Test prádla Devold aneb Sedm zpocených
HUDY tím-zákazníci
8 minut čtení
Jestliže je třeba něco řádně vyzkoušet, zjistit klady a zápory, na základě nichž lze případně vylepšovat, zeptejte se těch, kteří mají s danými věcmi osobní zkušenost. To samozřejmě není žádná novinka, ale platí i pro outdoorové oblečení. Tak žádné okolky a pojďme se podívat na zkušenosti a hodnocení spodního prádla z merino vlny DEVOLD našich zákazníků v rámci letní akce "Sedm zpocených"!
Pavlína: s Devoldem na outdoorové aktivity
Když na mě na facebookovém účtu HUDY vyskočila soutěž „Sedm zpocených“, jejíž cílem bylo najít sedm testerů, kteří po dobu zhruba jednoho měsíce otestují merino oblečení Devold, neváhala jsem ani minutu. Ráda zkouším nové značky, se kterými nemám dosavadní zkušenost, což platí právě pro Devold. Jak to tedy dopadlo? Obstály?
Dostala jsem merino triko Devold Myrull Tee a merinové kalhotky s nohavičkou Breeze. Začněme tedy trikem. Na stránkách HUDY jsem se dočetla, že Myrull Tee kombinuje merino vlnu spolu s přírodním vláknem TENCEL. Toto vlákno se vyrábí z celulózy dřeva. Triko by mělo být příjemně chladivé a odolávat pachům. Poslední zmíněné jsem si chtěla prověřit, jelikož ne každé merino tuto vlastnost opravdu splňuje. Proto jsem se rozhodla triko po celou dobu testování neprat. Snažila jsem se mu dát opravdu zabrat a brala jej téměř všude. Nastoupala jsem s ním mnoho výškových metrů při zdolávání českých a slovenských vrcholků, najezdila nespočet kilometrů na kole a zároveň zaběhla mnoho a mnoho tréninků, ať již ve městě či v horách.
Musím říct, že právě při běhu mě velmi mile překvapilo, jelikož ani po dvoudenním běhání na Dolní Moravě nebylo cítit. Vlastně jsem jej začala cítit až ke konci testování, což mě na začátku testování ani ve snu nenapadlo. Kromě již zmíněných vlastností jsem se dočetla, že je triko pohodlného a volnějšího střihu. Toto rozhodně potvrzuji, jelikož jsem udělala velkou chybu a se svou běžnou velikostí XS jsem si vzala S, tudíž je mi opravdu velké. Pravděpodobně by mi byla volnější i nejmenší velikost, proto jste-li hubeňouři, musíte počítat s tím, že vám na tělo nebude. Všem ostatním doporučuji brát si o číslo menší, než jste zvyklé. Sice je začátek léta, nicméně já se opravdu těším až jej vyzkouším také během svých sportovních aktivit v zimních měsících. Závěrem tedy triko doporučuji, ať již jezdíte na kole, chodíte na hory, běháte či chcete jen dobře vypadat v běžném životě. Rozhodně se vám v šatníku neztratí.
![]() |
![]() |
Z merinových kalhotek jsem měla zpočátku rozporuplné pocity, jelikož preferuji naprosto odlišný střih spodního prádla, než je s nohavičkou. Přiznám se, že mi trvalo, než jsme se spolu sžily a myslím si, že pro mě budou příjemnější na zimní radovánky (turistika, běh), kde díky nim budu mít zadek v teple. Během léta, se chceme všechny opálit, a proto volíme co možná nejkratší vrstvu oblečení (čím kratší, tím lepší). V tomto případě se vám může stát, že bude vrchní vrstva kratší než tyto kalhotky. Musím se však přiznat, že i já, zarytý odpůrce „nohavičkového“ střihu jsem si nakonec zvykla a nejednou jsem zapomněla, že je na sobě vůbec mám. Jsou opravdu lehké, přizpůsobí se a co je největší bonus, nohavičky se nevyhrnují, a i po několikahodinové aktivitě je najdete tam, kde mají být. Toto je dle mého častá nevýhoda tohoto střihu. Nejste-li zvyklé na tento střih prádla, nečekejte, že jej budete hned po prvních pár minutách milovat, ale velmi rychle si zvyknete a zaručuji, že s výběrem těchto kalhotek nešlápnete vedle.
Shrnutí:
Jak jsem již zmínila, toto byla má první zkušenost s norskou značkou Devold a pevně věřím že ne poslední. Díky své kvalitě a příjemnému materiálu našla v mém outdoorovém šatníku své místo velmi brzy. Děkuji za možnost vyzkoušení něčeho nového.
Marek: příjemná kvalita
Naskytla se mi možnost vyzkoušet vlněné merino tričko Langevag Tee a trenýrky Breeze Devold. Moc děkuji za příležitost! Oblečení z této vlny má široké upotřebení. Tričko a trenýrky jsem zkusil především při turistice a cyklistice. Oblečen v merinu jsem nachodil několik desítek kilometrů a jednou si ho vzal na kolo. Merino jsem vzal kromě toulek po Česku také do Chorvatska, příležitostí k pocení bylo dost.
Technické specifikace raději přeskočím a budu se věnovat spíš poznatkům a pocitům jednoho obyčejného kluka z jižních Čech. Na první pohled ihned po rozbalení mě překvapila váha. Oba kousky jsou lehké, pro „gramaře “ na výlety naprosto ideální! Nízká hmotnost má ale i druhou nepříjemnější stranu mince. Oblečení je poněkud tenké. U trenýrek „tenkost“ tolik nevadí, obzvlášť v letních měsících. Zato triko je náchylnější k oděru. Tolik k prvním dojmům.
Velikostně mi oblečení sedlo. Tričko bylo trochu volnější, ale to je spíš o tom, co komu vyhovuje. Měřím lehce přes 180 cm a vážím 80 kg a velikost L mi padla.
Jestliže se v merinu zpotíte jednou, dvakrát, třikrát, tak vám nebrání v dalším nošení téměř žádný zápach. Síla merina spočívá především v tom, že oblečení nezapáchá tolik jako běžná bavlna či syntetika. Pro ověření tohoto faktu jsem zvolil lehce „prasáckou“ metodu. Oblečení jsem dal vyprat až po cca dvou týdnech pravidelného používání. Merino po celou dobu nebylo cítit. Začalo lehce zapáchat až při „posledním kole“, a to, že jsem ho předtím odložil do igelitky mírně vlhké… Nechte vždy před uložením oblečení dostatečně doschnout!
![]() |
![]() |
Merino jsem podrobil také pyžamové zkoušce. Nemám co vytknout, spal jsem dobře. Jestli proto, že tričko je pohodlné nebo jsem byl utahaný, to už nevím. Tričko se mi podařilo lehce natrhnout, ale spíš než o špatné nitě šlo o mojí nešikovnost. Jedná se o maličkou oděrku u lemu, nic co by se nedalo zašít.
Shrnutí:
Kvalitní, příjemné a designově povedené oblečení zejména pro outdoorové aktivity.
Kristýna: pohodlí a komfort i ve špatném počasí
Myslím, že o sobě můžu bezpečně říct, že jsem zodpovědná. A tak když jsem dostala za úkol otestovat Devold merino triko Norang Tee a kalhotky Breeze Hipster, bylo mi jasné, že prostě nemůžu jít jen na zahradu okopávat celer! A protože jsme oblečení měli dát co proto, rozhodla jsem se, že ho vyzkouším na náročném treku, ferratě a během lezení u našich sousedů v Tyrolsku.
„Kristýna nemá ráda žádné změny, ať už pozitivní nebo negativní,“ říkává můj šéf v práci. Musím uznat, že má pravdu. Do teďka jsem nosila v létě technická trika a sice jsem byla spokojená, ale že to jde s merinem lépe jsem se přesvědčit nedala. A co se týče kalhotek, tak jsem se držela staromódní klasiky. Nohavičky mi přes práh nesmí! Vždyť to musí být nepohodlné, těsné, zařezávající se atd. Takže výzva pro mě byla opravdovou výzvou! Byl čas postavit se svému strachu!
Jako první zkoušku jsem stanovila výstup na Guffertspitze. Zvolila jsem náročnější okružní výstup. Bylo potřeba se trochu obětovat. A že to byla oběť pořádná! Hlásili déšť. Nevadí, však přibalím nepromokavé oblečení, že? Ráno při oblékání jsem hnedka rozpoznala rozdíl. Merino je na dotek jemné, příjemné a narozdíl od mého technického trika pruží. Karanténní kila tak triko schovalo parádně! Když máte vystoupat 1 500 výškových metrů na 7 kilometrech, to už se holt zpotíte. A že já se potila fest! Cítila jsem, že triko je zpocené, ale když jsem na místě viděla tu fotku, celý trek jsem pak následně přemýšlela, že bude naprosto nechutné nosit to triko celý týden, jak jsem plánovala! S přibývajícími výškovými metry však klesala teplota a dul vítr. Musím uznat, že „pábitelé“ měli pravdu, merino opravdu nestudí! Pod vrcholem už byla taková zima, že oblečení už zase uschlo. Ale ne na dlouho. Pár metrů pod vrcholem přišel takový super liják, že než jsem stihla obléct bundu, byla jsem na několika místech durch. Jak říkám, šla jsem do toho naplno! Ale vše zlé je k něčemu dobré, měla jsem alespoň možnost vyzkoušet další rozdíl. Mokré triko nebylo nepříjemné na těle. Cítila jsem rozdíly mezi mokrými a suchými částmi trika, ale pocitově jsem se cítila dobře. Taky jsem poprvé vyzkoušela kalhotky. Musím říct, že nechápu můj mnohaletý odpor k nohavičkám! Ale o tom později.
Taky milujete, když si vykoupaní a svěží oblékáte čisté vyprané prádlo? Ale já mám peška! Říkala jsem si před spaním. Sice můj mozek ráno věděl, že neoblékám čisté tričko, ale nos nepoznal nic. Dokonalá kamufláž! Takže dalším úkolem bylo protáhnout merino ferratou. Jakpak triko odolá mechanickému tření prsáku? Ale ještě víc mě hryzala otázka, co kalhotky v sedáku? Musím uznat, že ferratu oba dva kousky zvládly na jedničku! Triko nemá žádné dírky, a to si myslím, že pod prsákem a batohem (nesla jsem lano) bylo mechanického tření až až! Možná si říkáte, že to se přeci neobjeví tak rychle, ale věřte, že znám případ, kdy se na úplně novém a velmi drahém merino triku objevily dírky právě po takové první ferratě. Ale to hlavní: Ty kalhotky! Prostě každá holka ví, že rovnat kalhotky zařezávající se do intimních partií v sedáku je prostě trochu boj. Ale když máte nohavičky, je po starostech!
![]() |
![]() |
Jako poslední těžší zkoušku jsem vybrala lezení. Ovšem předpověď počasí nepřála, mělo pršet. Takže kamarádka chtěla raději na stěnu než na skály. No to byl nápad! Šílené vedro, dusno, člověk se zpotil už při placení vstupu a do toho ještě podávat výkony? Ale dostala jsem úkol a ten se musí splnit! Když jsem odpočívala, ještě to šlo, to jsem se prostě jen přehřívala, ale jakmile jsem lezla, bylo to příšerné. Po první presce se triko dalo ždímat, jak ze mě lilo. Čekala jsem, kdy se mě ostatní lezci začnou ptát, zda jsem v pořádku. Ale možná na mě zírali jen proto, že když mi je horko, můj obličej je jedna velká rudá koule. Přiznám se, že do takového dusna to ale asi nebyla nejlepší volba. U kalhotek dobré, ale to triko bylo opravdu strašně moc hřejivé. Ale abych nehanila a nesvalovala vinu na triko, ono se tam potil úplně každý. Jen prostě holky trika odhodily a lezly v podprsence, já lezla v merino triku. Prostě proti proudu.
Shrnutí:
Závěrem bych chtěla napsat, že merino triko i kalhotky rozhodně doporučuji! Provedení obou kousků bylo vynikající, cítila jsem se v něm pohodlně a hlavně komfortně, což oceňuji především v horách ve špatném počasí.
Výhody:
- Lehký, heboučký, pružný materiál, který se velmi příjemně nosí.
- Hřejivé, i když je merino kus oblečení zpocený nebo prostě jen mokrý.
- Nezapáchá i po několika zcela zpocených použití (nosila jsem triko v kuse týden. Během týdne jsem prošla náročný trek, náročnou feratu a pár lehkých procházek).
- Na několikadenní túru stačí jedno triko a kalhotky taky.
- Kalhotky s nohavičkami se nezařezávají a dělají vážně pěknou sedínku!
Nevýhody:
- Při opravdu velkém vedru, parnu a dusnu hřálo ještě víc a dostavil se takový splavenější pocit.
- Přijde mi, že se triko i kalhotky během velmi krátké doby stihly již trochu vytahat, nepatrně, ale trochu ano (proto při nákupu radím vybírat velikost tak, abyste měli oblečení přímo na těle a ne volné).
- Merino neschne tak rychle jako technické oblečení (toto je spíš srovnání než nevýhoda).
Bára: když merino, tak Devold!
Tak jsem byla vybrána jako testovací myška na merino výrobky Devold. Kdo by se rád nestal takovou myškou, že jo, Devold prostě chceš! Už od nich pár věcí vlastním, tudíž účast v této soutěži byla jasná volba. Na zkušenou jsem dostala boxerky Breeze Hipster a letní triko Valldal Tee.
![]() |
![]() |
Protože už jsem se párkrát spálila s výběrem velikosti na dálku, tak jsem poctivě studovala každý centimetr v tabulce velikostí a přesně mi vycházela velikost S. Po doručení boxerek jsem ale zjistila, že na papíře je mé břicho S, ale boxerky mají trochu jiný názor v pase, tak alespoň mám další důvod zapracovat na summer body do plavek. Když jsem ale vyzkoušela triko velikosti S, tak to mi naopak říkalo, že mé břicho je alespoň XS, asi dosti široký střih. Na jednu stranu mě tohle zjištění po zkušenosti s boxerkama potěšilo, na druhou stranu jsem v triku plavala jak v pyžamu.
Jelikož mě za pár týdnů čekala účast na delší procházce po Beskydech zvaná B7, první zkouška proběhla během. Při běhu v kopcovitých Bílých Karpatech jsem nakonec za větší velikost trika byla ráda, protože to i v letních dnech pěkně větralo a neměla jsem zpocená záda až po... zem.
Krátce poté jsem odjela na testovací cestu do země vína, pizzy, těstovin a fotbalových mistrů do Itálie, konkrétně do Dolomit. Celý týden jsem denně trápila oblečení lezením na věžích Cinque Torri nebo ve skalách kolem Passo Lagazuoi, takže jsem se zapotila smrtelným potem pří zdolávání 150 metrové věže cestou Myriam nebo pak během jejího slaňování. A ve zdejším horském počasí, kdy se střídá ostré horské slunce s větrem a chladem ze skal, jsem vlastně nakonec byla docela ráda, že triko bylo větší. Také má tohle triko jednu super vlastnost: když máte magnesium úplně všude, na tílko se nechytá, takže po vylezení cesty vypadáte jako blázen, co má celý obličej od "mága" a k tomu čisté triko.
![]() |
![]() |
Shrnutí:
Na léto volnější střih nevadí, ale raději počítejte s tím, že trika jsou širšího střihu a spodní části oblečení naopak sedí podle tabulky velikostí. Na letní aktivity ideální a boxerky nakonec také pěkně seděly, a hlavně se neshrnovaly nohavičky nahoru, což se mi snad stalo poprvé v životě. A pokud merino, tak vždycky Devold.
Petr: zpocený devold nezapáchá
Je mi 35 let, žiju ve Strážnici v podhůří Bílých Karpat a nejsem bůhví jak moc aktivní sportovec. Jezdím na bajku právě po kopcích za Strážnicí, lyžuju, a stavím rodinný dům. A u toho všeho se abnormálně potím. Pokud by se potivost lidí měřila na škále od 0 do 10, já budu tak na 18. Takže mně bylo hned jasné, že tato akce je přesně pro mě.
Jelikož jsem už nějaký ten pátek nucen se svým potem žít, musíme spolu tak nějak vycházet v kooperaci. Proto mám v šatníku na civilní nošení pouze 100% bavlnu a na sportování hromadu „termohader”. Ale mezi nimi jsem dosud neměl nic z merina. Ne, že bych o něm nevěděl, ale důvod je prostý-cena. Jelikož levná termotrika se dají koupit za pár stovek, kvalitnější za pětikilo, tak mně bylo líto dát dvoj-trojnásobek za merino. Obzvlášť, když nezávisle na cenovce propotím všecky termo trika stejně rychle a po použití smrdí taky podobně… Čili když mi došel balík s DEVOLD trikem Leira tee a trenkama Breeze, hodně jsem se těšil na to, co na mých zpocených dobrodružstvích předvedou.
Po vybalení jsem byl velmi mile překvapen samotným příjemným přírodním materiálem. Hned odpoledne začala první zkouška: cesta autem v krásných cca 33 °C. Po vysednutí nastalo drobné zklamání, neboť propocený koláč na zádech byl hodně vidět. Ale za to spíš může oranžová barva trika, než samotný materiál. Po chvíli ale bylo triko suché a nepříjemný pocit zpoceného trika byl pryč. Takže první plus bod. Druhá zkouška nastala při fyzické zátěži na stavbě. Tahání koleček a cihel způsobilo, že má továrna na pot jela na 120%. Tady už triko začalo nestíhat. Protože se nejedná o upnuté triko na tělo, ale má volný střih, neodvádělo mi pot přímo z těla a po chvilce už bylo nošení nepříjemné a musel jsem se převléct. Jelikož se merino chvástá tím, jak nezapáchá, podobnou zátěž jsem mu dopřával každý den. A musím uznat, že oproti umělým materiálům, které po jednom, maximálně dvou použití začínají odérem samy odpuzovat okolní hmyz, DEVOLD vydržel bez zápachu podstatně déle. Teprve až snad 4. den začínal být vnímatelný čichem. Takže v tomto ohledu jednoznačná výhoda. U spodního prádla jsem tedy s dovolením cyklus zkrátil a 4 dny bez praní trenky nepoužíval. Ale musím uznat, že na nošení jsou super a žádný problém spojený s „vlkem” atd. jsem neměl.
Zátěžovou zkouškou měla být bajkovací dovolená v Alpách, kam jsme vyrazili na 4 dny intenzivního ježdění. A tady bohužel triko neobstálo. Problém je, že jezdím s batohem na zádech. Takže když jsem po chvilce opět začal tvořit pot na hektolitry, triko na zádech by se dalo ždímat. Což by samozřejmě nevadilo. Jenže opětovný problém-volný střih. Tím pádem pot zůstává na zádech a jakmile trochu fouklo, musel jsem se převléct. Na druhou stranu, když jsme si dávali pauzu a bylo potřeba prosušit propocené umělé termotriko, převléct se do merina byla paráda. Spodní prádlo bohužel posoudit nemůžu, neboť na kolo používám cyklovložku.
Poučen z bajku jsem vyrazil do Slovinska na turistickou dovolenou. Přiznám se, že když jsme šli na delší výšlap na Triglav s těžším batohem, triko jsem si nedával, protože by to dopadlo úplně stejně jako na kole. Při lehčím batohu nebo jenom tak na volný čas je triko fajn. Na pěší turistiku ovšem dávám mnoho plus bodů spodnímu prádlu. Dva dny v pohybu, pot by se dal vyvážet na export a vše je naprosto v suchu. Situaci, kdy druhou půlku túry jdete s „vlkem v kalhotech”, asi nechce zažít nikdo. Opět se ale omlouvám, fetišistický pokus na týdenní nošení spodního prádla a následné zjišťování jeho aromatu přenechám s dovolením někomu jinému.
![]() |
![]() |
Shrnutí:
Tričko je ze skvělého materiálu, příjemné na nošení, opravdu zapáchá podstatně později než termotrika z uměliny. Na druhou stranu - pro mě, který se opravdu potí abnormálním způsobem, toto triko neplní funkci „první vrstvy”, která okamžitě odvede pot pryč od těla. Možná kdyby triko bylo upnuté, tak by hodnocení bylo jiné. Spodní prádlo je fantastické, a to asi i díky tomu, že se jedná o upnuté boxerky a ne o volný střih. Rozhodně ale nechci nikoho odradit od koupi těchto produktů! Vím, že 99,9 % lidí na světě se potí podstatně míň než já a těm věci od DEVOLD poslouží naprosto skvěle!
Tereza: s devoldem na vodu
Moje nejoblíbenější sportovní náčiní je mořský kajak. A ačkoliv častěji brázdím jižnější moře, oblíbila jsem si Devold stejně jako Nansen a kluci z Framu. Na kajakové testování jsem dostala triko Devold Trollstigen a boxerky Devold Breeze.
Oproti normálnímu kajaku, jste v mořském kajaku více v suchu, můžete si tak místo neoprenu dovolit obléct běžné sportovní a funkční oblečení. Hodně se za den nasedíte. V omto směru jsem byla s boxerkami Devold Breeze maximálně spokojená. Do lodi sice nenašplouchá voda, ale v teplotách nad 25 stupňů se zpotíš ani nemusíš moc pádlovat. V syntetickém spodním prádle jsem vždy v těchto teplotách potila hodně, co na tom že to pak na břehu rychle uschne. Ve vlněném prádle je to úplně jiný pocit, je hodně prodyšné a neměla jsem nepříjemný pocit, že se potím, tak jako v syntetickém prádle. Většinou dávám přednost klasickému střihu, protože nosím ráda do lodě legíny, ale ani pod upnutým materiálem boxerky nijak pocitově nevadily. Na břehu klidně můžu legíny odložit a v boxerkách alespoň nemám pocit, že pobíhám kolem kajaku ve spodním prádle. Tričko Trollstigen jsem vzala hned na několik výletů.
Brněnská přehrada
Každé pondělní odpoledne pravidelně pádluji na Brněnské přehradě. Odpoledne sice ještě bývá teplo, ale na vodní hladině je to vždy snesitelnější. I tak se mi vždy pod vestou zpotí záda, ať už mám na sobě cokoliv. Střih trička má volnější rukávy a širší výstřih, takže více větralo alespoň na těchto místech. Než jsem uklidila loď a došla vedle do občerstvení, byla záda suchá. U piva navíc uděláte parádu a nikdo nepozná, že jste právě upádlovali 10 km a ani si potom nedali sprchu.
Slezská Harta
20 krásných kilometrů v podhůří Jeseníků. Tady se hodně ukázala teplotní univerzálnost vlny v plném rozsahu. Ráno pod mrakem (cca 20 °C), počasí vyhrožuje i drobným mrholením. Asi dvakrát hodím přes tričko tenkou mikinu a zase ji vyslvékám, fakt těžko říct, jak bude. Před obědovou pauzou se hodně rozfoukalo. Záda pod vestou klasicky mokrá. Propocená záda v syntetickém triku se na vás nalepí a když k tomu ještě foukne, je to pecka. Tričko Trollstigen v tomto směru zafungovalo bezvadně, vlhká vlna se mi na záda nepřilepila a po obědě už bylo triko krásně suché. Odpoledne nás počasí trochu překvapilo a slunce potrestalo všechny, co zapomněli opalovací krém. Alespoň že v triku bylo pořád pohodlně navzdory tomu, že barva mého obličeje se barvě trika velmi přiblížila.
Lezení v Dolomitech
Stejně jako na Hartě jsem při lezení ocenila teplotní univerzálnost. Hlavně když jsme hodinu čekali ve štandu, až vrtulník délku nad námi vyřeší záchrannou akci. To jsem hlavně za zadek v teple ve vlně byla nejvíc šťastná. Následně samozřejmě i za to, že s horolezce nad námi to dobře dopadlo a my mohli pokračovat ve zdolávání veže.
![]() |
![]() |
Shrnutí:
Na vodě jsem obecně byla s tričkem velmi spokojená, nosilo se příjemně. Ani pod vestou se nevytvářely žmolky či jiné projevy toho, že by tričko dostalo zabrat. Co se týče střihu, mě osobně moc nevyhovuje široký výstřih. Na moři bych při vícedenním putování měla asi od kombinace soli a dotažené vesty odřená ramena. Zvolila jsem velikost S (168 cm, 60 kg) a střih byl na mě volnější. Na moře bych zkusila o velikost menší. Varianta v širším střihu ale bezvadně poslouží jako stylové a příjemné tričko pro dlouhou cestu autem. Na méně náročné vodácké výlety po česku je ale bezvadné. Ve vedrech volnější střih oceníte stejně jako design na obědové či večerní posezení.
- + teplotní univerzálnost
- + nemáte pocit mokrých zad
- + sni v kombinaci s Tencelem nechytá pachy
- + desing
- - vždy byly (a asi budou) u Devoldu velikosti, dobře se změřte podle velikostní tabulky a pokud váháte mezi dvěma velikostmi, berte rozhodně menší
- - pro náročnější využití na moře širší výstřih
Zdeněk: 9 dnů s Devoldem
Zdeňkovi zážitky s Devoldem byly tak intenzivní, že vydaly na samostatný článek.