Tipy na nejvhodnější čištění a filtrování vody v přírodě
HUDY tým
Bez vody se prostě neobejdeme. Tečka. Jak ale uhasit žízeň, když dostupný zdroj už od pohledu nepůsobí příliš důvěryhodně? Nic složitého, před zdravotními problémy vás ochrání filtrace!
Na trhu se dnes nachází celá řada prostředků pro úpravu vody. Zorientovat se v nabídce nemusí být úplně snadné. Jednotlivé filtry se liší nejen ve způsobu a rychlosti čištění, ale také účinnosti vůči různým skupinám škodlivin. Každý se hodí k trochu jinému účelu, a tak jsme pro vás připravili jednoduchý přehled, který vám pomůže vybrat ten pro vás nejvhodnější.
Proč upravovat vodu na cestách?
I na první pohled průzračně čistá voda bez zápachu může obsahovat mikroskopické částice patogenů, stopy chemikálií a těžkých kovů, které vám mohou způsobit krátkodobé i dlouhotrvající zdravotní problémy. Pojďme se na ně podívat zblízka.
Bakterie (velikost asi 0,2–5 µm) jsou nejčastějším původcem širokého spektra infekčních onemocnění. Některé určitě dobře znáte, například Escherichia coli, Salmonella nebo Vibrio cholerae. Množí se především v teplejší, bahnité vodě, kde nacházejí živiny. Do vodního zdroje se také dostávají z lidských a zvířecích výkalů.
Viry (velikost asi 0,02–0,2 µm) jsou nejmenší infekční agenti a společně s bakteriemi nejčastějšími původci infekčních chorob. Způsobují nevolnost, průjmy, zvracení, horečky a podobně. Do vodního zdroje se mohou dostat zejména z lidských a zvířecích výkalů.

Paraziti/prvoci (velikost asi 1–15 µm) jsou jednobuněčné organismy, které mohou způsobit akutní žaludeční potíže. Do vody se opět dostávají z lidských a zvířecích výkalů. Ve formě cyst dokáží přežít za velmi nízkých teplot až několik měsíců a bez větší úhony přečkají také chlórování, pokud nebylo provedeno po dostatečně dlouhou dobu a v požadované koncentraci.
Chemikálie, těžké kovy a mikroplasty se do vody dostávají především ze zemědělské půdy, z průmyslových a těžbou zasažených oblastí, a to zejména po velkých deštích. Přívaly jinak životadárné tekutiny je prostě spláchnou do potoků, řek, jezer a nádrží. Stejně tak se dostávají i do podzemních vod. Koncentrace škodlivin bývá většinou příliš malá na to, aby způsobila nějaké zdravotní problémy. To se ovšem může změnit, pokud budete vodou z kontaminovaného zdroje hasit žízeň dlouhodobě.

Nevystačím si s balenou vodou?
Ptáte se, proč upravovat vodu, když si můžete koupit balenou? Odpověď je jednoduchá, ne vždy to prostě jde. Při cestování si ji ještě třeba pořídíte, v odlehlých horských oblastech ale už ne. Krom toho, dlouhý trek si rozhodně více užijete nalehko a s průběžným doplňováním než s několika kilovou zásobou na zádech.
Filtrace vody v přírodě má ovšem také hlubší význam, a to omezení odpadu z jednorázových PET lahví. Ty se mimo jiné podílejí na znečištění mikroplasty, které se paradoxně posléze snažíme z vody odstranit. Krom ekologického hlediska je tu i rozměr ekonomický, kdy vám filtrační láhev ušetří nemalé množství peněz, které byste jinak při cestování za balenou vodu utratili.

Prostředky pro úpravu a čištění vody v přírodě
Ne každý prostředek umí z vody odstranit všechny výše zmíněné škodliviny. Ostatně to ani není vždy zapotřebí. Na výpravách do liduprázdných horských oblastí může teoreticky stačit filtr, který si poradí s bakteriemi a parazity. Naproti tomu při cestách do hustě osídlených regionů, zvláště v rozvojových zemích, je riziko kontaminace viry značně vysoké.
Nejstarším způsobem úpravy vody je její převaření, a to dle nadmořské výšky po dobu jedné až dvaceti minut. Samozřejmě platí pravidlo: čím výše, tím déle. Důvod je prostý. Ve výše položených končinách začíná voda vřít při nižší teplotě, a tak je potřeba působení varu úměrně prodloužit.

Převařením zlikvidujete bakterie, viry a parazity, další případné kontaminanty ovšem ve vodě zůstanou. Proces je to navíc poměrně zdlouhavý, a ještě k tomu spotřebovává drahocenné palivo. A co si budeme, ona ta voda stejně nakonec po převaření nemá kdovíjakou chuť. Pokud si tedy do ní nenasypete třeba šumák.
Tyto důvody hrají do karet poněkud sofistikovanějším způsobům úpravy vody. Dnešní filtry odstraňují kontaminanty nejen chemicky či mechanicky, ale také za využití nanotechnologií, elektrokinetických principů či UV záření. V tabulce níže najdete přehled vybraných filtračních prostředku z naší nabídky. U každého uvádíme jeho efektivitu vůči jednotlivým skupinám patogenů a dalších kontaminantů (označeno písmenem A), rychlost úpravy vody a cenu jednoho litru vyčištěné tekutiny. Vycházíme přitom z údajů, které výrobci získali při testování i plnění různých norem.
PŘEHLED PROSTŘEDKŮ PRO ÚPRAVU a filtrování VODY v přírodě

HUDY k filtraci vody v přírodě doporučuje
Grayl Geopress
Filtrační systém Grayl Geopress je opravdu unikátní, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je jeho účinnost, dokáže totiž z vody odstranit nejširší spektrum patogenů a kontaminantů. Poradí si s 99,9999 % virů a bakterií a 99,999% parazitů. Zároveň odfiltruje sedimenty, těžké kovy, a chemikálie, které mají nejen vliv na chuť, zápach a čirost vody, ale také na zdraví člověka.
Druhým důvodem je jednoduchost a hlavně rychlost filtrace, která funguje na podobném principu jako známý french press. Obsah láhve o objemu 0,7 l zvládnete pročistit za pouhých 8 s. To z filtru Grayl Geopress činí vhodný prostředek i pro skupinové použití.
PODÍVEJTE SE, JAK SNADNÉ JE POUŽITÍ FILTRU na vodu GRAYL GEOPRESS
MIZU M9E Everyday kit
Nerezová láhev MIZU M9E Everyday Kit s vyměnitelným filtrem, která se hodí na běžné každodenní použití na cestách a nabírání vody z vodovodního řádu na ulici nebo nedůvěryhodného kohoutku. Kartuše Everyday dokáže odstranit 99,99 % patogenů. Účinnější varianta Adventure si poradí 99,999 % kontaminantů, ovšem na úkor horšího průtoku při sání filtrované vody.
Bližší informace o lahvích a filtrech MIZU se dočtete v článku MIZU V7 Kit – jedna láhev pro lepší budoucnost.
Source Convertube + Sawyer Mini - mechanické čištění vody na cestách
Set oblíbeného mechanického filtru Sawyer Mini a sady adaptérů Source Convertube pro použití s celou řadou lahví a vodních vaků. Tahle praktická kombinace vám umožní sestavit si vlastní hydratační systém z toho, co máte zrovna po ruce, nebo filtrovat vodu téměř bez práce za pomocí gravitace.
Použité vybavení
Micropur Forte
Katadyn
Přípravek pro účinnou dezinfekci pitné vody.
Geopress Purifier
Grayl
- Covert Black
- Coyote Brown
- Oasis Green
- Black Camo
- Bali Blue
- Olive Drab
- Wanderer Red
- Peak White
- Camo Black
- Alpine White
- Coyote Amber
- Visibility Orange
Filtrační systém, se kterým získáte během pouhých 8 vteřin pitnou vodu vyčištěnou od patogenů, chemikálií, težkých kovů i mechanických částic. Robustní a odolná konstrukce a protiskluzový povrch.
Guardian Purifier Pump
MSR
Filtr s pumpou nabízí ochranu proti virům při cestování v rozvojových zemích a v divočině.