a typ.

Hole-na-behaniTento článek je věnován výběru holí pro běh dle principů lehkoatletického běhu a jakkoliv se vyhýbá tématu Nordic Walking a Nordic Running.

Typy a rozdělení holí

V nabídce výrobců se nachází v základu 2 typy holí – stavitelné (s možností nastavení délky), nestavitelné (stálá délka). Stavitelné hole je možné dále rozdělit na teleskopické (zasouvací; dvoj- a trojdílné) a skládací-teleskopické (kombinace lámacích kloubů a teleskopického dílu). Nestavitelné hole lze dále rozdělit na jednodílné (řečené „pevné“) a vícedílné (tzv. „skládačky, z-poles, nebo zetka“).

1. Stavitelné hole 

a) Teleskopické

Stavitelné hole jsou nejčastěji reprezentovány teleskopickou odrůdou. Aby byl výčet úplný, sluší se ještě pojmenovat 2 systémy skládání těchto holí – šroubovací (díly se proti sobě utahují, respektive povolují) a rychloupínací. Teleskopické hole umožňují nastavení své délky adekvátně k výšce postavy, respektive ke sklonu terénu, po kterém se právě pohybujete.

Jednotlivé díly se do sebe vzájemně zasouvají a při správné délce se proti sobě jednoduše zašroubují (po směru hodinových ručiček). Hole tak lze i složit do rozměrů výšky asi 30L batohu u trojdílné varianty a pohodlně transportovat. Dvojdílné hole jsou méně kompaktnější, ale za to mají větší tuhost. Zjevnou nevýhodou šroubovacího systému skládání je doba manipulace a náročnost skládání za deště, respektive mrazu/sněžení, kdy může zámek prokluzovat v ruce.

hole-teleskopickeTěchto strastí se vyvarujete při použití rychloupínacího systému. Výhodou těchto holí je tak jejich univerzálnost, zpravidla pevnost, která ovšem bývá vykoupena vyšší hmotností a jak napsáno, vyšší časovou náročností na jejich manipulaci.

Tip
Doporučujeme se o teleskopické hole starat a pravidelně čistit, aby jednotlivé segmenty stále hravě klouzaly jeden po druhém.

b) Skládací-teleskopické

Technickou novinkou v obchodech jsou hole kombinující systém skládání obohacené o teleskopický díl na rukojeti. Hole v sobě tak snoubí vlastně všechny žádoucí parametry – lehkost, rychlost manipulace, skladnost a stavitelnost. I u tohoto zboží je třeba uvést do pomyslných mínusů zvýšené riziko poruchovosti a vyšší pořizovací cenu.

hole-skladaci

2. Nestavitelné hole

a) Jednodílné

Nestavitelné hole jsou spjaty s výškou postavy, respektive se sklonem terénu. Jejich jednodílná varianta je významná svou nízkou vahou a pevností v ohybu. Opačnou stranou mince je jejich naprostá neskladnost, čímž jsou určeny spíše ke krátkodobému použití, například v závodech (typu Vertical). Proč? Zvolíte optimální délku holí pro výběh kopce, nebude vám vyhovovat jejich délka v běhu po rovině a při následném běhu z kopce.

b) Vícedílné

Skladnost nestavitelných holí řeší vícedílná varianta, která navíc stále disponuje výše uvedenými výhodami. Rozložení a složení holí nezabere víc než pár vteřin a je tak možné je odkládat do batohu, respektive k němu připínat. Nevýhodou by mohla být nižší pevnost v ohybu, případně vyšší poruchovost z důvodu náročnějšího zpracování. Vícedílné nestavitelné „skládačky“ jsou lehkou, skladnou a snadno manipulovatelnou pomůckou každého běžce.

Hole podle použitého materiálu

1. Uhlíková vlákna (karbonové)

Materiál uplatňovaný snad už ve všech výrobních odvětvích. Vyniká nízkou hmotností a vysokou pevností, zároveň ovšem křehkostí, čímž nedobře snáší hrubé zacházení (pády atd.). Lehkost a pevnost je vykoupená vyšší cenou.

2. Slitiny hliníku

Kombinace s ostatními chemickými prvky udává hliníku skvělé vlastnosti (dural), které umožňují vyrábět hole odolné, ale s mírným váhovým rozdílem oproti uhlíkovým vláknům. Hliníkové hole nenabízejí pevnost holí uhlíkových, ale nejsou tak křehké a díky pružnosti snesou hrubší zacházení. Jejich cena je také výrazně nižší.

Hole pro běh v kopcích

Výběr a nastavení správné délky holí

U délkově stavitelných holí je jejich nastavení otázkou sklonu terénu, případně subjektivních pocitů uživatele. U nestavitelných holí vždy rozhoduje úsilí, které hodláme při použití holí vyvinout (v závodě vyšší = delší hole). Výchozí délkou hole na rovině vzhledem k výšce postavy je 90° v loketním kloubu při rovném stoji. Loket je přimknutý k boku (spodním žebrům) při zapíchnutém hrotu hole.

Pro cestu vzůru

Pro výstup do kopce se obecně doporučuje hole o 5 - 10 cm zkrátit. Čím vyšší sklon svahu, tím kratší hole. Může ovšem nastat i ta varianta, že si hole necháte pro výstup/výběh kopce delší (v loketním kloubu budete při stoji čelem ke svahu svírat ostřejší úhel), čímž zabezpečíte vyšší zapojení horních končetin a tedy horní části trupu do celkové lokomoce. Pro potřeby dosahování lepších časů/výsledků (např. v závodech) proto závodníci preferují delší hole.

Tip
Dbejte na to, abyste při odpichu hole udrželi dlaň v rovině s předloktím = nezalamujte si zápěstí v předozadní ose.

Cesta dolů

Terén se před námi svažuje, proto je potřeba hole z „rovinné délky“ o 5 – 10 cm prodloužit. Je nežádoucí se za holemi předklánět, případně se do nich při sestupu plnou vahou opírat. Hole v tento okamžik slouží jako „vyvažovadla“, která zároveň vedou naše kroky. Potřebujete-li zpomalit, opřete se kvalitně dolními končetinami.

©Claudia-Ziegler-Running-SS18-(19)

Rukojeť

Rukojeť hole představuje druhé podstatné ergonomické hledisko – musí padnout do ruky. Výrobci využívají dva druhy materiálů: přírodní korek a syntetické materiály. Sejde na preferencích a pocitu, který budete z hole mít. Korek ubývá rychleji a po „vydrolení“ je nutné vyměnit celé madlo, za to se jedná o nejlepší materiál pro celoroční použití.

Ze syntetických materiálu jsou madla pěnová, nebo gumová. Pěnová madla jsou příjemně měkká a dobře odvádějí pot. Gumová madla jsou většinou nejtěžší, nejsou tak příjemná a více se v nich potí dlaně. Skvěle se hodí do zimních podmínek, kdy stejně používáme rukavice a také nehrozí jeho nasáknutí a zmrznutí.

poutka

Poutka jsou velmi podstatnou součástí holí. Je tomu tak proto, že skrze ruku (dlaň) zabezpečují přenos síly z trupu na hůl, respektive na její hrot. Správně nastavené poutko směřuje síly efektivněji – v momentě největšího zatížení hole totiž díky opření přes laterální hranu dlaně (malíkovou) správně aktivujete svalovou souhru ruka-paže-rameno-trup. Navíc opřením dlaně do poutka se šetří síly v pažích, které by jinak musely svírat ruce v pěst, aby jeden nelovil hole po trati.

Vyrábí se dva typy základní typy poutek – pevná (spjaté s holí), volná (odepínací, tzv. rukavička). Pevné poutko je samozřejmě stavitelné, aby se přizpůsobilo velikosti dané dlaně. Výhodou je, že jej neztratíte, pro svou jednoduchost je mechanicky odolnější, za to se o kousek déle navléká. Volné poutko z hole odepnete (zpravidla plastové zámky), čímž zůstává na vaší dlani. Časová úspora a manipulovatelnost zde hraje prim. Nevýhodou je možná ztráta poutka, respektive možná vyšší poruchovost (přítomnost plastového zámku).