Jak a proč se starat o horolezecké lano?
Mammut / HUDY tým / Tendon
5 minut čtení
Starat se o horolezecké lano? Proč? Jak? Mít čisté a nemastné vlasy je v určitých společenských vrstvách standardem a normou. Co ale mít čisté a vyprané lano? Nosí se to? Hodí se to? Možná je vyprané lano o trochu hezčí, ale nač si přidělávat práci, říkáte si? Výzkum provedený ve švýcarských laboratořích Mammut vás asi dost překvapí. Koukněte na video, jestli děláte všechno dobře a bezpečně!
Ve Švýcarsku si dali práci a pro účely testování lan vyvinuli speciální stroj, který z bubnu odmotává a namotává horolezecká lana jdoucí přes tupou, ale tvrdou hranu. Každý cyklus pohybu lana tam a zpět zaznamenává počítač a průmyslová kamera. Samotné testy probíhají v dávkách po pěti cyklech (5x sem a tam). Následuje minutová pauza nutná pro odvod tepla vzniklého při zvýšeném tření lana přes hranu.
Testy se prováděly s klasickým lanem i s lanem s vodoodpudivou úpravou. V obou případech pak ve variantách čisté, zašpiněné a vypravné.
TEST KLASICKÉHO NOVÉHO LANA
Už test klasického nového lana dopadá poměrně zajímavě. Stačí 50 cyklů, aby zašpiněné lano vykazovalo výrazné zachlupacení. Čisté lano je na tom výrazně lépe, i když i tady je již opotřebení znát. Zašpiněné lano dostává další dávku špíny – a stačí už jen pár cyklů, aby jádro lana uzřelo světlo světa. Je venku a lano je v zásadě na vyhození.

Tento dílčí pokus probíhal v laboratorních podmínkách. Tady „špinavé“ lano znamenalo, že si tester nabral trochu standardního prachu, hlíny zpod skály a ruce si do nového lana utřel. Další dávka špíny znamená jen opakování tohoto procesu. Oproti skutečnému lezení to není nic. Dávky špíny, které schytává vaše lano jsou násobně větší, a to při každém jednotlivém použití! Zvláště pak v případech, kdy lano nemáte chráněné vhodnou podložkou (rope sheet) nebo speciálním batohem (rope bag).

JAK VYBRAT HOROLEZECKÉ LANO |
NAVAŽTE SE NA LANA MAMMUT |
JAK VZNIKAJÍ LANA TENDON |
DŮLEŽITÉ VAROVÁNÍ
Druhotným zjištěním, potvrzením předpokladů švýcarských testů je další část začarované negativní spirály: Čím máte lano chlupatější, tím snadněji na sebe (a do sebe) nabírá další špínu. A nastávají, bohužel exponenciálně, následky – čím více špíny, tím rychlejší a masivnější opotřebení lana!
A co magnézium? To je přeci čisté a bílé... Chová se k lanům neutrálně, nebo je jeho působení na úrovni konvenční špíny? Další velké překvapení! Koukněte na video.
A co je to ta černá linie táhnoucí se po celé délce používaného lana? Je to hliník z karabin? Stručnou a jasnou odpověď najdete opět ve videu.
Vodoodpudivá úprava horolezeckých lan DRY
Horolezecká lana se na trhu vyskytují kromě různých délek, průměrů, barev a dalších ještě také ve variantách s úpravou DRY (u jiných značek třeba SHIELD) a bez ní. Co to je úprava DRY? Jde vlastně o klasické lano napuštěné chemikáliemi odpuzujícími vodu. Že lano nebude mokré, je určitě příjemná vlastnost, má ale za následek ještě lepší benefity. Horolezecká lana se totiž vyrábějí z polyamidu. Polyamid absorbuje vodu, a ta mění molekulární strukturu polyamidu. Mechanické vlastnosti lana se mění. Bohužel k horšímu. Dobrá zpráva je, že stav se navrací k normálu s vyschnutím lana.

Test lana s úpravou DRY
Do stroje jde opět nové lano z poloviny čisté a z poloviny zašpiněné výše zmíněným způsobem. Už po pouhých 5 cyklech je vidět znatelný rozdíl! Po 50 cyklech se opakuje laboratorní nános špíny, lano absolvuje dalších 15 cyklů.
Po 65 cyklech u všech druhů lan lze konstatovat: Špinavá lana se opotřebovávala výrazně rychleji než čistá. Úprava lana DRY má pozitivní vliv i na odolnost lana vůči špíně. (Další ochranný efekt může mít i speciální tkaní opletu, tak jak jej známe třeba u výrobků Tendon.) Čisté i špinavé lano s úpravou DRY se opotřebovává znatelně pomaleji než lano klasické (tedy bez úpravy DRY).
MÁ SMYSL PRÁT LANO?
Výsledky testů jednoznačně prokazují, že ano. Následoval další pokus s používanými lany. Klasické lano nevyprané vydrželo do prodření opletu 125 cyklů, vyprané je na tom po stejné proceduře výrazně lépe a je ještě stále použitelné. Staré lano s úpravou DRY vydrželo do objevení jádra 185 cyklů (nové vydrží až 600). Rozdíly mezi nevypraným a vypraným lanem s voděodolnou úpravou jsou minimální.

Závěry testů lan
Z provedených zkoušek jasně vyplývají dvě věci: Má smysl udržovat své lano v čistotě / prát ho. Pokud patříte mezi horolezce, kteří používají lano častěji, vyplatí se zainvestovat do dražší varianty s úpravou DRY.
Jak správně prát horolezecké lano?
- ručně / program na pračce: vlna/jemné prádlo
- maximální teplota: 30 °C
- jemný prací prostředek (Jak poznám, že je prostředek jemný? Je to na něm napsané. Rozhodně nepoužívejte žádné bělicí prostředky nebo prášky obsahující optické zvýrazňovače barev!)
- nechat lana vysychat přirozeně, pozvolna; NE na přímém slunci, NE na zdroji tepla!

Orientační životnost lan
při intenzivním, denním používání | méně než 1 rok |
při celoročním pravidelném víkendovém používání | 1-2 roky |
při sezónním pravidelném víkendovém používání | 2-3 roky |
při občasném rekreačním používání | 3-5 let |
při sporadickém používání | 5-7 let |
nepoužívané lano | 5-10 let |