Dálkové pochody: rady pro začátečníky
Lenka Nechvátalová a Tereza Jandová
8 minut čtení
Pěší turistika je skvělá věc. Možná právě díky své jednoduchosti. Svůj majetek smrsknete na několik dní, týdnů až měsíců do jednoho batohu a jdete. Skrze Čechy, Evropu nebo přes druhý konec světa. Máme v plánu vás na toto dobrodružství společně s Terkou Jandovou, která v současnosti křižuje za oceánem Pacifickou hřebenovku, v pár odstavcích připravit. Jak začít, kudy jít a co si sbalit?
„Co se mi vybaví při zpětném pohledu na celé putování po stezce Kungsleden? Jsou to výhledy na zasněžené kopce. Je to svoboda, kterou jsem cítila, nejen ve chvílích kdy jsem si stavěla stan, kdekoliv jsem chtěla. Je to rozlehlost a skutečná divočina, která se v Evropě najde už jen málokde. Vím, že se mi do paměti vryjí obrazy nekonečných náhorních plošin, březových lesů a jezer, bez kterých by Švédsko nebylo Švédskem.“ Tereza Jandová
Dálkové treky, poutní trasy, hikování
Různá označení, ale princip je stejný. Vyberete si trasu dlouhou sto až tisíce kilometrů a pěšky putujete skrze hory, města nebo odlehlá pobřeží. Záleží, co je vaší duši blízké. Můžete spát nadivoko ve spacáku nebo si zarezervovat postel v ubytovnách. Například na Svatojakubské pouti přespíte každou noc v takzvaných albergue, kde vás nechají za drobný úplatek složit hlavu a přeprat oblečení. Můj první dálkový pochod vedl právě Španělskem a je to jedna z klasik, která je pro začínající poutníky přátelská a nenáročná. A právě tady většina lidí chytne slinu v dálkových pochodech pokračovat!
Jak s dálkovými trasami začít?
Jak se připravit na trail měřící i stovky kilometrů? Není lepší rady než jednoduše chodit. Chodit s batohem na zádech. Nejprve můžete zkusit víkendový přechod někde v Čechách, postupně přidávejte dny, až se dostanete k pochodu týdennímu. Díky těmto výpravám poznáte více své fyzické i psychické schopnosti, zjistíte, kolik jste schopni za den ujít kilometrů, jaké převýšení zvládáte, kolik jídla za den sníte, kolik vody vypijete v různých teplotních podmínkách. Poznejte své vybavení dřív, než na samotném treku! Zkuste si složit nanečisto stan, otestujte si spacák dřív než se ocitnete v divočině, prošlápněte si před samotným trekem boty a dobře se skamaraďte se svým batohem na zádech.
Rady k vybavení na dálkové trasy
Batoh
Zkuste si sbalit věci bez jídla a pití do 7kg. Obsah batohu bude na týdenní, měsíční i půlroční trek prakticky stejný. Pokud budete znát svoje vybavení, nebudete muset sebou brát věci ,,co kdyby“. Co kdyby má nepromokavá bunda nebyla zas až tak nepromokavá – vezmu si raději ještě pláštěnku. Co kdyby mě tyto boty tlačily, vezmu si raději náhradní. Velký a těžký batoh vám cestu může hodně znepříjemnit. Pokud to s treky myslíte vážně, vyplatí se pořídit ultralight batoh, já osobně nosím na zádech deuter 45+5 Aircontact Ultra.
Obuv
Zjistěte si předem informace o terénu. Například Svatojakubskou pouť zvládnete v teniskách nebo lehkých trekovkách. Do suťovitého horského terénu sáhněte po kvalitní technické botě.
Jídlo a pití
Je dobré vědět, kolik jídla na den potřebujete. Každý jsme jiný. Jestliže někdo potřebuje 0,5 kg jídla na den, neznamená to, že je to ideální množství i pro vás. Vydejte se na několikadenní přechod a sledujte, kolik jídla za den sníte. Chleba bude v batohu těžší než skladná a výživná ovesná kaše. I na to při balení myslete! Skvělým parťákem na cestu je lehké dehydrované jídlo. Pokud se budete pohybovat v obydlených oblastech, nakupujte průběžně v lokálních obchodech a restauracích. Ušetří vám to kilogramy zátěže navíc. Například z vlastní zkušenosti vím, že na treku Camino de Santiago vařič (bez kterého se v divočině neobejdete) prakticky nevyužijete, můžete se denně stravovat po cestě ve městech nebo vesnicích.
Při vyšší fyzické zátěži, která Vás nepochybně čeká, je nezbytné dodržovat pitný režim. Více vody budete potřebovat při stoupání do prudkého kopce a jiné množství při pohodové cestě po rovině. K zajištění dostatečné zásoby vody se vyplatí s sebou mít filtr na vodu, který vám umožní brát vodu i z míst, které byste bez ošetření pít nechtěli.
Filtr na vodu
Filtr na vodu je nepostradatelnou součástí výbavy. Díky němu jste nezávislí na zdrojích pitné vody jako jsou studánky či kohoutky, které v některých místech nejsou k dispozici desítky kilometrů. Filtr využijete k vyčištění vody z potoka, řeky či jezera, kde nehrozí znečištění chemickými látkami, hnojivy a těžkými kovy.
Trekové hole
Nepodceňujte je! Pomůžou při treku rozložit váhu, s těžkým batohem na zádech díky holím ulevíte kloubům, šlape se vám rychleji. Na mém prvním dálkovém treku jsme po cestě s kamarádem hole dokupovali a myslím, že bez nich bychom šest set kilometrů do cíle nedošli.
Lékárnička a hygiena
Znejte obsah své lékárničky a umějte ho používat. Buď můžete koupit už plně vybavenou lékárničku nebo si ji podle potřeb sestavte sami. Když sáhnete po lékárničce, co vám leží doma, zkontrolujte její obsah, aby nebyl prošlý. Na dálkové treky se vám budou stopro hodit náplasti, dezinfekce, léky proti bolesti a průjmu a hořčík! Případně i ochranný krém a repelent a samozřejmě základní hygienické pomůcky.
Stan, tarp, spacák
Upřednostňujete spát uvnitř v chatách a ubytovnách pro poutníky nebo chcete spát pod širákem? Podle toho rozhodujte, jaké vybavení s sebou. Pokud budete ve Španělsku spát v albergue, stačí vám lehký skladný spacák, který hodíte na postel. Můžete si sbalit tarp, lehkou variantu stanu, pro případ, že budete potřebovat nečekaně bivakovat v přírodě. Nezabere tolik místa jako klasický stan a dá se šikovně díky provázkům napnout kdekoli mezi stromy, nebo jako áčko, které postavíte s pomocí trekových holí a ochrání vás před deštěm. Tarp jsem s sebou měla na přechod Bílých Karpat a náramně stačil. Pokud se vydáte na dlouhý trek do odlehlé divočiny, oceníte naopak stan jako suché a intimní útočiště v propršených dnech. Zjistěte si podnebí, terén, podle toho zvažte, v čem a jak si ustelete.
Čelovka
Věc, která je v kategorii „must have“. Na Svatojakubské pouti se mi několikrát stalo, že jsme docházeli naplánovaný úsek nečekaně až za tmy a svítit si telefonem s holemi v rukou nechcete. Ideální je mít čelovku s bílým i červeným světlem.
Mapa, průvodce, mobilní aplikace
Klasika jsou mapy.cz. Vyhledejte oblast, kterou půjdete, a stáhněte si mapu pro danou lokalitu do telefonu předem. Je prima mít s sebou i průvodce, ať už papírového nebo v apce. Třeba na Svatojakubskou pouť jsme měli tištěnou malou knížku, kde byla trasa rozplánovaná do jednotlivých úseků včetně rozpočítaných kilometrů na každý den a se se seznamem možností ubytování od klášterů, low cost variant ubytoven, po dražší hostely. Skvělé jsou mobilní apky – v app storu třeba Way of Sant James (Buen Camino), která vám ukáže trasu, převýšení a možnosti přespání. Zeptejte se přátel, kteří šli trek před vámi, podle čeho se nejlíp orientovali, nebo navštivte diskuzní fóra k dané oblasti.
Powerbanka
V momentě, kdy se dostanete mimo dosah obydleného území, bude pro vás nabitá powerbanka jediným možným zdrojem energie. Zvažte, jakou kapacitu budete potřebovat – fotíte po cestě, píšete blog, budete nabíjet čelovku? Podle toho rozhodujte, po jaké powerbance sáhnete a jaké kabely a výstupy má k dispozici v souladu s vaším elektronickým vybavením. Powerbanku dobíjejte v restauracích a kavárnách po cestě, kdykoli bude příležitost. Samozřejmě je jasné, že elektronika něco váží, takže opět zvažte, co na daném typu pochodu je a není zbytné.
Informace o treku a bezpečnost
Jak je pochod dlouhý, jaké je převýšení a výškový profil? Jaké tam bude počasí v dobu, kterou tam plánuji být? Bude tam sníh? Jakým způsobem se budu dozásobovat jídlem? Je tam dostatečné množství vody? A co telefonní signál? Na tyto otázky, je třeba si před cestou odpovědět. Čím více informací budete mít, tím méně vás toho překvapí. Zjistěte si informace o přístřešcích a ubytovnách pro poutníky, například na Svatojakubskou pouť existují mobilní aplikace, které vám sdělí podrobnosti o trase, o převýšení i o ubytovnách včetně dostupné kapacity lůžek na konkrétní noc.
Stále si zachovejte respekt k horám a k počasí. Dostatečné množství informací, než někam vyrazíte, je klíčové. Jaké je v dané lokalitě počasí - sníh, déšť, bouřky, horko. Dejte své rodině nebo známým plán vaší trasy, průběžně je informujte o tom, kde se nacházíte, případně využijte mobilní aplikace, která hlásí vaši aktuální polohu.
„Opět jsem měla ráno stan pokrytý jinovatkou. V září je to už takový standard. Do Hemavanu jsme došli se Stephanem. Jak to tak obvykle mívám, žádné nadšení se nedostavilo. Spíš smutek, že celé tohle dobrodružství je za mnou.“ T. J.
Tělo a regenerace
Je dobré nepřepálit začátek. Začněte pomalu a jen pozvolně si přidávejte větší nálož kilometrů. Obvykle se na rozchod začíná na 15 kilometrech za den pohodovým terénem, nikoli tam, kde šlapete s velkým převýšením. Na mém prvním treku Španělskem tělo nejdřív protestovalo, bolela mě ramena nezvyklá na těžkou krosnu, chytala mě achilovka. Postupně si tělo zvykalo a po půlce treku už jsem byla na příjemných pětadvaceti, třiceti kilometrech za den. Terka, která má v nohách už tisíce kilometrů, zvládá v pohodě 45 km za den. Poslouchejte svoje tělo. Na treku mi pomáhá každé ráno rozhýbat tělo několika jógovými cviky. I deset minut protažení sehraje velkou roli pro nastavení fyzické rovnováhy na celý den. Při dlouhých pochodech zařaďte do programu odpočinkové dny. Pokud vás něco začne bolet, nevzdávejte hned celý pochod, ale věnujte si dva, tři dny bez chůze. Tělo je zázračné a dokáže si často díky odpočinku s bolestí poradit.
Tipy na treky
Dálkové trasy V Čechách
V roce 2020 vznikl projekt Via Czechia mapující nejdelší dálkové trasy v ČR.
Severní stezka: spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR, prochází severními pohraničními horami, měří 1 058 km, výchozí bod jsou Smrčiny, konec v Moravskoslezských Beskydech.
Jižní stezka: prochází převážně jižním příhraničím, spojuje nejvýchodnější a nejzápadnější body ČR, měří 1 052 km. Začátek Moravskoslezské Beskydy, konec Smrčiny.
Stezka středozemím: vede po významných poutních trasách, sleduje historické cesty, měří 569 km, začíná na Šluknovské pahorkatině a končí na Českokrumlovsku.
Stezka Slezskem: prochází přes CHKO Jeseníky, měří 382km, začátek Rychlebské hory, konec Slezské Beskydy.
Současně v Čechách najdete i trasy, které jsou součástí dálkových pochodů, např. E3 Cheb – Javorníky, která začíná v Santiagu de Compostela a na našem území čítá 575 km z celkových 6 950 km končících v Bulharsku u Černého moře. Populární je taky Stezka Českem navazující na slovenskou stezku hrdinů SNP.
Dálkové pochody Po Evropě
Camino de Santiago (Svatojakubská cesta)
Trasa, která míří z několika míst Španělska do poutního místa v Santiagu de Compostela. Je skvělá pro začátečníky díky ubytovnám pro poutníky, kde můžete za poplatek většinou od 8 do 20 eur přespat; cesta je dobře značená a především na ní nikdy nejste sami. Vždy vám pomůžou místní, kteří jsou na poutníky z celého světa zvyklí, nebo se spřátelíte s poutníky po cestě a putujete prakticky stále v civilizaci.
Svatojakubská cesta má celou řadu variant:
Camino Frances. Francouzská cesta je nejtradičnější. Vede vnitrozemím, a jelikož je také nejznámější, prochází jí nejvíce lidí. Bude však nejzajímavější z historického pohledu.
Camino del Norte. Trasa, kterou šla Terka i já s kamarádem Vojtou. Vede podél moře a je tam podstatně méně lidí. Má krásné pobřeží, ale šlapete dost po asfaltu.
Camino Portugues. Druhá cesta, pro kterou jsem se o rok později rozhodla. Vede také podél moře a její hlavní část z Potra se dá stihnout za běžnou dovolenou.
Camino Primitivo. Mnoho lidí ho pokládá za nejhezčí z tras. Dá se také stihnout během dovolené.
Via de la Plata. Vede nejrozpálenější části Španělska.
Švédská trasa vedoucí za polárním kruhem. Pozor na počasí, omezené možnosti doplňování zásob, minimum civilizace a velmi nízké pokrytí telefonním signálem.
390 km napříč Skotskem, jeden z nejznámějších trailů na Britských ostrovech.
GR10/GR 11: Francie/ Španělsko
Obě vedou přes celé Pyreneje, každá však na jiné straně hranice. GR10 prochází Francií, španělská GR11 je známější, seženete o ní pravděpodobně i více informací.
GR 221: Mallorca, Španělsko
Západní pobřeží španělského ostrova Mallorca, přes pohoří Serra de Tramuntana. Nejlepší období kdy vyrazit je jaro a podzim, kdy není horko, ale zároveň už si můžete užít i koupání.
Dálkové trasy Ve světě
Pacifická hřebenovka, Pacific Crest Trail – PCT
Neznámější světová dálková trasa dlouhá přes čtyři tisíce kilometrů vedoucí z Mexika k hranicím Kanady. O tom, jak se Terka na PCT chystala, jsme povídaly ve videopodcastu Za horizont.
Jazyky a kulturní zvyklosti
Buen camino! Klasická fráze, volně přeložená jako Šťastnou cestu!, se vám už v prvních dnech Svatojakubské pouti zaryje pod kůži. Španělé i poutníci z celého světa na vás budou volat několikrát denně. A vy na ně. Prakticky všude se dnes domluvíte v základních větách anglicky, nebo rukama-nohama. Naučit se však pozdrav a poděkování v lokálním jazyce otevírá cestu k laskavější konverzaci a místní to ocení. Když budete v koncích, použijte v telefonu google translator a zjistíte, že si zvládnete popovídat i se souputníkem z Francie nebo Norska. Potkala jsem ve Španělsku Čecha, který neuměl ani slovo španělsky nebo anglicky a celou Svatojakubskou pouť prošel bez problémů. Jazyk proto není překážkou vydat se na cestu! Taky si zjistěte, jak je cesta značená a zda-li vůbec. Na španělském Caminu vás bude provázet tradiční symbol mušle nebo žlutá šipka. Mušli byste měli mít přivázanou i na své krosně jako rozpoznávací znamení poutníka.
Ať to šlape!
„Dálková chůze? Co na tom je? Kdo jí propadne ví, že není cesty zpět…“ T. J.
Na závěr sdílíme pět důvodů, proč sbalit batoh a vyrazit po svých na cestu: je v tom jednoduchost, užijete si ticho, přijdete na nové nápady, uděláte něco pro své zdraví, chůze je pro všechny bez rozdílu věku. Přejeme vám proto spoustu dobrodružství, zážitků a nových přátel, které si na dálkových trasách získáte. Pamatujte na vybavení a bezpečnost! Taky se možná na dálkových trecích stanete závislí, vzkazuje Terka. Nikdy není pozdě začít. Při dlouhých pochodech krajinou často vyčistíte hlavu, utříbíte si priority a získáte nadhled.
Stačí se jen rozhodnout a udělat první krok.