Jak vybrat trailové běžecké boty
Obsah článku
- Silniční vs. trailová obuv
- V jakém terénu budete běhat?
- Jak vybrat správnou velikost a fit?
- Boty s membránou nebo bez?
- Co znamená drop?
- Složení podrážky
Silniční běžecké boty vs. trailové běžecké boty
Trailové boty mají lepší trakci a přilnavost díky hlubšímu vzorku a použité pryžové směsi na podrážce. Oproti silničním botám jejich konstrukce nabízejí daleko lepší ochranu chodidla při kontaktu s terénními nerovnostmi a ostrými kameny. Trailové boty jsou také výrazně stabilnější v nerovném terénu, zvláště při traverzech a ve sbíhání. Oproti silničním běžeckým botám jsou použité svrchní materiály u většiny trailových bot i odolnější proti opotřebení. Silniční boty je možné používat i na lehčích trailech, ale v rozbahněném, příkrém a technickém terénu brzy pocítíte jejich limity.
V jakém terénu budete běhat?
Lehký terén

Trailové běžecké boty na běhání po zpevněném povrchu, jako jsou lesní a štěrkové cesty, bývají většinou lehčí a prodyšnější. Vzor podrážky není příliš hluboký, ale nabízí skvělou přilnavost. Ochrana vůči kamenům a kořenům je odpovídající lehčí botě, ale vyšší než u silniční běžecké boty.

Offroad
Mimo cesty, po měkkém, sypkém, zasněženém nebo rozbahněném podkladu. Tento typ trailových bot nabízí vysokou stabilitu v nerovném terénu a podrážka má hluboký vzorek pro spolehlivý záběr. Prvky na svršku boty zaručují ochranu potřebnou pro volný terén, materiál je velmi odolný.

Kombinovaný terén
Suť, kameny, tráva, mech a bahno, mokrý nebo suchý povrch. Trailové běžecké boty pro muže i pro ženy si poradí se všemi typy terénu, i když to může znamenat na určitém podkladu větší, či menší kompromis. Nabízejí vysokou ochranu nohy a stabilitu.
Jak vybrat správnou velikost a fit?
V našich prodejnách si můžete boty pořádně vyzkoušet na testovacích plošinách a porovnat více velikostí a typů. Můžete je vyzkoušet i v klidu vašeho domova. Pokud vám nebudou vyhovovat a nebudou jevit známky nošení, peníze vám vrátíme zpět.
- Zkoušejte vždy obě boty v páru.
- Pokud máte jednu nohu větší než druhou, vybírejte podle té větší.
- Nenechte se ovlivnit číslováním od výrobce a dejte na své pocity.
- I když máte pocit, že vám boty sedí, vždy je porovnejte alespoň s o půl čísla větší/menší velikostí.
- Boty nezkoušejte ráno, ale odpoledne nebo k večeru, kdy má chodidlo větší objem a už jste za den něco nachodili. Případně si s sebou vezměte silnější ponožku, která to nasimuluje.
- Bota by měla sedět útulně, ale ne těsně. Prsty by měli mít dostatek prostoru k pohybu. Nejdelší prst (nemusí to být palec) by se neměl dotýkat vnitřní strany špičky boty ani při stání na nakloněné rovině směrem dolů.
- Tvar boty by měl sedět tvaru vašeho chodidla a netlačit ani z boku na malíček a klouby prstů.
- Pokud botu nemáte na ultra dlouhé vzdálenosti, neměla by být příliš velká ani široká. Ztratíte tak stabilitu v terénu.
- Chodidlo by se nemělo v botě výrazně pohybovat, ani by se neměla zvedat pata. Vzniklé tření může způsobit puchýře.
- V ohybu při sešlápnutí špičky by se neměl dělat příliš výrazný lom materiálu svršku boty směrem k chodidlu. Výrazný lom znamená, že bota je příliš velká, nebo že tvar kopyta boty je příliš vysoký/široký vzhledem k vašemu chodidlu.
- Pokud máte ortopedickou vložku, zkoušejte boty i s ní a ujistěte se, že chodilo má stále dostatek prostoru v botě a vložka nezvedne vaše chodidlo příliš vysoko.
boty S membránou nebo bez?
Nepromokavá membrána Gore-Tex je fajn v deštivých podmínkách a v zimních měsících, kdy udržuje chodidlo sušší a v teple. V teplejších podmínkách je naopak tato vlastnost nežádoucí, chodidla se více potí a jejich náchylnost ke vzniku puchýřů je mnohonásobně vyšší. Z tohoto důvodu do membránových bot používáme vždy funkční ponožky z rychleschnoucího materiálu. Pamatujte, že obuv s membránou je vždy o něco tužší a má menší objem, než stejný model bez membrány.

Co znamená drop u běžeckých bot?
Drop je rozdíl výšky mezi-podešve měřené na patě a špičce boty. Udává se v milimetrech. Teoreticky čím je nižší drop, tím nám bota lépe umožnuje přirozenější došlap přes špičku/střed chodidla.
- Minimalistický styl bot má drop v rozsahu 0 – 4 mm
- Drop od 5 – 9 mm stále umožnuje došlap přes špičku/střed chodidla
- Vysoký drop 10 – 12 mm je určen pro došlap přes patu
Pokud přecházíte z vysokého dropu na výrazně nižší, začněte opatrně a dávkujte tréninkové kilometry postupně. Nízký drop více zatěžuje lýtkové svaly.
Záleží i na složení podrážky
Kromě designu vzorku ovlivňuje výkonnost podrážky i její složení. Existují speciální směsi například pro mokrý povrch apod. Všeobecně, měkké směsi mají výbornou přilnavost k povrchu a naopak tvrdší směsi mají delší životnost a netrpí tolik třeba při používání nesmeků.
Italská značka La Sportiva používá u svých trialových bot 3 typy:
- Frixion White: Super přilnavá směs pro maximální výkon.
- Frixion Blue: Vysoká odolnost pro časté běhání po cestách.
- Frixion Red: Vyrovnaný poměr životnosti a přilnavosti.
Podívejte se na přehled běžeckých bot La Sportiva dle určení