Elektronika do přírody a jiné divočiny
René Kujan
5 minut čtení
Pamatuji si ještě trochu ty doby, kdy každý, kdo vzal sobě do lesa karimatku, byl středobodem posměchu pravověrných zálesáků a trampů. Přípustná byla jen deka. Doba se však trochu změnila, střelka kompasu ukazující ten správný směr přežívání v přírodě pootočila. Dnes už asi nikoho ani nenapadne smát se přibalené karimatce. Naopak cestovatelé, outdoormeni a outdoormanky, přírodomilci a zpytci všeho druhu uvažují nad tím, jak smysluplně využít technické prostředky, jež moderní doba nabízí. Indiáni to ostatně dělali stejně – vždy ze svého okolí použili to, co se nejlépe hodilo k danému účelu.
Mobilní telefon
Elektroniky do přírody, nositelné techniky a jiného technického, turistického, cestovního a outdoorového vybavení máme toho času na výběr několik přehršlí. První nepostradatelná věc, co nás asi napadne, je mobilní telefon. Ten dnešní člověk moudrý, jak sám sebe označuje, nepustí z ruky. Telefon sám o sobě, ruku v ruce se svými aplikacemi dokáže nahradit spoustu přístrojů. Zabudovaná GPS je standard, takže mapové aplikace umožní třeba naplánovat cestu přes hory už z pohodlí domova a pak nás v terénu udržet na té správné stopě, nenechají nás přejít poslední horskou chatu ve sněhové vánici, hlídají nadmořskou výšku a mnoho dalšího. Jiné aplikace zobrazují meteoradary, aktuální větrnou situaci i její další vývoj, varování horské služby, co se třeba lavinového nebezpečí týče, přílivy a odlivy, pokud jsme na moři, ale třeba nás taky dokáží poučit o souhvězdích noční oblohy, nebo co kde roste za kvítí a jestli se to třeba nedá sníst. Existují dokonce i celé příručky pro přežití, které si s sebou nosíte v mobilu a otevíráte chytré rady podle své aktuální survivalové situace.
Má to drobnou nevýhodu, všechno nám to dost žere baterku a navíc nemáme diverzifikovaná rizika. Pokud se něco stane mobilu – spadne ze skály, dojde baterka, ztratíme, zapomeneme a všechno jsme měli jen v tomto jediném přístroji, máme znenadání veliké... nic. Riziko rozbití nelze úplně eliminovat, lze ho ale omezit díky výběru odolného mobilního telefonu.
Powerbanka – energie na dosah ruky
Energetické nároky takových i jiných přístrojů ale zabudovaná baterie dokáže uspokojovat jen po velmi omezenou dobu. A tady je ten bod, kdy se do turistické výbavy chtě nechtě vkrádá potřeba pořádné powerbanky, nejlépe vysokokapacitní. Zásobárna energie sbalené na cesty dnes zdaleka není pouhým záložním zdrojem. Chytrá outdoorová elektronika sama rozezná připojené zařízení a nabídne mu nejoptimálnější režim nabíjení. Výjimkou nejsou ani zmnožené výstupy, aby bylo možné napájet několik zařízení najednou. Často také powerbanky nabízejí kromě dobíjení i svícení, a to klidně v několika režimech, takže svoji „banku síly“ můžete využít i jako outdoorovou lucernu nebo pohotovostní světlomet.
Cestovní solární panely
Moderní powerbanky by nebyly tou správnou elektronikou pro cestovatele, turistickou výbavou, kdyby kromě vlastního nabíjení ze sítě v perimetru civilizace nenabízely i možnost dobíjení cestovními solárními panely. V dnešní nabídce jsou verze velikosti téměř kapesní přes zhruba formát A4 až po skládací solární panely o ploše pěkných pár desítek decimetrů čtverečních. Není neobvyklé, že se výrobci snaží, aby se panely daly řetězit, tedy propojit dohromady a získat tak ještě více wattů. S kamarády na cestách si tak klidně můžete založit i malou solární farmu. Protože v této oblasti platí, že na velikosti záleží.
Osvědčeným výrobcem solárních panelů na cesty je společnost Goal Zero.
GPS navigace
Když byla řeč o telefonech, které s sebou bereme na cesty, nesmíme opomenout jejich cestovateli asi nejvyužívanější funkci – určování polohy pomocí GPS a ideálně i propojení se staženou mapou okolí. Navigace v telefonu na kratší výlety stačí, někdy je ale možná výhodnější mít i cestovní GPS navigaci. Pokud se budete toulat na kole nebo plavit po vodě neznámými končinami, je to určitě dobrá volba – mít dva přístroje na sobě nezávislé jak technicky, tak energeticky.
Sám jsem v dřevních dobách využíval dobrodiní přístroje Dakota 20 od strýčka Garmina. Familiérně jsem ho nazýval „pěstním klínem“. Nutno podotknout, že tento přístroj opatřený šňůrkou mi na Islandu poskytl takové služby, jaké by telefon určitě nezvládl. Kromě skvělé navigace mezi nejsevernějším a nejjižnějším bodem ostrova mi posloužil i jako zbraň proti útočící chaluze velké (ne, není to mořská řasa, je to dravý pták o rozpětí křídel půl druha metra). Ta se mi snažila zarýt do hlavy svůj spár i zoban, leč marně. Gépéesku jsem na šňůrce hrdinně roztočil nad hlavou a všechny nálety zdárně odrazil. To, že jsem se při tom sám několikrát trefil přístrojem do hlavy, dotěrného ptáka pak ani jednou, prosím, nikomu neříkejte.
Tak vidíte, jak je ta GPS užitečná – a když si ji dnes můžeme dobít pomocí sluníčka a solárního panelu, není asi co řešit.
Hodinky do přírody
Pak tu ještě máme takový fenomén: začíná se nám tu množit „wearables“. Toto ošklivé slovíčko označuje nositelnou elektroniku, tedy něco, co má cestovatel připnuté přímo na těle. Nejčastěji jsou to chytré sportovní hodinky, outdoorové hodinky, GPS hodinky nebo multisportovní náramky s krokoměrem, ale třeba i měřičem tepové frekvence a podobně. Hodinky s navigací dnes svedou neuvěřitelné věci. Ty dražší v sobě dokáží uchovávat i mapy, takže ve zmenšeném měřítku nahradí mnohem větší navigační přístroje. I ty nemapové v sobě ukrývají množství funkcí, které na svých cestách po zbytcích přírody oceníte. Určitě je dobré důkladně se seznámit s funkcí GoHome. Ta vás v případě nouze dokáže navigovat po prošlé trase zpět až na start. Někdy se můžou hodit i přesné údaje o východu a západu slunce. Pokud je přítomen barometr, můžeme sledovat nadmořskou výšku nebo rychleji předvídat vývoj počasí na horách.
Světelné zdroje, čelovky a lucerny – zdroje zábavy i energie
Do správného cestovního vybavení určitě patří i pořádná výkonná čelovka nebobo jiný zdroj světla. Díky raketovému vývoji v oblasti LED, ale i akumulátorů se dnes světelné zdroje hrdě mohou řadit k outdoorové elektronice. Čelovky dnes zhusta nabízejí plynulý zoom, přepínání mezi několika reflektory, úpravu intenzity osvětlení, a to třeba i automaticky podle toho, zda si svítíte do mapy nebo na horském hřebeni v dálce pátráte po cestě. Dokonce existují i čelovky, které si pomocí technologie bluetooth připojíte k aplikaci v chytrém telefonu nebo chytrému náramku a ovládáte je na dálku a můžete si je v mnoha ohledech přizpůsobit, customizovat. Takovou třešničkou na dortu u takových čelových svítilen (ale třeba i outdoorových luceren) bývá, že jejich zdroj, pouzdro s akumulátory lze použít jako záložní powerbanku na dobíjení jiných přístrojů.
Tablet – elektronická mapa namísto papírové
Kdo se toho nebojí, vezme s sebou na výlet do neprozkoumané divočiny nebo na horskou túru třeba i tablet takového provedení, že o něj nemusí mít ani trochu strach. Kupříkladu Enduro Urban T1 od Aceru se pyšní mimořádně vysokou odolností, kterou vám osobně doloží získanými armádními certifikáty. Díky odolnosti na úrovni IP53 se jako správný vojín ve výcvikovém táboře nebojí ani vody, ani prachu. Postaví se před vámi do pozoru i se svými zesílenými rohy a reproduktory, s tlačítky i porty voděodolnými. Zároveň se moc nepronese, jeho vyrýsované tělo váží jen 627 gramů.
Notebook – další společník do terénu?
Notebooky většinou bývají křehká stvoření, se kterými je nutno jednat v rukavičkách. Robustní stroj Acer Enduro Urban N3 se zesílenou ochranou je z jiného těsta. Takže pokud se chcete vydat vstříc dobrodružství, ale na cestách třeba ještě musíte pracovat, nebo chcete zpracovávat své fotky nebo videa ještě za čerstva, možná oceníte voděodolný počítač s unikátní drenážní konstrukcí. Práce ve venkovním prostředí je pro něj všedním chlebem a snese toho opravdu hodně. Navíc na jeho povrchu nedostanou šanci ani bakterie nebo viry.
Tajný tip
Většina elektroniky do přírody je nějakým způsobem odolná proti prachu, vodě i nárazům. Přesto někdy dává smysl ji chránit pomocí vodotěsných obalů. Nejjednodušší a taky nejlehčí variantou bývají nepromokavé pytlíky a pytle. Existují ale i nejrůznější vodotěsná pouzdérka, pouzdra, i třeba celé kufry.
USB, kam se podíváš
Z moderního outdoorového vybavení zkrátka vždycky někde kouká nějaký ten USB konektor. Dobíjecí jsou dnes třeba už i zapalovače. Žádné dolévání benzínu, vyměňování kamínků, doplňování plynu, zlobení se s piezo zapalováním. Jedno tlačítko, jeden konektor. Elektrický výboj, plazma.
Určitě jste si všimli, že výkonné LED se při plném výkonu poměrně rychle a silně zahřívají. Možná jste je jako já už taky někdy použili jako nouzové zahřívátko na prokřehlé ruce. Podobným způsobem zafunguje i powerbanka s nižší kapacitou, když ji bleskově vysává nějaké energeticky náročnější zařízení. Ale pozor, už nemusíte takhle experimentovat. Na trhu jsou totiž i dobíjecí ohřívače rukou. Jsou to vlastně powerbanky (a ano, skutečně z nich můžete dobíjet i jiná zařízení), které se záměrně, cíleně a řízeně zahřívají.
Mít, či nemít – toť otázka
Nositelná elektronika a elektronika odnesitelná do lesa či do hor představuje dnes už vlastní tržní segment, neustále se vyvíjející, neustále rostoucí a rozšiřující se. Jak říkal klasik: Pokrok nezastavíš! Je pak už jen na nás, co z nepřeberné nabídky vyhodnotíme pro své výpravy jako smysluplné, užitečné a nepostradatelné. Určitě má něco do sebe i úplně se odříznout od moderní civilizace, vzít na záda batoh jen s tím nejnutnějším a pořádně si v lůně matky přírody vyčistit hlavu. Pokud nám nebo našim kamarádům ale nějaká malá šikovná outdoorová elektronická věcička může zachránit život nebo zdraví, určitě má i ona svoje opodstatnění.
Přečtěte články pohybového poživačníka René Kujana:
Jak se správně vybavit na turistiku
Jak správně pečovat o outdoorové boty