HUDY tým nakoukl pod ruce ševcům z Lowy
HUDY tým
Pořádné boty jsou základ! Pojďte se s námi podívat, co vše za jejich vznikem stojí, tentokráte do továrny německé společnosti Lowa.
Nevlídné počasí vybízelo spíše k válení v posteli než k brzkému vstávání, i tak se ale na pražském Zličíně sešla více než dvacítka huďáků z celé republiky, aby společně naskákala do autobusu a vydala se na několikahodinovou cestu k našim západním sousedům. Cílem účastníků zájezdu se tentokráte stal Jetzendorf, malá obec nedaleko bavorského Mnichova, ve které už takřka sto let sídlí obuvnická společnost Lowa.
Rozespalé výrazy ve tvářích postupně vystřídala zvědavost. Možnost na vlastní oči vidět, jak se šijí poctivé boty do hor, se přece jen nenaskytne každý den. Kilometry na tachometru postupně přibývaly, až nakonec nebylo už kam pokračovat. Autobus zastavil a my se nestačili divit. Nenápadná, avšak úhledná budova u vstupní brány jako by patřila spíše malému regionálnímu výrobci než společnosti produkující takřka 3 miliony párů bot ročně. Zdání ovšem klame, hned za ní jsme totiž narazili rozlehlé tovární a skladovací haly.
Ševcovská tradice
Samotná exkurze ovšem nezačala ve výrobě, ale v prezentační místnosti, kde nám obchodní manažer Holger Neu krátce představil historii firmy i to, jak celá produkce vzniká. Předmluvu k příběhu sepsal švec Johann Wagner, když k řemeslu přivedl své syny Hanse, Adolfa a Lorenze. Úvod pak už má na svědomí posledně jmenovaný, který společnost v roce 1923 založil a pojmenoval spojením iniciál svého jména. Asi nepřekvapí, že své vlastní dílny si otevřeli i jeho sourozenci. Adolfův Hochland před lety bohužel zanikl, Hansův Hanwag ovšem funguje úspěšně dodnes, a to dokonce v jen 15 km vzdáleném Vierkirchenu.
Na starém kontinentě
Další kapitoly se až na poválečné období, kdy Lorenz začínal takřka od nuly, bez materiálu, se zastaralým vybavením a nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, nesly ve znamení růstu. Dnes se Lowa řadí k předním světovým výrobcům obuvi pro turistiku a horolezectví. Celá produkce stále vzniká v Evropě, ovšem vyváží se do 55 zemí. Páteř společnosti tvoří továrny v německém Jetzendorfu, slovenských Bošanech, italské Montebelluně, chorvatské Križevci, bosenském městě Teslić a českém Zlíně.
Z evropských zemí pochází také 95 % používaných materiálů, kůžemi a podešvemi počínaje, různými háčky a očky konče. Zbývajících 5 % připadá na syntetické tkaniny, které se dovážejí z Asie. Koncentrace produkce na starém kontinentě má jednu obrovskou výhodu, a to plnou kontrolu nad celých výrobním procesem. Ta je klíčová nejen pro zachování vysoké kvality zpracování, ale také pro další vývoj obuvi. Lowa totiž neustále pracuje na tom, aby její boty co nejlépe seděly a poskytovaly tak dostatečné pohodlí. Tomu odpovídá také produkce řady modelů ve více šířkách pro různé tvary chodidel.
Opravdu široká nabídka
Dopolední prezentaci zakončila volná prohlídka celé kolekce vystavené na panelech po stranách showroomu, měli jsme tak možnost podívat se zblízka i na to, co se na pulty našich obchodů prozatím nedostalo. Vzhledem k tomu, že se produkce dělí dle určení do celých devíti řad, bylo opravdu na co se koukat. Osahali jsme si boty pro lezení, alpinismus i expediční horolezectví, výpravy s těžkých batohem i jednodenní túry, rychlé přesuny i pohodové vycházky, letní i zimní toulky po městě a jeho okolí či kousky pro naše ratolesti.
Stará dobrá ruční práce
Přehršel informací jsme mohli vstřebat během vydatného oběda v místní restauraci. Po něm už přišlo na řadu to, na co jsme se těšili nejvíce. Konečně jsme se vydali podívat se na to, jak boty Lowa vznikají. Na tomto místě je třeba zmínit, že v Jetzendorfu se kompletují modely s lepenou podešví, která se dá v případě opotřebení celá strhnout a vyměnit za novou. Obuv se vstřikovanou mezipodešví se šije v továrně na Slovensku. Právě odtud putuje do celého světa oblíbený model Renegade, který se s několika inovacemi drží v nabídce už od roku 1997.
MADE IN EUROPE
Podívejte se, jak se ve slovenských Bošanech vyrábějí boty Lowa se vstřikovanou mezipodešví.
Proces výroby jsme si prohlédli v celé jeho šíři, tedy od nařezání jednotlivých kusů kůže, přes nalepení podešve na sešitý a připravený svršek, až po navléknutí tkaniček a zabalení do krabice. Ač celou řadu úkonů vykonávají stroje, podíl lidské práce je stále velký. Je až k neuvěření, kolik rukou se podílí na vzniku jednoho každého páru bot. Pro zajímavost, ten sestává ze zhruba 140 různých dílů.
Do skladu i dílny
Krom výrobní haly jsme nakoukli také do skladů s materiálem i paletami plnými krabic připravených na cestu k zákazníkům. Prošli jsme si prostory, kde vznikají vzorky nových kolekcí, a navštívili dílnu, ve které dokáží znovu vdechnout život i notně obnošené obuvi. Nadmíru zajímavé bylo na vlastní vidět pestrou sbírku roztodivných přístrojů, které mají za úkol testovat kvalitu a odolnost používaných materiálů i již hotových bot.
Na chvíli jsme také vyběhli ven do deště, abychom si prohlédli soustavu čistících filtrů, které se starají o to, aby se do okolí nedostali žádné škodliviny. Nutno říci, že Lowa obecně velmi dbá na šetrnost produkce k životnímu prostředí a férové pracovní podmínky, a to ve všech svých provozech.
Závěr exkurze patřil zkoumání detailů vystavené obuvi, hledání kousků, které by zapadly do naší nabídky, a živým diskuzím nad tím, co jsme měli díky vstřícnosti zástupců téhle bavorské společnosti možnost vidět. Tedy to neskutečné množství práce, které je potřeba k tomu, abychom mohli do hor vyrážet v botách, na které je spolehnutí.
Chcete se o botách Lowa dozvědět více a sami si vyzkoušet, jak skvěle sedí? Zastavte se na našich prodejnách, kde vám rádi předvedeme, co vše umí.