Jak si vybrat čelovku?
René Kujan
7 minut čtení
Kdybyste viděli moji první čelovku, asi byste se smáli. Anebo hořce plakali. Byl to totiž obyčejný gumový pásek z galanterie – a na něm se skvěla červená zadní blikačka na kolo. Ano, tak těžké jsme měli my dříve narození dětství. Stačilo, aby uběhlo pár let, a situace je někde úplně jinde. Diody emitující světlo jsou mnohem dál stejně jako baterie, akumulátory nebo těla výkonných čelovek z leteckého hliníku či z odlehčených tvrzených plastů. Voláte společně s klasikem: Ten pokrok, kde se to zastaví?! Nevíme. Víme ale, jak poznat kvalitní čelovku a jak si správně vybrat čelovku podle toho, na co ji budete nejvíce používat. Pojďte se s námi ponořit do tajů přímo vesmírných technologií!
OBSAH:
- Dosvit čelovky
- Cena čelovky
- Váha čelovky
- Energetický zdroj čelovky
- Dobíjení čelovky
- Kompaktní a dělené čelovky
- Multireflektorové čelovky
- Odolnost čelovky
- Cena čelovky - co ji ovlivňuje
Kritérií, podle nichž můžeme čelovky posuzovat, se nabízí opravdu velké množství. Jako zákazníky nás ale budou nejvíce zajímat tato tři: výkon, cena, váha.
TIP: Prozkoumejte tipy na TOP čelovky našich produkťáků
Jak moc to svítí a kam až to dosvítí?
Co se výkonu týče, urazily LED za poslední roky asi nejdelší kus cesty. Jejich efektivita přeměny elektrické energie na světelnou je bez nadsázky fantastická. Nejmodernější čelovky už nepočítají svůj výkon (rozuměj světelný tok) na stovky lumenů, ale spíše na tisíce. Na horských a lesních stezkách se tak už můžeme potkat se svítidly překonávající dálková světla automobilů. Ne každý ovšem takový výkon potřebuje a využije. Na prosté táboření, pobyt ve stanu nám stačí takzvaně čelovka na čtení. Pár desítek lumenů úplně postačuje, možnost přepnout na červené světlo je velkou výhodou, ale o tom ještě později. Pokud potřebujete čelovku na běhání, ujistěte se, že vaše vyvolená má alespoň 100, ještě lépe kolem 130-150 lumenů, aby svícení za svižnějšího pohybu bylo opravdu komfortní a dostatečné. Horolezci, průzkumníci, záchranáři, jeskyňáři, jachtaři, nároční turisté jakožto i ostatní živlové, kteří mají rádi „kapesní slunce“ a udělají si v případě potřeby den kdekoli a kdykoli, sáhnou po těch nejvýkonnějších čelovkách s tisícovkami lumenů. Asi není potřeba nijak zvlášť zdůrazňovat, že by se mělo jednat o osazení kvalitními LED s garantovanou životností. Ono není problém zakoupit někde na internetu svítidlo honosící se desítkami tisíc lumenů a pak se divit, že to za těch pár stovek zase tak dlouho nevydrželo nebo zase až tak moc nesvítilo.
Co to bude stát?
Díky dnešním technologiím není problém koupit kvalitní čelovku za pár set korun (to bude ten low-end, i když kvalitní), ale i za neskutečné tisíce. Samozřejmě platí, že kvalitní LED, kvalitní tělo, kvalitní zpracování, kvalitní akumulátor atd. něco stojí. A chcete-li dělat kompromisy na úrovni ceny, pravděpodobně to nepůjde bez kompromisů na úrovni zpracování. Asi není žádoucí, aby dobrá čelovka na kempování stála více než pár set korun, jestliže ale chcete opravdu výkonnou čelovku s několika reflektory pracujícími nezávisle na sobě, vysokou odolností a třeba určenou do extrémně nízkých teplot, připlatíte si. Do podmínek našich hvozdů, lesů, hájů a hor, si myslím, že naprostá většina z nás bude spokojená s čelovkami do maximálně dvou tisícikorun.
Jak moc se to pronese?
Váha je jedna z věcí, které si kupující možná nevšimne úplně hned. Ono jestli světlomet váží 100 nebo 200 gramů, v ruce až takový rozdíl není. Na hlavě už ano. Zvláště pokud s ním třeba máte ještě běžet nebo jej mít nasazený po celou noc. To je potřeba dobře zvážit (myšleno obrazně i fyzikálně). S váhou čelovky samozřejmě souvisí jejich několik dalších specifik. Třeba napájení. U baterií a akumulátorů totiž platí v zásadě přímá úměra, že čím více mAh od nich chceme (tedy čím více výdrže), tím je vyšší jejich váha. Šikovní elektroinženýři mají určitý manipulační prostor, ten je ale značně omezený. 10 000 mAh prostě nenašťouchají do válečku o váze 40 gramů. Váhu také ovlivňuje tělo, pouzdro samotné čelovky, případně další kabeláž.
A to už se dostáváme k dalším, doplňkovým kritériím.
Baterie do čelovek
V zásadě dnes můžeme vybírat ze tří druhů:
1) klasické tužkové, mikrotužkové baterie – alkalické, lithiové, (případně lithiové „foťákové“ CR123A). Mimochodem lithiové baterie volte, pokud potřebujete pracovat v teplotách hluboko pod bodem mrazu.
2) akumulátory lithium-ionové (Li-ion). Ty najdeme především v samostatných, vyjímatelných akumulátorech.
3) akumulátory Li-pol, lithium-polymerové. Li-pol se používá zase hlavně tam, kde je akumulátor plně integrovaný do těla čelovky, dobíjí se přímo v něm, aniž by bylo možné jej vyjmout. Anebo tam, kde je potřeba trochu odlišných tvarů energetického zdroje.
Výrobci čelovek někdy volí i univerzálnější variantu, kdy je možné zaměnit konvenční baterie za tzv. battery-pack a opačně. Je to řešení vhodné na velké a dlouhé cestování, kdy například šetříte hmotnost do letadla nebo hmotnost, kterou s sebou vezete na kole nebo s níž běžíte, a spoléháte na dokoupení dalších baterií. Určitě je to také vhodné řešení pro všechny akumulátoráře, kteří chtějí mít jistotu, že v civilizaci si v případě nouze mohou snadno zakoupit levné baterie a nemusí řešit dobíjení.
Dobíjení ČELOVEK
Dobíjení se dnes odehrává také po dvou liniích. Buďto se akumulátory musejí vyjmout a dobít samostatně, nebo má čelovka nějaký druh výstupu, s jehož pomocí nabíjíme akumulátory uvnitř, bez potřeby je vyndávat. Integrované řešení je určitě nejpohodlnější na obsluhu, když ale aku jednou kiksne, celá nabíjecí čelovka je často na vyhození. Na trh se dostává ještě jedno, hybridní řešení: Akumulátor lze nabíjet přímo v čelovce, anebo je možné jej vyjmout a nabíjet samostatně. Dnes existují nejrůznější druhy článků, které mají USB konektor pro nabíjení přímo v sobě.
Sofistikované dobíjení a uživatelsky příjemné používání se neobejde ani bez indikátoru procesu nabíjení a indikace stavu baterií/akumulátorů. Někteří výrobci to řeší změnou barvy a poblikáváním (zpravidla zelená a červená), jiní zase několika stavovými diodkami stejné barvy.
Všechno v jednom kuse, nebo raději rozdělit?
Když už jsme u nabíjení, nesmíme opomenout ani umístění samotného zdroje. Ten bývá integrovaný do těla čelovky nebo může být umístěný na opačné straně gumového pásku. Tohle se stává u výkonnějších a těžších battery-packů, které na druhé straně hlavy vlastně vyvažují světlomet vpředu. Váha je tak rovnoměrněji rozprostřená a lépe se s čelovkou třeba i běží nebo jede na bicyklu. Některé čelovky umožňují akumulátorovou jednotku zcela odstranit z hlavy a strčit ji třeba do batohu nebo do kapsy. Takto jednak odlehčíme svojí hlavě, jednak můžeme akumulátory chránit před mrazem a zahřívat je třeba i teplotou vlastního těla.
Je libo stabilní výkon?
Komplementární vlastností, kterou někdy musíme řešit, je stálost podávaného výkonu. Ta se řeší elektronicky. Pokud se neřeší, výkon čelovky při dlouhodobém zapnutí neustále slábne a slábne a snižuje se až na nulu. Když do tohoto procesu vstoupí chytrá elektronika, drží požadovaný výkon do nejzazších mezí a pak po malých skocích snižuje výkon, přičemž se opět snaží udržet co nejvyšší a nejstabilnější svit. Bez elektroniky by výkonová křivka vypadala asi jako pozvolný pád zasaženého těžkého bombardéru, s elektronikou jako táhlé nízké schody.
Na čem to drží?
Zapomínat se samozřejmě nesmí ani na tak „podružnou“ součást čelovky, jako je gumový pásek. I klasickou „čelenku“ lze v mnohém ohledu vymazlit a vyšperkovat. Výrobci je vylepšují například reflexními prvky pro lepší viditelnost nositele ze všech stran, případně i když má čelovku zrovna vypnutou. Výjimkou nejsou ani silikonové prvky na vnitřní straně pásků, které jednak přispívají k větší stabilitě světla na hlavě, jednak mohou odvádět čůrky potu pryč od vašich strachy a námahou vytřeštěných očí. Těžší kalibry čelovek se většinou doplňují o střední pásek probíhající od čela (světlometu) k týlu (battery-packu). Určitě potěší, pokud je – hlavně na páscích těch sportovnějších čelovek – i perforace pro lepší odvod potu a větrání.
Čím víc reflektorů, tím víc užitku
V módě – a vcelku oprávněně – jsou dnes čelovky s vícenásobným reflektorem. Výhody více reflektorů jsou asi jasné. Čelovka je osazená několika různými LED, zpravidla jeden světlomet má silné světlo s úzkým kuželem („dálkové světlo“; bodové) a jeden široké světlo s omezeným dosvitem. My si tak můžeme precizně přizpůsobovat světelné podmínky aktuálním požadavkům a samozřejmě tím také ovlivňovat výdrž baterií. Silné dálkové světlo může vydržet několik desítek minut, tlumené třeba až několik dní v kuse. Více diod s sebou přináší také více režimů svícení. Obvyklé minimum bývají 3 režimy, výjimkou ale není ani 5 nebo více na každý světlomet zvlášť.
Použití vícenásobných reflektorů se může vylučovat (vždy může svítit jen jeden z nich), ale existují i čelovky umožňující jejich naprosto nezávislé ovládání (každý reflektor pracuje zvlášť, bez ohledu na režim dalších). Někteří výrobci vylepšují své čelovky o zoom. A vy si tak můžete plynule měnit šíři světelného kužele. Případně umožňují nastavit libovolnou intenzitu svícení přidržením tlačítka, což je charakteristickou vlastností čelovek Black Diamond.
Více barev do našich nočních životů
Skvělou vychytávkou jsou barevné LED. Čelovky bývají nejvíce vylepšované o zdroj červeného světla. To využijete hlavně při táboření, pobytu uvnitř stanu. Červená totiž tolik neoslepuje, když si na někoho posvítíte. A navíc se ve tmě nemusíte rozkoukávat, když červenou čelovku vypnete, jako je tomu u běžného bílého světla. S různými barvami doplňkových světel se můžeme setkat třeba u čelovek Black Diamond.
Co všechno to vydrží?
Odolnost je určitě také vlastnost, kterou u svých čelovek spousta z nás ocení. Je jen otázkou našich priorit, jak velkou míru odolnosti upřednostníme. Vybírat se vyplatí podle ukazatele IPXY, kde X je stupeň ochrany proti prachu a proniknutí ostatních pevných těles, Y stupeň ochrany proti pronikání vody. Obecně platí, že čím větší čísla, tím lepší ochrana. IP68 naznačuje, že čelovka bude zcela vzdorovat jak prachu, tak pronikání ostatních pevných částic, tak může být zcela ponořená ve vodě. Někteří výrobci přidávají i certifikáty dokládající odolnost proti pádu z výšky několika metrů. To se asi hodí vždycky, protože taková běžecká čelovka může třeba spadnout z hlavy (nebo z kola) dvoumetrovému komukoli z nás, že?
Tak. Jak vidíte, možností je spousty. My jsme vám je mohli všechny představit, ale samotný výběr už je jen na vás...
Cena čelovky – co ji ovlivňuje
Nejen pro cenu je u čelovek určující kvalita použité LED. I laciná čelovka může zpočátku třeba i svítit dobře, ale pokud není přítomna kvalitní LED, spláčete dříve nebo později nad výdělkem, resp. prodělkem. Dále tu máme „housing“, pouzdro, plášť čelovky. Umělá hmota není zárukou ničeho. Dají se vyrobit špičkové plastové odolné čelovky, ale i plastovky, co nic nevydrží. (Vyplatí se kouknout na certifikaci IPxy a pádovou odolnost – ať je alespoň 1,5 m). Čelovka z leteckého hliníku bude až řádově dražší, ale na oplátku téměř nezničitelná. Cenotvorný může být také akumulátor (je-li přítomen). I tady se vyplatí rozumně dražší a univerzálnější před těmi lacinými.
René Kujan (1974) 
Žurnalista, překladatel, (ultra)maratonec. Pohybový poživačník, outdoorový nadšenec, milovník výzev, přítel zbytků přírody. Na svém kontě má autorství dvou knih, tří synů a tří světových prvenství v obíhání a přebíhání Islandu. Ve volném čase se ukrývá v lesích, horách nebo řekách. Noci tráví nejraději pod širým nebem, pětihvězdičkový hotel mu je málo.