Tipy na parádní běžecké traily
HUDY tým / Kateřina Ženíšková
Hledáte inspiraci pro zaběhnutí si nějaké pěkné delší trasy přírodou? Máme pro vás tip pro Severní Moravu, Krkonoše, Jižní Čechy, České Švýcarsko, Prahu a další. Objevujte nová místa a krásy české přírody v běžeckých botách.
OBSAH:
- Pod okny Krakonoše
- Vzhůru na Kbíl!
- K Bystroušce a zpět
- Po bájném sídlišti Keltů
- Česká brána
- Hřebenovka přes Hrubý Jeseník
- Ze Špindlu na hřebeny Krkonoš
- Na nejvyšší horu Českého ráje Kozákov
- Brdské Hřebeny
- Kokořínsko
- Na Králický Sněžník
- Dobrá rada nakonec
1. Krakonošovi pod okny
Tip od našeho ambasadora běhu Radoslava Groha
Délka trasy: 18 km, stoupání: 892 m, klesání: 715 m
Čím více mám Krkonoše proběhané, o to těžší je pro mě doporučit právě ten nekrásnější trail. Jednoduše proto, že Krkonoše jsou doslova protkaný perfektními běžeckými trasami. Vybral jsem tedy takovou trasu, která se díky svým parametrům může měřit s leckterými alpskými výběhy, a přesto se vyhnete v sezoně mnohdy přeplněným vrcholovým partiím. Zároveň si můžete zaběhat, zatímco si zbytek rodiny bude užívat v srdci Krkonoš ve Špindlerově Mlýně. Náročný zhruba 18 km dlouhý běh, který prověří naši vrchařskou kondici stejně jako techniku seběhů.
Výběh začíná na parkovišti skiareálu Herlíkovice (zde můžete nechat auto, popřípadě zde můžete vystoupit, zatímco zbytek posádky pokračuje dále na Špindl). Přeběhneme hlavní silnici a po několika stech metrech (směr Špindl) odbočíme prudce na žlutou turistickou značku. Zde začne zhruba 1500 m ostrého stoupání po lesních pěšinkách a loukách, které končí výběhem na svažitou asfaltku nedaleko stráženského kostelíku. Zde se pokocháme výhledem na mocné svahy Žalého a běžíme dál po vrstevnici zhruba 600 m po modré značce, směr přední Labská. A pokud máte v plánu vyrazit na více dní, mrkněte na možnosti ubytování v Krkonoších.
Na parkovacím plácku před Penzionem Ševčík zahneme doprava, do kopce proběhneme mezi domy a po kamenité lesní stezce doběhneme až na horskou silnici vedoucí na Krásnou pláň. Z Krásné pláně nás čeká táhlé stoupání po modré značce až na rozcestí u srubu. Odtud utíkáme po neznačené zimní cestě směr Klínovy boudy. Pozor, zejména lesní úsek cesty bývá rozbahněný.
Zhruba na vrcholu stoupání je nutné odbočit prudce doleva na „cestu Stohem“, zde začíná náročný, ale krásný seběh serpentinami s fascinujícím výhledem na Kozí hřbety a Špindlerův Mlýn. Při seběhnu traverzujeme sjezdovku Stoh a už po širší cestě dobíháme na černou sjezdovku na Pláně, po které seběhneme do Svatého Petra. Následně podél Svatopetrského potoka vbíháme do centra Špindlerova Mlýna. Z centra Špindlerova Mlýna je to zhruba 400 m na autobusové nádraží, odkud co chvíli odjíždějí spoje do Herlíkovic.
2. Vzhůru na Kbíl
Tip od extrémní závodkyně Jiřiny Lípové ze strakonické prodejny
Délka trasy: 26 km, stoupání: 545 m, klesání: 545 m
Celý trail vede po terénních cestách a příjemných lesních "singlovkách" s minimem asfaltu. Můžeme začít ve Strakonicích od prodejny HUDYsportu. Proběhneme podchodem pod hlavní silnicí, po lávce překonáme řeku Otavu a dostaneme se na červenou turistickou značku. Po ní pokračujeme podél řeky Volyňky, pak přes kopec až do Předních Zborovic. U kapličky odbočíme z červené doprava a na dalším rozcestí doleva. Zde začínáme stoupat. Po chvíli se opět vrátíme na červenou.
Lesem vystoupáme až na rozcestí nad Liběticemi. Odtud se vydáme po žluté turistické značce k telekomunikační věži Kbíl, nejvyššímu bodu trasy 664 m. Zájemci mohou zdolat i 147 schodů na vyhlídkovou plošinu ve výšce 27 m a pokochat se nezapomenutelným výhledem na Strakonicko, Šumavu a Blanský les. Pořád po žluté začínáme klesat kolem Kbílského dolmenu (kamenného stolu) do Švejcarovy Lhoty a dále do obce Kraselov. Zde vyměníme žlutou turistickou značku za zelenou a kolem barokního kostela Svatá Anna z přelomu 17. a 18. století sbíháme po lesních cestičkách zpět do Strakonic.
3. K Bystroušce a zpět
Tip od aktivního běžce Martina Ryzího z frýdecko-místecké prodejny
Délka trasy: 19 km, stoupání: 963 m, klesání: 965 m
Trail začíná v obci Chlebovice, nacházející se 4 km od Frýdku-Místku v úpatí malebných Palkovických hůrek. Auto zanecháme u domu včelařů, to proto, abychom se při návratu mohli posilnit nějakou domácí medovou pochoutkou. Pozvolna stoupáme po žluté turistické značce, barvám musíme věnovat pozornost, během našeho výletu se několikrát změní. Po necelých 2 km dojdeme na rozcestí Hůrky a pokračujeme vpravo dále po modré značce směr Kubánkov.
Po dalším 1,5 km potkáváme vysílač, je to první význačný bod naší trasy. Pokračujeme dále a po necelém kilometru na rozcestí Kubánkov zahneme ostře doprava, stále po modré mírným klesáním až do obce Hukvaldy. Po přejití hlavní cesty projdeme kolem rodného domu Leoše Janáčka a tady můžeme individuálně změnit program a udělat si exkurzi. Dále pokračujeme až do Hukvaldské obory, kde můžeme pohladit ocas Lišky Bystroušky. Pokud uděláme okruh na hrad Hukvaldy, který měří asi 2 km, můžeme se pokochat nádhernou přírodou i zvířaty, především muflony.
Nyní máme v nohách něco přes 10 km a cesta zpět je zatím stejná, až po 2 km se dáme na zelenou cykloznačku a po kilometru na rozcestníku Pod Zadní Babí horou se napojíme na modrou. Zde si musíme dát pozor, pokud chceme navštívit Babí horu, je dobré mít s sebou mapu a jít po neznačené, ale vyšlapané stezce. Pro méně orientačně zdatné poslouží pro návrat modrá značka. Na vrcholu Kubánkov se obě trasy sejdou.
Dále pokračujeme dolů po modré až na rozcestí, cca 1,5 km. Po levé ruce máme turistický přístřešek a u něj zahýbáme znovu na neznačenou stezku. Neřešíme rozcestí a jdeme 1 km stálé rovně až na vrchol Kabátice. Z něj přímo dolů a po 500 metrech se ocitáme na vrcholu již nefunkční sjezdovky a hlavně u úpatí rozhledny Kabátice. Těch 22 výškových metrů stojí za to, aby byly zdolány, a vy si užili krásný výhled především na Frýdecko-Místecko. Od rozhledny je to již jen něco málo přes kilometr po místní červené značce.
Nyní máme za sebou 19 km a úctyhodné převýšení. Stojíme před domem včelařů a doporučuji si něco dobrého za tu fušku koupit.
4. Po bájném sídlišti Keltů
Tip od běžeckého lektora Ondřeje Růžka z La Spotiva běžeckých kempů
Délka trasy: 14.7 km, stoupání: 440 m, klesání: 440 m
Modřanská rokle je jedinečným přírodním úkazem nacházejícím se jižně z centra města Prahy. Tramvají se dopravte do zastávky Nádraží Modřany. Odtud se cirka kilometr rozklusněte po cyklostezce A2, zdoláte železnici, po ní hlavní silnici, oběhnete závoru a podél Cholupického potoka zlehka stoupáte až ke studánce. Zde se připojíte na zelenou značku KČT. Sledujte její průběh křížením cyklostezky A204 a přes letiště na Točné až k areálu Nouzov, za nímž odbočíte vpravo a vyběhnete na vrch Čihadlo (385 mnm).
Po pravé ruce budete míjet areál vysoké školy. Ulicí Nad Šancemi pokračujete mírně dolů, přeběhnete asfaltku (ulice Branišovská) a po lesní cestě přes kořenoví pokračujete stále bez odbočení pěšinou, jež ústí na žlutou naučnou stezku KČT. Sledujete její průběh až k rozcestníku Šance, odkud žlutá padá podél nádherného skalního srázu až ke krásné Nickerleho vyhlídce. Tento seběh je technicky poměrně náročný.
Z vyhlídky se nevracejte zcela zpět na žlutou, ale odbočte po vrstevnici vlevo, čímž doběhnete k další vyhlídce. Odtud severně po žluté až ke dřevěnému přístřešku. Od přístřešku vede vzhůru (nyní doprava, tedy východně) běžecky náročná a zároveň zábavná pěšina na vrch zvaný Šance (část hradiště Závist), který přeběhnete, seběhnete z něj a jste zpátky na pěšině vedoucí k ulici Nad Šancemi, respektive na vrch Čihadlo. Z Čihadla zpět na zelenou a hurá známou cestou podél potoka až na cyklostezku A2.
5. „Česká brána“
Tip od rekreačního běžce Michala Burdy z hřenské prodejny.
Délka trasy: 31.5 km, stoupání: 1052 m, klesání: 1053 m
Z parkoviště skrze tunýlek podběhneme železniční trať a uhneme doprava. U závor uhneme doleva a dále běžíme po žluté turistické značce, která nás zavede přes Maxičky až k rozcestí „U Buku“, kde budeme dále pokračovat po náhorní plošině po zelené značce. Ta nás zavede na česko-německou hranici „Česká brána“, kde se budeme mírně stáčet vpravo, překřížíme první cestu a napojíme se na žlutou značku, po které poběžíme doprava. Ta nás povede na významnou křižovatku, kde uhneme opět doprava a valíme směrem na vesnici Schöna. Budeme sledovat žlutou značku kolem Zirkelsteinu, kde se nám otevřou výhledy na stolové hory v Sasku, až do této vesnice.
Ve vsi, u Old Timer muzea, uhneme doprava a poběžíme k Labi. Dále trail pokračuje podél řeky, kde se můžete kochat pohledem na stěny nejhlubšího pískovcového kaňonu v Evropě. Poběžíme podél ní až do Dolního Žlebu, významného centra sportovního lezení. U přívozu podběhneme doprava trať a následně uhneme doleva, až doběhneme na žlutou značku, po které poběžíme doleva na Děčín. Cestou je krásný výhled na horolezce na protějším břehu. V Čertově Vodě se napojíme na zelenou značku a ta nás zavede až zpět k mostu, odkud jsme se na trať vydávali.
6. Červená Hřebenovka přes Hrubý Jeseník
Jedna z nejhezčích horských tras u nás
Délka trasy: 45,5 km, stoupání: 1339 m, klesání: 1499 m
Trail začíná v obci Ramzová, kam lze pohodlně přijet autem nebo autobusem. Dále se budeme držet na červené turistické značce. Tento hřebenový běh nás zavede na nejvýznamnější vrcholy Jeseníků. První vrchol, který zdoláme, bude Keprník (1423 m n. m.). Dále nás bude čekat seběh zakončený výšvihem na Červenou horu (1333 m). Dále sbíháme do Čevenohorského sedla, odkud bude následovat stoupání pod Praděd (1491 m).
Máme za sebou téměř polovinu trasy. Pokud se rozhodneme i o výběh na Praděd, odbočíme z červené doleva po zelené turistické na vrchol (1,2 km, stoupání 71 m). Stejnou trasou se vrátíme na červenou turistickou, po které pokračujeme k Vysoké holi (1464 m). Odtud nás čeká převážně seběh až do Rýmařova. Z Rýmařova vede cesta zpět vlakem nebo autobusem. Vzhledem k délce a náročnosti trasy je důležité nepodcenit vybavení, jako je běžecký batůžek s dostatkem pití.
Trasu je možné si také rozložit do více dní. Na dvacátém kilometru je turistická chata Švýcárna, kde se můžeme občerstvit nebo ubytovat.
7. Ze Špindlu na hřebeny Krkonoš
Tip od běžkyně a trenérky Katky Ženíškové

Délka trasy: 27 km, stoupání: 891 m, klesání: 891 m
Krkonoše jsou moje srdcovka a tahle trasa o to víc, protože jsme si ji zaběhli s manželem při líbánkách. Trasa začíná i končí ve Špindlerově mlýně, kam můžeme přijet autem nebo autobusem. Konkrétní místo pro start naší trasy si určíme podle místa parkování nebo ubytování. Já si pro lepší orientaci umístila start k infocentru. Odtud se dáme po červené a přeběhneme most. Za mostem uhneme doprava po modré turistické značce, která nás dovede podél Labe až k rozcestníku Pod Dívčí skálou – soutok. Odtud pokračujeme stále rovně po modré. Souběžně zde vede i NS Labský důl.
Zhruba po pěti kilometrech opouštíme cyklostezku a pokračujeme stále po modré Labským dolem. Tady už nám začíná krásný terénní výběh, který je zakončen vyhlídkou na Labský vodopád. Modrá značka nás zavede až k Odpočinkovému místu u Labské boudy. Dále se dáme po červené doprava k prameni Labe. K prameni je to cca 1 kilometr. Stejnou cestou se vrátíme k Labské. Kdo by si chtěl ušetřit 2 kilometry, může odběhnutí k prameni vynechat. Ale když už jsme tu...
Od Odpočinkového místa u Labské boudy budeme pokračovat po červené turistické značce (Bucharova cesta). Naskytne se nám krásný výhled na Labský důl. Mineme Ambrožovu vyhlídku, Pančavský vodopád i Hančův pomník. A červená nás zavede až k Vrbatově boudě. Od Vrbatky poběžíme po zelené přes Mohylu Hanče a Vrbaty k Harrachovým kamenům. Tady jsme už mírně za polovinou trasy. Dále pokračujeme po zelené k rozcestí U Růženčiny zahrádky. Odtud se dáme po červené turistické značce doleva až k rozcestníku Dvoračky.
Pokud se nepotřebujeme občerstvit na chatě Dvoračky, tak se dáme dále doleva po zelené (Krakonošova cesta). Zelená turistická značka nás skrz krásnou horskou přírodu dovede až do Horních Míseček. U Jilemnické boudy se napojíme na červenou turistickou značku (Bucharova cesta) po které seběhneme k rozběžišti Horní Mísečky. Dále budeme pokračovat doprava po modré dolů přes rozcestník Pod Harrachovou skálou až k rozcestníku Labská – sev. okraj. Zde nás čeká ostrá zatáčka doleva na zelenou turistickou značku. Do cíle nám zbývá cca 2,5 km. Ve Špindlu proběhneme kolem autobusového nádraží a pokračujeme po zelené cca 500 m do cíle.
Doporučuji vyběhnout v čase, kdy nebudou hřebeny Krkonoš ještě příliš zaplněny turisty, ať si užijete krásu našich hor na maximum.
8. Od Jizery na nejvyšší horu Českého ráje Kozákov
Tip od běžce Lukáše Žendy Ženíška – vedoucího prodejny Praha Na Perštýně a Praha Českomoravská

Délka trasy: 21,3 km, stoupání: 801 m, klesání: 783 m
Český ráj je nádhernou lokalitou pro mnoho sportů. Na své si přijdou lezci, vodáci, turisté i běžci. Naše běžecká trasa vede malebnou krajinou se spoustou vyhlídek a skalních útvarů. Lepší je vyběhnout ve všední den nebo ráno/večer, kdy nejsou turistické trasy tolik zaplněny turisty.
Náš výběh začíná v Dolánkách u Turnova, kam můžeme přijet autem nebo vlakem. Z Dolánek běžíme mírně vlevo po červené turistické značce cca 220 m na Dolánky – rozcestí. Dále se dáme doleva po modré a přeběhneme most. Za mostem se držíme stále na modré a na ní zůstaneme dalších cca 560 m až k rozcestníku Turnov – náhon. Tady se dáme ostře doleva po žluté turistické. Ta nás zavede až k občerstvení a kempu Zrcadlová koza.
Poté co mineme Zrcadlovou kozu i Hospůdku v Oudolí, se dáme první odbočkou doprava (neznačená). Máme uběhnuté 2 km. Pokračujeme 9 metrů. Odbočíme vpravo na nezpevněnou cestu a běžíme dalších cca 366 m. Přeběhneme silnici a zamíříme do úzké silničky mezi domky. Po pár metrech odbočíme doprava a pokračujeme dalších 261 m. Poté odbočíme vlevo po červené turistické značce.
Doběhneme k rozcestníku Zdenčina skála – odbočka. Odbočíme vlevo na vyhlídku Zdenčina skála. Stejnou cestou se vrátíme k rozcestníku. A pokračujeme vpravo dále po červené podél krásných Klokočských skal. U rozcestníku Klokočské průchody pokračujeme dále po červené. Následujících cca 800 m se držíme na červené, abychom proběhli obcí Klokočí. U Fiálník – rozcestí pokračujeme po červené 1,6 km po komunikaci, abychom proběhli přes obec Vesec a mohli zamířit opět do terénu.
Držíme se na červené a odbočíme mírně vpravo. Následuje krásný terénní výběh kolem Kozákovské Drábovny až k rozcestníku Kozákov – sev. rozcestí. Zde odbočíme ostře vpravo na červenou a pokračujeme 482 m. Vyběhneme na horu Kozákov (744 m n. m.), kde se dáme vpravo na žlutou a doběhneme k Pomníku, kde se nám naskytne nádherný výhled na Trosky a další dominanty nejen Českého ráje. Po řádném rozhlédnutí a pokochání se z vrcholu Kozákova vrátíme opět na žlutou turistickou značku a běžíme zpět kolem rozhledny (na kterou si samozřejmě také můžete vyběhnout pro ještě lepší rozhled).
U rozcestníku Kozákov se dáme ostře doleva po červené turistické značce k rozcestníku Kozákov – sev. rozcestí. Pokračujeme rovně po červené (Zlatá stezka Českého ráje) a sbíháme přes Vzdychánek a Prackovský vrch (584 m n. m.) na Hamštejnský hřeben. Přes Hamštejnský vrch (610 m n. m.) doběhneme k rozhledně Hamštejn. Pokračujeme po červené, až se napojíme na malou silničku. Pokračujeme 461 m po silnici po červené a následně odbočíme vpravo směrem na cestu a sbíháme 278 m až na rozcestník Koberovy. Tady odbočíme vpravo po modré a 144 m běžíme podél silnice. Odbočíme vlevo směrem na modrou a pokračujeme 182 m po menší silnici.
Ostře odbočíme vlevo po modré a po 33 m pokračujeme po modré nezpevněné cestě. U rozcestníku Nad Suchými skalami odbočíme vlevo na zelenou turistickou značku. U rozcestníku Besedice se napojíme na červenou a pokračujeme rovně po silnici až k rozcestníku U Kalicha. Tam se dáme mírně doprava dále po žluté. Přes Vyhlídku na Suché Skály a vrchol Sokol (562 m n. m.) pokračujeme Besedickými skalami k rozcestníku Pánovo pole. Odtud pokračujeme rovně po červené turistické značce až do Malé Skály. Je to krásný technický seběh. V Malé Skále u Kapličky odbočíme doleva na modrou a doběhneme do našeho cíle – k Boučkovu statku. V nohách máme půlmaraton nádherným terénem.
Z Malé Skály se můžeme dostat do Dolánek u Turnova několika způsoby:
Nejjednodušší variantou je vlak. Zajímavější variantou je půjčení koloběžky a jízda podél Jizery na cyklostezce dlouhé cca 7,5 km. Pro náruživé běžce je zde možnost i pěkného běhu, který je převážně terénem s délkou 5,3 km. Stoupání je 200 m a klesání 202 m. Od Boučkova statku běžíme přes most po modré turistické až k rozcestí Nad Malou Skálou. Tady se dáme doleva po červené turistické přes skalní město Maloskalská Drábovna až do Dolánek u Turnova.
9. Brdské Hřebeny
Brdské lesy jsou nádherným místem, které nevyhledávají jenom turisté, ale i filmoví tvůrci. A vědí proč. Brdské lesy jsou ideálním místem pro turistiku, cyklistiku i běh.

Trasa: 13,8 km, stoupání: 450 m, klesání: 450 m
Trasa začíná v Řevnicích, kam můžeme přijet autem nebo vlakem. Z Prahy nám cesta vlakem zabere malinko přes půl hodiny. Vybíháme tedy z Řevnic z rozcestí Řevnice – žst. Odbočíme vlevo na zelenou turistickou značku. Je to podél silnice mírně do kopečka. Poběžíme na náměstí a stále se budeme držet na zelené, která nás povede kolem kašny dále do kopce. Zhruba po 600 m od startu se držíme mírně vlevo na užší silnici. Až doběhneme k rozcestníku Řevnický les – rozcestí. Tady se dáme mírně vpravo a držíme se na modré turistické značce. Ta nás po 30 m konečně odvádí ze silnice a my míříme stále po modré vzhůru lesem. Proběhneme kolem lesního divadla a čeká nás pěkný trailový výběh.
Na rozcestí Pod Strážným odbočíme vpravo a držíme se dále na modré. U rozcestníku Babka – odb. se dáme doleva a pokračujeme na vrchol Babka (506 m n. m). Stejnou cestou se vrátíme (cca 60 m) na rozcestník a pokračujeme doleva po modré. Čeká nás pěkný běh lesem kolem studánky Landovka. U rozcestníku Pod jezírkem máme v nohách 5 km a dáme se doleva po modré turistické značce.
Pokračujeme 542 m a poté odbočíme doleva opět na modrou, až doběhneme pár metrů k Pomníku Jana Maršálka. Tady se nám naskytne výhled na pěkné Jezírko (místními jmenováno El Paso). Pár metrů se vrátíme zpět na místo, kde jsme odbočili a pokračujeme doleva po modré. U rozcestníku Jezírko se dáme ostře doleva po žluté. Tou doběhneme až na cestu, která nás zavede k rozcestí Červený kříž. Odsud pokračujeme rovně po červené turistické značce (Brdská hřebenovka) až na poutní místo Skalka.

V Barokním areálu Skalka nalezneme kromě stejnojmenného klášteru také zajímavou Kapli sv. Máří Magdalény. Nechybí zde ani občerstvení, které v podvečerech bývá osvíceno táborákem a zazní tu nejedna kytara kolemjdoucích trempů. Od rozcestníku Skalka se dáváme vpravo do kopce podél Křížové cesty a Poustevny. Na rozcestí Skalka – poustevna odbočíme vlevo po zelené turistické a té se držíme dalších skoro 5 km až do cíle. Je to krásný technický seběh lesem podél Babského potoka. Na rozcestí pod Strážným se držíme rovně stále z kopce. Tady se napojíme na zelenou, po které jsme vybíhali z Řevnic. Držíme se jí v protisměru a míříme skrz malebné městečko k cíli našeho běhu – rozcestníku Řevnice – žst.
Trasa nepatří mezi ty nejdelší, ale určitě si zde trailoví běžci přijdou na své. Mohou ji zkusit i trailoví začátečníci, kteří se nebojí kopců. Občerstvení na Skalce je zhruba na devátém kilometru. Jen si doporučuji zjistit otvírací dobu. Úterý a středa bývá zavřeno. Stejně tak při nepřízni počasí.
10. Kokořínsko
Kokořínsko je perfektním místem pro trailové běžce. CHKO Kokořínsko – Máchův kraj je vyhledávanou lokalitou pro svoje pískovcové skály a nádhernou přírodu. Pokud se vydáte běhat i do méně turisticky vyhledávaných oblastí, můžete narazit i na stádo muflonů.

Trasa: 19 km, stoupání: 440 m, klesání: 440 m
Trasa nám začíná jak jinak než v Ráji. Do Ráje můžeme dojet autobusem nebo autem, protože je to zároveň i cíl naší trasy. Z Ráje se držíme spíše vpravo na červené turistické značce, která vede kolem autobusové zastávky a běžíme úsek po silnici zhruba 700 m. Poté odbočíme po červené doprava a pokračujeme 600 m po rozcestí Laka. Dále se držíme na červené a začínáme si užívat trialového běhu. Kolem vrcholu Špičák (410 m n. m.) a Uhelný vrch (451 m n. m.) se dostaneme na rozcestí pod Drnclíkem. Tady uhýbáme doleva po zelené.
Kdo by měl zájem, může u rozcestí Zkamenělý zámek odbočit doleva a vyběhnout si na vyhlídku Zkamenělý zámek. Stejnou cestou se vrátíme zpět. Pokračujeme po zelené až k rozcestníku Konrádov. Tady odbočíme vlevo a pokračujeme zhruba 300 metrů podél silnice. Poté uhýbáme vlevo do terénu. Na zelené pokračujeme cca 1,2 km. U rozcestníku Zbrázděný vrch odbočíme vlevo a držíme se na žluté turistické značce. Zhruba po 200 m pokračuje zelená značka rovně, ale my se držíme mírně vpravo na žluté! A tady nám začíná nádherný běžecký úsek dlouhý 3,5 km podél pískovcových skal. U rozcestníku Pod Kostelečky zatočíme ostře vlevo a dále se držíme na žluté. Ta nás dovede na úzkou silničku, po které pokračujeme k větší silnici, u níž odbočíme vlevo na modrou turistickou značku.
Běžíme podél silnice, abychom proběhli vískou Střezivojice. Za cca 1,3 km odbočíme po modré doleva a opět si užíváme krásné kokořínské přírody. Tentokrát probíháme Dobřeňským dolem, který je lemován jak jinak než pískovci. Na modré turistické značce se držíme dále i při probíhání Planým dolem, který vyústí ve Vojtěchově. Lesní cesta se nám postupně proměnila v panelovou a následně nás zavedla k asfaltové silnici. To je již náznak toho, že se blížíme k cíli.
Poté co odbočíme na silnici po modré vlevo, se na ní držíme ještě dalších 400 m, než se napojíme na ještě o něco větší silnici. Na té opouštíme modrou a odbočíme doleva. Běžíme 187 m, než doběhneme k rybníku a rozcestníku Stříbrník. Tady se napojíme na červenou turistickou značku, která vede chvilku podél rybníka a poté uhýbá mírně vpravo (souběžně se silnicí). Na posledních 500 m se opět dostaneme i s červenou značkou na silnici a míříme do Ráje – tedy do našeho cíle.
Trasa je opravdu nádherná a stojí za to. Občerstvit se můžeme v Restauraci v Ráji. Ostatní části trasy jsou spíše v divoké přírodě. Určitě tedy nepodceňujme hydrataci. Doporučuji batůžek s dostatkem vody a případě i něčím na zakousnutí.
11. Běh na Králický Sněžník
Tip od HUDYteamu
Trasa: 20,1 km, stoupání: 977 m, klesání: 521 m
Naše trasa začíná v Dolní Moravě, kam můžeme dojet autem nebo autobusem. Samozřejmě se tu také najde mnoho ubytovacích zařízení, pokud bychom zde trávili delší dobu. Od rozcestníku Dolní Morava – Penzion Na rozcestí se dáme doprava po silničce. Je možnost se napojit i na naučnou zelenou stezku, ale pár set metrů po neznačené silničce můžeme využít k rozklusnutí a rychleji se dostaneme do terénu.
Na žlutou turistickou značku se dostaneme po zhruba 1,5 km běhu. Chvíli nás povede dále po silnici, ale brzy s ní uhneme mírně vpravo na lesní cestu.
U rozcestníku Mléčný pramen – odbočka se držíme rovně (mírně vlevo) na žluté. Údolíčkem podél Moravy nám začíná pěkný terénní výběh do kopce. Cestou nás může lákat několik odboček, ale pozor – jsme v národní přírodní rezervaci a vstup mimo značenou stezku je zakázán. Po žluté vystoupáme až k rozcestníku Franciska – chata HS. Tady odbočíme vlevo po žluté na vrchol Králický Sněžník (1423 m n. m.). Běžíme zpátky cca 1,2 km až po rozcestník Franciska, kde dále pokračujeme rovně po červené turistické značce.
U rozcestníku Stříbrnická – sedlo se vydáme vpravo po modré turistické značce. Proběhneme přes vrchol Stříbrnická (1250 m n. m.) a Černá kupa (1295 m n. m.). Na hoře Sušina (1321 m n. m.) se držíme mírně vpravo stále po modré. Odtud nás čeká mírný seběh k vrchu Podbělka (1308 m n. m.). Uhneme doleva a zhruba za 600 m doběhneme k rozcestníku Babuše – lovecká chata. Tady poběžíme doprava po zelené k rozcestníku Pod Babuší. Dále se držíme vpravo po modré, která nás zavede až do horní části Horského resortu Dolní Morava. Náš cíl je u horní stanice lanové dráhy Sněžník, kterou můžeme využít pro dopravu ke startovnímu bodu. Ještě zajímavější variantou je Bobová dráha.
Prodloužení trasy o seběh 3,6 km:
Pokud bychom chtěli doběhnout do startovního bodu po svých, budeme pokračovat od horní stanice lanovky po modré cca 160 m a poté se dáme vpravo po schodech dolů. Zabočíme doleva a běžíme po neznačené cestě, která nás zavede k rozcestníku Vyhlídka – lanovka. Tady se napojíme na modrou turistickou značku, po které běžíme ostře vpravo a držíme se na ní dalších 2,5 km až do startovního bodu.
Oblast Králického Sněžníku určitě stojí za návštěvu. Na vrchol Králický Sněžník se můžete vydat i dalšími variantami. Za prozkoumání by zajisté stála i varianta po červené Hřebenovce. V areálu Dolní Morava můžete navštívit Stezku v oblacích, Sky Bridge 721, Trail Park a další.
Pár rad na závěr...
Pokud se chystáme na trail, je kromě naší fyzičky také velmi důležité kvalitní běžecké vybavení. Kvalitní obuv shledávám jako nejdůležitější část naší výbavy. Kvalitní běžecká trailovka nám pomůže ochránit nohu před nástrahami terénu. Já osobně nedám dopustit na běžecké boty od firmy La Sportiva, na které se zkrátka mohu spolehnout v jakémkoli terénu i počasí. V mém botníku má čestné místo model Bushido a Helios. Samozřejmě jsou na trhu další kvalitní běžecké boty do terénu. Velmi oblíbená je například značka Altra určená všem běžcům, kteří chtějí poskytnout svému chodidlu dokonalý cit při každém kroku. Samozřejmostí je také kvalitní funkční oblečení, které nám poskytne volnost pohybu a ideální klima.
Při delším běhu v terénu nesmíme nikdy podcenit hydrataci. S tím nám pomůže běžecký batůžek nebo běžecká vestička, do které si uložíme lahvičky na vodu nebo vak na vodu. Je fajn, když se nám do batohu vejde ještě něco na zakousnutí a mobilní telefon. Ideálně s aplikací Záchranka. Nedílnou součástí výbavy pro aktivní běžce jsou také sportovní hodinky, které nám umožní použití navigace. Můžeme si do nich stáhnout mapy s GPS souřadnicemi pro vyšší bezpečnost. Pro náročnější traily můžeme také využít běžecké hůlky, které nám pomohou při tréninku i při trialových závodech.
Běh v přírodě je ideální aktivitou, kdy poznáme spoustu krásných míst, zlepšíme si fyzičku a budeme mít radostnější náladu.
Naše země nabízí spoustu nádherných míst, které můžeme během objevit a užít si jich plnými doušky. Tak vzhůru za zážitky!
Podobné články
RECENZE: Testujeme běžecké vesty La Sportiva Trail 5L / Ultra Trail 10L
5 minut čtení
7. 5. 2025, René Kujan


Seznam českých trailových a ultratrail závodů 2025
10 minut čtení
5. 5. 2025, Kateřina Ženíšková


RECENZE: Testujeme softshellové kalhoty Mammut Taiss SO Pants
5 minut čtení
29. 4. 2025, Lucia Janičová

