Krajem ledového muže - výstup na Similaun
Jan Klega
Mohutně zaledněné Ötztalské Alpy, které se rozkládají na pomezí Rakouska a Itálie, patří k chloubám Tyrolska. Aby taky ne, vždyť krása hor se zde snoubí s bohatou historií sahající až do poslední doby ledové. Poznejte kouzlo tohoto pohoří při výstupu na majestátní Similaun (3606 m) a navštivte místa, kterými kráčel pravěký lovec Ötzi - slavný muž z ledovce.
Svět horských štítů přináší svým návštěvníkům roztodivná překvapení. Své o tom ví Erika a Helmut Simonovi, které určitě ani ve snu nenapadlo, že se jejich túra zapíše do historie a na mnoho let zaměstná celou řadu výzkumníků. Zprvu ovšem nález, který učinili 19. září 1991 nedaleko sedla Tisenjoch (3210 m) v Ötztalských Alpách, nic výjimečného nenaznačoval. Všichni se domnívali, že v ledu částečně pohřbené tělo patří několik let pohřešovanému horolezci. O to větší pozdvižení způsobilo zjištění, že se jedná o ostatky člověka, který žil před více než 5200 lety. Badatelé díky tomu získali jedinečnou možnost poznat způsob života lidí obývajících v pravěku podhůří velehor.
V zajetí třítisícových vrcholů
Auto zanechte na parkovišti ve vesničce Vent a vydejte se po značené cestě č. 923, která vás údolím Niedertal přivede k chatě Martin-Busch Hütte (2501 m). Její výstavba započala v roce 1938 nedaleko kapacitně nevyhovující a dnes již zaniklé chaty Samoar Hütte. Původní název Hermann-Göring Hütte byl po válce změněn na Neue-Samoar Hütte. Nynější jméno chata nese od roku 1956. Pro svou polohu je Martin-Busch Hütte ideálním východiskem pro všechny, kdo se krom Similaunu rozhodnou vystoupit na další okolní třítisícové vrcholy, k nimž patří Kreuzspitze (3457 m), Saykogel (3360 m), Mutmalspitze (3522 m), Schalfkogel (3540 m), Hintere Schwärze (3628 m), Hauslabkogel (3403 m) a Fineilspitze (3516 m).
Horská chata Martin-Busch-Hütte ležící ve výšce 2501 m
Náš tip: Pokud na chatu Martin-Busch Hütte dorazíte brzy po poledni, vydejte se údolím k čelu ledovce Schalfferner. Za námahu budete odměněni pohledem do útrob ledové jeskyně, z níž vytéká potok Schalf Bach.
Jeskyně v čele ledovce Schalfferner
Přes rozervaný ledovec
Od chaty vede stezka vzhůru údolím k rozcestí, kde je možné odbočit k památníku vztyčenému na místě nálezu Ötziho. Záleží jen na vás, zda se k němu vydáte, ovšem s ohledem na nadcházející výstup je vhodnější pokračovat do sedla Niederjoch (3019 m), kde stojí chata Similaun Hütte. Po nezbytném občerstvení projdete přes suťové pole a vstoupíte na ledovec Niederjochferner. V centrální části se často otevírá velké množství trhlin, proto je lepší držet se po jeho pravé straně.
Trhliny na ledovci Niederjochferner
Poslední část cesty vede po skalnatém hřebeni. Ač je místy okořeněn sněhovými a zledovatělými úseky, snadno po něm vystoupíte až k vrcholovému kříži. Výhledy, které se do všech stran otevírají, jsou dech beroucí. Panorama skalních stěn a rozervaných ledovců doplňují blízká Wildspitze (3770 m) i v dálce se tyčící Ortler (3905 m), svého času nejvyšší hora Rakouska-Uherska.
Poslední metry k vrcholu vedou po hřebeni, na kterém se i v létě nacházejí zbytky sněhu
Z vrcholu sestoupíte po vlastních stopách zpět k Similaun Hütte, kde se můžete dle aktuálních podmínek a časových i fyzických možností rozhodnout, zda se ještě vydáte k památníku ledového muže. Vůbec nevadí, pokud se vám již ani jednoho nedostává. Navštívit jej přece můžete hned další den při výstupu na nedaleké štíty Hauslabkogel (3403 m) či Fineilspitze (3516 m).
Pohled z vrcholu Similaunu na mohutně zaledněné štíty v okolí