Vyberte si bundu do nepohody
Jan Klega
5 minut čtení
Počasí se na horách mění každou minutu. Stačí chvíle, studený vichr přižene těžké mraky a z nebe se spustí přívaly vody. Chraňte se před nepřízní živlů! Poradíme vám, jak na to!
Nepromokavé a větruodolné oblečení bychom měli vybírat opravdu pečlivě. Přece jen chceme, aby sloužilo řadu let a bez problémů nás provedlo i tou největší slotou. Nikterak nespěchejte, abyste po čase náhodou nezjistili, že vám zvolený kousek nesedí a leží nevyužitý ve skříni. Ze všeho nejdříve si dobře promyslete, kam budete pořízené svršky nosit nejčastěji. Jednotlivé horské aktivity se od sebe navzájem liší, stejně jako nároky, které kladou na potřebné vybavení. Ultralehká bunda tak skvěle poslouží trailrunnerovi, už ne však ledoborci, který by ji při drásání vytečenými žlaby a přes skalní prahy rychle zničil. Do takových podmínek už se hodí robustnější, ale zase o něco těžší a po sbalení objemnější modely.

Jakmile si tohle ujasníte a vytipujete si konkrétní kusy, vyrazte si je vyzkoušet. Membránovou bundu si oblečte, ovšem ne pouze na triko. Natáhněte si pod ní i vrstvu, která by vás měla ochránit před chladem. Podle určení se může jednat o technickou mikinu i lehkou péřovku. Trochu si „zacvičte“. Udělejte pár dřepů, zvedněte ruce, zamávejte jimi, nebo vytočte pár kruhů. Takhle jednoduše zjistíte, že nijak neomezuje v rozletu. Krom toho si také ověříte, jestli máte dost dlouhé rukávy a zda prudší pohyb neskončí odkrytými bedry.

Určitě nezapomeňte na kapuci, která by měla padnout jako ulitá. O to by se měl postarat promyšlený střih a důmyslný systém stahování. Ideálně takový, který se dá nastavit jednou rukou. Bunda by po jejím nasazení neměla nikde táhnout, a to ani s batohem na zádech. Pokud na ní naleznete štítek nebo kšilt, bude to jedině dobře. Při chůzi v dešti vám nebudou kapky tolik padat do očí.

Zaměřte se také na detaily. Jsou kapsy dobře přístupné? Dají se všechny zipy ovládat i v rukavicích? Co větrací otvory? Je možné je pohodlně otevřít? Tyhle zdánlivé maličkosti dokáží pěkně potrápit, a tak je na místě jim věnovat náležitou pozornost.
Jen pro úplnost, firmy zabývající se výrobou outdoorového vybavení obecně sledují trend snižování hmotnosti. S tím úzce souvisí zjednodušování střihů odrážející se například v menším počtu kapes. Podobně je to i s odvětráváním. Na mnohých modelech už ho nenajdete, o odvod par se stará pouze extrémně prodyšná membrána.

Na materiálu outdoorové bundy záleží
Když se chystáme vyrazit vstříc horským štítům, řešíme při pohledu do šatníku v zásadě dva problémy, a to: Jak se udržet v teple a suchu? Odolnost proti vodě je jasná, co ale ta zima? Jednoduchá odpověď, svrchní vrstvy nás chrání před neblahým působením studeného vichru a zásadním způsobem se tak podílejí na našem tepelném komfortu. Co se týče materiálu, na výběr máme ze dvou základních skupin. Běžně je označujeme jako softshell a hardshell. Některé vlastnosti mají společné, v mnohých se ovšem i díky poněkud jinému určení liší. Pojďme se na ně nyní podívat blíže.

Bunda jako Štít proti větru
U softshellových tkanin je na první místo kladena odolnost vůči vzdušnému proudění, nicméně počítá se také s jistou mírou vodoodpudivosti. Do toho musí vydržet hrubší zacházení, poskytovat dostatek pohodlí a nijak nebránit v pohybu. Propojení zdánlivě neslučitelných vlastností dělá ze svršků ušitých z těchto tkanin univerzální parťáky, kteří se ctí obstojí v různých povětrnostních podmínkách.


Na výběr máme mezi softshellem membránovým a nemembránovým. Prve uvedený tvoří svrchní tkanina laminací spojená s membránovým materiálem a vnitřní podšívkou. Poskytuje výbornou ochranu proti větru a v pohodě si poradí i s deštěm. Krapet hůře dýchá, a tak se spíše hodí pro aktivity v zimním období, jako je turistika, chůze na sněžnicích či skialpinismus.
Nemembránová varianta, ať už s podšívkou nebo bez ní, vyniká skvělou větruodolností a perfektní prodyšností, která je dána právě absencí další vrstvy. Svršek bývá zpravidla opatřen vodoodpudivou úpravou, vcelku bez problémů tedy zvládne drobné mžení nebo lehkou přeháňku. Kombinace toho všeho představuje praktický mix, který unosíme po celý rok a při nejrůznějších aktivitách.
Outdoorové brnění - Hardshellové bundy
Hardshell, jak už název napovídá, tvoří jakousi odolnou skořápku, která nás chrání před řáděním živlů. Nemá to přitom vůbec snadné, neb musí zajistit dvě v podstatě protichůdné věci. Na jedné straně se nesmí voda padající z nebe dostat dovnitř, na druhé se musí vlhkost přenesená od těla ostatními vrstvami dostat ven.

Pokročilé membrány fungují na principu odlišné propustnosti různých skupenství vody. Plynnému umožňují volně odcházet pryč, kdežto kapalnému brání projít zvenčí skrz. V praxi se setkáváme se dvěma základními typy materiálů: porézním a neporézním. První z nich je plný malých dírek, přes které projde pára, ale kapka už ne. Druhý je celistvý, z vnitřní strany však absorbuje molekuly vody a na principu difuze je transportuje vně tkaniny, odkud se tyto odpaří.
Přečtěte si recenzi ultralehké bundy Direct Alpine Cyclone

Jak už padlo, při výběru membránové bundy zamyslete nad tím, v jakých podmínkách ji budete nejčastěji nosit. Lehké a vysoce prodyšné modely jsou skvělé na jednodenní akce a aerobní aktivity, jako je třeba trailový běh. Příliš se už však nehodí na dlouhodobé použití, například při vícedenních přechodech horských hřebenů, kdy můžeme v dešti kráčet dlouhé hodiny. To už by se mohlo stát, že se pod tlakem ramenních popruhů nějaká ta vlhkost dostane skrz, a tak je lepší sáhnout po odolnějších dvou a třívrstvých modelech.
Pokud své nepromokavé svršky hodláte používat i na vysokohorskou turistiku, via ferraty či dokonce lezení, volte mezi třívrstvými kousky, které bez větší újmy ustojí i kontakt se skálou, ledem či přemrzlým sněhem. Ujistěte se, že kapuci v pohodě přetáhnete přes helmu a zároveň že se pohodlně dostanete do kapes, i když na sobě máte sedací úvazek. To jsou detaily, které značně ulehčují v horách život.

Péče je na místě
Každý kus vybavení do hor nám bude dobře sloužit jen když mu budeme věnovat náležitou péči. Větruodolné a nepromokavé oblečení proto po návratu domů vždy šetrně zbavte nečistot a důkladně usušte. Nebojte se ho vyprat, samozřejmě dle pokynů výrobce a s použitím příslušného pracího prostředku. Pravidelně obnovujte vodoodpudivou úpravu, aby tkanina nenasávala vodu. Oblečení tím nejen nabude na váze, ale také ztratí na prodyšnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Jak na vrstvení outdoorového oblečení
Oblečení z Merino vlny: kdy se hodí a jak o něj pečovat
Jan Klega
Honza je nadšený lezec, který se ve světě vertikál pohybuje více než patnáct let. Domovskou oblastí je mu jesenický Rabštejn, za skalami se ovšem vydává i mimo českou kotlinu, třeba do Vysokých Tater nebo italského Arca. Řídí se jednoduchým heslem: „Polezeme, dokud nám neupadnou prsty.“