Srí Lanka: Perla Indického oceánu, ráj čaje i exotické přírody
Tereza Jandová
7 minut čtení
Při zmínce o Srí Lance se vám pravděpodobně vybaví světové známý cejlonský čaj. Anebo to budou sloni, kteří jsou pro mnohé kontroverzním tématem. Tento ostrov nacházející se jižně od Indie v sobě ovšem skrývá mnohem více. Pokud nejste fanoušci zimy a láká vás exotika a země mnohých protikladů, je ještě čas vyrazit.
Kdy navštívit Srí Lanku
Na Srí Lanku se dá letět v průběhu celého roku, jen je třeba si zvolit v daném období vhodnou část ostrova.
Počasí na Srí Lance
Počasí na Srí Lance je pod vlivem dvou monzunů. Každý z nich ovlivňuje jinou část ostrova v jiném období. Panují zde pouze dvě roční období, období sucha a monzunové období. Jestliže se vydáváte na východní a jižní pobřeží, období sucha, a tedy i hlavní sezóna, zde kraluje od prosince do března. Východní pobřeží láká k návštěvě během května až září. Centrální část ostrova je ovlivněna oběma monzuny, takže se připravte na proměnlivé počasí. Ale jelikož si příroda dělá, co chce, jak je jejím zvykem, i během období sucha vás může překvapit pořádná průtrž mračen. Není tak od věci být na tyto náhlé změny počasí připraveni.

Vízum
Jestliže se rozhodnete na Srí Lanku vydat, je třeba si požádat o vízum. Naštěstí pro nás držitele českého pasu jde jen o formalitu. Stačí vyplnit formulář na https://www.eta.gov.lk/slvisa/ a zaplatit poplatek 52 $ (rok 2024) a během pár hodin obdržíte potvrzovací email. Několik dní před plánovaným odletem dovyplníte několik údajů a máte vše potřebné, abyste prošli přes imigrační kontrolu.
Při vyplňování informací buďte pečlivÍ, zvláště u čísla pasu. V případně překlepu by vám vízum nebylo uznáno a museli byste poplatek platit znovu. Tím se dostáváme k tomu, že je možné si zažádat o vízum také takzvaně „on arrival“, které si lze obstarat při příletu. Pokud se chcete vyhnout delšímu pobytu na imigračním oddělení, je výhodnější si ho obstarat online. Vízum se uděluje na 30 dní, ale je možné si ho prodloužit na příslušném úřadě v Colombu.
Očkování
Očkovat či neočkovat je na každém z nás. Obecně se doporučují vakcíny proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a samozřejmě proti tetanu. Navrhovaných očkování bude více. Může to být ještě horečka dengue nebo vzteklina. Volně se pohybujících psů a opic, které jsou potenciálními přenášeči vztekliny, je na Srí Lance mnoho. Pravděpodobnost pokousání ale poměrně malá. Přesto není od věci si zajít do specializovaného očkovacího centra a tam se poradit.

Doprava na Srí Lance
Místní doprava by se bez okolků mohla nazvat divokou, hektickou a zcela bláznivou. Po delší době se v ní však zorientujete a když uvidíte, že někdo předjíždí předjíždějícího, už vás to nepřekvapí. Zásada kdo troubí, ten jede nebo kdo je větší, má přednost, přestože je v opačném pruhu, je zde na denním pořádku.
Pozor, jezdí se tu vlevo! Na to byste měli myslet zvláště při přecházení silnice, což už samo o sobě je velké dobrodružství. Přechody zde buď nejsou, nebo je řidiči zcela ignorují, a proto je třeba být při přecházení asertivní a nebát se začít přecházet, i když vám nikdo nechce zastavit. Pokud zůstanete stát a budete čekat, nejspíš vás tam najdu čekat i napřesrok. Důležité je mít oči všude, protože není neobvyklé, že vás překvapí motorka nebo tuktuk v protisměru.

Autobusy
Co se týče přepravování autobusy, na četnost spojení si zde člověk nemůže stěžovat. Stačí si stoupnout k silnici a s velkou pravděpodobností brzy nějaký autobus pojede. Buď stihnete zaregistrovat nápis cílové stanice umístěný nad předním sklem, nebo jednoduše mávnete a když vám zastaví, zeptáte se řidiče, zda jede tam, kam potřebujete.
Skoro všechny zastávky, kromě té výchozí a konečné, jsou na znamení. Pokud nemávnete, pravděpodobně vám nikdo nezastaví, přestože stojíte na zastávce. Co se týče jízdního řádu, mnohdy se na počáteční stanici čeká, až se autobus z velké části náplní a až pak se jede. Takže na nějakou dochvilnost se nespoléhejte. Ceny za jízdenky jsou velmi nízké. Tomu samozřejmě odpovídá kvalita. Někdy jste nuceni stát na jedné noze a ta ke všemu není ani vaše. Interiérem se rozléhá hlasitá hudba a prostor kolem řidiče připomíná cirkus. Ale pokud hledáte autentické zážitky, jízda místním autobusem nepochybně patří mezi ně.

Vlaky
Na mnohá místa se dostanete také vlakem. Připravte se ale na velmi pomalou jízdu, která se svojí rychlostí přibližuje spíš jízdě na kole než vlakem. Úsek dlouhý 157 kilometrů jsme jeli 7 hodin! Navíc bývají vlaky hodně přeplněné, a mnohdy vám nezbývá než většinu cesty stát. Proč tedy jet vlakem? Pokud si připlatíte za místenku u okna, budete se moci kochat krásnými scenériemi.
Nejvíce oblíbený je úsek mezi městem Kandy a Ella. Místní vlaky jsou také známé madly u dveří, za které se můžete vyvěsit ven a pořídit mnohé instagramové fotky. Co se týče jízdenek jsou rozděleny do tří tříd. Místní jezdí převážně 3. třídou a nejvíce oblíbená mezi turisty je 2. třída. Vagónů pro 2. třídu bývá málo a tím pádem je nejvíce naplněna a s velkou pravděpodobností si nesednete. Anebo – stejně jako já již několikrát – skončíte s dražším lístkem ve 3. třídě. Jízdenky jsou opět velmi levné. Za několikahodinovou jízdu zaplatíte kolem 50 Kč (rok 2025).
Tuktuky
Na tuktukáře pozor. Nechci být nespravedlivá, ale mé zkušenosti mě nutí domnívat se, že pokud vás bude chtít někdo ošidit, bude to řidič tuktuku. Příklad za všechny. Nechali jsme se odvést na autobusové nádraží, které jsme nevěděli, kde je. Odchytil nás jeden tuktukář, že nás tam odveze za 40 Kč. To se nezdá tak moc, ale když jsme zjistili, že to bylo 400 metrů, bylo nám jasné, že jsme se nechali napálit.
Zásada číslo jedna, nejprve se zeptejte na cenu a pak teprve nasedněte. Pokud se na cenu zeptáte až po jízdě, mohli byste být nemile překvapení cenou odpovídající spíš té evropské než asijské. Nebojte se smlouvat. Často vám navrhnout nesmyslnou částku, která je daleko nad hranicí toho, kdy se jim to vyplácí. A užitečná rada na závěr. Používejte aplikaci PickMe. Přes tu si můžete objednat tuktuk z bodu A do bodu B a uvidíte rovnou i cenu. Pokud si odvoz nebudete chtít objednávat přes aplikaci, nastíní vám to aspoň odhadem cenu za danou vzdálenost a vy budete moci snáze smlouvat.

Skútr
Pokud máte odvahu se vrhnout do srí lanského provozu, nejlepším dopravním prostředkem je skútr. Půjčení bývá poměrně laciné a dostanete se s ním všude. Má to ale háček. Je třeba mít potřebné doklady. Jako první je třeba mít český řidičský průkaz na motorku. Průkaz skupiny B, který vás v ČR opravňuje řídit skútr, v zahraničí neplatí. Dále je třeba si obstarat ještě v Čechách Mezinárodní řidičský průkaz. To ale není vše. Po příjezdu do Colomba, hlavního města Srí Lanky, je třeba zajít na Department of Motor Traffic a tam požádat o místní řidičský průkaz, který vám vydají na základě českého a mezinárodního řidičáku. Je pravda, že mnozí se s touto složitou byrokracií nezabírají a jezdí jen s mezinárodním řidičákem, což je ale na Srí Lance nezákonné. Trable by mohli nastat v případně nehody, kdy by pak pojišťovna nemusela plnit, jelikož jste neměli oprávnění řídit. Je to na zvážení.

Ubytování
Ceny ubytování jsou velmi různorodé. Můžete se pohybovat od 150 Kč za noc na hostelu až po několik tisíc za luxusní hotel. Vybere si každý. Nejjednodušší je vyhledávání přes Booking.com nebo přes aplikaci Agoda. Připravte se ale na to, že většina obrázků, které uvidíte před rezervací, nebude odpovídat realitě. Většinou v tom negativním slova smyslu. Proto opatrně s objednáváním na více nocí. Mnohdy se vyplatí koupit na jednu noc a pokud se vám pokoj líbí, pobyt si prodloužit.
Jídlo
Srílanská kuchyně není nikterak zvlášť pestrá, co se nabídky týče. Na jídelním lístku většiny místních restaurací naleznete zejména curry and rice, což je několik zeleninových směsí podávaných s rýží. Někdy si můžete objednat kuřecí, ale připravte se, že se nebude jednat o kousky, ale o kuřecí kus v celku i s kostí. Často je na výběr i rybí curry. Další položkou je kottu, což je rozsekaná palačinka se zeleninou a někdy s vejcem či masem. Nechybí ani smažená rýže a nudle všeho druhu.
K snídani se často podává palačinka zvaná hoppers, která má tvar mističky. Bývá buď suchá nebo je v ní vejce, zelenina nebo je udělaná nasladko s banánem a čokoládou. Dále je možné si k snídani objednat string hoppers, což jsou placičky z nudlí, které se většinou jí s curry.

Srílanská kuchyně je pálivá. Chilli je na stole vždy hned vedle slánky. Takže kdo nemá rád pálivé, bude to mít s výběrem krapet složitější. Pokud budete mít chuť na něco sladkého, skvělé jsou místní palačinky plněné karamelizovaným kokosem. Co se týče vody, doporučuje se pít pouze voda balená. Prevence je lepší než se zbytečně blízce přátelit se záchodem. Co jsem si velmi oblíbila, byla voda přímo z královského kokosu, který má oranžovou barvu. Nejprve vypijete kokosovou vodu a pak vám kokos na požádání rozseknou a vy si můžete vydlabat chutnou dužinu.
Peníze
Platit kartou lze zcela výjimečně, a to zejména ve velkých hotelích. Pokud dáváte přednost nocování v soukromí a jíte v malých restauracích, bez hotovosti se neobejdete. Tu si buď můžete obstarat v bance směnou za eura či dolary, nebo si ji vybrat z bankomatu. Některé bankomaty si ale účtují částku za výběr. V roce 2025 byla bez poplatku třeba Bank of Ceilon. Některé služby je možné platit v dolarech. To se týká většinou větších částek za vstupy do národních parků nebo za safari. Nejlepší je mít dolary spíše v záloze, než se na ně plně spoléhat.
SIM a WI-FI
Rozhodně se vyplatí si hned na letišti koupit místní SIM kartu s daty. Jsou velmi levné (120 Kč/20 GB) a výrazně vám usnadní život. Je zde několik poskytovatelů, z kterých asi nejvýhodněji vychází společnost Dialog. Může se také hodit možnost volat na lokální čísla, zvlášť když si domlouváte ubytování nebo jiné služby. Na pokoji máte často k dispozici Wi-Fi zdarma, ale její rychlost je mizerná.

Co navštívit na Srí Lance
Míst, které lze na Srí Lance navštívit, je mnoho. Tady najdete výběr z nich.
Kandy
Srí Lanka je buddhistická země, a právě ve městě Kandy se nachází významný chrám Buddhova zubu. Jedná se o uctívanou relikvii, ke které se místní lidé chodí modlit. Ale pravděpodobně uvidíte víc zahraničních turistů, zvlášť když vyrazíte pozdě dopoledne. Pokud si chcete užít poklidnou atmosféru, přivstaňte si, a zajděte sem brzy ráno. Připravte se ale na to, že po vás bude vyžadováno vstupné, které je na místní poměry poměrně vysoké (200 Kč). Součástí tohoto komplexu je také muzeum buddhismu, které stojí za to navštívit. Milovníci flory můžou v Kandy navštívit rovněž známou botanickou zahradu.

Ella
V současné době se jedná o velmi turistické místo, přestože se ještě v některých průvodcích dočtete, že jde o ospalou vesnici. Tomu už tak dávno není. Ella se nachází v centrální vysočině. Je obklopená velkým množstvím úžasně zelených kopečků. Na některé se můžete i vydat. Velmi pohodlně si můžete vystoupit na Little Adam's Peak anebo podstoupit trochu náročnější výlet na Ella Rock. Dalším velmi známým turistickým lákadlem jsou Ravana Ella Fall. Za návštěvu stojí také železniční most jako z Harryho Pottera Nine Arch Bridge.
Lipton's Seat a čajové plantáže
Čaj ke Srí Lance neodmyslitelně patří. Holandští kolonisté zde nejprve chtěli pěstovat kávovníky, ale těm se v místních podmínkách moc nedařilo. Po tomto neúspěchu to Britové tentokrát zkusili s čajem, a to byla trefa do černého.

Pokud bych měla vybrat jen jednu věc, která stojí za to na Cejlonu vidět, jsou to právě čajové plantáže. Nejlépe je poznáte ze sedla skútru, ale pokud tuto možnost nemáte, můžete si zaplatit tuktuk. Jestliže chcete navštívit známé Lipton's Seat, nejlepším výchozím bodem je Haputhale. Není od věci navštívit také nějakou továrnu na čaj, kde vám vysvětlí, jak probíhá samotná výroba.
Sigiriya a Lion's Rock
Sklání útvar Lion's Rock uvidíte na většině pohlednic ze Srí Lanky. Výstup na samostatnou skálu je poměrně nákladný (cca 600 Kč a více), a proto mnoho lidí volí raději variantu výstupu na sousední skálu Pidurangala, kde máte Lví skálu jako na dani.
Národní parky
Pro mě osobně jsou národní parky trochu kontroverzní téma. Do všech národních parků se platí vysoké vstupné. Abych byla přesná, cizinci platí horentní sumy, které jsou třeba i 10x vyšší než pro místní obyvatele. Navíc těžko říct, co je pro zřizovatele, kterým je stát, důležitější - zda ochrana přírody, nebo zisk ze vstupného. Bohužel to vypadá spíše na to druhé.
Safari a pozorování velryb
S národními parky je úzce spojeno safari. To je pro mě osobně ještě komplikovanější téma. Původně jsem měla v plánu jet na safari pozorovat slony. Více informací ale přineslo prozření. Většina návštěvníků viděla více džípů s turisty než zvířat. A pokud přece jenom nějaká zvířata viděli, auta je nemilosrdně obklopila. Tento zážitek jsem se rozhodla si odpustit. Ke stejnému závěru jsem došla také u sledování velryb v Mirrise. Velryby či delfíni obklopení v neprodyšném kruhu turistických lodí jsem si tak nechala tají ujít. Je to na zvážení každého, zda tuto „ochranu přírody“ chce svými nemalými příspěvky podporovat.

Západní a jižní pobřeží
Srí Lanka se může pochlubit také velkým množstvím pláží. Nejoblíbenější jsou ty nacházející se na západním a jižním pobřeží. Zvlášť během naší zimy si můžete užít zdejší slunce a moře a posílat provokativní fotky svým kamarádům, kteří zrovna v Čechách mrznou. Pokud vás láká surfování, Srí Lanka je rájem pro začátečníky. Mnoho surfařských škol naleznete na jižním pobřeží, třeba u Galle nebo u městečka Weligama.
Co si sbalit na Srí Lanku
Když se rozhlédněte v Colombu na letišti po ostatních turistech, zjistíte že si s sebou nesou zavazadla rozličných velikostí. K vidění jsou i chudáci, kteří mají na zádech velikou krosnu a vepředu na hrudi malý batůžek. Pokud už máte nějaké zkušenosti, mohlo by se vám podařit sbalit se do 30litrového batohu. Vřele doporučuji. Během přesunů moji radu jistě oceníte.
Oblečení a boty
Jelikož budete pravděpodobně každý den někde ubytovaní, budete mít možnost si oblečení bez problémů přeprat. Někde se vyskytne možnost využít zdejší „prádelny“. Proto nemá cenu brát si s sebou mnoho oblečení. Skvělě se mi osvědčily odepínací lehké kalhoty. K nim jsem přihodila pár triček z merino vlny, mikinu a lehkou bundu. I když vyrážíte v období sucha, přibalte si pláštěnku a klidně i deštník, který se bude hodit na krátké přechody třeba mezi restaurací a ubytováním.

Boty vám bohatě stačí dvoje. Jendy pevné, stačí lehké boty na běhání, a pak sandále. Pokud budete přece jenom postrádat žabky, za pár korun si je můžete koupit na místě. Plavky si ale vezměte rovnou, příležitostí pro jejich využití bude mnoho. Ženám vřele doporučuji šaty, budou zaručeně vaším nejoblíbenějším oděvem.
Ostatní vybavení
Mezi další věci, které se budou hodit, patří malý skladný batůžek, skvělý na jednodenní výlety nebo jen na courání po městě. Jelikož se zde v období sucha stmívá již kolem půl sedmé, vyplatí se přibalit si i čelovku. Nejen abyste lépe viděli, ale také abyste byli vidět, jelikož se budete často pohybovat podél silnic.
Pokud plánujete spát na hostelech, může se hodit i visací zámek k zajištění skříněk na věci. To samé se dá říct i o špuntech do uší a o klapkách na oči. Na ubytováních se setkáte se třemi druhy zásuvek. Jedna je klasická na dva kolíky, jedna je britská a třetí je zcela abnormální, srílanská na tři kolíky. Není na škodu si anglický adaptér přibalit. Co by samozřejmě nemělo chybět ve vašem batohu, je dobře vybavená lékárna.

Návštěva Srí Lanky vás cestovatelsky posune díky mnohým zkušenostem, které si z této země odvezete. Není radno si představovat vše růžově, protože pak člověka může čekat zklamání. Rozhodně vás ale neminou intenzivní a nezapomenutelné zážitky plné vjemů, chutí a vůní. Nejlépe, když se přesvědčíte sami.