Lezecké kurzy – Proč, kde a jak?
Radek Linert, Štěpán Volf
4 minuty čtení
Lezecké kurzy – Proč, kde a jak?
Chytlo tě lezení a chceš zdokonalit nejen své lezecké schopnosti ale i vědomosti? V tom případě určitě zvažuješ navštívit lezecký kurz. V následujících odstavcích si přiblížíme, na co se při výběru kurzu zaměřit, abys vybral ten správný.

Rozdělení kurzů
Pokud jste v lezením nováčky, je nutné si nejdříve osvojit vše od základu. Kromě samotného učení se specifickému lezeckému pohybu, je důležité se seznámit s adekvátním chováním na stěně, abychom neublížili sobě ani svému okolí. V případě boulderingu je zásadní naučit se nejdříve pádové techniky, abychom předešli možnému zranění, které může nastat při nekontrolovaném pádu ze stěny. V případě lezení s lanem je neméně důležitá správná technická výbava, která chrání naše životy při pádu a s tím spojená i manipulace s nimi. Jako bonus se třeba naučíte i nějakou základní lezeckou terminologii, díky které se již mezi lezci budete cítit jako doma.
Takže, je dobré mít jasno, že mně lezení zajímá a oslovuje, než se rozhodnu investovat čas i prostředky do této aktivity. Jednou z možností jak to zjistit je seznamovací kurz lezení na umělé stěně, kdy si pod vedením instruktora vše můžete nechat vysvětlit, doptat se a pak rozhodnout zda do toho jít naplno.
Prvním navazujícím krokem je základní lezecký kurz. Jeho výsledkem by měla být schopnost samostatného a bezpečného pohybu v prostoru umělé lezecké stěny a to jak v pozici druholezce, prvolezce i jističe.
V případě, že již tyto začátky máte za sebou a chcete zefektivnit vaše působení na stěně směrem k náročnějším přelezům, je načase se podívat po kurzech pro pokročilé, nebo pro individuální lekce s instruktorem, či trenérem. Zde nejvíce záleží, na vaší aktuální výkonnosti. Na kurzech pro pokročilé se více prohloubí Vaše znalosti ze seznamovacího kurzu, abyste měli vše organizačně a bezpečnostně v malíku a zefektivnili vaše lezecké dny. Kurzů pro dospělé a vzdělávacích kurzů doporučuji se zúčastnit po větších skupinkách.
Nejen že vytvoříte nová přátelská pouta s budoucími lezeckými parťáky, ale skupinka taky více motivuje a pomůže vám, pokud budete v něčem zaostávat. Individuální hodiny se naopak více hodí pro jednotlivce, aby Váš instruktor či trenér dokázal rychle odhalit Vaše slabosti s nedostatky a navrhl postup pro zlepšení těchto lezeckých schopností a dovedností. Tyto hodiny už jsou poté více zaměřeny na trénink, abyste dokázali ze svého těla vytěžit co nejlepší výkony, které Vás vynesou až do Topu Vaší vysněné cesty.
Naprosto neoddiskutovatelnou výhodou dlouhodobějších kurzů, které máte předplaceny je, že se se rozhodnete jít lézt i když se vám vlastně tak trochu nechce. Prostě ekonomická motivace funguje a vítězí nad lenivostí.
Transparentnost
Mnoho lidí, či stěn poskytující lezecké kurzy dokáží říci, že jsou odborníky v dané oblasti, avšak pravda může být na míle vzdálená. Ověřte si transparentnost a odbornost instruktora či lektora a zeptejte se na reference u již bývalých účastníků kurzu. Málo co Vám napoví, jak si vybrat lépe, než ověřená recenze od Vašeho známého. Není však odbornost jako odbornost. Dále se můžete také na odbornost Vašeho případného lektora zeptat stěny, na které tento instruktor pravidelně působí. I hlava nabitá spoustou kvalitními informacemi může být ve výsledku bezcenná, nedokáže-li je instruktor adekvátně předat, aby byly dobře srozumitelné a zapamatovatelné.
Zpravidla na stěnách naleznete působení více tréninkových a vzdělávacích skupin s odlišným přístupem. V české lezecké kultuře je jeden velmi výrazný fenomén, který stále přetrvává a to je působení oddílového vzdělávání, oddílových horoškol. Jejich obroským benefitem je komplexní program od stěny, přes skály až do hor a zejména plynulé zapojení do činnosti oddílu. Takže za mne, pokud máte možnost oddílové horoškoly s dobrou referencí a opravdu se chcete lezení a horolezectví věnovat, pak je oddíl nejlepší cestou. Bohužel kapacita kvalitních oddílových horoškol je velmi často zcela zaplněná.
Cena
Jak je to s cenou? Platí, že čím dražší, tím lepší instruktor? Může být pravdou, ale také nemusí. Pokud kurz opravdu chcete, na běžný kurzovní ceník příliš nekoukejte. Optimální variantou je, účastnit se kurzu s partičkou kamarádů, se kterými nejen že bude kurz zajímavější ale také díky skupinové slevě také levnější. Pozor, ne vždy však můžete narazit na instruktora, který skupinové lekce pořádá a zároveň příliš mnoho kamarádů může přinést tolik zábavy, že si z kurzu poté odnesete méně zapamatovaných informací, než jste očekávali.
Optimální velikost skupiny je na jednoho instruktora max.6 osob u kurzů pro pokročilé nebo navazujících kurzů ve skalách a horách max. 4 lezci na instruktora (2 musí být schopni samostatného, pouze dozorovaného pohybu).
Více praxe méně teorie
Pokud se účastníte lezeckých kurzů, měli byste od toho správného očekávat co nejvíce praxe. Nic se nedá naučit bez úvodních teoretických znalostí, ale praxe je ideálním prostředkem k naučení a osvojení si těch nejdůležitější dovedností, které budete reálně potřebovat při svých lezeckých aktivitách.
Je to vlastně velmi jednoduché, ryba se taky nejlíp naučí plavat pokud ji hodíte do vody. To že víte, že má lano vydržet pět testovacích pádů. Jaký je rozdíl mezi ocelí, duralem a titanem. Jestli má vetší nosnost vnitřní, nebo vnější dvojitá osmička. To všechno je fajn, ale za mne je důležitější přehledné navázání, jištění, partnecheck a lezecký pohyb. Ten zbytek pak přijde tak trochu přirozeně sám.
Interaktivita
Výše zmiňuji důležitost jednak teorie i praxe. Abyste si však z kurzu odnesli co nejvíce, měl by být co nejvíce interaktivní a proložen zábavnějšími stimuly, které Vám pomohou si obsah kurzu lépe zapamatovat. Opakem bývají z dřívější doby zažité kurzy doslova nabité přednáškami s dvěma tunami nudné teorie, u které posluchač usíná a i přes velké množství poznámek si další den mnoho nepamatuje a chuť do se do těchto poznámek s postupem času obvykle moc neroste.
Obecně se kurzů obvykle účastníte po práci a tedy na konci celého aktivního dne. Maximální délka kurzové jednotky by tak měla být do 2 hod. Pak už vám to zpravidla ani tělo, ani hlava moc neberou. Velmi důležité je také ihned po kurzu navázat vlastní samostatnou praxí v níž si aktivne sami propojíte informace přednesené instruktorem s osobní praxí. Jinak to, že se vám občas něco tak trochu nepovede je fakt, který prostě musíte přijmout. Důležité je své chyby nebagatelizovat, ale ani nezveličovat, prostě zanalyzovat a poučit se.
Má nejcennější rada tedy bude:
„Vyberte si takový kurz, který bude bohatý o interaktivitu výuky, proložená spoustou zajímavých cvičení s účinnou zpětnou vazbou od lektora. Kvalitu kurzů si nejlépe zjistíte osobním doporučením, nebo ověřenými recenzemi.“
Vyberte si kurz, který je vám sympatický obsahem a formou. Současně na něj nejděte s absolutně jasnou představou, ale zůstaňte otevření. Otevření novým podnětům, informacím i úhlům pohledu. Když otevřete bonboniéru s kávovou příchutí, každý bonbón má kávovou příchuť. Já dávám přednost boboniérám bez popisku a se spoustou druhů:-).
Podobné články
RECENZE: Testujeme běžecké vesty La Sportiva Trail 5L / Ultra Trail 10L
5 minut čtení
7. 5. 2025, René Kujan


RECENZE: Testujeme softshellové kalhoty Mammut Taiss SO Pants
5 minut čtení
29. 4. 2025, Lucia Janičová


Nejlepší spacáky 2025 + recenze - jak vybrat nejlepší
7 minut čtení
24. 4. 2025, HUDY tým

