Pembrokeshire Coast Path: 300 kilometrů divokých útesů a opuštěných pláží
Wales je ráj dálkových treků. Není to jenom o Cambrian way a přechodu Národního parku Snowdonia. Pokud máte jednou chuť na něco jiného než horské hřebeny a daleké výhledy, zkuste zaměřit svůj pohled na jihozápad této překrásné země.
Najdete tu totiž úchvatný národní park, rozprostírající se podél divokého pobřeží. Skrze něj vede dálková turistická trasa Pembrokeshire Coast Path. Jedná se o trek, kde sice nebudete vylézat do vysokých horských výšek, přesto vaše nohy pěkně potrápíte. Kromě toho vám doručí překrásné pohledy na všudypřítomné divoké útesy, zapomenuté pláže a malebné rybářské vesničky. Tento outdoorový počin určitě stojí za to!
Pembrokeshire Coast Path, odkud kam a jak daleko?
Pokud se rozhodnete jít trasu ze severu, budete pravděpodobně startovat ve vesnici St. Dogmaels, případně ve vedlejším městě Cardigan. Zde naleznete velšský hrad s bohatou historií sahající až do 11. století. Zajímavá zastávka před zahájením samotné túry.
Trek následně kopíruje v délce asi 300 kilometrů pobřeží a je zakončen na jihu ve vesnici Amroth. Po cestě nebudete překonávat žádná extrémní převýšení. Cesta ale pořád stoupá a klesá, a tak nějaké to převýšení pozvolna naberete. V našich etapách jsme měli kolem 1000 výškových metrů za den. Trasa je poměrně průchozí, a tak můžete počítat s rychlým postupem. Myslím, že pro fyzicky zdatné turisty je reálné celou trasu ujít za 10-12 dnů. Záleží ale, jak moc se budete chtít při svém putováním kochat. Protože rozhodně je čím.
Startujeme v Cardiganu
Cardigan, ve kterém startujeme, je takové ospalé místo. Zdejší uličky dýchají zvláštní autentickou atmosférou a není divu – oblast je považována za jeden z nejzachovalejších regionů s velšskou kulturou a jazykem. Byla a je stále silně spojena s tradičním způsobem života, což se projevuje v mnoha historických památkách, jako jsou hrady, vesnice, kostely a památníky, ale i současné atmosféře.My se už nemůžeme dočkat pěšího putování, a tak město jenom prolétneme a rychle ho opouštíme. Snad za to může vlhké a větrné počasí, které poněkud zalézá pod kůží. Lepší je být v pohybu s batohem na zádech.
První kilometry treku vedou po klasické silnici, ta se ale brzy změní v pěšinu, po níž se jde mnohem lépe. Pomalu také přicházejí výhledy na první útesy a početné ptactvo, které nám tu krouží nad hlavou. Na tenhle trek rozhodně dalekohled s sebou!
Odbočka z pobřeží mezi zemědělské krajiny
Po několika hodinách putování se rozhodneme odbočit z cesty a prozkoumat zemědělskou krajinu v okolí. Celá oblast je totiž podle mapy doslova prošpikovaná různými archeologickými pozůstatky z dob dávno minulých. Vzbuzuje ve vás anglický Stonehenge obdivné mravenčení? Tak zde radostí vyskočíte z kůže! Samozřejmě, že zdejší kamenné kruhy a seskupení nedosahují takových rozměrů jako u sousedů. Oproti ikonické památce tady ale najdete asi o 99 procent méně turistů, a tak vám kamenná místa nabízejí rozhodně silnější atmosféru.
Pokud však nejste obzvláště vášnivý fanoušek kdejakých povalených balvanů a kamenů, dejte si pozor, než se za nějakým tím kamenným kruhem vydáte. Ne každý totiž stojí úplně za návštěvu, a některé představují prostě jen zarostlý kámen. Určitě však nevynechte Pentre Ifan, jedno z nejúžasnějších a největších kamenných seskupení v okolí. Jedná se o skupinu pěti kamenů představující pravděpodobně hrobku. Čtyři kameny tvoří stěny a pátý, 16 tun veliký macek leží na špicích třech vertikálních balvanů.
Po zhlédnutí této kamenné zajímavosti pokračujeme v průstupu zemědělskou krajinou plnou velikých statků a usedlostí až do města Newport. Zde mimo jiné také najdete jedno z kamenných seskupení. Znovu se napojíme na cestu podél pobřeží a pokračujeme v oficiálním treku.
Krásné výhledy a místo, kde doplnit zásoby
Cesta pokračuje po úzké stezce. Místy stoupá, následně zase klesá. Pořád to houpe, stejně jako divoké vlny pod námi, které se rozbíjejí o ostrá skaliska. Je opravdu na co koukat. Pobřeží je čím dál divočejší, a tak na nás za každým rohem čeká nový krásný pohled.
Naši pohodu neustále nabourává silný vítr od moře, je proto fajn se schovat do šátku Buff. Případně se ochránit nějakou prodyšnou a větruodolnou vrstvou. Já zvolil softshellku, kterou jsem v případě velkého vichru doplňoval goretexovou Craterkou. Kombinace, co obstála jak v horách, tak i tady. Den se nese v podobném módu. Útesy, pár opuštěných pláží a široké zemědělské plochy po levici. Asi po 20 kilometrech dojdeme do města Fishguard, které je příjemným zpestřením a možností, jak doplnit zásoby.
Tulení maják
Další den fascinující pobřežní scenérie pokračují. Projdeme kolem Strumble Head Lighthouse, vysokého majáku, který už dvě noci osvětluje okolí našeho stanu. Maják stojí na malém, ale fotogenickém skalnatém ostrově, veřejnosti je bohužel nepřístupný. Okolí však poskytuje spoustu dramatických výhledů s možností spatřit různé zástupce mořské fauny. Velryby, delfíny nebo tuleně – to vše je tu možné v případě trpělivosti a orlího zraku spatřit. Pokud ale ani jedním z toho nedisponujete a vodní tvory byste chtěli stůj co stůj vidět, nezoufejte! V každém městečku po cestě jistě seženete výletní loď s kapitánem, který vás vezme na plavbu s možností tyto úchvatné tvory uzřít.
My jsme nepropadali beznaději a každou volnou chvíli upírali zrak do mořské modři. Naše snaha byla následně odměněna. Při jedné pauze, kdy jsme doplňovali energii tyčkou od Chimpanzee, jsme spatřili přímo pod útesem velkou rodinku tuleňů. Jedná se o opravdu legrační podívanou.
Nejmenší město a fascinující katedrála
Pomalu se blížíme k městu St. Davids, údajně nejmenšímu městu Velké Británie. Toto místo nás ale zaujalo hlavně svou obrovskou a překrásnou katedrálou, která patří k největším duchovním památkám země. To jsou paradoxy, že? Právě zde musíme bohužel zakončit naše putování. Čas je neúprosný a odlet směr Česko se nezadržitelně blíží.
Ze St. Davids je to jen kousek do města Haverfordwest, kudy prochází koleje, a můžete se pohodlně dostat, kam potřebujete. V případě dostatku času ale určitě doporučuji pokračovat dál. Přibližně po dvou dnech chůze dojdete do města Milford Haven, kde zmiňované koleje začínají. Divoké útesy na cestě se neustále mění, a tak i v této etapě budete mít jistě nad čím žasnout.
Pembrokeshire Coast Path - když se vám nechce do hor
Ať už se rozhodnete projít pouze část Pembrokeshire Trailu tak jako my, anebo ho zdoláte celý, určitě ve vás zanechá spoustu silných dojmů. Trasa nabízí úchvatné výhledy a rozhodně může být příjemnou a pohodovou variantou pro chvíle, kdy se vám v rámci túry zrovna nechce do hor. Vzhledem k pohodlné dostupnosti je oblast vhodná i pro jednodenní výlety. Zkrátka ideální místo pro aktivní dovolenou na Britských ostrovech.