Via Ferrata v Děčíně - Pastýřská stěna - info
Vojtěch Dvořák
5 minut čtení
Co je na via ferratách tak úžasného? Přece to, že nemusíte být horolezci, ale stejně můžete lézt po skalách a stoupat na horské vrcholy! Na lezení zajištěných cest nic není, ale přesto se jedná o aktivitu ve výškách, vyžadující vaši koncentraci, přípravu, základní minimum znalostí a správné vybavení. Jak tedy na ferratu v Děčíně?
Obsah článku
- Představení ferraty
- Pohyb na ferratě
- Nástup na ferratu
- Obtížnost ferraty
- Rady a tipy
- Vybavení na ferratu
- Aktivity v okolí
Via ferrata Pastýřská stěna
Via ferratové eldorádo na Pastýřské stěně se nachází v centru Děčína naproti děčínskému zámku nad soutokem Ploučnice a Labe. Ze stěny, která je nyní protkána 16 trasami různé obtížnosti s délkou 150-170 m se vám otevírají krásné výhledy na zámek, řeku a takřka celý Děčín. Přestože je děčínská ferrata volně přístupná a zdarma, je z důvodu bezpečnosti a ochrany zakázáno lézt za deště, či v případě, že je stěna vlhká. Taktéž je stěna uzavřena v zimním období. Sledujte info obrazovku přímo pod stěnou nebo stránkách věnovaných cestě.
Pohyb po via ferratě
Lezení na Pastýřské stěně je vhodné pro fyzicky zdatné jedince bez horolezeckých zkušeností a zvládnou ji i sportovně nadané děti. Můžete si najmout zkušeného průvodce či horského vůdce, který vás zasvětí do lezení zajištěných cest. Případně vás i zajistí lanem pomocí horolezecké techniky.
Stejně tak si tady užijí i zkušenější lezci, kteří mohou vyzkoušet i těžší směry a trasy. Ty nejtěžší prověří sílu vašich paží a vaši psychickou odolnost. Tahákem této lokality je i dlouhý lanový most s historicky uvědomělým názvem Karlův most. Fotky z něj s Labem pod nohama a zámkem nadosah jsou ozdobou každého alba nebo prezentace na sociálních sítích.
Via ferraty v Česku
Via ferrata Bechyně |
Via ferrata Hluboká |
Via ferrata Vodní brána u Semil |
Jak se vybavit na ferratu |
Nástup na ferratu
Parkovat lze na parkovišti u nedalekého kruhového objezdu, na parkovišti pod Tyršovým mostem, nebo na druhém břehu Labe u knihovny. Veškeré cesty začínají na Labském nábřeží u původního výtahu na Pastýřskou stěnu. Lezení můžete zakončit buď občerstvením přímo po dolezení jedné z tras “V nebíčku” nebo po sestupu v jedné z přilehlých kaváren či restaurací.
Obtížnost ferraty
Na lezení vám stačí cca 0,5 – 1 hodina na jednotlivou trasu. Sestup je možný pouze pěší trasou. Ta zabere cca 15 minut a pak můžete vyrazit znovu vzhůru, ale jinou cestou, a tak stále dokola. Až si to dáte šestnáctkrát? Vše závisí na zvolené trase, obtížnosti a vaší kondici. Jak obtížné jsou děčínské trasy? S výběrem by vám měla pomoci malá nápověda. Obtížnost se značí podle rakouského vzoru (A – nejsnadnější, po E – nejobtížnější). Pro začátek si zvolte lehčí trasu a postupně přidávejte.
Rady a tipy
Další doporučení? Dodržujte 3 zlatá pravidla lezení zajištěných cest:
1. Buďte stále zajištěni
Neměla by nastat nikdy situace, kdy zůstáváte nezajištěni. Nejenom při lezením, ale i při odpočinku nebo předbíhání.
2. Používejte certifikované a vhodné vybavení
Když ho nevlastníte, rozhodně neexperimentujte s náhradami tlumiči pádů, sedáků nebo helem!
3. Dodržujte rozestupy
Takové rozestupy, které vás ochrání před zásahem lezce nad nebo před vámi. Obvykle se jedná minimálně o 2 celé lezecké úseky (úseky mezi držáky jistícího ocelového lana).
A když vám to jde pěkně o ruky a jste rychlejší než ostatní? Opět tu máme tip, jak na to. Při předbíhání myslete především na vlastní bezpečnost! Zůstávejte stále zajištění. Všichni! Pouštět není povinnost, ale slušnost. Čekejte na vhodný okamžik (police, chodník nebo dobré stupy). Buďte trpěliví. Domluvte se dopředu s lezci před vámi na určitém místě, kde je plánujete předběhnout. Dodržujte do poslední chvíle rozestupy. A nezapomeňte poděkovat. A v případě, že jste předbíháni, přitiskněte se ke stěně a nechte chrty přejít za vašimi zády. Vaše bezpečnost je na prvním místě!
Vybavení na via ferratu
K základnímu vybavení na jakoukoliv zajištěnou cestu patří horolezecká helma, sedací úvazek, popřípadě v kombinaci s hrudním úvazkem, a tlumič pádu. Hodí se taktéž vhodné rukavice, které šetří vaše ruce a zabraňují případným zraněním. I dobrá a kvalitní obuv vám může pomoci překonat nástrahy při lezení. Většinou se vyznačuje kvalitní podrážkou s lezeckou špičkou tzv. climbing zone, šněrováním do špičky a dostatečně tuhou podrážkou pro stání na malých stupech či na ocelových stupačkách.
Via ferratu mohou absolvovat i děti či dorostenci – samozřejmě v doprovodu rodičů. Vhodné je tyto svěřence dojišťovat lanem a vhodně vybavit. Nevíte jak na to? Najměte si profesionálního horského vůdce s licencí UIAGM.
Tipy na další aktivity v Děčíně a okolí
Dominantou města Děčína je zámek na skále nad soutokem Labe a Ploučnice, který máte z via ferraty jako na dlani. Určitě stojí za návštěvu. Kromě krásně restaurovaných interiérů s expozicemi Oblastního muzea byste určitě měli navštívit barokní Růžovou zahradu na severní zámecké terase se salou terrenou, glorietem a pěkným výhledem na město. Tuto unikátní zahradu založil Maxmilian Thun v rámci přeměny zámeckého areálu v reprezentační rodové sídlo. Koncem 19. století ji proslavila jedna z největších a nejkrásnějších sbírek růží v habsburské monarchii. K dalším oblíbeným výletním cílům se řadí především děčínská zoo. Ve městě najdete aquapark a koupaliště s termální vodou.
Chcete-li podniknout výlet do okolí, vypravte se třeba k rozhledně na Děčínském Sněžníku, od března do konce října můžete využít autobusové a cyklobusové linky, které vás z Děčína zavezou do vybraných destinací národního parku České Švýcarsko.