Stanování a bivakování v ČR - Kde a jak?
Hanka Topolovová
5 minut čtení
Svoboda, radost až na kost. Možná to vše, a ještě mnohem více nám přináší toulání, vandrování, trekování a bivakování ve volné přírodě. Dalo by se říci, že se jedná o cestovatelský freestyle, nicméně je třeba být v obraze a vědět, co a jak. Slovy kamaráda, co je takzvaný legál: Být součástí plných kempů nechme jiným. Dopřejme si kempování na divoko, spaní pod širákem a stanování v ČR mimo kempy. Pryč od hluku. Do přírody. Na samotu. Do ticha. Přitom žádné obavy z pokuty. Poradíme vám, jak na to.
Obsah článku
- Tábořit nebo bivakovat?
- Co vědět o táboření na divoko?
- Stanování a bivakování v CHKO a NP
- Kam se vydat mimo kempy?
- Pravidla kempování na divoko
- Základní vybavení pro bivakování
Proč má smysl cestovatelský freestyle? Užívat si spaní na divoko, stanování v horách, táboření v lese. Vydat se do volné přírody, usínat a probouzet se na místech, kde se čas tak trochu zastavil. Získat nadhled. Další rozměr je poznat sám sebe a pomyslně dobít baterky. Pro outdoorové duše je tato forma cestování nezbytná součást života.
Vrátit se do vlastní země a vidět ji očima cizince
Cestovatelé dobrodruzi
Organizované stanování, tedy kempování, má jistě své výhody, ale zřejmě neuspokojí cestovatele-dobrodruhy. Místa, kde vylezete ze stanu či „obytky“ a vedle sebe máte rodinku hýřící potřebou se s vámi o vše podělit (myšleno příhody atd.), nemusí vyhovovat každému. Jde přeci o útěk z reality všedních dnů a plných měst.
Tábořit nebo bivakovat?
Je to oříšek, ale je třeba znát „pravidla moštárny“. Občas se hodí být detailistou a znát výklad pojmů. Tedy „táboření“ znamená přenocování s komfortem, třeba za použití stanu a další doprovodné aktivity, jako je např. rozdělání ohně apod. Pokud jste vybrali místo, kde je táboření zakázáno, výše uvedené prostě nepokoušejte. Nicméně pak tu máme „bivakování“. Sice není oficiálním legislativním pojmem, ale vyjadřuje přenocování pod širákem za sníženého komfortu bez použití přístřešku, bez rozdělání ohně a bez zanechání jakýchkoli stop po sobě, například ohniště, odpadků v místě přenocování. Tedy podtrženo, sečteno, pokud spíte ve spacáku s karimatkou a není-li vysloveně zakázáno bivakování či nocování, nepotřebujete pro přespání pod širákem žádnou výjimku. Jen je nezbytné místo bivakování opustit v původním stavu.
Při táboření mimo kemp existuje vlastně základní pravidlo: „Netábořit tam, kde je to vyloženě zakázáno.“
Co je dále dobré vědět při nocování na divoko
Mnohdy jasné automatické věci člověk opomene či vytěsní, takže vás nechceme urazit, jen navést k myšlenkám, které sice víte, ale…
- Včas – místo na spaní hledejte před setměním.
- Bezpečnost osobních věcí – osobní doklady dejte třeba do spacáku, kam vám nechtěný vetřelec nevnikne.
- Kde spočinout? Praktická obhlídka se vyplatí, třeba mraveniště není ideál. Pokud táboříte na louce nebo na poli, vyberte si místo u stohu slámy – je to dobrá ochrana, lepší než budíček od traktoru.
- Bacha na déšť – a myslete i na mokrou variantu, netábořte blízko řeky ani u jejího koryta, vyplaví vás.
- Oheň – na ten se nespoléhejte, k vaření v přírodě použijte raději plynový vařič.
POZOR! Dobrá rada zní: v národních parcích, chráněných krajinných oblastech, národních přírodních rezervacích je táboření i stanování zcela zakázáno. Pokud vás někdo načape, hrozí vám pokuta za stanování ve výši až 5 tisíc korun. Tu navíc může dostat každý, kdo táboří.
Stanování a bivakování v národním parku či CHKO?
Například Krkonošský národní park (KRNAP) je chráněné území, v němž je ochrana o něco přísnější než v chráněné krajinné oblasti. Jak pravidla vypadají? Na území Krkonošského národního parku není povoleno táboření. Bivakování je možné, ale tak jako tak nesmíte v Klidovém území NP vstoupit mimo cestu. Tudíž bivakovat smíte POUZE NA CESTÁCH. Při přenocování v kleči nebo vedle cesty byste se tedy mohli snadno dostat do konfliktu se zákonem. Po celých horách je ale dostatečně široká nabídka ubytování v horských boudách, kde davy nejsou. Další variantou jsou tzv. nouzová nocoviště. Relativně nově a symbolicky označené útulny, které ochrání návštěvníky Krkonoš před nepřízní počasí a poslouží i k přespání (zajímavostí je, že za vznikem projektu stojí studenti pražské ČVUT, kteří je sami navrhli a sestavili).
Mrkněte na tuto stránku o útulnách i na další další rady, ce se v Krkonoších smí a nesmí.
Kam se vydat mimo kempy?
Krkonoše bez turistů – RÝCHORY
Hřeben Rýchor, nejvýchodnější cíp Krkonoš, tvoří pás širokých zalesněných hřbetů od Horních Lysečin přes Mravenečník ke Sklenářovickému vrchu. Zajímavostí je přirozený bukový prales ve výšce kolem 1000 m n. m.
Trasa: Pec p. Sněžkou – Na Rozcestí – Výrovka – Luční Bouda – Sněžka – Jelenka – Pomezní Boudy – Lysečinská hora – Roh hranic – Žacléř
Zažijte JIZERKY
I zde naleznete nouzová nocoviště. Bouda v sedle Předěl se nachází přímo na křižovatce turistických cest – zelené, červené a modré mezi vrchy zvanými Plochý vrch (939 m) a Klínový vrch (972 m) se skalisky Pytlácká skála. V sedle Předěl (888 m) na dohled nejvyšší hory Jizerských hor stojí pěkná dřevěná bouda, která slouží jako úkryt v případě nepohody. Stejně tak ale může v případě nouze posloužit jako bivak, byť na chatu Smědava to zase není až tak daleko.
Užijte si ŠUMAVU a spaní pod širákem
Dá se například přespat na nouzovém nocovišti – vymezeném prostoru pro „legální“ nouzové přespání na území Národního parku Šumava. Maximální kapacita 5–10 stanů / 10–20 osob (dle lokality). Více info o nouzových nocovištích na Šumavě naleznete zde.
Místa:
- Bučina
- Hůrka u Prášil
- Modrava
- Nové Údolí
- Pod Plešným jezerem
- Strážný
Mrkněte na tyto stránky, tam najdete databázi horských chat, bivakovacích boud a bivaků v celé ČR. A je jich opravdu hodně!
Co přináší legální cestovatelský freestyle?
Posuňte své tripy do vyššího levelu! Chcete přeci být s hlavou v oblacích. Žádné obavy z pokut za nelegální divoké kempování bez souhlasu majitele. Objevit zajímavá místa a poznat místní lidi a jejich zvyky. Možná navážete nová přátelství, ochutnáte lokální speciality, produkty. Kromě nervů můžete ušetřit i nějakou tu kačku. Zažijete spaní pod širákem v ČR. Jistým řešením může být pro ty, kdo chtějí trochu jistoty, projekt a aplikace „bezKempu“. Prostě kompromisní řešení, kde stanovat v ČR. Se souhlasem majitelů pozemku. Najdete si lokalitu a zobrazí se vám pozemky, na kterých můžete se souhlasem jejich majitelů „kempovat“. A podobně jako u běžných „booking služeb“ si toto místo pro svůj pobyt rezervujete. Zaplatíte on-line.
Pravidla kempování na divoko i pro Nomádisty
Pokud patříte mezi ty, kteří chtějí svobodu se čtyřkolovým parťákem, získáte vyšší komfort. V rámci letošního vrtkavého léta, nestabilního počasí a častých dešťů je to super řešení. Nicméně i tady platí pravidla. Kvůli tomu, že jste více nápadní, je třeba nepodcenit zásady free cestování:
- Odpadky – nenechávejte po sobě žádný odpad. Od věci není ani mít s sebou lopatku na smysluplné zahrabání vašeho "tělesného odpadu" :)
- Zbytečný hluk – zbytečně na sebe neupozorňujte, nerušte ostatní a noční klid v přírodě.
- Parkování s rozumem – pokud spíte v autě, parkujte s rozumem, přesvědčte se, že nebráníte vjezdu a výjezdu jiných aut či obslužné techniky atd.
- Nenechat po sobě stopy – před opuštěním místa by mělo vše působit, jako byste zde nebyli, a zůstat V PŮVODNÍM STAVU.
Pojmy nejsou dojmy:
- Národní park – v první zóně NP je nakázáno pohybovat se pouze po vyznačených stezkách a nocování bývá až na výjimky zakázáno úplně. Čistě teoreticky by sice bylo možné nocovat přímo na stezce, je to však otázka výkladu.
- Chráněná krajinná oblast – zde je situace přívětivější, přenocovat mohu prakticky kdekoliv. Ale pozor, jen bivakovat!
- Přírodní rezervace a památky jakožto další typy chráněných oblastí ze svých plánů raději vynechte.
- Území obce – lze zde přespat, pokud nemá obec zvláštní vyhláškou stanoven zákaz táboření i nocování na celém svém území, ale obvykle se tak neděje. Stačí se informovat.
Pravidla ochrany přírody je samozřejmě třeba respektovat, ať už jsme kdekoliv, v NP či CHKO o to více.
Základní výbava na cestovatelský freesyle
- aktivitu lze provozovat celoročně, proto se vyplatí mít péřový nebo syntetický spacák
- pro dané podmínky vhodnou karimatku nebo hamaku
- BIVAKOVACÍ VAK
- přístřešek nebo turistický stan
- funkční – lehké oblečení (myslete i na vrstvu pro případný chlad, péřovka a čepice je parádní pomocník a nepodceňte ponožky)
- kuchyně na cesty
- spolehlivá čelovka
- prostředky pro úpravu vody
Hanka Topolovová
Slečinka s duší dobrodruha, která kombinuje život na horách s životem ve městě. Sportovní "mnohoživelník“: silnička, gravel, bike, trailové běhání, běžky, lezení, windsurfing… Patřím mezi ty, kteří propadli kouzlu outdoorového sportu, mám ráda kopce a výzvy. Pracuji na UK FTVS, testuji sportovní vybavení, vytvořila jsem dámský sportovní časopis Wild cat a dlouhá léta píši o sportu v různých souvislostech. Podtrženo a sečteno sport má úžasný dar: dávat radost, zážitky a možnost poznávat místa a lidi. V tom tkví celé kouzlo a jedinečnost.
PŘÍRODA, SPORT, ENDORFINY jsou ten NEJ koktejl!