Jak vybrat sedák
HUDY tým
Doba, kdy se lezci navazovali přímo na lano, nebo oblékali na koleně sešité úvazky, je nenávratně pryč. Naštěstí. Dnešní nabídka zahrnuje modely vhodné na stěnu, do skal, na horské výstupy, VHT i skialpinismus. Poradíme vám s výběrem toho, který se pro vaše účely hodí nejvíce.
OBSAH:
- Sportovní lezení
- Anatomie sedacího úvazku
- Alpinismus a ledolezení
- Vysokohorská turistika a skialpinismus
- Dámské úvazky
- Jak úvazky zkoušet
- Cena sedáku – co ji ovlivňuje
SPORTOVNÍ LEZENÍ VE SKALÁCH A NA STĚNĚ
Trávíte nejvíce času lezením ve sportovně odjištěných skalních oblastech nebo tréninkem na umělých stěnách? Tak to sáhněte po lehkém a dobře prodyšném úvazku, který vás nebude nijak omezovat v pohybu. V ideálním případě byste měli mít dokonce pocit, jako byste jej na sobě vůbec neměli. Na silné polstrování k zajištění pohodlí zase až tak nehleďte, v sedáku stejně nejspíše nebudete dlouho nikde viset. Moderní technologie navíc zajistí efektivní rozložení váhy po celé ploše úvazku.
Sedáky opatřené třemi přezkami vynikají svou univerzálností, a to díky nastavitelným nohavičkám. Ty oceníte zejména v chladnějších dnech, kdy vám umožní si na sebe natáhnout i nějaké ty teplejší svršky. Na popularitě ovšem stále více získávají také úvazky s jedinou rychloupínací přezkou v pase a pevnými nohavičkami, někdy s pružným dílem pro zajištění určité flexibility. Výhodou takovýchto modelů je nižší váha a rychlejší oblékání, u kterého odpadá nutnost utahování či povolování.
Při vybírání sedáku nezapomeňte na poutka na materiál. Na stěnu a do sportovních cest ve skalách si vystačíte i se dvěma. Pokud je to možné, vyzkoušejte si, jak se do nich cvakají expresky.
ANATOMIE SEDACÍHO ÚVAZKU
Seznamte se s konstrukčními prvky sedáků na úvazku 3B Slight z dílny české společnosti Rock Empire.
ALPINISMUS A LEDOLEZENÍ
Do hor zvolte úvazek se širším a hlavně dobře polstrovaným pasem, který vám při náročných výstupech poskytne dostatek pohodlí a stability, a to i při plném naložení materiálem nebo během dlouhého visu na exponovaném jistícím stanovišti. Nezapomeňte na dostatečnou rezervu ve velikosti, abyste sedák bez problémů natáhli přes několik vrstev oblečení. Určitě sáhněte po modelu se třemi nebo čtyřmi přezkami, který lépe přizpůsobíte tomu, co máte zrovna na sobě.
Na dlouhé horské výstupy většinou potřebujete nést více vybavení, proto vybírejte mezi sedáky se čtyřmi a více poutky, ideálně tvarovanými tak, aby se vám s materiálem dobře manipulovalo. Krom toho se dosti hodí, když úvazek disponuje okem pro navázání pomocného lana a tunýlky k prostrčení plastových nosičů, na které můžete zavěsit třeba ledovcové šrouby.

Pokud se chystáte vyrazit do hor, pořiďte si také prsní úvazek, který se sedákem propojíte pomocí ploché smyce nebo lana. Takto vzniklý kombinovaný úvazek lépe rozkládá síly působící na tělo lezce při pádu a brání přetočení hlavou dolů. Z výše uvedených důvodů by se měl používat vždy, když se leze s těžším batohem.
VYSOKOHORSKÁ TURISTIKA A SKIALPINISMUS
Vyrážíte na vysokohorské túry, ať už pěšky nebo na skialpech, při kterých se dostanete i na ledovec? Pořiďte si lehký a skladný popruhový úvazek. Většina modelů není kvůli úspoře hmotnosti polstrovaná, některé zase díky zvláštní konstrukci umožňují obléknutí i s lyžemi na nohou. Tyto sedáky často mívají jen jedno nebo dvě poutka na materiál.

DÁMSKÉ ÚVAZKY
Renomované lezecké značky šijí i sedáky přímo pro dámy. Od pánských nebo univerzálních modelů se neliší pouze barevným provedením, ale především tvarem uzpůsobeným specifikům ženské postavy.

JAK ÚVAZEK ZKOUŠET
- Povolte bederní pás a pokud to konstrukce umožňuje, tak i nohavičky.
- Úvazek si oblečte a zkontrolujte, zda nemáte pokroucené nebo překřížené nohavičky.
- Bederní pás umístěte lehce nad pánev a utáhněte. Prostor mezi tělem a sedákem by neměl být větší než na dva prsty. Myslete na to, že se jistící oko má nacházet zhruba ve středu postavy.
- Co se týče velikosti, sedák by vám měl prostě a jednoduše dobře padnout. Nesmí být ani velký, ani malý. Docela se hodí vybrat takový, který má alespoň drobnou rezervu pro případné povolení nebo dotažení. Vyčuhující konec popruhu by měl být dlouhý alespoň jako trojnásobek šířky popruhu.
- Nohavičky umístěte a dotáhněte tak, aby vás netlačili. Mezi nohu a nohavičku byste opět měli být bez problému schopni zasunout dva prsty.
- To, zda sedák opravdu sedí, zjistíte pouze při zavěšení do lana. Na našich lezeckých speciálkách z tohoto důvodu naleznete testovací centra.
- Po zavěšení byste měli být schopni sedět vzpřímeně, podobně jako na židli, a cítit se relativně pohodlně. Pokud cítíte, že musíte pro udržení v této pozici vynaložit přílišné úsilí, zkuste zkrátit elastické popruhy na zadní straně sedáku, které spojují bederní část s nohavičkami.
- Bederní pás by se neměl posouvat a výrazně hýbat. Pokud se tak děje, zkuste ho více stáhnout.
- Chcete-li si ověřit, že ze sedáku nevypadnete, otočte se zavěšeni opatrně hlavou dolů.
- Dbejte také na to, aby byl sedák dostatečně pohodlný, neomezoval vás v pohybu a nikde neřezal nebo neškrtil.
- Vyzkoušejte více typů, abyste našli ten pravý.
Cena sedáku – co ji ovlivňuje
Cenu sedacích úvazků ovlivňuje, jako asi všude, použitý materiál a jeho množství. Kvalitnější materiál bude dražší, zase ho ovšem ale nemusí být tolik. Špičkový skialpinistický sedák tak bude stát něco jako středně dobrý úvaz lezecký. Skialpový sedák musí být primárně lehký, snadno nositelný i sbalitelný. Neumožňuje v zásadě téměř žádné „poštelování“, kupujeme ho takříkajíc na míru, má minimalistické vystrojení – pár oček na karabiny a ledovcové šrouby, více od něj chtít nemůžeme.
Lezecký sedák může být také minimalističtějšího pojetí, pokud třeba rezignujeme na nastavování nohaviček, anebo pojetí maximalističtějšího, se vším všudy – pohodlný, bohatě polstrovaný pás, vyměkčené, stavitelné nohavičky, maximum někdy třeba i vyztužených ok na materiál. S rostoucím pohodlím a vybavením cena sedáků logicky roste. U nich snad ale více než jinde platí, že každá investovaná koruna se vyplatí.