Jak vybrat batoh nejen na turistiku
René Kujan
8 minut čtení
Tak jako je rodina základem státu, je základem povedené túry, lezecké cesty, cyklistické štreky, zkrátka každého povedeného výletu dobrý batoh. To je jasné. Mnohem méně jasné je to, co takový dobrý batoh specifikuje, co z něj dělá dobrý batoh na trek, dobrý batoh na cesty, lezení, na turistiku, do hor. Kritérií je mnoho a my se teď na ně společně podíváme.
Jak si vybrat správný batoh?!
Batohů je v současnosti na našem trhu nepřeberné množství, ba nebál bych se použít ani slovo přehršel. Jak se v nich vyznat? Kategorizovat! Kategorií může být ještě o něco více než přehršel, ale ty nejzásadnější jsou: podle velikosti, podle způsobu využití, podle druhu uživatele (rozuměj muž, nebo žena). Ty jen o něco méně zásadní jsou: počet komor, systém přístupu k obsahu batohu, zádový systém, druh nosné konstrukce, možnosti uchycení dalších věcí na batoh, systém komprese, hmotnost batohu, možnost umístění hydratačního vaku, přístup na zip/na přezky/na stahování/na rolování, počty drobných a užitečných vychytávek a mnoho dalších.
Ideální velikost batohu
Jak jistě všichni víme, na velikosti záleží. Zároveň ovšem platí, že ideální velikost batohu neexistuje. Zlí jazykové tvrdí, že čím větší má člověk batoh, tím více blbostí má tendenci s sebou po horách tahat. Znám dokonce takové horaly, horolezce a skialpinisty, kteří by na sebe nenavlékli větší než pětačtyřicetilitrový batoh, a to i když jdeme na několikadenní skialpovou túru. Jeden z mých nejlepších přátel zase naopak na více než jednodenní akci bere svou devadesátilitrovku a kompresními popruhy upravuje její objem podle aktuálních potřeb. Je ale pravda, že on si umí hodně dobře poručit, co potřebuje a co už ne. Slavný český polárník a survivista Jarda Pavlíček uznává zase jen svůj „zrzavec“ – plátěný pytel neurčitého objemu i stáří (místy s drobnými dírkami, zřejmě kvůli odvětrávání nebo drenáži) s dvěma jednoduchými provazy, které se vám nádherně zařezávají do ramen.
My obyčejní smrtelníci můžeme vnímat existenci batohů malých (řekněme do 30 litrů), středních (mezi 30 a 50 litry), velkých (většinou mezi 50 až 90 litry) a extrémně velkých (nad 90 litrů; ano, takové opravdu existují, mám taky jeden o objemu 116 litrů). Malý turistický batoh využijeme na jednodenní výlety. Potřebujeme do něj deponovat především svačinu, náhradní oblečení či nějakou tu drobnou audiovizuální techniku. Střední batohy jsou určeny především na vícedenní túry nebo specializované záležitosti (horolezecký batoh, skialpový batoh, snowboardový batoh a podobně, kam se kromě běžných věcí potřebují dostat i další součásti vybavení). Velký batoh je určený pro ty opravdu velké a dlouhé výpravy za dobrodružstvím. Na ten už se vyplatí klást ty největší nároky. A extrémně velké batohy? Oceníte, když jedete na vodu a kromě běžného vybavení potřebujete odnést i nafukovací člun. Anebo když vyrážíte na výlety s několika malými dětmi. Víte, co zaberou místa jen ty čtyři spacáky a čtyři karimatky?!
Kolik váží batoh?
S velikostí batohu souvisí i další veličina – jeho hmotnost. Ne vždy ale platí rovnítko, že čím větší, tím těžší. V dnešním světě UL (ultra light; ultra lehké) výbavy je možné všechno. A tak můj více než stolitrový bágl váží půlku toho, co můj oblíbený batoh střední velikosti. Je to ale něco za něco. Extrémně lehké materiály většinou zase nevydrží tolik a tak hrubé zacházení jako zesílené, řádně zátěrované, bytelně spíchnuté vaky. Upřímně si můžeme říci, že malý a mravný batoh bude mít kolem kila, více netřeba. Když má velký batoh výrazně přes tři kila, je to už na pováženou.
Co s tím batohem budete dělat? A kdo jste?
Podle způsobu použití najdete batohy na výlety, batohy do hor, turistické batohy, horolezecké, ale taky skialpové, snowboardové, cyklistické, či dokonce běžecké. Každý z nich reflektuje specifika daného sportu, dané pohybové aktivity a snaží se nám je maximálně zpřístupnit. Tedy měl by. Nejlepší rada je tady: zkoušet, zkoušet, zkoušet. Vybírejte dobře, aby vám byl batoh skvělým přítelem po mnoho let.
Batohy do města necháme v tuto chvíli stranou, případně mrkněte na tento článek.
Podle druhu uživatele výrobci rozlišují dámské-ty mají obvykle označení SL a pánské batohy plus batohy dětské. Zbývajícími 56 existujícími pohlavími si výběr batohu pro dnešek nebudeme komplikovat. Pokud pomineme barvu a vynecháme vyloženě dětské, můžeme i rozdělení na pánské/dámské vnímat pouze orientačně. I mezi muži se vyskytnou osoby drobnější postavy a naopak i mezi ženami někdy najdeme ramenatá lamželeza.
O pohodlí by nám mělo jít především
A tady se dostáváme k těm „dalším“, ovšem zcela zásadním, kritériím výběru batohu. Zádový systém je nejlepší ten, který vám nejlépe sedí. Osobně se nenechávám příliš zlákat nejrůznějšími systémy odvětrávání. Vyzkoušel jsem velmi mnoho batohů a potil jsem se se všemi v zásadě velmi podobně. Snaha oddálit nosnou komoru (tj. zátěž) od turistových zad a minimalizovat počet styčných bodů mezi zády a zátěží může vést k diskomfortu při nesení těžších věcí (čím menší styčná plocha, tím vyšší tlak na zbývající styčné body). Takže při výběru dbejme hlavně na POHODLÍ: dostatečně široké a polstrované, kvalitní ramenní popruhy šité tak, aby nám vzadu ani nesvíraly krk, ani nesklouzávaly z okrajů ramen; dostatečné možnosti přizpůsobení popruhů například tomu, jak moc jsme zrovna nabalení; pohodlné styčné body se zády; pohodlný nastavitelný hrudní pás. Samotný fakt, že je batoh se síťkou na zádech, ještě nikoho nespasil.
Bederní pás je kapitola sama o sobě. Pokud jej používáte, rozhodně mu věnujte velkou pozornost při výběru. Já osobně na něm většinou nejvíce oceňuju to, že lze odepnout a nechat doma. U mě nalézá pochopení jen při cyklistice či při skialpovém sjezdu. Jestli ovšem patříte mezi příznivce bederáku, vězte, že existují i batohy, kde si jej můžete nechat tepelně namodelovat přesně podle svých pánevních proporcí.
Kvalitní a pohodlný zádový systém je dle mého asi nejzásadnějším kritériem výběru. Neváhejte proto už v prodejně všechno vyzkoušet. Personál vám rád zapůjčí i dostatečnou zátěž, aby všechno při testování odpovídalo reálným podmínkám.
Kamarád do deště
Pojďme si říci hned tady otevřeně, že tam venku může být mokro, může pršet. Je tedy dobré mít batoh odolný rozmarům počasí. Zároveň si ale upřímně řekněme, že zcela nepromokavý batoh neexistuje (pokud nebudeme brát v potaz nepropustné vodácké lodní pytle převlečené za batoh). Vždy se najde nějaký ten šev, nějaký ten zip nebo zádové polstrování, kterým při prudším dešti něco do batohu pronikne. Pláštěnka na batoh, která je mnohdy součástí, situaci částečně vyřeší. Důležité věci nutné chránit před vlhkostí je ale nejlepší zabalit samostatně do zcela nepropustných „loďáčků“, rolovacích pytlíků.
Systém plnění batohu
Přístup k obsahu batohu, systém plnění bývá pro uživatele taktéž klíčový. Standardem je klasické vrchní plnění. Někdy bývá u větších batohů doplněné o dva stahovací „rukávy“ nad sebou, takže když ten spodní stáhnete šňůrkou, vznikne jakási další komora, kde můžete odděleně skladovat věci, jež chcete mít víc po ruce. Někdy může být užitečné plnění takzvaně čelní, kdy se zipem našitým do obráceného „U“, případně jen rovným zipem z jedné ze stran dostanete k věcem uvnitř batohu.
Zádové plnění považuji osobně za velmi významný počin v oblasti lidského myšlení. Na první pohled se to třeba nezdá, ale představte si, že se ploužíte hlubokým sněhem s těžkým batohem. Ten pak na vhodném místě odpočinku jen necháte svézt ze zad do závěje (čelní stranou jasně že do sněhu) – a nemusíte s ním nijak manipulovat, protože si ho pohodlně otevřete od zad. Navíc zahřátá záda batohu neskončí ve sněhu, ten se na ně nenalepí, neroztaje tam nebo nenadělá po chvíli ledové plotny. U takovýchto batohů dejte pozor, aby byly dobře vyřešeny (a aby vůbec byly) pojistné popruhy, které snímají ze zipů tu největší zátěž, největší pnutí. Klasické horní plnění se někdy kombinuje s čelním nebo zadním, což z batohu činí ještě univerzálnější lahůdku.
Vícekomorové batohy, batohy s kapsami
U vícekomorových batohů prozkoumejte i možnosti odepnutí přepážky (dobrý je zip nebo přezky, stahování na šňůrku se mi příliš neosvědčilo) a dostatečné možnosti přístupu do oddělené spodní komory i v případě, že na batohu je zavěšené ještě další vybavení.
Přiznávám se, že jsem něco jako Krteček. Mám rád kapsy. Batoh s hodně kapsami je můj kamarád. Víko batohu by mělo mít kapsy aspoň dvě – vnější na nezbytnosti typu toaleťák nebo tatranka, vnitřní na cennosti typu rodinné fotografie nebo řidičské oprávnění. Čelní kapsa na mapu není k zahození. Čelní elastická kapsa na rychlé odložení větrovky nebo mokré pláštěnky je super! Kapsičky na drobnosti na bederním pásu nebo třeba na ramenních popruzích – to už se pomalu dostávám do extáze.
Nosný systém batohu
Druh nosného systému je neméně zásadní. Konstruktéři i uživatelé na něj kladou velké nároky. Nemá to s námi jednoduché – chceme, aby byl pevný, hodně toho unesl, nepřekážel, netlačil a nedloubal, ale zase na druhou stranu aby nic nevážil... Nejtypičtější jsou asi dva duralové plátky probíhající rovnoběžně podél zad batohu, případně zkřížené do „X“. Malé batohy si vystačí se „samonosným“ plátkem tuhého, odolného plastu. Existují ale i velmi sofistikované systémy duralových trubiček probíhajících v esovitých zákrutách podél zad a spojujících se v oblouku za hlavou horského nosiče. Na druhou stranu každý sofistikovaný systém má tu potíž, že je náchylnější k zádrhelům, závadám a poruchám. Se zádovým systémem se brilantně již po několik desetiletí vypořádávají vývojáři v deuter. Smysluplné nejen zádové systémy, ale komplexní řešení, mají v současnosti batohy od švýcarských klasiků Mammut, francouzských Millet, švédských Fjällräven či amerických Black Diamond a Patagonia.
Zapomenout nesmíme ani na klasickou krosnu, trubkovou konstrukci, k níž je zvnějšku připevněn samotný vak. Má svoje příznivce i nepopiratelné výhody v čele s obrovskou univerzálností uchycování dalšího nákladu, podpírání konstrukce stanu za silných větrů a podobně.
Vychytejte vychytávky
Na závěr jsem si nechal další svou libůstku: drobné vychytávky. Ty patří na batozích k záležitostem, které dokážu velmi ocenit. Když se dá víko batohu odepnout a použít jako ledvinka, jsem doslova v sedmém nebi. Píšťalka ukrytá v přezce hrudního popruhu se už stává jakýmsi standardem. O očkách na cepíny asi platí to samé. Boční vysokoroztažné elastické kapsičky třeba na láhev s vodou nebo domácí řízek vetknutý mezi dvě tlusté skývy? Paráda! Široké možnosti komprese hlavní komory, aby v ní nikdy nic nelítalo, neposkakovalo? Bomba! Možnosti připnutí přídavných kapes nebo snad i malého příručního batůžku? Žůžo! Vnitřní organizér na drobnosti nebo hydrovak? Skrytá zádová síťka na uchycení helmy nebo mokrých věcí? Labůžo! Gumová lanka na uchycení trekových holí bez nutnosti shazovat batoh ze zad? Nejneuvěřitelnější!
Varování! Každá vychytávka má taky jednu špatnou vlastnost: něco váží. Pozor na přímou úměru – čím víc vychytávek, tím víc kilogramů!
Vidíte, že možností výběru existuje opravdu hodně. Zvolit kvalitní batohy (ano, množné číslo je správně, určitě jich potřebujete víc) je vážná věc, která si zasluhuje svůj čas, hodně zkoušení, bádání a rozhodování. Já ale věřím, že se vám to určitě podaří tak, abyste byli navýsost spokojení. K tomu vám dopomáhej Vyšší moc i tento článek!
Mohlo by vás zajímat:
RENÉ KUJAN
Respektovaný "renesanční outdoorák", publicista a humorista.