Nejlepší čelovky: jak poznat, jak vybrat? RADY A TIPY
HUDY tým
7 minut čtení
Pokud si zrovna vybíráte novou čelovou svítilnu, zjistili jste, že díky pokroku není volba vůbec snadná. Světelný tok, svítivost, barva světla, dosvit, výdrž baterie, odolnost, počet režimů, zdroj energie, způsob nabíjení, cena... Vyznat se už není tak snadné. Vědět, na co a v jakých podmínkách budeme čelovku používat, je základem šťastného výběru. S tím ostatním vám poradíme, aby každý mohl mít tu nejlepší čelovku, jakou si lze přát.
Z OBSAHU:
- Nejlepší čelovky pro nenáročné
- Nejlepší pokročilé čelovky
- Nejlepší čelovky pro náročné
- Důležité parametry čelovek
- Nejlepší čelovky na běh
- Nejznámější výrobci čelovek
- Doplňkové funkce
- Doplňkové vybavení

Pro zjednodušení můžeme čelovky rozdělit na: čelovky pro méně náročné uživatele, čelovky pro pokročilé uživatele a čelovky pro náročné.
Nejlepší čelovky pro nenáročné
Tady půjde o nekomplikovaná svítidla, která využijeme doma na zahradě stejně dobře jako s přáteli na čundru, na procházkách zšeřelým lesoparkem stejně dobře jako na lehkém proběhnutí před usnutím. Čelovky budou patrně na jeden pásek s nepříliš širokými volbami režimů nebo volitelných doplňků. Většinou mívají jen jednu LED a světlo je spíše rozptýlené, pro svícení nablízko. Odolnost se u nich pohybuje na úrovni „proti stříkající vodě“ a jejich světelný tok zpravidla nepřesahuje 100 lumenů nebo jen mírně.
>>> Čti taky! |
◘ Jak si vybrat čelovku? |
◘ Baterie a akumulátory do čelovek: Klíč k neomezenému dobrodružství |

„Čelovka PETZL Tikkina je skvělou volbou pro nenáročné uživatele, kteří hledají jednoduché ovládání a univerzální rozptýlené světlo praktické pro svícení na blízko. Možnost dokoupit dobíjecí článek, kterým lze nahradit 3 AAA baterie, zvyšuje její praktičnost a flexibilitu,“ doplňuje Jan Tlustý, produktový manažer HUDY.
Petzl TIKKINA | Black Diamond ASTRO 300 | Black Diamond COSMO 350 |
- ovládání na 1 tlačítko |
- ovládání na 1 tlačítko - hybridní zdroj (3xAAA / akumulátor) - 300 lumenů - 54 g - IPX4 |
- hybridní zdroj (3xAAA / akumulátor) - plynulá regulace svitu - červené světlo - 350 lumenů - 83 g - IPX8 |
Nejlepší pokročilé čelovky
Pokud patříte k vášnivým běžcům, cyklistům, kempařům a čundrystům, budete chtít od své čelovky právem už nějaká mocnější kouzla. Základem bude světelný tok někde mezi 100-400 lumenů, větší nabídka režimů, větší výdrž a odolnost. A také vyšší uživatelské pohodlí, co se dobíjení či doplňkového vybavení týče.
Petzl ACTIK CORE | Black Diamond SPOT 400 | Fenix HM51R Ruby v2.0 |
- 3+2 režimy bílé/červené světlo - reflexní pásek - fosforeskující reflektor - hybridní zdroj (3xAAA / akumulátor) - 600 lumenů - 88 g - IPX4 |
- plynulá regulace výkonu - červené světlo - funkce PowerTap - hybridní zdroj (3xAAA / akumulátor) - 400 lumenů - 86 g - IPX8 |
- čelovka/svítilna |

Nejlepší čelovky pro náročné
Tyto čelovky v mnoha ohledech neznají kompromisů: Nejvyšší světelné toky – nad 400 lumenů, největší výdrž a odolnost, nejširší škála režimů a doplňkových funkcí. Zkrátka čelovky pro extrémní použití v horách, v lesích, na vodě.
Petzl SWIFT RL LAMP | Petzl NAO RL | Fenix HM75R Topaz |
- reaktivní svícení - 9 režimů - červené světlo - Li-ion 2350 mAh - 1100 lumenů - 100 g - IPX4 |
- reaktivní svícení - Li-ion 3200 mAh, funkce power-banky - červené zadní světlo - včetně obalu/lampičky - 1500 lumenů - 145 g - IPX4 |
- 2 reflektory + červená - možnost 2. zdroje (power-banka) - 16 režimů - nárazuvzdorná hořčíková slitina - senzor přiblížení - Li-ion 4000 mAh - 1600 lumenů - 172 g - IP68 |
Jan Tlustý, specialista na vybavení z centrály HUDYsportu k tomu říká: „Pokud bych si měl vybrat jednu čelovku, byla by to Swift RL od PETZL. Kombinace světla nablízko a do dálky umožňuje luxusní přehled a orientaci v prostoru i při rychlém pohybu. Čelovka je navíc lehká a skvěle drží na čele i při dynamickém použití. Navíc je vybavena adaptivní technologií svícení, která automaticky přizpůsobuje jas světla podle okolních podmínek.“

Důležité parametry čelovek
Čelovky si dnes konkurují ve všech myslitelných parametrech. Existují však mezi nimi ty důležitější, podle nichž budeme svítilnu vybírat. Jedním z prvních je světelný tok v lumenech, který – řečeno zjednodušeně a laicky – popisuje „sílu“ emitovaného světla. Dnes existují i čelovky, které předčí dálková světla automobilů, pro zjednodušení vycházejme z údaje, že světelný tok kolem 100 lumenů nám bude více než stačit na pohyb po horách za tmy, a to i ten rychlejší. Pro noční fungování v táboře či čtení knihy ve stanu postačí zlomek uvedené hodnoty, řekněme 30 lumenů. Pro snadnou orientaci po táboře, když nechceme příliš budit ostatní, stačí několik málo lumenů.
Je dobře patrné, že světelný tok úzce souvisí s dosvitem konkrétní čelovky. Zde záleží na velikosti úhlu (šíři světelného kuželu). Čím širší úhel, tím menší dosvit. Čím užší světelný kužel, tím se dosvit zvětšuje.
Doba svícení je dalším důležitým parametrem hrajícím vliv na rozhodování o konkrétní čelovce. Doba svícení závisí na kapacitě baterie. A u baterií platí přímá úměra: čím větší kapacita, tím větší hmotnost a objem baterie. To jsou hodnoty, které jdou mnohdy proti sobě. Nikdo nechce na hlavě nosit půlkilovou zátěž.

Důležitou roli hraje také odolnost čelovky. To chápou i výrobci a udávají u svých produktů certifikovaná označení IPxy (ingress protection, ochrana proti vniknutí), přičemž x označuje ochranu proti pevným částicím, prachu a může nabývat hodnot od 0 do 6, kdy šestka značí absolutní krytí. Y značí stupeň ochrany proti pronikání vody a může nabývat hodnot od 0 až do 9, kdy devítka značí ochranu proti tryskající vysokotlaké teplé vodě. Osmička pak ochranu proti nepřetržitému potopení do vody. Někteří výrobci dodávají i certifikáty odolnosti proti poškození při pádu na betonovou plochu. U čelovek to bývá 1-2 metry. Praktická je hlavně dvoumetrová odolnost – při předpokladu, že běžíme někde po městě a neopatrností nám čelovka spadne z výšky hlavy.
Praktická může být také možnost volby z několika režimu svícení. I u jednodušších čelovek je dnes běžné volit z několika režimů výkonu. Sofistikovanější svítilny umožňují volit třeba i z několika barev světla nebo šířky světelného kužele, případně umožňují plynulé zaostřování kužele.
Cena je také jedním z rozhodujících faktorů při koupi, neměla by však hrát úplný prim. U rozumných čelovek se pohybuje od několika stokorun po několik tisícikorun. „Nerozhodujte se úplně podle ceny, důležité je, aby vám čelovka byla hlavně vynikajícím parťákem pro účely, k nimž ji nejčastěji využíváte. To je pak k nezaplacení,“ doporučuje René Kujan, specialista z HUDY.
Nejlepší čelovky na běh
Běžci jsou specifickou kategorií uživatelů. Nejsou moc nároční na počty režimů – prostě zapnou pořádné světlo a běží – o to více jsou ale nároční na gramy a výdrž. Čím více gramů, tím větší výdrž, běžci ale těch gramů chtějí mít na hlavě co nejméně. Sahají tedy nejraději, co se těchto parametrů týče, po technologické špičce. Tady jsou nejlepší čelovky na běhání:
Petzl SWIFT RL LAMP | Black Diamond SPRINTER 500 | Black Diamond DEPLOY RUN LIGHT |
- reaktivní svícení - 9 režimů - červené světlo - Li-ion 2350 mAh - 1100 lumenů - 100 g - IPX4 |
- zadní červená blikačka - hybridní zdroj (3xAAA / akumulátor) - plynulá regulace intenzity - 500 lumenů - 105 g - IPX4 |
- ultralight, minimalistická - rychlonabíjecí - reflexní prvky - 325 lumenů - 38,5 g - IPX4 |
„Zatímco pro náročný trailový běh bych zvolil čelovku Swift RL pro její výkon a chytré funkce, na ostatní běhání se skvěle hodí model BD Sprinter 500. Tato čelovka nabízí rozptýlené světlo, které příjemně osvítí okolí až do vzdálenosti 50 m. Umístění bateriového pouzdra na zadní část popruhu nejen vyvažuje čelovku, ale také zvyšuje viditelnost běžce díky třem jasně červeným LED diodám, což zvyšuje bezpečnost. Praktická funkce PowerTap umožňuje rychlé přepínání mezi maximálním a volitelným výkonem, což je ideální při střídání běhu v různorodém terénu a při snaze neoslnit protijedoucí vozidla. Navíc je vybavena dobíjecím článkem přes USB, který lze v případě potřeby nahradit 3 AAA bateriemi,“ upřesňuje Jan Tlustý.

Nejznámější výrobci čelovek
Dnes by se dali výrobci čelovek jistě počítat na stovky. U nás v HUDY najdete to nejlepší od těch nejlepších. Tady jsou výrobci patřící mezi nejlepší a nejznámější:
► Petzl – Značka francouzské provenience původně zaměřená na speleology, horolezce a profesionální použití na stavbách, při výškových pracích a pod. Jeho čelovky patří dlouhodobě mezi ikony trhu. Sortiment pokrývá od těch nejjednodušších až po ty nejprofesionálnější.
► Black Diamond – srdce černého démantu bije v americkém Utahu. Firma byla založena roku 1957 a specializuje se na skialpinistické a horolezecké vybavení, k němuž čelovky určitě patří. Black Diamond je znám svou odvahou zavádět do svých výrobků progresivní inovace.
► Fenix – Společnost založená v Číně. Kromě čelovek vyrábí také nejrůznější baterky a lucerny. Odolné výrobky Fenix od začátku nacházejí uplatnění také u profesionálních bezpečnostních a záchranných složek. Jejich poznávací znamení jsou často kovová těla svítilen a materiály používané v leteckém a kosmickém průmyslu.

DOPLŇKOVÉ FUNKCE
Ve prospěch uživatelů začal mezi výrobci čelovek jakýsi tajný závod o to, kdo nabídne to nejlepší. Můžeme se tak dnes setkat s velkým množstvím doplňkových funkcí.
- softwarový zámek – Jde o elektronické nastavení svítilny do „spánkového režimu“ tak, aby nemohlo dojít k nechtěnému zapnutí a vybití čelovky např. v batohu nebo kapse.
- adaptivní jas – Funkce, která sama kontroluje odraz vyzařovaného světla, takže sama automaticky nastaví vhodný režim, když zrovna koukáte do mapy a následně potřebujete svítit do volného terénu.
- režimy blikání – Další dobrodiní pokročilé elektroniky. Najdeme tak čelovky, které třeba dokáží aktivovat stroboskop, silné, rychle blikající světlo, navíc s proměnlivou kadencí. Stroboskop je míněn pro účely sebeobrany. Některé čelovky dokáží blikat ve volitelných frekvencích nebo samostatně dokola vysílat světelné S-O-S.
- barevné světlo – U některých čelovek najdeme i několik barev světel. Kromě bílé a červené to mohou být třeba ještě modrá a zelená.
DOPLŇKOVÉ VYBAVENÍ
Také na poli doplňkového vybavení zažíváme v oblasti čelovek revoluci – a je opravdu z čeho vybírat!

- montáž na kolo či na helmu – Někteří výrobci nabízejí také drobný adaptér, který lze přimontovat na řídítka nebo cyklistickou helmu a rozšířit tak možnosti použití čelovky.
- transportní obal – Pro přepravu v náročnějších podmínkách (např. při dlouhých cestách letadlem) je vhodné chránit čelovku padnoucím pouzdrem. To ochrání svítilnu před mechanickým poškozením i náhodným zapnutím a vybitím.
- difuzér – Např. u Petzlu najdeme přepravní/ochranný sáček či v dalším případě tvrdé pouzdro, které může v případě potřeby sloužit také jako rozptylovač světla. Z čelovky tak můžeme udělat mrknutím oka lucernu svítící v úhlu celých 360°.
- náhradní baterie pro rychlou výměnu – Výrobce Black Diamond má v nabídce i chytrou rezervní baterii. Battery pack je magnetický, takže jej vyměníme snadno jednou rukou i za pohybu, a to bez nutnosti sejmutí čelovky z hlavy.