Jak vybrat paddleboard
Jaroslav Soukup
5 minut čtení
Paddleboarding nebo také SUP (Stand Up Paddle) zažívá obrovský boom. Jak se ale vyznat v nabídce a typech paddleboardů? Jak a podle čeho vybrat ten správný paddleboard pro sebe? Přední český paddleboardista a znalec všeho kolem vzpřímené jízdy s dlouhým pádlem na plováku Jarda Soukup z HUDY České Budějovice vám poradí, jak se zorientovat v nabídce.
Z obsahu:
- Druhy paddlebordů
- Parametry paddleboardů
- Paddlebordy pro děti
- Vlastnosti paddleboardů
- Pádlo na paddleboard
- Další výbava na paddleboardy
- Značky a modely paddleboardů
- Cena paddleboardů - co ji ovlivňuje
Historie paddleboardingu začíná kolem roku 1960, kdy surfaři z Havaje pádlovali na svých longboardech s fotoaparáty na místa, kde se turisté učili surfovat a fotografovali je při jejich počínání. Pádlovat na surfovém prkně však již napadlo domorodce z Velikonočních ostrovů
o mnoho let dříve. Masivní rozvoj paddleboardingu nastal mezi lety 2007 a 2009, a to nejdříve v Americe a následně po celém světě. Paddleboarding používá jako doplňkový kondiční trénink celá řada profesionálních, ale i rekreačních sportovců s kladným vztahem k vodnímu prostředí. V Čechách se paddleboarding objevil mezi lety 2009 a 2010 a od té doby neustále roste na popularitě jak mezi “hobíky”, tak i mezi výkonnostními sportovci.
Druhy paddleboardů
Rozdělení jednotlivých typů paddleboardů odpovídá různorodosti vodních ploch a s tím spojených jízdních podmínek. Dalším parametrem při výběru paddleboardu je váha a výška jezdce, který bude na plováku jezdit. Jeden paddleboard většinou do rodiny nestačí, protože pádlování je mimo jiné i o sdílení zážitků a nikdo nechce sedět na břehu a čekat, až na něj vyjde řada.
ALLROUND | TOURING | FITNESS | RACE | |
ZAČÁTEČNÍK | *** | ** | *** | |
POKROČILÝ | ** | *** | *** | * |
MACHR | * | *** | *** | *** |
Pokud pořizujeme rodinný paddleboard, který si zpočátku budeme půjčovat, vybíráme jej na míru nejtěžšímu jezdci. Druhý (většinou dámský či dětský) a případně další později vybíráme opět pro konkrétní osobu. Dalším důležitým parametrem při výběru paddleboardu je jeho využití dle typu vodních ploch a schopností jezdce.
Plovák allround je nejstabilnější „nafukovací prkno na vodu“ vhodné na sjíždění řek, na moře, jezera, do půjčoven, pro rodiny jako nejuniverzálnější plovák. Je to zároveň i nejvhodnější paddleboard pro začátečníky. Díky větší šířce je plovák stabilní, ale pomalejší, a proto ten, kdo chce jezdit delší vzdálenosti, bude nejspíš volit plovák typu touring.
PADDLEBOARDING JE ZÁBAVA A TRÉNINK ZPEVŇUJÍCÍ CELÉ TĚLO |
JAK SPRÁVNĚ PÁDLOVAT NA PADDLEBOARDU |
JAK SPRÁVNĚ DĚLAT OTOČKU NA PADDLEBOARDU |
Touringový paddleboard zachovává stejnou nosnost (litráž), ale snižuje šířku prodloužením plováku. Díky tomu prkno lépe drží směr, je rychlejší, ale zase o něco méně stabilnější než plovák typu allround. Jde už o turistický, sportovní paddleboard. Plovák je vhodný pro hobby sportovce nebo pro ty, kteří chtějí podnikat delší výlety a výpravy nebo si prostě “dát trošku do těla”.
Pokud máte již s paddleboardingem zkušenosti a chcete se posunout dál, budete patrně volit plovák typu race. Závodní paddleboard má opět prodlouženou délku – většinou na 14 stop a jeho šířka se pohybuje v rozmezí 26-28 palců.
Díky tomu získáte opravdové sportovní náčiní, které vám ukáže, jak může být paddleboard rychlý, a zároveň prověří vaši fyzickou zdatnost. S těmito plováky se už lze směle pustit do soutěžení jak u nás, tak ve světě.
Parametry paddleboardů
Výtlak paddleboardu
Prkno budeme samozřejmě vybírat v první řadě tak, aby nás bezpečně uneslo. Tím parametrem, který nás zajímá, je výtlak. Obecně platí, že čím větší paddleboard je, tím větší má výtlak. Pro rychlé, zběžné zhodnocení můžeme použít přibližný vzorec, který říká, že minimální výtlak v litrech by měl odpovídat číselnému údaji hmotnosti osoby vynásobenému třemi:
minimální výtlak = váha jezdkyně/jezdce x 3
Příklad: paddleboardista/-tka o hmotnosti 65 kg bude hledat prkno o min. výtlaku 195 litrů (65 x 3 = 195)
Ještě zopakujeme, že se jedná o doporučený výtlak MINIMÁLNÍ. Nicméně výrobci nám výběr ještě usnadňují a u paddleboardů udávají i doporučené hmotnosti jezdců.
VÝTLAK | DOPORUČENÁ VÁHA |
100-200 litrů | do 40 kilogramů |
200-240 litrů | do 60 kilogramů |
240-280 litrů | do 80 kilogramů |
280-320 litrů | nad 80 kilogramů |
nad 320 litrů | nad 130 kilogramů (rodinné paddleboardy) |
Rozměry paddleboardů se udávají ve stopách a palcích. Vidíte-li v popisu prkna tři různá čísla, zpravidla se udávají od největší hodnoty po tu nejmenší, tedy: délka/šířka/tloušťka.
Délka paddleboardu
Délka je jedním ze základních parametrů prkna. Má zásadní vliv na celkový objem boardu a jeho nosnost. Kromě toho ovšem výrazně ovlivňuje, jak se bude paddleboard na vodě chovat. Podobně jako třeba u lyží platí, že delší board lépe drží na vodě směr a je rychlejší díky lepšímu skluzu. Zároveň je ale méně obratný. Délka prken se nejčastěji pohybuje od 8 stop (8‘0“) u dětských modelů až po 14‘0“ u touringových a sportovních modelů. Dospělý jezdec zpravidla jezdí na něčem mezi 10‘0“ a 12‘6“.
Šířka paddleboardu
Šířka je u každého z paddleboardů velmi proměnlivá, proto se udává jen ta největší, z nejširšího místa plováku. Úzký plovák sviští po hladině rychleji díky menšímu odporu, ale ztrácí na stabilitě. Široký plovák je stabilnější, ale zase na něm budete pomalejší. Šíře se zpravidla pohybuje někde mezi 21“-37“, nejběžnější šířky jsou 28“-34“.
Tloušťka paddleboardu
Tloušťka paddleboardu ovlivňuje jeho celkovou nosnost a také stabilitu. Tlustší boardy budeme volit pro začátečníky nebo ty, kteří budou vozit větší zátěž, ať už tělesnou, nebo jako náklad. Tenčí paddleboard je tužší (v závislosti na technologii) a bude svižněji reagovat na změny směru. Hodnoty se nejčastěji pohybují mezi 4,7“-6“.
Paddleboard pro děti
Nesmíme zapomínat ani na děti. Dětské plováky se vyznačují výrazným zmenšením šířky, délky i výšky plováku. Díky tomu je paddleboard pro dítě snadno ovladatelný, lehce přenosný, jednoduše “ušitý na míru”. Nejčastější chybou při výběru paddleboardu pro dítě je názor “ono do toho doroste”. Je to stejné, jako kdybyste dítěti koupili dospělácké kolo a chtěli dítě naučit správně jezdit.
Speciální paddleboardy
Poslední skupinou jsou paddleboardové speciály. Máme tu plováky určené pro cvičení jógy, sjíždění řek, paddleboardy s plachtou (windsurfingové paddleboardy), tandemové paddleboardy pro jízdu ve dvojici i třeba speciální rescue plováky pro provádění záchranných operací. Všechny tyto druhy už jsou značně specializované a výhradně určené pro konkrétní druh činnosti. Přesto mají své významné místo v rodině paddleboardů.
Vlastnosti paddleboardů
Plováky nerozdělujeme pouze podle jejich použití, ale i podle materiálu. Všechny zmíněné druhy se vyrábí v asi nejznámější a nejpopulárnější verzi air (nafukovací paddleboard). Je zde použita technologie drop-stitch, která je známá už přes 50 let a poprvé byla použita firmou Goodyear při výrobě nafukovacích křídel pro letadla americké armády. Následně se tento materiál začal používat pro motorové čluny a jejich dna. Opravdový boom ovšem nastal s rozmachem paddleboardingu. Nyní se používá i u nafukovacích kajaků či surfových prken. Drop-stitch je spojení dvou vrstev tkaniny (většinou PVC) tisíci a tisíci vlákny z nylonu. Tyto vlákna zaručují, že se po natlakování paddleboard nevyboulí, má pravidelné tvary a po celém vnitřku stejný tlak. Většinou se paddleboardy foukají na tlak od 15 do 25 PSI dle americké stupnice. Podle složitosti konstrukce dělíme drop-stitchové materiály na několik typů:
Jednovrstvá konstrukce (single layer) - jedná se o jednu vrstvu PVC z každé strany, která je spojena nylonovými nitěmi. Jedna vrstva je zde zároveň vnitřním i vnějším materiálem a proto její poškození znamená zákonitě poškození celého plováku. Jde o lehký a zároveň levný paddleboard.
Dvouvrstvá lepená konstrukce (double layer) - zde dochází při stejné tloušťce PVC ke slepení ze dvou částí pomocí vysokopevnostního lepidla, kdy druhá vrstva tvoří tzv. vrstvu ochrannou. Tato technologie je odolnější vůči mechanickému poškození, vykazuje vyšší tuhost, ovšem má také i vyšší hmotnost.
Dvouvrstvá laminovaná konstrukce (fusion technology) - tato technologie spojuje výhody jednovrstvých a dvouvrstvých paddleboardů, kdy spojení dvou vrstev PVC se děje pomocí laminace za vysoké teploty pod vysokým tlakem. Díky absenci lepidla (cca 1,5 kg) jsou produkty lehčí a zároveň ekologičtější. Díky laminaci je paddleboard pevnější a snese vyšší natlakování, což v důsledku znamená vyšší tuhost.
Technologie machine weave je aktuálně nejmodernější způsob výroby paddleboardů, kdy jednotlivé vrstvy PVC jsou protkány vysoce pevnou tkaninou a vše je opět za tepla slisováno dohromady. Díky menšímu množství PVC je zde dosaženo výborné tuhosti a zároveň nízké váhy. Paddleboardy se dají maximálně natlakovat, proto se neprohýbají a dobře jedou.
Samostatnou kapitolou jsou plováky vyráběné ze dřeva, sklolaminátu nebo karbonu. Tyto speciální plováky jsou lehčí, pevnější a díky tomu také rychlejší. Jejich použití je většinou určeno pro aktivní sportovce či závodníky.
Pádlo na paddleboard
Neméně důležitou součástí vybavení pro paddleboarding jsou pádla. Pádla rozdělujeme podle použitého materiálu jak u šaftu, tak u listu. Nejzákladnější druhy se dělají z kovu a plastového listu. Výhodou je cenová dostupnost a velká odolnost. Nevýhodou je vyšší váha a možnost tzv. utopení.
Nejpoužívanější kategorií je sklolaminátový šaft a plastový list, kdy dochází k úspoře váhy a lepší dynamice při záběru. Pro sportovní ambice se používá kombinace sklolaminátu s karbonem jak na šaft, tak na list, kdy opět snižujeme váhu a zlepšujeme průhybové vlastnosti pádla.
Absolutním vrcholem při výrobě pádel je použití pouze karbonového vlákna. Tyto pádla jsou extrémně lehká, tuhá, ovšem křehká.
S paddleboardem na vodu
Ještě než vyrazíme čeřit vodní hladinu, projedeme si také doplňky k paddleboardům. Běžnou součástí všech plováků je i tzv. leach, šňůra. Tato záchranná pomůcka je jediné pojítko mezi vámi a paddleboardem. Doporučuje se používat leach na všech typech vodních ploch kromě řek. Paddleboard při vašem pádu do vody neuplave a vy se tak máte čeho chytit.
Další důležitou pomůckou je plovací vesta, která je v některých zemích, zvláště u moře, povinná. Pokud na paddleboardech podnikáte delší výlety, určitě se hodí mít s sebou tzv. loďák – nepromokavý lodní vak, do kterého si uložíte například náhradní oblečení, telefon či
občerstvení. Na trhu je velké množství velikostních i barevných variant.
Chcete-li si sezónu prodloužit, tak stejně jako při jiných vodních sportech je možno používat neoprenové pomůcky, např. boty či neoprenové oblečení. Snížíte tím riziko prochladnutí při pádu do vody. Pokud jste již zkušený jezdec a pád vám nehrozí, obléknete se podobě jako např. při běhání. Nezapomínejte na pitný režim, hodit se vám určitě bude ledvinka s lahví na vodu.
Značky a modely Paddleboardů
Český i světový trh je zaplaven stovkami značek a tísíci modeli paddleboardů. Jak se v nich vyznat? Vždy je důležité si položit otázku na co a kým bude paddleboard používán. Jednotlivé firmy se předhánějí ve vychvalování vlastností, ovšem pouze technické specifikace ukážou, zda se jedná o pravdu či lež. Proto vždy pečlivě kontrolujte konstrukci paddleboardů (jednovrstvá, dvouvrstvá lepená, dvouvrstvá laminovaná atd.), materiál pádla (hliník, sklolaminát, karbon), dodávané příslušenství (pumpa, leash, batoh, opravná sada, obal na telefon...). Neméně důležitá informace při koupi je maximální tlak nafouknutí (PSI či BAR) anebo pozáruční servis na případné poškození paddleboardu (výměna ventilu, protrhnutí, poškození pochozí pěny...).
Všechny tyto podmínky splňuje například česká značka Kiboko, která svými výrobky splňuje ve všem naše doporučení. Ze zahraničních výrobců lze doporučit například značku Gladiator, která svojí výrobní šíří uspokují jakékoliv požadavky zákazníka. Vyrábí všechny tvary a všechny dostupné technologie. Málo známou, ale velice zajímavou kvalitní značkou je firma Body Glove, která se svými nevšedními designy a tvary zcela odlišuje od většiny ostatních výrobců.
Sebelepší paddleboard vám ovšem nikdy nepomůže vyřešit nedostatky techniky padlování, a proto pokud se chcete vyvarovat začátečnických chyb a zlozvyků, doporučujeme využít rad instruktorů pádlování či alespoň shlédnout instruktážní videa na youtube.
Cena paddleboardu – co ji ovlivňuje
Těch faktorů vstupujících do hry je celá řada. Velikost paddleboardu je z těch nejtriviálnějších. Jak jsme si už ukázali, existuji prkna jednovrstvá (levnější) a dvouvrstvá (dražší). Také materiály a jejich zpracování hraje svoji roli. Levnější klasický rovnoběžný drop-stitch už je překonaný křižně tkaným. Čím speciálnější paddleboard, tím musíme také počítat s vyšší cenou. Závodní plováky speciálních tvarů a extrémních tuhostí budou jistě dražší. Stejně tak například board s přípravou na použití jako sit-on-top kajaku nebo plachty jako windSUPu.
Tipy na závěr
- paddleboard skladujte pokud možno nafouknutý
- nenechávejte prkno dlouho na sluníčku
- pravidelně kontrolujte tlak
- zjednodušte si nafukování elektrickou pumpou na paddleboard
- nafouknutý plovák lze přepravovat i na střeše vozidla