Paddleboarding je zábava a trénink zpevňující celé tělo
Libor Dušek
7 minut čtení
Paddleboarding, ve světě známý pod zkratkou SUP (z anglického Stand up Paddling, tedy pádlování ve stoje), je činnost na vodní ploše, při které pro pohyb vpřed správně používáte celé tělo. Paddleboard je dlouhá nafukovací nebo karbonová deska, na které stojíte. Jízda na paddleboardu představuje především zpočátku stání na nestabilní ploše. Vodní hladina může být rovná nebo s vlnami-rybník nebo slepé rameno řeky, ale i divoká voda nebo neklidné mořské pobřeží. Jestliže to na plováku chcete ustát a propracovávat se k náročnějším levelům, musíte mít zpevněný střed těla. Toto pravidlo zpevněného hlubokého stabilizačního systému je ostatně důležité pro většinu sportů, které děláte naplno, přičemž předcházíte zdravotním problémům. Takže na paddleboardu užijete spousty zábavy, zpevníte tělo a uděláte něco pro své zdraví.
V HUDY České Budějovice už od dob otevření prodejny před dvaceti lety působí spolu s odborníkem na skialpy a další sporty Honzou Lukešem multisportovec Jarda Soukup. Ten se paddleboardingu věnuje osmým rokem a jeho zásluhou je jihočeský Hudáč paddleboardovou speciálkou nabízející širokou nabídku toho nejlepšího z evropského SUP sortimentu včetně bleskového servisu. Jarda je velmi sdílný chlapík, který má svoji disciplínu v paži po praktické i teoretické stránce. Poradí, doporučí, případně s vámi zajde do terénu. Během posledního červencového pondělku mě zasvětil do paddleboardingu s temperamentem a razancí jemu vlastní.
Paddleboarding jako terapie i životní styl
Mám tu čest s předním tuzemským paddleboardistou: „Celej život jsem se věnoval sportu na vyšší úrovni, od šesti let jsem hrál hokej (ten hraju doposud, už 40 let), potom závodně dělal triatlon a na vojně byl v Dukle, respektive ve VTJ. Před dvaceti lety jsem začal s windsurfingem a samozřejmě dělal další sporty jako cyklistika atd. Ale stal se mě úraz, kvůli kterýmu jsem měl znehybněnej kotník, se kterým nemůžu dodnes hejbat. Kvůli tomuhle stavu došlo ke špatnýmu držení těla, z něhož vyplynuly problémy se zádama. Tak jsem se to snažil kompenzovat cvičením v posilovně, rehabilitacema atd. To pomáhá, ale když kohokoliv cokoliv bolí, je to jen o tom, jestli s tím chce pracovat. Před osmi lety mi kdosi řekl, ať vyzkouším paddleboarding. Nejdřív se mi do toho nechtělo, ale pak jsem to zkusil a hned po prvním tréninku mě bolely záda a břicho, nikoliv ruce, jak si každej zpočátku myslí. Nerad dělám věci napůl. Začal jsem se paddleboardingu věnovat a postupně se mi začaly zmenšovat bolesti zad a střed těla je i na jiný aktivity lepší. Ze zábavy se stal sport číslo 1 a z nafukovacích allroundových plováků jsem přes nafukovací sportovní paddleboardy přešel na karbonový speciály. Těch mám dneska víc modelů, protože nejezdím jen na rybníkách, ale i na řekách a na moři, který považuju za absolutní vrchol. Zdravotní problémy, který jsem měl, jsou v podstatě pryč. Každýmu, komu paddleboardy nabízím, se snažím říct, ať si vybere, jestli ho chce mít jen jako dopravní prostředek, jakýsi „lehátko“, nebo ho pojme jako sportovní náčiní, který se dá v našich podmínkách použít až osm měsíců v roce a použije ho s pomocí správnýho pohybu jako stabilizační prostředek k posílení středu těla, který má většina lidí v nepořádku. V tomto případě se jedná o touringový a raceový plováky.“
Radost z pohybu a dalších generací
„Čtyři roky se tomu věnuju naplno, na závodní úrovni. Letošního mistrovství republiky (které proběhlo 23.-25. 7. v Chebu) jsem se kvůli zlomenejm žebrům nemohl účastnit, ale v roce 2020 jsem skončil na třetím místě v kategorii open, přestože ve svým věku už spadám do kategorie veteránů-master. Radost z pohybu přetrvává a dokud zdraví dovolí, tak se budu pádlování věnovat. Letos jsem si udělal mezinárodně uznávanou instruktorskou licenci, která mi umožňuje oprávnění vést tréninky a výuku paddleboardingu. Na základě toho jsem založil (ale kvůli zdravotním komplikacím ještě „nerozjel“) v Budějovicích loděnici a povedu děti v HUDY SUP CLUBu. To, co jsem se naučil, bych rád předal právě dětem. Mít to jako dobrovolnou činnost proto, aby se tenhle sport rozvíjel. Je to i vynikající prostředek pro nejen fyzický vývoj dětí, který už se teď do klubu hlásí. Paddleboardingem rozvíjíš jednak aerobní činnost, jak např. u běžek nebo cyklistiky a jednak je to zaměřený na koordinaci a posílení celýho těla. Je to zároveň kolektivní i individuální sport, jsi v davu sám za sebe. Bohužel to v našich podmínkách není celoroční sport, ale od dubna po říjen-listopad se dá provozovat.
Z historie paddleboardingu
V Čechách se první paddleboardy objevily teprve nedávno, až v roce 2009 a od té doby se těší čím dál větší oblibě. V posledních dvou letech můžeme hovořit o skutečném boomu. Jarda k tomu říká: „Před deseti lety bylo v republice paddleboardistů dvacet a dnes se počítají v řádech desítek tisíc. Na většině rybníků a řek už vyznavači tohoto sportu pádlují a vývoj bude pokračovat dál. Nejedná se jen o módní záležitost, ale sport, kterej má potenciál dalšího rozvoje.“ Z historického hlediska se dle Supworldmagazine lidé stojící na vydlabaných člunech s pádlem v rukou brázdili pobřeží Afriky a Jižní Ameriky už před 3 000 lety. Předchůdce dnešního paddleboardingu před staletími mořeplavci do svých deníků zaznamenali i v Polynésii a jiných částech světa. Proslulí jsou především obyvatelé Havajských ostrovů, kteří přímo inspirovali moderní surfaře. Za první moderní Stand up Paddlery jsou označováni američtí instruktoři surfingu ve 40. letech 20. století, kteří se na prkně poháněným pádlem a fotoaparátem na krku pohodlněji dostávali ke svým klientům, za účelem pořízení jejich snímků zblízka. Od 60. let se paddleboarding stával svého druhu mainstreamem, až postupně připlul na středoevropské řeky a rybníky. Dostupná je celá plejáda značek: tuzemští Kiboko, dále Gladiator, Skiffo, STX nebo MOAI.
Jak začít s paddleboardingem?
Odpověď zná zkušený: „Základ je si ujasnit, na co bude člověk paddleboard používat. 90% lidí si přeje univerzální řešení, který samozřejmě nefunguje. Taky neexistují univerzální lyže nebo univerzální kolo. Představa chlapíka, že si na jednom plováku zasportuje, pak se projede manželka, která z něj nespadne a zajezdí si i dítě, neexistuje. Paddleboarding je o sdílení zážitků. Když společně sportujete nebo něco objevujete ve dvou, ve třech, tak je to vždy silnější, než když jste tam sami. Za ty roky se mi potvrzuje, že se zákazníci vrací s tím, že chtějí další paddleboard pro partnera, případně pro děti. Pak je třeba si uvědomit, co chci. Buď chci z plováku chytat ryby, sedět na něm s přítelkyní a vozit na něm psa a dvě děti najednou, tak si vyberu krátkej širokej, kterej vám dá jistotu plovoucí základny, že z něho nespadnete, kategorie Allround. Pokud chci bejt objevitel, kterej chce objet dokola Lipno, nebo se chystá do Chorvatska zajet celodenní vejlet, vyberu takovej, kterej už trochu pojede, kategorie Touring. Jestliže závodím na běžkách a jezdím na kole atd., zkrátka mám sportovní předpoklady a ambice, tak rovnou přeskočím předchozí dvě kategorie a pořídím si raceový prkno, protože přechod ke sportovnímu pádlování je velice rychlej. To můžu z vlastní zkušenosti potvrdit. Plovák kategorie Race, tedy užší a delší poskytne zážitky rychlosti a větší odezvy paddlebordu. Další kategorie jsou karbonový speciály, na kterejch se závodí a ty jsou ještě užší než Race. K tomu, aby se člověk pohyboval, musí něco udělat, pracovat se svým tělem. Není to jen o máchání rukama. Samozřejmě se vyrábí i plováky pro děti. Děti mají díky svojí vejšce a hmotnosti nižší stabilitu, užší ramena, ale zpravidla větší hybnost. Dítě zvládne i velký prkno, ale je to nepřirozený: dřív se unaví a zapojuje jiný svaly, než je žádoucí. Taky dítě neposadíš na kolo pro dospělýho.“
Základní typy paddleboardů
Nyní krátké shrnutí typů paddleboardů. Délka je uvedená ve stopách a palcích.
- Allround (10´6´´- 11´2´´) je vhodný pro rekreační uživatele, jelikož zajišťuje svými proporcemi stabilitu. Též se používá i na sjíždění divokých řek a peřejí (Salsa, Soča..) nebo na sportovních kanálech.
- Touring (11´4´´- 12´6´´) představuje svým způsobem kompromis mezi Allround a Race, ale při troše snahy se na něm dá vyvinout solidní rychlost, přičemž je stabilní.
- Race (12´6´´- 14´´) má díky délce a užšímu profilu větší rychlost a také směrovou stabilitu, tím hůř se s ním ale zatáčí.
Vždy funguje následující pravidlo: čím je paddleboard kratší, tím je širší a čím je delší, tím se zužuje. Jinak by byly dlouhé plováky příliš široké a tím pádem neovladatelné. Nafukovací plováky se vyrábí ve dvou tloušťkách: běžně 15 cm a pro lehčí váhy a pro děti 12,5 cm. Plováky kategorie Race se snaží docílit vlastností karbonových speciálů-během jízdy na závodních karbonech je člověk na hladině, nebo i pod hladinou, protože jsou vydlabané. Čím je člověk níž, tím má nižší těžiště, čím nižší těžiště, tím větší stabilitu. Také je to dobré kvůli bočnímu větru a vlnám, které zhoršují ovladatelnost plováku. Stabilitu také zajišťuje spodní středová ploutvička neboli flosna.
Závodní paddleboarding
A jak je to s komunitou paddleboardistů a paddleboardistek? Odpověď zná Jarda: „U sportů spojených s vodou je to podobná komunita jako u horolezců. Všichni se tolerujou a respektujou, maj kladnej vztah k přírodě a jsou tak trochu „punkáči“. Paddleboarding ve světě je zaštiťován dvěma organizacema-kanoistickou a surfingovou, a proto jsou i dvě mistrovství světa."
Česká Federace Stand Up Paddle pořádá závody Českého poháru a Mistrovství ČR v paddleboardingu. Každý závodí ve všech třech disciplínách, výsledek se zprůměruje.
Disciplíny:
- Long distance je závod na dlouhé tratě, obdoba soupaže na běžkách.
- Technické závody jsou ve světě nejrozšířenější a divácky nejatraktivnější. Jezdí se kolečka s otočkama, vybíhá se na břeh a opět se vrací na vodu.
- Sprinty jsou krátké tratě na rychlost.
- Divoká voda představuje českou specialitu závodu na vodáckých kanálech, ve které se v rámci poháru a mistrovství nesoutěží.
Ve světě je královskou disciplínou jízda po vlnách na moři.
Bezpečně na paddleboardu
Bezpečnost je vždy na prvním místě. Důležité je přivázat se k plováku pomocí leashe-kroucené šňůry spojující pádlujícího s plovákem a pokud možno používat plovací vestu. Ta v případě jakéhokoliv nečekaného a nepředpokládaného problému zaručuje, že člověk zůstane na hladině. Dobré je mít i neoprenové botičky na ochranu nohou, ale v dobře známém terénu obvykle všichni pádlují bosí. Na divoké řece se leash nepoužívá, poněvadž by v případě pádu v problematickém místě mohl způsobit i smrtelnou nehodu paddleboardisty! Když jste u moře, tak se nedoporučuje příliš vzdalovat se od břehu. Jako u všech outdoorových sportů platí pravidlo, že je důležité seznámit se s terénem, podnebím a paddleboardy jsou vybaveny gumou a úchyty, jejichž prostřednictvím na plovák bezpečně upevníte nepromokavý vak s náhradním oblečením, fotoaparátem svačinou atd. Toto využijete zvláště během delších výletů. Paddleboard lze doplnit i seakajakovou sedačkou pro případ, že si na delší plavbě chcete odpočinout.
Technologie výroby plováků
Paddleboard je vyrobený z PVC několika technologiemi. Základní je jednovrstvá, která je však náchylná na průhyb, nebo dvouvrstvá, což samozřejmě zvyšuje odolnost a kvalitu. Dvě vrstvy jdou spojit lepením, což je však neekologické, zvyšuje váhu plováku a generuje další problémy. Ani jednu z těchto variant nedoporučujeme a takto vyrobené paddleboardy neprodáváme. Preferujeme ekologickou, spolehlivou a vysoce kvalitní MSL technologii, tedy laminaci za tepla. Nabízíme i plováky vyráběné špičkovou technologií Machine Woven, kde je místo spodní vrstvy PVC tkanina nalaminovaná na horní vrstvu PVC, která dělá plovák velmi tuhý při velmi nízké váze. Vnitřní struktura všech paddleboardů je vyztužena textilním drop-stitchem, tedy tkaninou, která zabraňuje roztržení a de facto ho drží pohromadě. Od technologie se odvíjí i to, jak moc jde plovák nafouknout. Natlakovanější (doporučujeme 15-18, max. 25 PSI) je tvrdší, pevnější, má větší stálost, tím pádem na vodě rychlejší. Nežádoucí vliv na gumu má přímý dopad žhavých slunečních paprsků, proto je třeba v rámci pauzy plovák dát do stínu a po akci upustit. Na vrchní části paddleboardu je vrstva EVO zabraňující skluzu.
Doplňky k paddleboardům
Součástí všech balení paddleboardů je pumpa, s jejíž pomocí plovák nafouknete během deseti minut. Doporučujeme ale pořídit si elektrickou pumpu, která bez práce udělá práci za vás. Co se týče pádel, tak v základním setu je i standardní pádlo, ale věřte mi, že jestli vás paddleboarding chytne, tak brzy zatoužíte po lehčím karbonovém pádle. Rekreační paddleboardista udělá za minutu přibližně 40 záběrů za minutu. Pádlo váží 500-900 g. Proč zvedat zbytečné tuny, že ano. Jak říká Jarda: „Ušetřete radši na plováku a kupte si pořádný pádlo, a to základní nechte pro návštěvy.“
Skladování
V ideálním případě je třeba paddleboard skladovat nafouknutý, nikoliv však plně. Neustálým vyfukováním a nafukováním, skládáním a rozkládáním plovák pochopitelně trpí, obdobně jako spacák skladovaný napěchovaný ve vaku. Na rozdíl od přímého slunečního záření, které při neopatrnosti může zvýšit tlak 18 PSI na 30 i více PSI a hrozí riziko výbuchu, gumě nevadí chlad ani mráz, tudíž je možné jej přes zimu umístit třeba na půdu. Při správném skladování a péči by měl paddleboard vydržet minimálně dvě desítky let.
Servis
V HUDY České Budějovice samozřejmě poskytují i potřebný servis a nabízejí náhradní díly, jako šroubky, ventily, spojky na pádla, části pumpy atd. Jsou tedy schopni prakticky na počkání opravit protrhnutí, propálení, bouchnutý ventil, utrženou ploutvičku, přidat další gumy na uchycení vaku nebo poutka na přivázání vašeho psího miláčka. Možná je výměna či doplnění dalších ploutviček či změna paddleboardového plováku ve windsurfingový.
Hurá na vodu!
Tak know-how a výbavu bychom měli, tak s chutí do akce! Rychlokurs paddleboardingu prostřednictvím článku beztak nemá smysl, tak alespoň pár základních bodů.
- jsme v klidu a uvolněni
- nastupujeme z břehu ideálně poklekem na plovák, poté vstaneme
- stojíme na středu, kvůli správnému těžišti
- nohy jsou rozkročeny přibližně do šíře ramen, určitě ne víc
- máme zpevněné tělo, když zabíráme ohýbáme se dle potřeby v pase, když už nám to jde, zapojíme nohy např. stoupnutím na špičky
- dynamika jde z nohou přes střed těla do rukou
- dle potřeby pádlujeme vpravo i vlevo
Přejeme mnoho zábavy na vodní hladině!
Paddleboard bez pádla: Wing
Ve spojitosti s paddleboardem je wing vynikajícím prostředkem, jak se relativně rychle naučit windsurfing. Pádlo samozřejmě odložíte a vaším „motorem“ bude vítr. Samozřejmě jste opět spojeni s plovákem leashem. V létě je wing využitelný i na skateboard nebo kolečkové brusle. V zimě s ním můžete vyrazit na sjezdovky či skialpy, nebo s ním na bruslích korčulovat po zamrzlých rybnících. Když je řádný vítr a máte už nějaké zkušenosti, není problém vyvinout rychlost okolo 60 km/h.
Jarda Soukup představuje paddleboard Gladiator pro rekreační sportovce. Mrkněte i na další videa na HUDY youtube kanále, představující celou plejádu paddleboardů.