Laos – rady a tipy pro cestovatele
Tereza Jandová
10 minut čtení
Laos se nachází v jihovýchodní Asii stejně jako sousední Vietnam, Kambodža nebo Thajsko. Jeho hlavním městem je Vientiane. Symbolem tohoto státu jsou bezpochyby buddhistické chrámy, mniši v sytě oranžových hábitech a sloni. Ten, kdo má rád dobré a exotické jídlo, si zde také přijde na své. Připravte se na bezčasí, kde nikdo nespěchá.
Kdy navštívit Laos aneb Jaké je tam počasí?
Laos je nejlepší navštívit v čase, kdy u nás máme zimu. Kdo by si nechtěl místo sychravého počasí užívat modrou oblohu? Od listopadu do února se můžete těšit na suché období s příjemnými teplotami. Tyto měsíce s sebou přináší ale i jistá negativa. Jelikož se jedná o nejvíce příjemné období, a tím pádem také o hlavní sezónu, počítejte s tím, že zláká také největší množství lidí. Po období sucha následují horké měsíce trvající od března do června a za nimi přicházejí monzunové deště, které vydrží až do října. Ale i to s sebou přináší určitá pozitiva, kterými je svěží, bujná vegetace a vodopády plné vod. Také turistů budete potkávat mnohem méně.
Vízum do Laosu
Občané České republiky si musejí obstarat pro vstup a pobyt v Laosu vízum. Jsou dva druhy víz a záleží zejména na tom, jak se do tohoto státu budete dopravovat.
1. eVisa
Lze o ně požádat, jak napovídá název, online na oficiálních stránkách www.laoevisa.gov.la. Jeho vyřízení trvá většinou tři dny a poplatek za jeho zpracování je přibližně 50 $ (tato částka se během let může zvyšovat). Jste povinni mít toto vizím po schválení vytištěné. Je třeba mít také na mysli, že je jen několik míst, kde vám ho akceptují. Není možné přejet autobusem ze sousedních států na jakémkoliv hraničním přejezdu. Předem si proto raději ověřte, zda ho přijímají právě na vámi zvoleném přechodu. Na letištích si naštěstí s tímto problémem hlavu lámat nemusíte. Vízum vám bude platit pouze na jeden vstup a na dobu 30 dní od data překročení hranic a zároveň 60 dní od jeho online udělení.
2. Vízum „on arrival“
Jedná se o vízum, které nemusíte vyřizovat předem a obstaráte si ho přímo po příletu na letišti ve Vientiane nebo Luang Prabang. Je možné ho obdržet i na některých hraničních přechodech, jen může nastat potíž, jestliže jedete autobusem, aby na vás řidič byl ochotný počkat, než si vízum obstaráte. Celý proces spočívá ve vyplnění formuláře, který obdržíte buď již v letadle, nebo na imigračním oddělení či hraničním přechodu. Bude po vás požadován poplatek pohybující se kolem 30-40 $, který je třeba zaplatit v HOTOVOSTI, a rovněž dvě pasové fotografie. Celý proces trvá jen chvíli. Nejvíc času zabere čekání, než na vás dojde řada a vy se dostanete k imigračnímu úředníkovi.
Ať máte eViza či víza on arrival, je třeba mít pas, který bude mít platnost i po vašem návratu z Laosu. Aktuální podmínky a případné změny naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Potřebné doklady
Kromě nezbytného pasu se vám může hodit i řidičský průkaz, jestliže máte v plánu si půjčit motorku nebo skútr. Bohužel vám nestačí pouze ten, který běžně používáme u nás. Je třeba si ještě v Čechách obstarat takzvaný Mezinárodní řidičský průkaz, který vám na počkání vyřídí na městském úřadě. Existují dvě varianty a dejte si pozor, aby vám vydali tu správnou. Poplatek za vyřízení je 50 Kč. Přestože u nás můžete s řidičských průkazem skupiny B řídit i slabou motorku, bohužel u mezinárodního řidičského oprávnění toto neplatí. Pokud tedy nemáte řidičské oprávnění přímo pro motocykl, máte smůlu.
Očkování
Očkování v Laosu nejsou požadovaná žádná. Není ale od věci nějaká dobrovolná zvážit. V prvé řadě si ověřte, zda nemáte „prošlou“ tetanovku. Mezi ty, co stojí za zvážení, patří žloutenka typu A, která se přenáší za nedostatečných hygienických podmínek, což vás v Laosu bezpochyby čeká. Také se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu, který souvisí s použitím kontaminovaného jídla či vody: Laos se řadí do oblastí s vysokým rizikem. Jelikož se v této asijské zemi pohybuje obrovské množství psů, dalším volitelným očkováním je to proti vzteklině. Pro další informace se obraťte na některé z očkovacích center.
Doprava v Laosu
Autobus
Cestování místním autobusem je zážitek, na nějž jen tak nezapomenete. Vzdálenosti nabývají zcela jiných rozměrů. Trasu dlouhou 200 kilometrů budete pravděpodobně zdolávat skoro celý den. Obrňte se trpělivostí a vybavte se pytlíkem, kdyby došlo na nejhorší, a to se pravděpodobně stane. Kvalita tamních komunikací je opravdu tristní. Silnice, která vypadá, že vede na pole, ve skutečnosti propojuje dvě největší města Laosu. A o zatáčky také není nouze. Naopak o prostor ve vozidle nouze je. Tam, kde by normálně sedělo osm lidí, jich sedí patnáct. A do toho je někdy až nesnesitelné horko. Jízdní řády jsou vyloženě orientační. Hodinové zpoždění na odjezdu není nic neobvyklého. Dokud se nenaplní autobus, tak se nejede. Proto si pečlivě promyslete systém, kterým Laos budete chtít projet. Vracet se jistě nebudete chtít, tak je radno si místa, která chcete navštívit, logicky naplánovat. Připravte se i na to, že autobusová nádraží jsou často velmi vzdálena od centra, někdy třeba i 12 kilometrů!
Vlak
Je možné zvolit i vlakovou dopravu, ale její infrastruktura je ještě nerozvinutá a lze ji využít jen v úseku mezi Vientiane, přes Luang Prabang až do Boten, na hranice s Čínou. Je to pohodlnější varianta než autobus, jen se připravte, že než vás pustí do vlaku, proběhne bezpečnostní kontrola jako na letišti. Žádné nože ani jiné nebezpečné předměty nesmíte ve svém zavazadle mít.
Tuktuky
Mimo klasické taxi, které tu není zrovna moc rozšířené, se dost pravděpodobně budete přepravovat těmito vozítky. Zvlášť v případě, že skončíte na autobusovém nádraží hezký kus vzdáleném od cílového bodu. V porovnání s cenami za ubytování nebo jídlo jsou tuktuky drahé. Pokud nejste ochotni jít vzdálenost několik kilometrů, přemrštěnou cenu rádi zaplatíte a provozovatel to ví. Na tuktuky narazíte skoro všude a s velkou pravděpodobností se vám budou sami aktivně nabízet.
Ubytování
S nalezením ubytování nebudete mít žádný problém v turisticky oblíbených místech. Buď můžete zvolit jistotu v pohodě rezervace přes Booking či Agodu, nebo jednoduše dojet na místo a nechat se ,,odchytit'' od místních podnikavců. Požádejte je, ať vám nejprve ukážou pokoj a předem si také nechte sdělit cenu. U rezervací je nevýhoda, že fotky mnohdy neodpovídají realitě. Vybrat si můžete z různých úrovní od sdílených pokojů na hostelech až po luxusní hotely. Speciálním druhem jsou takzvané homestay, kdy nocujete u místních rodin a mnohdy je v ceně také večeře či snídaně přímo v rodinném kruhu.
Jídlo
Jestliže máte rádi street food, v Laosu si jídlo zamilujete. Největší gurmánský zážitek vás čeká na takzvaných night marketech. Vůně se line ze stánků s nejrůznější nabídkou od polévek přes různé závitky až po ryby a masové špízy. Přijdou si na své i milovníci sladkého. Výborné jsou lívanečky z kokosového mléka nebo zmrzlinové rolky. Na tyto noční trhy narazíte třeba v Luang Prabang nebo v Luang Namtha. Skvělé jídlo si užijete nejen u stánků na ulici, ale také v místních restauracích. V turistických oblastech jsou mnohdy tato stravovací zařízení na úrovni Evropy. To s sebou samozřejmě přináší i vyšší ceny. Za zmínku stojí i ranní trhy. Tam seženete nejrůznějších druhy ovoce, zeleniny, bylinky, ryby a maso. Zákazníky tvoří zejména místní obyvatelé. I v případě, že si nechcete nic koupit, budete mít na co se dívat.
Peníze
Nebuďte zaskočeni tím, že se skoro nikde nedá platit kartou. Neobejdete se bez místní měny s názvem laoský kip (LAK). Tu si obstaráte buď výběrem z bankomatu, kde vám budou pravděpodobně účtovat nějaký poplatek, nebo výměnou dolarů či eur v bance. Žádanější měna je v tomto případě vždy dolar. Eura vyměňují v turistických místech nebo větších bankách. Protentokrát se díky směnnému kurzu budete cítit jako milionáři. Za jednu korunu si totiž koupíte necelou tisícovku laoských kipů.
SIM a WiFi
Jestliže byste chtěli komunikovat s příbuznými nebo s přáteli a použili české telefonní číslo, pravděpodobně byste se nedoplatili. Řešením může být zakoupení místní SIM karty s daty. Její obstarání je zcela bezproblémové. Na prodejce narazíte, jakmile vyjdete z letadla a ocitnete se v příletové hale. Vaši pozornost bude chtít zaujmout hned několik operátorů a vy budete mít z čeho vybírat. I velké datové balíčky pořídíte za velmi přijatelné částky. Platba je možná v dolarech. Na WiFi narazíte na některých ubytováních, ale rychlost a kvalita mnohdy není valná.
Co navštívit v Laosu
Míst stojících za návštěvu, je nepřeberné množství. Z tohoto důvodu zmíním jen pár z nich, která se nacházejí na severu Laosu.
Vientiane
Jedná se o hlavní město Laosu. Oproti metropolím v sousedních státech je Vientiane tak trochu ospalé město. Mezi ikonické památky patří bezesporu buddhistický chrám Pha That Luang. Jedná se o pozlacenou stavbu, která je s tímto městem spjata a bude znázorněna snad na všech pohlednicích a suvenýrech, které si pořídíte. Není to samozřejmě jediný chrám, který můžete navštívit. Další známou stavbou je Patuxay - Victory Monument. Jedná se o památník, který byste stylem architektury zařadili spíše do nějakého evropského města. Vientiane není ale jen o stavbách. Za návštěvu stojí také night market s jídlem, kde budete moci ochutnat kdejakou asijskou specialitu.
Luang Prabang
Toto městečko je asi nejvíc turistickým místem v Laosu. Nevynechá ho žádná cestovní kancelář, ale to by vás od návštěvy nemělo rozhodně odradit. Překvapí vás velmi příjemnou atmosférou, přestože se jedná o tak oblíbené místo. Je zde k vidění velké množství buddhistických chrámů sloužících stále svému účelu. Žijí v nich mniši v pestrých oranžových hábitech, kteří každé ráno prochází městem a zejména od místních dostávají almužnu v podobě kuliček lepkavé rýže.
Za návštěvu stojí také zdejší noční trh, kde najdete velké množství zboží rozličného druhu od látek, oblečení, přes nádoby, obrazy až po čaje a kávy. V bezprostřední blízkosti se nachází ulice věnovaná čistě street foodu, kde si nepochybně vybere každý. Za návštěvu stojí také vodopády Kuang Si Falls nacházející se nedaleko Luang Prabang. Tam můžete jet buď tuktukem, za poměrně vysokou cenu, nebo si půjčit skútr či kolo.
Vang Vieng
V tomto městečku narazíte většinou na mladé cestovatele toužící po troše dobrodružství. Místní agentury totiž nabízejí rozličné aktivity v podobě adrenalinových zážitků. Vybírat můžete z jízdy na raftech či kajacích, různých sjezdů po zipline či letu horkovzdušným balónem. Nejznámější místní atrakcí je asi jízda na nafukovacích kruzích, kterou si můžete zpestřit popíjením různých alkoholických i nealkoholických nápojů. Lze si také půjčit horská kola a projet se po okolí se zastávkou v některé z lagun, kde si můžete zaskákat do vody z houpaček či kladky. V okolí Vang Viengu se nalézá také velké množství jeskyní vhodných k prozkoumání za svitu čelovek. Jsou velmi rozsáhlé a v některých se nacházejí tůňky. V těch se mohou ti odvážnější také vykoupat.
Řeka Mekong
Kdo si chce užít opravdu pomalé cestovaní, bude jízda lodí po řece Mekong přesně pro něj. Lze se po ní dostat z přístavu v Luang Prabang s mezizastávkou v Pakbenk, kde strávíte jednu noc, až do Houayxay. Pokud míříte do Thajska, nedaleko tohoto města se nachází hraniční přechod. Lístky na neturistickou loď si můžete zakoupit přímo v přístavu bez přirážky za zprostředkování. Tento druh přepravy funguje samozřejmě oboustranně.
Luang Namtha
Jestliže vás láká pěší turistika nebo plavba na nafukovací kánoi džunglí, Luang Namta, je výchozím místem i několikadenních túr do pralesa. Zdejší agentury nabízejí různé balíčky, ze nichž si podle osobních preferencí vyberete to, co vám nejvíce vyhovuje. Cena většinou zahrnuje průvodce, jídlo připravované na ohni a také ubytování v homestay, tedy nocování u místních. Nejpopulárnější je ale přespávání v kempu přímo v džungli, kdy vám na přespání poslouží vlastnoručně připravený přístřešek z bambusu a banánových listů. Plavba po řece, nad níž se naklánějí palmy, patří také k nezapomenutelným zážitkům.
Phonsavan
Kousek od tohoto městečka leží takzvaná „Planina džbánů“. Jedná se o prostor, na němž se nacházejí obrovské kamenné nádoby, jejichž původ je velmi nejasný. Celá široká oblast byla za vietnamské války intenzivně bombardována a bylo třeba celou pláň odminovat. Této problematice je věnována také výstava nacházející se u vstupu na jedno z největších nalezišť těchto kamenných džbánů. Nevybuchlá munice není bohužel záležitostí let minulých, jde stále o současnou hrozbu. Nedoporučuje se chodit mimo stezky a dotýkat se podezřelých předmětů.
Co si zabalit na cestu do Laosu
Nejdůležitější rada hned na začátek: Pokuste se sbalit do malého batohu. Bude se vám s ním pohodlně přesouvat, vyhnete se vláčení těžkého zavazadla v horku a nebudete trávit věčnost přebalovaním. Pokud to pořádně promyslíte a vezmete si sebou jen skutečně potřebné věci, mohlo by se vám povést sbalit do 30litrového batohu. Hodně věcí se dá případně koupit až na místě a pokud se chystáte do té civilizovanější části, není třeba výbavu předimenzovávat.
Boty
Nejvíce času pravděpodobně strávíte v sandálech. Je příhodné zvolit takové, které jsou dělané také do terénu, což oceníte, až se budete procházet třeba mezi rýžovými poli nebo polezete na nějakou vyhlídku. Jestliže máte v plánu nějakou túru v džungli, bude se hodit také uzavřena bota. Důraz při výběru byste měli dát na to, aby byla lehká a zejména prodyšná. Ty s gore-texem nechte doma.
Oblečení
Nejvíce používané kousky budou bezesporu nějaké pohodlné kraťasy a lehké tričko. K zahození by nebyla ani outdoorová košile s dlouhým rukávem, která vás ochrání před UV zářením. Dámy si mohou přibalit šaty, pro něž nepochybně najdou uplatnění. Přestože většinu času bude v batohu, někdy přijde na řadu i tenká mikina. To samé co platilo pro boty, platí i pro bundu, gore-tex vám v těchto podmínkách bude k ničemu. Lepší variantou je softshell větrovka. A když bude pršet? Skvěle poslouží pláštěnka nebo i deštník. Jestliže pojedete v období sucha, deště si naštěstí moc neužijete. Naopak slunce vám bude dělat společnost skoro každý den. Přihoďte si do batohu nějakou kšiltovku nebo klobouk a samozřejmě i plavky.
Ostatní vybavení
Přestože je Laos bezpečná země, není od věci zůstávat obezřetní. Existují skryté ledvinky, které se nosí pod oblečením, a do nichž si můžete schovat jak hotovost, tak doklady. Další hotovost můžete uložit do takzvaných security belts. Ideální je mít bankovky rozmístěné na několika místech. Další šikovnou věcí je malý, lehký batůžek na jednodenní výlety pro případ, že zbytek věcí zůstane v ubytování. Jestliže máte v plánu nocovat na hostelech, může se hodit malý visací zámek na skříňky, které mnohdy tuto drobnost postrádají.
Když se zatouláte k nějaké laguně, může přijít vhod i rychleschnoucí ručník. Ten užijete i v některých ubytováních, kde ho automaticky neobdržíte. V Laosu, stejně jako v sousedním Vietnamu, se nachází mnoho jeskyní. Abyste si mohli pořádně prohlédnout jejich mnohdy rozlehlé dómy, budete potřebovat čelovku s dostatečným dosvitem. Světélko v telefonu vám stačit nebude. Nepostradatelným doplňkem budou samozřejmě také sluneční brýle a opalovací krém s vysokou SPF ochranou.
Lékárnička
Pokud se budete vydávat mimo hlavní turistická místa, může být problém sehnat nějaké medikamenty. Proto je lepší si je přivést s sebou. Kromě léků, jež užíváte pravidelně, přibalte také tablety na bolest a horečku. Hygiena ve stravovacích zařízeních není na evropské úrovni. Budete tak pravděpodobně vděční za prášky na zažívací problémy a živočišné uhlí. Preventivně mohou pomoci také probiotika. Lékárnu můžete doplnit také repelentem proti hmyzu s obsahem účinné látky DEET. Případně si ještě před odletem zajděte ke svému praktickému lékaři a nechte si předepsat tzv. „třídenní antibiotika“, která vás můžou dostat z leckteré zdravotní patálie.
Co mi nejvíce učarovalo na Laosu, je vstřícnost místních obyvatel, kteří, přestože žijí v jedné z nejchudších zemí jihovýchodní Asie, se na vás stále usmívají. Také pomalé tempo, kterým zde vše ubíhá, je jako balzám pro nás vystresované, neustále někam spěchající. Nasajte místní atmosféru při konzumaci nejrůznějších exotických pokrmů nebo ovocných smoothie. Stojí tu až směšně málo. Návštěva rozmanitého, bezpečného Laosu stojí za trochu odvahy! ;)