Soutěž s deuterem: Zaplň mapu, vyhraj batoh!
Náš maxi-batoh deuter, největší batoh v České republice, se loni podíval na zajímavá místa naší vlasti. Pošli tip na jedinečné turistické místo svého kraje, pomoz nám zaplnit zajímavými místy mapu celé České republiky a vyhraj batoh deuter pro svá další outdoorová dobrodružství!
Loni jsme vynesli největší batoh v České republice na nejvyšší horu ČR Sněžku. Proč jsme se vydali zrovna do Krkonoš? Máme to tam rádi. Krkonošský národní park je oblíbeným cílem mnoha turistů z Česka i zahraničí. Nemohli jsme si ale nevšimnout náporu turistů, který denně Sněžku i celý KRNAP zatěžuje. Proto jsme se rozhodli vytvořit mapu i s jinými krásnými místy v ČR. Pojďte do toho s námi!
Soutěž je již uzavřena. Děkujeme všem účastníkům za jejich skvělé tipy a výhercům batohů gratulujeme! |
VYHRAJ BATOH DEUTER
Rekordní batoh deuter se s námi podíval i na jiná místa naší vlasti. Třeba na Prášilské jezero na Šumavě nebo na Lysou horu v Beskydech. Každý batoh deuter totiž touží po tom, aby byl naplněn zážitky a dobře strávenými chvílemi ve světě outdooru. Pojďte s námi a s batohy deuter objevovat i další krásy naší vlasti! Máte i vy ve svém kraji nějaký oblíbený přírodní kout, horu, kopec, les, rašeliniště a podobně? Dejte nám o něm vědět a pomozte nám zaplnit zajímavými místy celou naši mapu České republiky! Pošlete nám tip na krásné místo ze svého kraje a zúčastněte se soutěže o zbrusu nový turistický batoh deuter.
JAK NA TO?
Jak na to? Jednoduše! Pošlete nám tip na krásné místo ve vašem kraji a zapíchněte pomyslný špendlík na naši mapu! Ze všech tipů na konci soutěže vybereme ten nejlepší za každý jednotlivý kraj. Ve hře je tedy 14 batohů!
Čím lepší tip dáš, tím větší šanci na výhru máš!
- Dej ostatním tip na své oblíbené místo ve svém kraji v rámci komentáře pod příslušným příspěvkem na FB nebo IG
- Připoj nějakou zajímavost, která se k němu váže – třeba historickou: padl na místě nějaký významný šlechtic, strašila tam bílá paní, byla tam objevena první zkamenělina brontosaura v Čechách? nebo osobní: požádal jsi na tomto místě o ruku svou současnou choť, zapadl ti telefon do pukliny ve skále a ty jsi objevil/a největší jeskynní komplex ve střední Evropě? Poděl se s námi a zvyš svoji šanci na výhru!
- Připoj svoji fotku z místa; pokud na ni budeš zachycen s čímkoli s logem deuter, tvé šance opět trochu povyrostou!
- Přesdílej náš příspěvek na sociálních sítích s #deuterforever a opět máš bod navíc.
- Svůj příspěvek do soutěže můžeš zaslat naposledy prvního jarního dne 20. března. S jarem pak přijde definitivní rozuzlení a vyhlášení 14 nejlepších tipů. S výběrem za jednotlivé kraje budou pomáhat příslušné prodejny HUDY, kam si pak v případě úspěchu můžeš přijít svoji výhru vyzvednout.
Ohleduplně a zodpovědně!
Ačkoli máme rádi zajímavá a svým způsobem i tajná či tajemná místa, všude platí, že bychom se k přírodě měli chovat ohleduplně. Neodhazování odpadků je snad to nejmenší, co můžeme pro své okolí udělat a mělo by patřit k naprosto přirozeným základům soužití – jak s přírodou, tak i s ostatními návštěvníky.
![]() |
![]() |
![]() |
V národních parcích a podobně se držíme značených cest a nevstupujeme do divočiny. Ta je často křehká, obnova jí může trvat podstatně déle než pošlapané trávě u vás doma na předzahrádce. Třeba na hřebenech Krkonoš je vegetační doba pouze 70 dní v roce oproti 220 dnům v nížinách. Divoká flora má tak na svou obnovu a růst pouze třetinu doby co její příbuzenstvo jinde.
Naprostá většina lidí navštěvuje přírodu právě pro její zachovalost, autenticitu, jako je tomu právě třeba v národních parcích. A jelikož se asi shodneme na tom, že právě tato její kouzla a poklady by měly být zachovány i po naší návštěvě, je velice rozumné a ohleduplné, když:
- se budeme držet na cestách, používat chodníky a pěšiny určené pro turisty a nebudeme budovat další. Příroda si poradí i se zvýšenou návštěvností, když se ovšem budeme držet těchto pravidel. Denně navštíví například nejvyšší horu Česka Sněžku v Krkonošském národním parku až 5000 lidí. Jak by asi Krkonoše dopadly, kdyby každý z těchto turistů chtěl dobývat vrchol po své vlastní cestě?
- necháme přírodu takovou, jaká je. Mužík, kterého postavíme z volných kamenů, může mít i svou estetickou hodnotu, ale ne ve volné přírodě. Tam náš tvůrčí zápal může napáchat více škod než užitku.
- si svoje odpadky odneseme s sebou a doma je řádně vytřídíme. To je to nejmenší, čím se přírodě můžeme odvděčit. V divočině se odpadky zpravidla rozkládají déle. Třeba proto, že jsou delší dobu pod sněhem a nemůže na ně působit ultrafialové záření slunce. I ostatním návštěvníkům přírodních krás se určitě bude příroda obdivovat lépe, když kolem sebe budou mít čisto.
Pro deuter je udržitelnost a ohleduplnost k přírodě nesmírně důležitá. Patří k základním prioritám firmy. Pojďme společně přírodu navštěvovat, objevovat a respektovat!
Hodně štěstí v naší soutěži a hodně skvělých outdoorových zážitků tam venku!
Kraje České republiky a tipy na zajímavé výlety |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Poděl se s námi o tip na svůj oblíbený výlet a naplň svůj nový batoh deuter samými neopakovatelnými zážitky! |


-
Hlavní město Praha
-
Středočeský kraj
-
Jihočeský kraj
-
Plzeňský kraj
-
Karlovarský kraj
-
Ústecký kraj
-
Liberecký kraj
-
Královéhradecký kraj
-
Pardubický kraj
-
Kraj Vysočina
-
Jihomoravský kraj
-
Olomoucký kraj
-
Zlínský kraj
-
Moravskoslezský kraj
Hlavní město Praha
- Stezka svobody, která vás zavede z Komořan přes Točnou (krásné letiště s přírodním hřištěm pro děti). Možno se napojit na jednu stranu směr Modřany (Modřanská rokle nebo okolo Cholupického potoka) nebo na druhou stranu na zbraslavskou Šanci. (Patrik K.)
- Za Prahu doporučuji procházku Tichým údolím kolem Roztok u Prahy do Únětic. Údolí se line kolem Únětického potoka a je specifické tím, že ho obývají ohrožené živočišné druhy jako např. mloci, žluny nebo užovky. Odměnou na konci procházky je pak zastávka v Únětickém pivovaru, kde mají nejen skvělé pivo, ale také tam výborně vaří! (Kateřina S.)
- Satalická obora. Když se řekne obora, člověk si představí rozlehlé lesy, v nichž šlechtici kdysi pořádali hon na jeleny. No, šlechtické sídlo tu schované není, ale zato tu narazíte na majestátní staré duby, které pamatují víc než leckterá kronika. S trochou štěstí taky narazíte na místní obyvatele – srnky, zajíce a občas i tajuplně se plížící kočku domácí, hrající si na tygra. Historickou zajímavostí je, že obora kdysi patřila k černínskému panství a sloužila jako bažantnice. Dnes je spíš rájem pro běžce, pejskaře a všechny, kdo potřebují utéct od ruchu města – protože tohle zelené království na kraji Prahy rozhodně stojí za návštěvu! (Adéla)
- Riegrovy sady, místo, kde se potkává krása, adrenalin a občas i nečekané kontakty s přírodou.
Jednou jsem tam hrála hru – najdi podle fotky místo a něco tam objev – no, objevila jsem hlavně to, jak blízko může být větev mému oku. Nadšení z hledání mě tak pohltilo, že jsem si nevšimla nízko visící větve. Bum! Brýle naštěstí zachránily nejhorší, takže jsem místo pirátské pásky odnesla jen stylově poškrábané čelo. No a taky ten pocit, že mě o deset vteřin předběhl nějaký klučina – ale takový je život. Riegráče ale nejsou jen místem nečekaných soubojů s vegetací. S kamarádkou tam chodíme na drinky a koncerty, protože to tam prostě žije. Třeba takoví PSH tam bývají jako doma. A když se Pražáci v zimě smějí, víš, že se tam právě koná masové bobování – žádná sjezdovka, ale adrenalin na max. A perlička na závěr – jednou jsem tam běžela o život, když mě začal pronásledovat pes. V duchu už jsem se loučila se svou rukou, abych pak zjistila, že ten chlupáč jen chtěl pomazlit. Takže místo útěku před bestií následovalo veřejné mazlení s neznámým psem. Riegrovy sady prostě mají všechno – krásu, akci i nečekané zvraty. (tojsemjajako) - Víte, že i v Praze najdete místo, kde příroda žije svým vlastním tempem? Suchý poldr Čihadla v Hostavicích je dokonalým příkladem soužití člověka s přírodou. Tento nádherný kout se stal útočištěm pro nespočet druhů ptáků, od volavek po ledňáčky, a pokud budete mít štěstí, zahlédnete i nutrie, které si tu spokojeně plavou. A to není vše! Bobři zde nenechávají nic náhodě – jejich hráze a okousané stromy jsou důkazem, jak dokážou proměnit krajinu k obrazu svému. Je fascinující sledovat jejich práci a zároveň si užívat klid tohoto jedinečného místa. Čihadla nejsou jen technickým dílem, které chrání okolí před povodněmi, ale také úžasnou ukázkou, jak příroda dokáže převzít iniciativu. Ať už jste milovníci zvířat, fotografové nebo jen hledáte místo k odpočinku, stojí za to sem zavítat. (Martin V.)
- Z Prahy doporučuji přírodní rezervaci Divoká Šárka. Na výlet se sem dá zajít v každou roční dobu. Jedná se vlastně o spojení skal, luk, lesů a potoků. K Divoké Šárce se vztahuje pověst o Šárce a Ctiradovi. (Eva M.)
Středočeský kraj
- Samoobslužný kvelb u Čerta (obec Vidim – střední Čechy). Jedná se o samoobslužný bar, kde je téměř všechno. Zaplatit lze hotově do kasičky nebo pomocí QR kódu. Ve sklepě (kvelbu) je i čert, pamětní kniha s brkem a po stisknutí tlačítka si můžete poslechnout příběh nebo pohádku. Skvělé a zábavné osvěžení na cestě přírodou. (Lucka T.)
- Údolí Šembery. V tomhle údolí jako by se zastavil čas, v létě je to místo, kde se člověk schová před horkem (+ koupání v Kozojedském rybníku), na podzim to tam hýří barvami, v zimě je tam tajemno a krásně. Vrcholy hor jsou krásné, ale tohle je místo, kam jedu dobít baterky pokaždé při návštěvě domoviny. (Šárka B.)
- Vyhlídka Mramor nad Svatým Janem ve Středočeském kraji. (Monika Š.)
- Turistická trasa Malý a Velký Blaník. Opravdu stojí za to projít oba a navštívit infocentrum, Hrádek i rozhlednu. Místo legendární hry Blaník od Járy Cimrmana a rytíře tam taky najdete, i Thorovo kladivo. (Lenka M.)
- Lom Velká Amerika u Berouna. (Růžena Š.)
- Zámek Dobříš. Krásný výlet s krásnou zámeckou zahradou. Tento zámek se nachází ve Středočeském kraji. Každý rok si na něj uděláme výhled a rovnou si vedle zaběhnem běžecký závod. (Bára H.)
- Společenstvo obcí Čertovo břemeno - mikroregion tvoří šest obcí jižní části Středočeského kraje (Červený Újezd, Heřmaničky, Ješetice, Mezno, Střezimíř a Sedlec-Prčice) a pěti obcí severní části Jihočeského kraje (Balkova Lhota, Borotín, Jistebnice, Nadějkov a Radkov). (Marian R.)
- Cesta z Kutné Hory do Malešova po královské cestě podél mlýnů, červená turistická značka. (Ola L.)
- Hora Říp, Kutná Hora, zámek Konopiště, Karlštejn. (Barbora H.)
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Jihočeský kraj
- Lipno a jeho okolí (Jakub R.)
- Kleť v Jihočeské kraji… a za odměnu česnečka a tvarůžky na chlebu klidně 25x do roka je srdcovka. (Lenka L.)
- Leopoldov - Pohorská ves. Je to kousek od nejvyšší hory Novohradských hor Kamenec (alespoň na naší straně). Je tam klid. Celkem málo lidí. Doporučuju. (Vítek K.)
- V Jihočeském kraji je skvělý výlet na Kleť. Není to daleko od krajského města. (Alena F.)
- Slavonice. (Jan M.)
- Chýnovská jeskyně - je jednou z největších a nejnavštěvovanějších jeskyní v České republice. Má dvě velké zajímavost: Je výjimečně, až neuvěřitelně barevná. A nemá skoro žádné krápníky. Byla totiž vymodelována vodou v tvrdých, nerozpustných mramorech. (Viktor K.)
- Barevné kříže u Cepu (Třeboňsko). Je jich 5 a váže se k nim pověst. Dá se jít pěšky i na kole. (Tereza U.)
- V Jižních Čechách málo známá naučná stezka údolím Černé a zřícenina hradu Sokolčí v Novohradských horách, krásná procházka přírodou. (Iveta L.)
- Solenická podkova, Šumava. (Sabina P.)
- Na jihu Čech moc doporučuji Židovu strouhu. Je to nádherná přírodní památka nedaleko Týna nad Vltavou. Jsou zde jeskyně, kaňon s potokem, okolo skály. Je zde možnost, a i pokud chcete projít kus jeskyně nutnost, potok přebrodit. Nádherné místo na procházku jak se psem, tak s rodinou. (Barbora T.)
- Kamenec v Novohradských horách. (David B.)
- Rozhled na Kleti. (Olí H.)
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
|
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Plzeňský kraj
- Železná Ruda, Špičák a okolí na Šumavě. (Hana P.)
- Mariina skála u Milínova. Ale je toho okolo spousta. (Václav Ž.)
- Na Šumavě rozhodne Černé a Čertovo jezero. Krásně se dají projit pěšky za jeden den. (mam_se_fajnovee)
- Modrava. (Anet J.)
- Modrava. (Michal Ch.)
- Kokotské rybníky a pramen Čůráček, má nejoblíbenější trasa. (Šárka H.)
- Plzeňský kraj – Malochova skalka nedaleko Plzně. Úžasné klidné místo s pozitivní energií a výhledem na Berounku. U vyhlídky je i budka s návštěvní knihou, kterou tam udržuje můj táta. (Barbora Š.)
- Sedmihoří (Ivo F.)
- Hřeben Svaroh, Kokrháč, Ostrý. Od bývalé Juránkovy chaty. (Jedna z prvních turisticko-lyžařských, ve výšce 1330 m n. m.). Je tam krásně v létě i v zimě. (Kay M.)
- Plzeňský kraj, Rokycany, rozhledna Kotel. Celokovová stavba vystavěná v roce 2014 je vysoká 28 metrů. Konstrukce je ve tvaru válce s točitým schodištěm. Vyhlídková plošina 25 metrů nad terénem je v nadmořské výšce 600 metrů. Z rozhledny uvidíte významné vrcholy Brd, Šumavy, Českého lesa, Krušných hor a Českého středohoří. Na vrcholu Kotle stála dřevěná rozhledna již před sto lety. (Jitka Z.)
Karlovarský kraj
- Na Karlovarsku nelze opomenout přírodní rezervaci Soos, které se přezdívá také "český Yellowstone". Najdete tu velké rašeliniště a spoustu vyvěrajících minerálních pramenů. Myslím, že i děti si tu najdou své, bublající bahno poskytuje super podívanou! Kromě toho se tam nachází i hezké návštěvnické centrum s několika expozicemi a modely dinosaurů. (Klára R.)
- Rozhledna Diana je okouzlující klenot Karlových Varů v Karlovarském kraji, který návštěvníkům nabízí jedinečný zážitek. Díky pohodlné cestě lanovkou se můžete nechat vynést do výšky 547 metrů nad mořem, kde se před vámi otevře dechberoucí panorama lázeňského města, Krušných hor a Slavkovského lesa. Tato secesní stavba z roku 1914 v sobě snoubí historický šarm s moderním komfortem, včetně příjemné restaurace. Ať už přijdete v kterémkoliv ročním období, Diana vás okouzlí svou romantickou atmosférou, zejména při západu slunce, kdy celé město hraje zlatavými barvami. Je to místo, kde se historie potkává s přírodou a kde můžete skutečně pocítit autentického ducha lázeňského města. Diana není jen turistická atrakce - je to místo, kde se zastavil čas a kde můžete nasát pravou lázeňskou atmosféru Karlových Varů z ptačí perspektivy. (Jarmila H.)
- Jsou to Mariánské lázně. (Michal F.)
- Vrch Krudum s kostelem sv. Mikuláše nachází v Karlovarském kraji, cesta vede z Hruškové až na vrchol Krudum. Kostel byl spjat s cestou sv. Mikuláše, která je momentálně obnovena jako tradice a každý rok chodíme vyprovázet sv. Mikuláše, který ke kostelu dorazí s andělem a čerty, kteří do kostela nesmí. Kostel byl objeven až v roce 2002 a byl částečně opraven. A byl také nazýván kostelem horníků. Vrchol Krudum se nachází jinde než stejně nazývaná rozhledna. Máte hodně možností, co po cestě navštívit a jak daleko chcete jít. Lidí je tu tak akorát, někdy nepotkáte nikoho. Z rozhledny se nabízí kruhový rozhled na Slavkovský les, hřebeny Krušných hor a na Doupovské hory. A jako bonus jsme se tu s manželem potkali a nakonec měli i svatbu. (nekecej & šlapej)
- Boží Dar. (Josef Č.)
- Krušné hory – někteří ho nenávidí, ale já východy a západy slunce na Klínovci miluju! (Markéta G.)
- My z Mariánských Lázní jsme pyšní na naše rašeliniště na Kladské. Naučná stezka Kladská je jednou z nejstarších a největších přírodních rezervací v Karlovarském kraji. Je tam krásně za každého ročního období a každého počasí. Pokaždé to má svoje kouzlo. Ještě můžu doporučit krásný výlet na horu Dyleň, kde je nádherný výhled a krásná příroda v okolí a procházky po lese. (Daniela N. S.)
Ústecký kraj
- Moje nejoblíbenější místo je celkem neznámé – je to rozhledna Chlum v Ústeckém kraji, kam se dá perfektně dojet na koni. (Mína M.)
- Všemily. (Miro T.)
- Vzala bych vás na hrad Střekov v Ústí nad Labem, dominantu města. (Kateřina P.)
- Kamencové jezero, zoopark. (Jana K.)
- Rudolfův kámen – České Švýcarsko. (Iva K.)
- Puklá skála nad Flájskou přehradou, rozhledna Ježabina, Kýšovický vodopád v Prunéřovském údolí, Sfingy u Měděnce, Vrch Mědník a štola Marie Pomocné, Königsmühle, Vápekna v Háji u Loučné pod Klínovcem. (Tara Ch.)
- Klínovec v Krušných Horách, ten je boží. (Andrea B.)
- Děčínské skály, Gabrielina stezka. (Slávka M.)
-
U nás v Ústeckém kraji je také krásně, výlety na hory nebo hrady. Bořeň, Tisá, Českosaské Švýcarsko, Házemburk, Milešovka. (Zdeněk Č.)
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Liberecký kraj
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
- Já bych doporučila Naučnou stezku Manželů Scheybalových, která vede krásnou přírodou z Jablonce nad Nisou do Turnova. (Alena Ch.)
- Modlivý důl. (Šárka B.)
- Rozhledna Špička. (Blanka K.)
- Moje oblíbené místo se nachází v Libereckém kraji jsou to Lužické hory a vrchol Klíč, kde jsem byla poprvé s přítelem loni v létě. Byli jsme součástí hledání klíčů, které jeden starší muž ztratil při návratu z hory k autu. Akorát mi přítel kousek od našeho auto říkal, že by to bylo nemilé, kdybychom ztratiliy klíče od auta. A jako bychom to přivolali... Ten starý pán šel proti nám a řekl: Nenašli jste po cestě klíče od auta? A tak jsme šli s ním a hledali klíče.
- Na stráži – úžasná vyhlídka se skvělou restaurací a pohledem na hrad Sloup v Čechách a další cíle v okolí. Je toho hodně tady u nás se člověk nenudí je tu spousty zajímavých míst. (Michaela H.)
- Valdštejn, Český ráj. (Míša Z.)
- Z Tanvaldu od vlaku po červené hřebenové turistické značce přes vyhlídku Terezinku, dále přes vrchol Muchov, kde sídlí dobrý duch Jizerek Muhu, až na rozhlednu Černá Studnice, kde se člověk nejen dobře nají, ale i zabaví děti. A z Lučan nad Nisou vlakem zpět. Čekání na vlak si můžeme zkrátit návštěvou v slavném útulku pro zvířata Dášeňka. (Jindřiška K.)
- Klíč u Nového Boru, ideální na východ nebo západ slunce. (Jakub N.)
- Skalní město Kalich u Besedic. (Mata S.)
- Jsem z Nového Boru a kolik je tu krásných míst to se vypsat nedá. Pěší mnou oblíbené je z Boru od lesního hřbitova směr Havraní skály a pak na Radvanec a zpět ke hřbitovu. Nebo Sloup v Čechách (hrad ,jeskyně a v létě stánek snad z nejlepší zmrzlinou v celém širém okolí). Nebo se dá v Kamenickem Šenově (Panská skála, obec Prysk). A v Novém Boru máme restauraci, kde při jídle můžete sledovat práci místních sklářů. (Věra S.)
- Ještěd v Libereckém kraji. (Bára V.)
- Malá Skála a její Pantheon. Jsou tam pěkné skály a rádi tam startujeme s naším dětským letním táborem svou plavbu po řece Jizeře, kdy vás hned čeká první jez. A tak se jednou stalo, že 5 minut po vyjetí jsme museli chytat 4 kánoe a měli jsme 8 mokrých dětí. (Jan K.)
Královéhradecký kraj
- Jelikož jsem Krkonošák, tak je to těžké (jsme moc známí)... tak snad z přírody rozhodně moje nejoblíbenější místo Kozí hřbety a pak přímo ve Vrchlabí nové Muzeum Krkonoš. (Světlana B.)
- Tak samozřejmě Mísečky nebo Střmen v Teplicích. (David H.)
- Černohorské rašeliniště. (Eliška M.)
- Za Orlické hory - Pěticestí 1004 m n.m. - křižovatka cest pro pěší, cyklisty a v zimě běžkaře a nedaleká Kunštátská kaple. Možno navštívit z mnoha směrů, naplánovat i různé okruhy. O víkendech bývá otevřeno občerstvení. (Hana P.)
- Zámecký zvěřinec Častolovice, kde můžete nakrmit zvířátka. (Pavel M.)
- Moje srdce přese všechno zakotvilo v Královéhradeckém kraji. A to i k hradu Kost. Ke kterému se váže tato historka. Už je to pěkných pár let dozadu co jsem si vysnila svůj tenkrát nový Trans Alpine batoh, že ho chci a skutečně jsem měla to štěstí a dostala jsem ho k narozeninám. S partou jsme měli v plánu výlet na zdejší hrad Kost a říkala jsem si že snad není lepší příležitost ho vyzkoušet. Všichni se rozprchli a já jsem s kamarádem zůstala u stolu sama, potřebovala jsem si odskočit na záchod, a tak jsem ho poprosila, zda by mi batoh nepohlídal. Kamarád souhlasil, že úplně v pohodě že se stejně nikam nechystá. Když jsem se vrátila ze záchodu zjistila jsem, že jak kamarád, tak i batoh nikde. V tom jsem spatřila kamaráda, jak pomáhá opravovat kolo nějaký holce a batoh nikde. Ptala jsem se ho, kde je a on že leží na lavici, že na něj zapomněl a moc se mi omlouval. Batoh se tenkrát nenašel a já byla neskutečně naštvaná, ale můj kamarád a ta slečna našli lásku, věřím že na celý život. Bude to už skoro 5 let, co jsou manželé. A za pár měsíců se jim narodí třetí syn. Nakonec jsem moc ráda, že to tak dopadlo. A batoh? Doufám že skvěle slouží někomu jinému.
A co ještě stojí v tomto kraji určitě za vidění? Tak například: Zřícenina hradu Skály - Bischofstein. Hrad Potštejn, ke kterému se váže příběh o pokladu který byl dokonce s filmován. Krásnými místy vás provede turistická regionální hra Kouzelné Podkrkonoší.
Hrad a zámek Staré hrady. Černohorské vodopády. Rybník Pardoubek a vodní nádrž Les Království. Ledříčkova skála (sídlo Jánošíka)
Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové. Turistická trasa Peklo přes Přibyslav, nedaleko Nového Města nad Metují, podél stejnojmenné řeky. Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici. A poutní místo Homole, které se nachází nedaleko hradu Potštejn. Kde je úžasný výhled, poutní kostel a prý schody do nebe. Váže se k němu legenda, že za jasných nocích je zde vidět černý kočár tažený čertem, ve kterém jezdí hraběnka po zdejších schodech, dokud nenajde klid. (Kateřina H.) - Broumovsko. Kromě notoricky známých skalních měst doporučuji toulání po Javořích horách, kde nepotkáte žádné davy turistů. (Miroslav R.)
- Moje srdcovka jsou Orlické hory, je tam všude krásně a dostupně že všech směrů. Pořád se tam dají najít místa, kde prakticky nenarazíte na dalšího člověka. Dřív bych přidal ještě masiv Králického Sněžníku, ale tam už na mě začíná být moc lidí. (Martin K.)
- Velká Deštná, nejvyšší vrchol Orlických hor. Leží v nadmořské výšce 1115 metrů. Vrchol je situován 3 kilometry od Deštné. Dříve se používal název Sedmihradská hora. Na Velkou Deštnou se můžete vydat jak pěšky, tak na kole. Hora s rozhlednou je přístupná z autobusových zastávek Deštná, Šerlich a Masarykova chata. Nejpohodlněji a s nejmenším převýšením Velkou Deštnou zdoláte po červené Jiráskově horské cestě ze Šerlichu. Poctivé stoupání se vším všudy vede na nejvyšší vrchol Orlických hor z Bedřichovky, nebo ze Zákoutí v Deštném s malým odpočinkem v Luisině Údolí. (Pavel M.)
- Poutní místo Homole, kterou nad 153 schody zdobí barokní kostel Panny Marie Bolestné. Na místě prý stával hrad, který dobil sám Karel IV. (Pavel M.)
- Sněžka (Jarda J.)
- Zřícenina hradu Potštejn a pod zříceninou v obci luxusní Marečkova cukrárna a zmrzlina. (Pavel M.)
- Hřeben Orlických hor (Martin K.)
- Pramen Bílého Labe v Královéhradeckém kraji je pro mě jako tajemný start filmového dobrodružství mezi kameny a mechem Krkonoš. Je to místo, kde voda začíná svou epickou pouť a kde člověk cítí, že příroda má svůj vlastní nespoutaný scénář. Pokaždé když tam stojím, připadám si jako malý průzkumník, který odkrývá jeden z nejkrásnějších přírodních pokladů tohoto kraje. (Filip H.)
- Říčky v Orlických horách, Královéhradecký kraj. Naprostá srdcovka od dětství, nádherná příroda, klid, žádný lidičky. (Eliška B.)
- Krkonoše. (Miroslav Ř.)
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Pardubický kraj
- Králický Sněžník. (Jiří N.)
- Rybník Rosnička ve Svitavách a od něho cesta k pramenu řeky Svitavy. Pro děti je tam Sváťova stezka a zajímavostí je památník včelích matek. (Pavel M.)
- Kralický Sněžník!! Pramen Moravy a Slůně, které je nejkrásnější při západu. (Lucie Ř.)
- Mariánská Hora, kostelík s křížovou cestou, kousek od kostela je rozhledna a v okolí je nádherná. (Pavel M.)
- Rozhodně Svojanov u Poličky. Krásny malebný městys s krásnou přírodou, lesy a rybníkem a historií. Na jednom kopci se tyčí hrad, který se protnul s velkými dějinami, a na druhém zase krásná kaple, kde se každoročně koná pouť. (Iva P.)
- Stezka z Klášterce nad Orlicí přes kemp Orlice a pašeráckou lávku k Zemské bráně. Krásná procházka kolem Divoké Orlice. (Pavel M.)
- Králický Sněžník s pramenem řeky Moravy a sochou slůněte, nabízí nádherný výhled do Pardubický kraj. (Pavel M.)
- Kaplička Panny Marie s pramenem křišťálově čisté a pitné vody na Horách v České Třebové, kde v místních lázních trávila čas Božena Němcová. (Pavel M.)
- Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. Úžasné poutní místo, kostel má prosklenou střechu. V Neratově je i minipivovar a celá vesnička na vás dýchne úžasnou atmosféru. (Pavel M.)
- Toulovcovy maštale, pískovcové útvary v nádherné přírodě kousek od obce Budislav v Pardubickém kraji. (Pavel M.)
- Kozlovský kopec (604 m n. m.), Česká Třebová. Já mám toto místo velmi ráda, a to především kvůli výhledům. Každý rok jsem mnohokrát zavítám. Na Kozlov vede několik turistických tras z různých vesnic. Dostat se sem dá i na kole. A v zimě (pokud je dost sněhu) se zde a na níže zmíněných Horách strojově upravuje několik kilometrů běžkařských cest. Za dobré viditelnosti jsou z Kozlova vidět Jeseníky, Orlické hory i Krkonoše. Na kopci je postavena přes 50 metrů vysoká rozhledna.
V blízkém okolí se nachází více zajímavých míst:
• V přilehlé obci Kozlov se nachází dům, ve kterém pobýval malíř Max Švabinský.
• Dále se dá jít do pravěké osady Křivolík. Jedná se muzeum v přírodě, které ukazuje život obyvatel v době bronzové. Muzeum bylo postaveno v roce 2007.
• Zajímavým místem v okolí je také poutní kaple Panny Marie Pomocné na Horách. U kaple se nachází údajně léčivý pramen. Dříve na tomto místě byly lázně, které v září roku 1851 navštívila spisovatelka Božena Němcová.
Z České Třebové se dá udělat pěší okruh, který zmíněná místa prochází. Okruh má délku asi 9 km. (Teraza K.) - Zatopený pískovcový lom Mělice kousek od města Přelouč v Pardubickém kraji nabízí křišťálově čistou vodu a skvělé kempování. (Pavel M.)
- Kunětická hora a kousek od ní pro děti perníková chaloupka. Krásné místo, kde se koná i festival Hrady CZ. (Pavel M.)
- Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově a chata Maxe Švabinského na Kozlovském kopci. (Pavel M.)
- Pastvinská přehrada v Pardubickém kraji, která leží v údolí původní zatopené vesnice Pastviny. Je to krásná rekreační oblast, přehrada má spoustu úžasných kempů a zákoutí. (Pavel M.)
- Kunětická hora. Místo, kde jsem měla rande s mým přítelem. Nakonec jsme na dohled od něj koupili dům, a tak máme vzpomínku na naše začátky. (Anet B.)
-
Úsek kolem Tiché Orlice z Ústí nad Orlicí do Chocně pře Brandýs nad Orlicí. Krásné údolí Tiché Orlice v sevření okolních kopců a Brandýs nad Orlicí se zříceninou hradu, zámkem (v rekonstrukci, s možnou prohlídkou od současného majitele) a Brandýskou cukrárnou. Krásná procházka. Možné jet i po vodě na kánoích. (Luděk D.)
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Kraj Vysočina
- Rozhledna Mařenka. (Bia)
- Údolím řeky Doubravy u Chotěboře. Je tam i naučná stezka. (Kateřina H.)
- V Kraji Vysočina, na Novoměstsku se vypíná krásný skalnatý vrch Prosička. (Tereza O.)
- Žďárské vrchy. (Kateřina N.)
- Michova skála na Vysočině, paráda! (pojdsem)
- Hrad Roštejn. (Zybněk)
- Devět skal, Žákova hora a nedaleko Žďár nad Sázavou. (Mirek Ř.)
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Jihomoravský kraj
- Rozhledna Liduška v Bílovicích nad Svitavou – Liduška se jmenuje podle příběhu nalezeného opuštěného děvčátka v lese. Cesta pohodlná i pro kočárky, na začátku cesty nebo jako odměnu po výšlapu si můžete dát minigolf nebo něco dobrého v některé z Bílovických restaurací. A taky půjdete kolem krásné hájenky Lišky Bystroušky. (Jitka M.)
- Hardeggská vyhlídka. (Lukáš P.)
- Moravský kras v Jihomoravském kraji. (Martin T.)
- Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy - Moravský kras. (Tereza V.)
- Hrad Pernštejn na hranici Jihomoravského kraje (Ludmila T.)
- Takových míst by bylo spoustu - údolí Oslavky, údolí Rokytné, údolí Bílého potoka, údolí Jasinky... (Věra S.)
- Dolní Kounice, Rosa coeli. (Kateřina T.)
- Určitě celá oblast CHKO Pálava. (Ivan R.)
- Jednou jsme se s partou kamarádů rozhodli vyrazit na Děvín, nejvyšší vrchol Pálavy. Vybaveni jen minimem vody (protože „vždyť je to jen krátký výšlap“) jsme podcenili jihomoravské slunce. Když jsme dorazili na vrchol, byli jsme žízní úplně vyřízení. Naštěstí jsme narazili na starší pár turistů, kteří s sebou měli domácí meruňkovici a nabídli nám „trochu na kuráž“. V tu chvíli to byla asi ta nejhorší volba na žízeň, ale rozhodně nás to rozveselilo. Nakonec jsme se dostali dolů do Pavlova, kde jsme se okamžitě vrhli na studené limonády. Od té doby víme, že v létě na Pálavu bez vody nikdy! (Jana F.)
- Moravský kras, Býčí skála a okolí. (Nikola J.)
- Pálava, celá oblast, to se neochodí. (Milan J.)
- Jižní Morava – vesnička vinných sklepů zvaná Nechory, cca 2 km od obce Prušánky na Hodonínsku. Podle pověsti, když sem zavítá někdo s jakoukoliv nemocí a pokoštuje zdejšího lahodného vína, odjíždí zcela zdráv neboli ne chorý – odsud název Nechory. Kousek za Nechorami směrem na Nový Poddvorov je navíc rozhledna, odkud je krásný výhled po širém okolí. A jen kousek dál od rozhledny je pro změnu Starý Poddvorov, kde je k vidění zachovalý starý větrný mlýn holandského typu. Určitě stojí za to všechna tato místa vidět! (Petr Z.)
- Rozhledna na pověstmi opředeném Velkém Blaníku. (Petr M.)
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Olomoucký kraj
- Každý rok chodím výzvu 32 vrcholů Jeseníků v tom našem kouzelném kraji! A pokaždé najdu nějaké nové místo, které chytne u srdce. Letos u mě zatím vede Pecný a Ztracené kameny... bylo tam tak nádherně! (Jana Č.)
- Oblíbené místo je Červená hora v Jeseníku. (Jakub N.)
- Hlasuji pro nádherný výlet s krásnou vyhlídkou, málo navštěvováno turisty - Tři kameny v Jeseníkách. (Lucie Ž.)
- Jsem (momentálně) že Šumperka. Celé Jeseníky jsou krásné, ale pokud bych měl určit jedno místo, které myslím není tak známé (možná se pletu) tak to je dle mého Vodopád na Borovém potoce, který je kousek od dolní nádrže Dlouhých Strání. Je tam fakt moc hezky a je k němu navíc relativně pohodový přístup. Dozvěděl jsem se o něm náhodou, když jsem měl turistický kroužek s dětmi. Byla to tam velká paráda a kluci si plnými doušky užívali burácení padající vody, které doprovázeli házením kamení do proudu. (Krištof Ř.)
- Pramen řeky Odry. (Lia Š.)
- Zřícenina hradu Rabštejn a skalní útvary Rabštejna s desítkami lezeckých cest a nedalekou horskou chatou, kde se výborně občerstvíte. (Jitka O.)
- Doporučuji Rešovské vodopády v Nízkém Jeseníku! Krásná turistická trasa vás zavede do kouzelného údolí s dřevěnými lávkami, skalními útvary a divokou přírodou. Je to ideální místo na výlet, kde si člověk užije klid, šumění vody i nádherné scenérie. Perfektní pro všechny milovníky přírody a dobrodružství! (Hana G.)
- Severomoravská chata. (Petra P.)
- Rychlebské hory. (Michaela A.)
- Jeseníky: Rejvíz, Zlatorudné mlýny. (Hana A.)
- Praděd. (Honza N.)
- Mé oblíbené místo je Červená hora v Jeseníku. (Jakub N.)
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Zlínský kraj
- Obec Komňa, kde můžete navštívit Muzeum zvěroklestiče, Památník J. A. Komenského. Nedaleko pak rozhledna Velký Lopeník. (Vít D.)
- Pulčínské skály, Velký a Malý Javorník (Adam S.)
- Horní Bečva vyhlídka na lomu na přehradu. (Marcela M.)
- Beskydy, obec Zašová, dřevěný orloj, plně funkční i s posezením. (Jitka B.)
- Obec Troubky-Zdislavice se nachází mezi Litenčickým lesem a Chřiby. Je zde hrobka a zámek Marie von Ebner-Eschenbachové, ve své době významné spisovatelky. Dále je tu stezka, která vás zavede nad vesnici, odkud na jedné straně uvidíte Hostýnské vrchy. Kousek odtud se nachází i rozhledna Zdenička. Pod ní je grunt Těšanky, kde nabízejí jízdu na koni. Taky se odkud dá jet do Slížan, kde mají využití pro děti, farmářské výrobky a taky tu dobře vaří. (Soňa S.)
- Osvětimany, okres Uherské Hradiště – rekreační oblast, historické památky, skály, nádherné procházky do okolí. (Karla L.)
- Kaplička na Strašné se studánkou. Z Morkovic pěkně pěšky do lesa. (Romana Š.)
- Bílé Karpaty. Jednou jsme tam parádně zabloudili. (cojenaobrazku)
- Ráno autobusem na Pustevny, a moc krásná procházka s babičkou a vnuky. (Josef B.)
- Vrchol Bílých Karpat Velká Javořina. (Zuzana Č.)
|
|
|
|
|
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Moravskoslezský kraj
- U nás v Moravskoslezském kraji určitě Lysá hora, ale mě učarovala Skalka a Ondřejník. Ale stejně nejvíc výšlapů mám na Javorový vrch, takže v Beskydech kamkoliv. (Blanka C.)
- Javorový vrch, Beskydy Moravskoslezský kraj... Historka? No, teď už vtipná, tehdy mi do smíchu nebylo, na Štědrý den si při seběhu po sjezdovce vyhodit kotník a necháte se snést na zádech dolů a pak šupky hupky do nemocnice. Ideálně strávený Štědrý den no ne?! (Ewa H.)
- Lysá hora. (Petr B.)
- Mám ráda Beskydy - Javorový vrch, Kamenitý, každý rok máme výšlap na husu, jdeme z Mostů u Jablunkova na Skalku, pak Severku a po sjezdovce do Lomné. Letos jsme kvůli dětem nešli po sjezdovce, ale jeden známý, že zdá super cestu – ve zkratce jsme pak asi 4 hodiny bloudili lesem, ve tmě, svítili si telefony a došli zpátky na začátek na nádraží v Mostech. Ale těším se na výšlap příští rok (Anna B.)
- Každý rok zdolávám s přáteli 32 beskydských vrcholů a každé místo je krásné, zajímavé. Beskydy jsou super! Když chci rychlý klid z města, skočím na Javorový, o víkendu Dolní Lomná, Velký Polom, Smrk, Malá Stolová. (Michaela O.)
- Velký Javorník, krásný kopec s rozhlednou a výhledem široko daleko (Miroslav B.)
- Beskydy. Moje srdeční záležitost je Lysá hora. (Martin V.)
- Pustevny. Autem na Prostřední Bečvu a pak pokračovat nahoru nebo přestoupit na autobus. Krásné stavby pana Jurkoviče, socha Radegasta a kaple Cyrila a Metoděje. (Kateřina Č.)
- Čurabský klauz (malé vodní dílo sloužící v minulosti ke splavování dřeva). Cestou z Bílé ještě obůrka Bílá s daňky, jeleny, jezevcem... (Miroslav B.)
- Obora Sovinec, Fryčovice. Úžasné výhledy a západy slunce. (Gabriela K.)
- Muřínkový vrch. (Kristýna M.)
- Velká Čantoryje, Beskydy. (Gabriela R.)
- Smrk v Moravskoslezském kraji, nejlepší stoupání. (Radek Z.)
- Uhlířský vrch, který se nachází v Moravskoslezském kraji (konkrétně v Bruntále). Jde o stezku lipovou alejí, která je považována za jednu z nejkrásnějších v ČR, která vede k poutnímu kostelu na jedné z nejmladších sopek v ČR. Podle pověstí je v hlubinách Uhlířského vrchu ukrytý poklad. (Martina P.)
- Hukvaldy – zřícenina hradu a přilehlá obora s daňky. (Petra P.)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
![]() |
|
![]() |
|