Jak vybrat zateplovací bundu
Jan Klega
5 minut čtení
Nenechte si chlad jen tak zalézt pod kůži! Sáhněte po zateplovacích bundách, které vás před zimou ochrání za studených večerů pod skalami i mrazivých dní na hřebenech. Mrkněte, na co si dát při výběru pozor.
Známe to všichni. Stačí trochu prochladnout a pohoda je ta tam. Nezáleží přitom, zda jsme zrovna dorazili do cíle náročného trailu, nebo právě během skialpového přechodu zastavili na kus žvance. Jakmile zima pronikne až do morku kostí, stojí nás to zbytečně síly navíc. Fyzické i psychické. Energii potřebnou pro opětovné zahřátí ovšem můžeme celkem jednoduše pošetřit. Stačí si na sebe natáhnout bundu, která nás udrží hezky v teple.
Nenechte se ale zmýlit, taková bunda nás sama od sebe nezahřeje. Dokáže pouze zadržet teplo, které naše tělo samo vyprodukuje. Tuhle skvělou vlastnost má na svědomí náplň z materiálu schopného vytvořit vzduchovou vrstvu, která nás izoluje od okolního prostředí.
Peří
Podíváme-li se na výplň, jednoznačně hraje prim peří, které poskytuje větší tepelný komfort při nižší váze a menším objemu. To ale není vše, vyznačuje se také delší životností. Syntetická vlákna o dost snáze podléhají opotřebení, především při opakovaném stlačování, kdy dochází k narušování struktury materiálu a s tím související ztrátě požadovaných vlastností.
Jedinou opravdovou nevýhodou peří je to, že si příliš nerozumí s vodou. Outdoorové značky na to samozřejmě pamatují. Zateplené bundy šijí z lehkých tkanin ošetřených vodoodpudivou úpravou DWR, které sice nezajistí ochranu za vytrvalého deště, ale zase tolik neubírají na prodyšnosti a hlavně sbalitelnosti. Narazíte také na kousky opatřenými membránou. Ty odolávají živlům o mnoho lépe, nicméně jsou těžší, robustnější a také objemnější.
Na co si dát pozor
Nejčastěji se setkáváme s peřím husím a kachním. Prve uvedené je kvalitnější, nicméně ani to druhé není nutné zatracovat. Svými vlastnostmi pořád hravě překonává syntetické izolace. Zásadní rozdíl je v ceně. Husí je o poznání dražší, pořízením bundy s kachním tedy ušetříte.
Obecně bychom se při výběru měli zaměřit na několik parametrů. Tím prvním je plnivost, která udává, jaký objem je konkrétní množství peří schopné zaujmout. Udává se v krychlových palcích (cubic inch, zkráceně cuin). Čím je vyšší, tím dokáže náplň vytvořit větší loft a lépe izolovat. Hodnota 500 cuin se dá označit za průměrnou, 800 cuin a více už představuje naprostý top.
Životnost náplně do značné míry určuje poměr prachového peří a větších pírek. Prachové peří exceluje ve výhřevnosti a sbalitelnosti, nicméně v odolnosti krapet pokulhává. Přidáním větších pírek se výrobci snaží zajistit, aby bunda vydržela co nejdéle. Panuje shoda, že ideálem je poměr 90:10.
Poslední léta se nesou ve znamení trvale udržitelné produkce. Peří z etického chovu poznáte podle jednoho z mezinárodně uznávaných certifikátů, mezi které patří například Responsible Down Standard. Ten třeba zaručuje, že ptáci žijí v přirozených podmínkách, nejsou násilně krmeni a škubáni zaživa.
Na běh i expedici
Stejně jako u jiných součástí výstroje platí, že pro jednotlivé aktivity a podmínky se hodí jiné zateplovací svršky. Ultralehké péřové bundy ocení ti, kteří chtějí nebo potřebují uspořit každý gram. Typicky se jedná trailové běžce nebo lezce vydávající se do vysokých stěn. Takové kousky je nijak zvlášť nezatíží, ovšem zahřejí, když se při výkonu na chvíli zastaví. Kvůli váze se šijí z jemných materiálů, životnost proto nebývá zrovna jejich silnou stránkou.
Lehké bundy označované také jako péřové svetry jsou sice o něco těžší, díky tomu ale snesou o něco hrubší zacházení. Jedná se o opravdové univerzály, kteří vás budou klidně doprovázet po celý rok. Udrží vás v teple při jištění ve skalách, během přípravy večeře na treku i krátkého zastavení na skialpinistické túře. Stejně jako výše uvedené ultralehké kousky se dají pohodlně obléci pod svrchní bundu.
Klasické bundy patří do vyloženě zimních podmínek. Přechody zasněžených hřebenů, ledové a mixové výstupy, výpravy do světových velehor, nejen tam se postarají o to, že při zastavení nezmrznete.
Expediční bundy využijí asi jen ti, kdo se vydávají k nejvyšším vrcholům planety a do polárních oblastí. Jedná se o objemné a neohrabané kousky, často s membránovým svrškem, které ochrání před zimou, i když teploty spadnou hluboko pod bod mrazu.
Syntetické materiály
Syntetické materiály nejsou na údržbu tak náročné jako peří, do jisté míry izolují i vlhké a navíc rychle schnou, na druhou stranu jsou však méně trvanlivé, o dost těžší a po sbalení zaberou v batohu více místa. Hodí se tedy všude tam, kde se dá očekávat dlouhodobý pobyt ve vlhkém prostředí bez možnosti se pořádně usušit. Možností, mezi kterými můžete vybírat, existuje mnoho. Mezi nejznámější patří PrimaLoft, Climashield a Coreloft. Řada z nich se dnes vyrábí z recyklovaných vláken, jako třeba PrimaLoft Gold či Climaschield APEX.
Vlněné izolace
Snaha o zodpovědný přístup k životnímu prostředí vede výrobce k hledání dalších alternativ k syntetickým materiálům. Osvědčenou volbou je v tomto případě vlna. Stoprocentně přírodní rouno poskytuje dostatek tepelného komfortu, hřeje i vlhké, je prodyšné, hypoalergenní a nepohlcuje pachy. Má delší životnost než umělá vlákna, ovšem krapet ztrácí v otázce sbalitelnosti. Bundy plněné tyrolskou nebo merino vlnou ocení třeba ti, kterým syntetika příliš nevoní a z nějakého důvodu si nemohou pořídit peří, například alergici.
PROMYŠLENÉ KOMBINACE
Každý z uvedených materiálů má trochu jiné vlastnosti, jejich kombinace se proto přímo nabízí. Designéři jednotlivých značek je chytře sestavují tak, aby výsledný celek splnil i ty nejnáročnější požadavky. Segmenty plněné peřím, které se v drtivé většině případů nachází na těle, doplňují panely ze syntetických vláken. Najdeme je především v exponovaných místech, tedy na rukávech, v kapucích nebo v podpaží. Prostě všude tam, kde může být izolační materiál ve větší míře vystaven působení vlhkosti.
TIP autora
Parádní kousek si pro letošní zimu připravila liberecká společnost Direct Alpine, a to zateplenou bundu Uniq plněnou revoluční izolací Thindown. Jedná se vlastně o jakousi péřovou tkaninu, se kterou je možné zacházet podobně jako se syntetickými výplněmi. Stejně jako ony nabízí rovnoměrné rozvrstvení, ovšem za použití materiálu o poloviční tloušťce. Bunda je díky tomu nejen teplá, ale také velmi lehká a dobře sbalitelná.
Mohlo by vás zajímat:
Jak na vrstvení outdoorového oblečení
Oblečení z Merino vlny: kdy se hodí a jak o něj pečovat
Jan Klega
Honza je nadšený lezec, který se ve světě vertikál pohybuje více než patnáct let. Domovskou oblastí je mu jesenický Rabštejn, za skalami se ovšem vydává i mimo českou kotlinu, třeba do Vysokých Tater nebo italského Arca. Řídí se jednoduchým heslem: „Polezeme, dokud nám neupadnou prsty.“