Jak správně čistit hydratační systémy?
René Kujan
3 minuty čtení
Hydratace, dostatek tekutin je pro lidský organismus poměrně důležitý. Chcete-li tedy žít déle jak tři dny. Zvýšená outdoorová aktivita s sebou nese vyšší míru pocení, a tudíž dehydratace. Zvláště v parných letních měsících preapokalyptických globálních změn klimatu je potřeba na zavodňování myslet. Spousta z nás k takovým účelům využívá hydratační vaky, měkké outdoorové a sportovní láhve (soft flasks) či jiné rezervoáry. Source, deuter, HydraPak jsou asi nejznámější výrobci takových přípravků. Jak je ale po použití správně čistit? Ukážeme si.
OBSAH:
- Pravidelná údržba hydratačních systémů
- Hloubkové čištění hydratačních systémů
- Alternativní prostředky k čištění hydratačních systémů
- Alternativní mycí a sušicí prostředky
Pravidelná údržba
Každý rezervoár by se měl minimálně kompletně vypláchnout po každém použití. Dnes už mívají nejrůznější vaky a měchýře speciální úpravy povrchu tak, aby se v nich nemnožily mikroorganismy, nerostly plísně, ale znáte to – čistota je čistota. Vyplachovat. Vyplachovat pokaždé, i když v rezervoáru byla jen čistá voda. A kompletně, tzn. nejen samotný vak nebo láhev, ale také přípojku, ventil (jednou v poloze „on“, jednou v poloze „off“), náustek, hadičku... zkrátka všechno. Někdy stačí čistá voda, můžeme ale pravidelně používat i nějaký šetrný saponát (zvažte použití nějaké zelené, eko-varianty).
Pokud nosíme/vozíme ve svém rezervoáru iontové nápoje (existují dokonce vaky s oddělenými komorami pro vodu a ionty - a dvěma hadičkami) a podobně, je potřeba údržbě věnovat o to větší pozornost. Jednou za čas je potřeba provést hloubkové čištění, důkladnější vymytí než jen jednoduché propláchnutí.
Tip: Pokud víte, že rezervoár opět brzy použijete, je možné přechovávat jej na přechodnou dobu ve vašem mrazáku. Musí být samozřejmě prázdný (vypláchnutý) a suchý. Tento postup nepoužívejte příliš často. Mráz sice značně zpomalí množení všelikého neřádu, nenahrazuje ale pravidelnou údržbu.
Hloubkové čištění
Hloubková údržba se už neobejde bez patřičných nástrojů a prostředků. Co se prostředků týče, můžeme opět použít jemnější saponát na nádobí v doprovodu něžné houbičky. Některé výrobky je možné mýt na horní poličce myčky na nádobí. Vak nebo láhev v takovém případě obrátíme naruby (někdy je zevnitř rezervoáru dokonce speciální poutko pro snadné převracení a následné zavěšení při sušení) a použijeme šetrnější mycí program. Vždy ale takové akce konzultujeme s návodem k použití konkrétního produktu!
Čas od času je potřeba vše velmi důkladně vyčistit |
Pro ruční mytí rozložíme systém na prvočinitele. Rezervoár naplníme roztokem čisticího prostředku, řádně protřepeme, proklepeme, promneme. Na dočištění používáme kartáček na nádobí (případně i starší kartáček na zuby) nebo kuchyňskou štětku na láhve. Někteří výrobci nabízejí celé sady přípravků na čištění a sušení hydratace. Kartáčkem řádně vydrbeme také sací ventil, z něhož stáhneme i samotný silikonový náustek, který také řádně očistíme. Na hadičku je nejlepší speciální dlouhý kartáček upevněný na nerezové pružině. Pokud ovšem nic takového nemáme také si poradíme (viz níže).
Pro hloubkové čištění hydratace lze koupit rovněž speciální tablety. Ty se zpravidla házejí do naplněného vaku nebo láhve, rezervoár se uzavře, položí a nechá čtvrt až půl hodiny působit. Následně se provádí vymytí jemným prostředkem a vypláchnutí.
Alternativní čisticí prostředky
Pokud nemáme speciální tablety na čištění, můžeme použít jednu z těchto variant:
Jedlá soda
Soda je v domácnostech hojně zastoupena, a kromě jiného platí za univerzální čistidlo. Jeden sáček sody (cca 2-3 plné polévkové lžíce) rozmícháme v hrnku běžné velikosti na 1 litr objemu rezervoáru. Důkladně protřepeme, necháme působit a následně se o hydratační systém postaráme stejně jako v kroku „pravidelná údržba“.
Bělidlo
V našich končinách bude tato varianta představovat většinou Savo, jeho obyčejnou variantu používanou např. také na dezinfekci studní. Několik málo kapek Sava či obdobného prostředku na litr vody vyhubí všechny bakterie a viry v hydratační soustavě. Postupujeme podle návodu, u Sava je doba působení 30 minut. Po použití provedeme běžnou údržbu a propláchnutí čistou vodou.
Bílý ocet nebo citronová šťáva
Bílý ocet je považován také za kvalitní čistidlo zabíjející vše živé v naší kuchyni. Jde o nepřibarvovanou (a silnější) variantu lihového kvasného octu. Používáme v koncentraci cca ¼ hrnku na 1 litr objemu. Podobných výsledků můžeme dosáhnout také s citronovou šťávou, kdy použijeme cca 1 středně velký vymačkaný citron na 1 litr vody. Lze kombinovat také s bělidlem nebo jedlou sodou, ovšem tady pozor na výraznou až explozivní šumivou reakci! Na tuto akci opět navazujeme běžnou údržbou.
Tablety na protézy
Pokud máte po ruce nějakou babičku či dědečka, můžete je zkusit poprosit, zda by se s vámi nerozdělili o své tablety na čištění zubních protéz. Určitě si prostudujte návod a určitě po použití opět vždy navažte běžnou údržbou. Čisticí tablety na protézy mohou být levnější obdobou tablet pro hydratační systémy, ale raději si ceny konkrétních výrobků ještě ověřte.
Alternativní mycí a sušicí pomůcky
Náhrada za speciální kartáčky
Většinou v našich kuchyních najdeme kartáčky na mytí nádobí, případně štětky na vymývání lahví a podobně. V naprosté většině (pokud jsou dostatečně jemné) postačí i pro údržbu vodních rezervoárů.
Náhrada za vnitřní kartáček na hadičky
Dlouhá hadice od hydratačního vaku se už bez speciálních přípravků čistí opravdu nesnadno. Ale stále to jde. Poradit si můžeme například dostatečně dlouhým kusem vázacího drátu, na jehož jeden konec připevníme kousek houbičky na nádobí nebo kus hadříku a společně s šetrným prostředkem na nádobí jím hadici několikrát protáhneme. Další alternativou může být např. nějaká tenká horolezecká šňůrka s vhodným uzlem na jednom z konců.
Náhrada za sušák
Kvalitní vysušení hydratačního systému provádíme ve vertikálním visu (totéž platí pro hadici), ideálně takříkajíc „hlavou dolů“, aby zbytková voda měla kudy účinně uniknout. Případně necháme vodu odkapat a pro dosušení zavěsíme klasicky. Na trhu opět existují pro hydrataci specializované držáky, sušáky. U systémů s vnitřním poutkem problém odpadává – převrátíme měchýř naruby a zavěsíme pro sušení za poutko.
Alternativně si můžeme pomoci drátěným ramínkem (ideální je s bužírkou nebo kvalitně lakované), které natvarujeme vhodně tak, aby po jeho vsunutí byl přístup vzduchu do vnitřních prostor vaku maximální – a můžeme standardně zavěsit do vertikální polohy. Při vertikálním zavěšování hadice, ale třeba i vaku nám mohou pomoci také kolíčky na prádlo. V případě nouze nejvyšší můžeme použít také kuchyňské papírové utěrky, jimiž vycpeme rezervoár tak, aby zůstal maximálně otevřený. (Pozor, ať jde o kvalitní papírové utěrky, které nepouští „chlupy“, vlákna.) A z kuchyně pochází i poslední alternativní návrh na vysoušení – pokud doma máme ruční kuchyňský šlehač (takový ten, co vypadá jako drátěný palcát) adekvátních rozměrů, můžeme jej vsunout do vaku a za držátko šlehače opět někam zavěsit.
Správná údržba zajistí našim hydratačním systémům nejen dlouhou životnost, ale také to, že nápoje z vaků budou čerstvé a budou nám chutnat. Tak na zdraví a na dobrou údržbu!
Použité vybavení
Brush Kit
Source
- Natural
Kit od firmy Source na čištění vodních vaků.
Bottle Brush
Hydro Flask
- 415 Pacific
Praktický kartáč s nylonovými štětinami a protiskluzovou rukojetí, který vám pomůže udržet vaší láhev Hydroflask perfektně čistou.
Cleaning Set (Straw & Lid)
Hydro Flask
- 415 Pacific
Sada dvou nylonových štětek pro dokonalé vyčištění lahví a termosek.