Dálková trasa GR 223 – ostrov Menorca
Tereza Jandová
5 minut čtení
Trasa s názvem GR 223 je další z nekolikadenních přechodů, který lze uskutečnit na Baleárských ostrovech, konkrétně na Menorce. Můžete se těšit na nenáročných 185 kilometrů, které se dají hravě zvládnout během 6-8 dní. Čeká vás nespočet opuštěných pláží, výhledy z útesů na nespoutané vlny Středozemního moře nebo působivé majáky. GR 223 je ideální trail pro ty z vás, kteří s dálkovými trasami teprve začínáte, ale i pro ty, co už mají něco s krosnou na zádech nachozeno.
Kdy vyrazit na GR 223?
Jelikož se nacházíme na území, které spadá pod Španělsko, připravte se na pořádné teplíčko. Na chození se nejlépe hodí jarní a podzimní měsíce. Jako nejideálnější čas se jeví březen až květen a následně až zase od října. Jestliže si chcete užít i pohodové koupání, právě květen a říjen budou nejvhodnější z nich. Otužilci nemají samozřejmě žádné omezení oproti nám, co vyhledáváme teplejší vody. Od června do září už tento malý ostrůvek spalují vedra a davy okupují místní pláže, jež máte na jaře většinou jen sami pro sebe.
Jak se dostat na Menorcu
Na Menorcu se pohodlně dostanete samozřejmě letecky. Zkuste štěstí a zadejte při vyhledávání jiné odletové letiště než to v Praze a možná se vám podaří sehnat letenky za velmi slušnou cenu. Třeba letiště ve Vídni skýtá mnohem více možností. Další variantou, jak se na tento ostrov dostat, je pomocí trajektu, který pravidelně vyplouvá ze sousedního ostrova Mallorca. V případě, že máte více času, můžete si nejprve projít GR 221 na Mallorce a následně se přesunout lodí na GR 223 na Menorce. Oba tyto ostrovy stojí za návštěvu a důkladné prochození.
Kudy trail vede
Trail GR 223 vede kolem dokola po obvodu celého ostrova Menorca. Díky tomu je místo začátku i konce stejné, rozhodnete-li se jít tuto trasu v celé její délce. Ta činí hezkých 185 kilometrů, během kterých nastoupáte jen 1 800 výškových metrů. Není tedy třeba zvláštní fyzické kondice ani velké množství zkušeností nasbíraných na všelijakých trailech. Nemusíte se ničeho bát a můžete začít s dálkovým chozením třeba právě na GR 221 na Menorce. Oficiální místo startu a konce je město Maó/ Mahón. Nic vám ale nebrání začít kdekoliv jinde nebo jít pouze část cesty. Můžete si vybrat buď více kopcovitý a hezčí sever nebo jih, více obydlený a s větším počtem pláží. Skrz celý ostrov vede silnice, díky které se snadno a rychle dostanete zpět na letiště nebo do přístavu.
Značení trasy
Pokud jste zažili značení-neznačení na vedlejší Mallorce, zde budete nadmíru spokojeni. Camí De Cavalls, což znamená v překladu koňská stezka, je rozdělena do 20 etap, které měří přibližně 10 kilometrů. Těch se samozřejmě nemusíte držet a trasu si klidně rozvrhněte podle sebe a svých možností. Celá stezka je značená pomocí dřevěných číslovaných patníků. Lze na nich zjistit, v jaké etapě se z celkových dvaceti zrovna nacházíte. Víceméně na každé z křižovatek se nalézá rozcestník, který vám opět usnadní orientaci. Není od věci mít s sebou v telefonu pro všechny případy i české offline mapy.
Nocování
Bohužel stanování na Menorce nejsou zákony nakloněny a tato kratochvíle je zde oficiálně zakázaná. Stejně jako na Mallorce a ve zbytku Španělska je však většinou tolerované. Je třeba dodržovat několik zásad. První z nich je princip „Leave no trace“. Co to znamená? Nejde jen o to, že po sobě nenecháme žádné odpadky, tím myslím i toaletní papír a papírové ubrousky. Celkový vzhled místa na spaní by po našem odchodu měl vypadat stejně, nebo dokonce lépe, než když jsme si tam ustali.
Bude se taky hodit: |
DÁLKOVÉ POCHODY: RADY PRO ZAČÁTEČNÍKY |
ZA HORIZONT 1: TEREZA JANDOVÁ |
PACIFIC CREST TRAIL – DÁLKOVÁ TRASA, NA NÍŽ NAJDETE SVOBODU I SEBE SAMA |
Další zásadou je nocovat v dostatečné vzdálenosti od jakýchkoliv obydlí. Předpokládám, že ani vám by se nelíbilo, kdyby si někdo rozložil stan na vašem záhonu mrkví. Pokud vám bude přát štěstí, není lepší způsob jak strávit noc, než pod širákem. Na Menorce je mnoho ideálních míst na rozložení spacáku přímo pod noční oblohou. Bude vás uspávat příjemné šumění moře a společnost vám bude dělat nespočetné množství hvězd.
Voda na ostrově
S vodou to je na Menorce, k malé radosti nás všech, složité. Nenacházejí se zde žádné přírodní zdroje a člověk je tak zcela odkázán na pomoc místních. Ti jsou naštěstí vstřícní a vodu vám do vašich lahví či vaků rádi napustí. Neopomenou však dodat, že voda není pitná, jelikož oni sami si na pití kupují vodu balenou. To vás však nemusí trápit, jestliže máte s sebou kvalitní filtr. Díky němu se nemusíte bát přefiltrovanou vodu pít.
Menorca je víceméně letní destinace. Málokdo se rozhodne sem jet na trek místo toho, aby se válel na pláži. S tím souvisí i skutečnost, že mnohé vesničky mimo sezónu naleznete skoro liduprázdné. Kde nejsou lidi, není ani možnost si od nich načepovat vodu. V úseku mezi městečky Platja de Formells a Cala Morell je 30 kilometrů bez jakékoli obce, tudíž i bez vody.
Jídlo
Stejně jako s vodou byly trable i s jídlem. Záleží na období, kdy se na Menorce nacházíte. V mnohých městech a vesnicích byly obchody mimo sezónu zavřeny a nedalo se na ně tedy úplně spoléhat. Přesto ale není třeba dělat zásoby na více jak tři dny. Když už ne obchod, bude otevřena aspoň nějaká restaurace, pokud budete mít štěstí. Počítejte také se siestou, která je většinou mezi 14-17 hodinou a v tuto dobu mají obchody zavřeno. Nejen v době siesty, ale po celou neděli si také nebudete moci nic dokoupit. To je třeba při plánování zásobování brát na zřetel. Pokud si budete vařit na vařiči, bude nutné si nejdříve obstarat kartuši. Tu seženete pouze ve městě Maó/Mahón.
Co si s sebou sbalit
Váš gear list bude prakticky totožný s věcmi na Mallorcu. Kromě samozřejmého vybavení jako je stan nebo tarp, spacák a karimatka, vám nesmí chybět filtr na vodu a nějaké vaky či lahve na její uchovávání. Jestliže chcete být sami sobě kuchařem, neobejdete se bez vařiče. Zda se rozhodnete pro klasický plyn nebo dáváte přednost vařiči lihovému, je čistě na vás.
Klobouk či stylová kšiltovka, sluneční brýle a opalovací krém nesmí zůstat ležet doma na stole. A jak řešit dobíjení elektroniky ať už je to telefon nebo fotoaparát? Jelikož se budete pohybovat neustále na otevřeném slunci, jako ideální kombinace se nabízí solární panel a malá powerbanka. I na Menorce může někdy pršet a je příjemné mít v batohu jistotu v podobě lehké nepromokavé bundy. Kraťasy a tričko z funkčního materiálu jsou samozřejmostí.
Na tomto malém ostrůvku se můžete těšit na městečka s názvy Platja de Fornells, Arenal de Castell nebo Ciutadella. Zastavit se můžete také u majáku Far de Punta Nati a u opevnění, které je nedaleko. Co si ale užijete nejvíc, budou nepochybně malé zátoky s plážemi, na nichž si během dne můžete odpočinout a osvěžit se po horkém dni. Pokud váš partner nebo partnerka dává přednost moři a vy naopak raději chodíte s batohem na zádech, GR 223 na Menorce bude ideální dovolená pro vás oba!
Tereza Jandová
Nachodila tisíce kilometrů, prošlapala nejedny boty. V českých i slovenských horách je jako doma, divá zvěř se s ní mohla potkat také namátkou ve švédské divočině za polárním kruhem. S batohem obsahujícím vše potřebné na pět měsíců absolvovala Pacific Crest Trail táhnoucí se od mexických hranic až po hranici kanadskou. Strávila bezpočet nocí sama pod širým nebem. „Kvalitní vybavení, na něž se můžete stoprocentně spolehnout, je základ, bez kterého se daleko od civilizace jednoduše neobejdete.“