Horský chameleon. Test goretexových bot Trango Cube La Sportiva
Proč Trango Cube GTX La Sportiva?
Při své práci horského vůdce se za takových sezón jako je ta letošní hýbu zejména v horolezeckých skalních túrách do 6a. Současně je v mé nejoblíbenější destinaci Chamonix lezení kombinované s přístupem po ledovci nebo sněhu. U těžších cest je pak mockrát potřeba hodit boty na sedák nebo do batohu a svou roli tak hraje hmotnost.
Takže pokud shrnu požadavky: potřebuju outdoorovou obuv, na kterou upnu mačky, má relativně velmi dobrou voděodolnost ve sněhu, má velmi nízkou hmotnost a je přitom dostatečně tuhá pro přelezení krátkého úseku strmého ledu. Současně výborně sedí na noze pro lezení ve skále do obtížnosti 6a. Pokud k tomu připočtete zajímavý design, přeci jen není důležité co lezete, ale jak u toho vypadáte :), pak byla volba pro vyzkoušení poměrně jasná - pohorky Trango Cube La Sportiva.
V čem jsou goretexové boty Trango Cube La Sportiva jiné?
Tato sportovní bota na první pohled zaujme neobvyklým designem, zejména plastovou bočnicí chránící cordurový povrch a současnou fungující jako ukotvění šněrování.
- Netradičně řešený jazyk
Bota má netradičně řešený jazyk, který je možné plně vyjmout a stává se tak flexibilnější v předozadní ose, ale pozor na správné dotažení tkaniček, ať nemáte otlačené nárty.
- Stélka, podešev
Oproti starším modelům Trango má bota o něco tužší stélku. Pro něhoho to může být trochu horší při chůzi, každopádně pro postavení se na malé žulové krystaly je vlastnost k nezaplacení.
K podrážce bot není moc co dodat. La Sportiva "CUBE" Vibram® je klasika, která drží a pokud vám sklouzne tak nikoli kvůli špatné gumě, ale protože jste se prostě „blbě“ postavili.
- Vynikající flexe v kotníku
Bota rozhodně nepatří k nejvyšším lehkým pohorkám. Díky tomu máte poměrně velmi dobrou flexi v kotníku, což člověk ocení při chůzi na mačkách „na plocho“, ale současně to ve sněhu vyžaduje použití alespoň nízkého návleku nebo kalhot s háčkem (např. Direct Alpine Cascade plus).
- Upnutí maček a další vlastnosti při lezení a chůzi po ledu
Pro upnutí maček je bota připravena na použití poloautomatů (košík na špičce a patka vzadu, např. Rock Empire Machki). Tuhost založená na karbonové stélce poskytne pro lezení v ledu dostatečnou oporu, nicméně primárně bota na kopání do ledu určená není, takže po delších ledech byste rozhodně cítili okopané prsty a nebylo by vám v zimě nejtepleji.
- Voděodolnost a prodyšnost
Co se týče voděodolnosti a prodyšnosti, tak je známo, že laboratorní testy a praxe jsou většinou rozdílné. Absolutně nejhorším terénem pro boty je pohyb v mokrém sněhu a toho jsem si letos za letní sezónu užil více než zdrávo. Výsledek? Jelikož se mi hodně potí nohy, tak ani Gore-Tex není všemocný, nicméně vnější voděodolnost byla výrazně lepší oproti očekávání a mírné vlhko jsem cítil pouze jednou a to po třech hodinách šlapání ve sněhové břečce na slunci. Takže za mne odpovídající, přesněji velmi dobrá voděodolnost.
- Hmotnost
Pro lezení v horách je jedním z nejdůležitějších hodnotících faktorů hmotnost. 1350 g u velikosti 42 patří u této kategorie rozhodně k tomu nejlehčímu na trhu. V kombinaci tuhost versus hmotnost si dovolím konstatovat, že k tomu nejvýhodnějšímu. Boty jsou skladné do batohu a snad jedinou výtku bych měl k možnosti připnutí na sedák, kdy citelně chybí patní poutko, které by navíc pomohlo i při obouvání.
Jak botu zhodnotit závěrem?
Botu je možné bez obav doporučit pro klasické alpské nebo tatranské výstupy v letním období, kdy se vám kvůli pár délkám nechce přezouvat do lezeček, nebo sem tam musíte v průběhu lezení šlápnout do sněhu a řekněme, že třeba teplota po ránu na nástupu nepatří k nejvyšším.
Každý člověk je jiný, každý má jiný tvar nohy a jiné požadavky. Takže pokud hledáte pohorku, která se charakterem chameleona mění v lezečku a botu s nízkou hmotností a přitom tuhou stélkou, tak pak doufejte, že vám sedne na nohu. Já to štěstí mám. Na procházky se psem, babičkou nebo k rybníku opravdu nedoporučuji
Co jsem se tak letos na túrách díval kolem sebe, tak myslím, že nejsem jediný, koho tato univerzální lehká pohorka oslovila.
Doporučení na další obuv La Sportiva...
Univerzálnější alternativou mohou být o něco těžší, ale také vyšší a teplejší La Sportiva Evo Trek GTX, které budou při správném ošetření kůže rozhodně odolnější proti vlkosti.Pro lezení v místech beze sněhu a tedy nutnosti použít mačky jsou pak možnou volbou nízké La Sportiva Boulder-X. Doběhnete na nástup, do 6a odlezete a když přezujete lezečky jen cvaknete boty na zadek a jede se dál.
Testoval a používá horský vůdce UIAGM a HMG Radek Lienerth
Testováno na těchto horských túrách:
Poloviční traverz Breithornu, Kompletní traverz Aig. Doree 1000 m / AD/ 5b, Aig. Du Tour – Arete le Table 500 m /AD/ 4c, Brevent – Frison Roche 6a, Aig. Purtschaler – Arete sud 250 m/ AD/5a