Jak vybrat cepíny a mačky na ledolezení

Pro ledolezení je absolutně nezbytná dokonalá příprava vybavení a jeho perfektní stav.

ledolezeníStrmý vodní led. Každý den jiný typ ledu, velká strmost, bohaté struktura. Královská disciplína lezení. Kombinace síly, vytrvalosti, ale také taktiky a zkušenosti. Přeci jen když si špatným zásekem shodíte celý led na sebe, případně upadnete s celým rampouchem… Upřímně, vaše šance nebudou zrovna nejlepší.

Pro ledolezení je absolutně nezbytná dokonalá příprava vybavení a jeho perfektní stav. Obecně lze doporučit, že jak mačky tak hroty cepínů používané pro lezení ledů by měly být pouze na tuto činnost a nic jiného. Spousta lidí se domnívá, že stačí super technický cepín a mačky, pokud jsou ovšem tupé z předchozího tatranského výstupu v drnech a skále…

U cepínů se dnes leze výhradně bez poutek. Umožňuje to snadnou výměnu rukou na zbraních a využití daleko lepší techniky a úspory síly zejména ve velmi strmém ledu. Klíčový je hrot s krátkým čelním břitem a inverzním prohnutím. Má ideální úhel závěsu a méně štípe i přemrzlý led.

zbraněU maček to možná bude pro většínu lidí překvapením, ale pro ledy jsou daleko lepší ploché hroty, které však musí být dokonale ostré. Mají lepší toleranci při ne zcela správném postavení chodidla a hlavně do strukturovaného ledu se dobře opřete na jemno i mezi tenké rampouchy a neprořezáváte v úsecích s měkou povrchovou vrstvou sněholedu, zatímco s vertikálními hroty, či monohtotem musíte téměř vytlouct stup.

Vertikální hroty jsou vhodné do kompaktního a tvrdého ledu s monolitickou strukturou do úseků se skalním terénem, kombinujícím led a drytooling je nejvhodnější mačka s monohrotem.

Boty by měla mít dostatečnou flexi v kotníku ve všech směrech, tak aby umístění mačky mohlo být přesné, techničtější a nikoli nekoordinované.