Výstup na Pico de Teide za úplňku
Vláďa Nováková
3 minuty čtení
Je výstup na sopku jiný než na běžnou třítisícovku v Alpách? Kráska z Tenerife Pico de Teide je nejvyšší horou Španělska, a zároveň třetí nejvyšší sopku světa. Noční výstup má svoji nezaměnitelnou romantiku.

charismatická sopka
Domnívala jsem se, že to bude stejné jako všude v Alpách, kde jsem doposud pár tří a čtyř tisícovek vyšla a některé i sjela na lyžích. Ovšem, opak je pravdou! Ranní vstávačka není problém, protože se stejně nikdy noc před výstupem pořádně nevyspím. Nezapomenout nějakou z těch pomyslných pěti švestek co si s sebou musíte nést, aby vás pak nemuseli odněkud snést dolů, taky nebyl problém. Tak kde je zakopaný ten pes? Vybrala jsem si Pico de Teide. Krásku z Tenerife a zároveň nejvyšší horu Španělska a třetí nejvyšší sopku světa. Nad hladinou oceánu měří 3718 m. Poslední erupce měla v roce 1909 tak si prý ještě chvilku dá pohov. Rozhodla jsem se pro cestu Montaňa Blanca, která je dlouhá 10 km s převýšením 1400 m a průměrný trekař by ji měl zvládnout přibližně za pět hodin.

Na ideální vrcholové počasí jsem musela pár dní počkat, ale nakonec vyšlo fantasticky a za úplňku se šlo parádně. V některých nenáročných pasážích i bez baterky, jak šajnil měsíc. První etapu k horské chatě Refugio de Altavista, ležící v nadmořské výšce 3271m, zvládnete přibližně za tři a půl hodiny. Nyní je chata bohužel zavřená. Do této chvíle se teplota pohybovala okolo nuly a doporučuji rozhodně nepodcenit oblečení, pravidelně zastavovat a doplňovat tekutiny a energii, podle toho, jak je vaše tělo zvyklé při zátěži. Z pětihodinové cesty nezbývalo už mnoho a po hodince a půl jsem pocítila vrchol. Ano! Píši pocítila záměrně. Právě v tom je ten obrovský rozdíl, jestli jdete na sopku, nebo na běžnou alpskou čtyřku. Ona si totiž tahle učesaná kráska tyčící se nad oceánem dost výrazně ulevuje sirnatý odér. Pro ty, kteří pociťují změnu na těle ve vyšší nadmořské výšce a zhluboka lapají po dechu, si k nedostatku kyslíku můžou přidat ještě princeznin silný parfém, ze kterého se vám raz dva zamotá hlava.

pár praktických doporučení
Ještě pár doporučení: spaní je povoleno na parkovišti Montaňas, odkud jsem se ve čtyři ráno vydala po značené cestě k horské chatě. Tak jako jsem potkala na Triglavu místní borce vybíhající horu v teniskách, i tady by se asi někdo našel, ovšem kvůli špičatým lávovým kamenům doporučuji pohorky, především kvůli sestupu. Kdo jste zvyklí na chůzi s holemi, rozhodně je vemte s sebou.

Že tu nemůžeme čekat potůček s průzračnou vodou na doplnění tekutin, je asi každému jasné. Takže třeba do batohu Mammut Trion Nordwand 28 hodně vody. Kromě teploty a srážek doporučuji sledovat vítr, který je na Tenerife často velmi silný. Pokud půjdete přes den, budete potřebovat povolení k výstupu, které bezplatně získáte po registraci na webových stránkách. Problém je dlouhá čekací doba (i několik týdnů). Od devíti hodin stojí u horní stanice lanovky, kterou mohou využít ti méně zdatní, ranger, který povolení k výstupu na vrchol kontroluje. Každopádně „hoře zdar“ a díky „pušící“ Teide za skvělou zkušenost!
Vláďa Nováková
alias @skialpka.cz se na horách a skalách pohybuje odmalička, ať už v bezvětří svítí sluníčko, nebo v mrazu zuří sněhová vánice.
Její motto zní: Na skále, na treku a na skialpových túrách musíte sama sebe překonat a to vás posune dál. Když pak někam vylezete, je to pocit k nezaplacení.