Jak si vybrat stan - Návod
Jan Klega
7 minut čtení
Pořádná střecha nad hlavou, to je oč tu běží! Rozložte svá outdoorová lože ve stanech, které vás spolehlivě ochrání před řáděním živlů. Probudit se uprostřed noci zmáčený a se zborceným přístřeškem připlácnutým na obličeji, to asi neláká nikoho z nás. Nezáleží na tom, zda se zrovna chystáme na dovolenou do kempu, nebo vyrážíme na několikadenní trek po odlehlých horských hřebenech. Odpočinout si v suchu budeme chtít tak jako tak. Bez kvalitního stanu se prostě neobejdeme.
OBSAH:
- Stany podle tvaru
- Konstrukce stanů
- Vedení stanových prutů
- Počet vchodů a velikost úložných prostor
- Rozměry a hmotnost stanů
- Použité materiály
- Praktické detaily stanů
- Stany podle určení
- Průvodce výběrem stanu
- Cena stanu - co ji ovlivňuje
Jak ale vybrat ten pravý, když je jich na trhu tolik? Najít správnou odpověď na tuhle zapeklitou otázku vám pomůžeme níže. Než se na to vrhneme, řekneme si něco o stanech jako takových. Postupně se podíváme nejen na rozdíly v konstrukci a použitých materiálech, ale i specifika a praktické detaily dané použitím jednotlivých typů v různých podmínkách.
STANY PODLE TVARU
Klasické „áčko“
Myslíte si, že na stany připomínající svým tvarem písmeno „A“ narazíte už jen při prohlížení starých rodinných fotografií? Chyba lávky! Zdánlivě překonaná konstrukce zažívá v poslední době návrat na výsluní díky rostoucí oblibě jednoduchých přístřešků, takzvaných „tarpů“ či „tarptentů“.
Kupole
Jednoznačně nejrozšířenější typ stanové konstrukce sestávající z navzájem se křížících prutů. Základní typy si vystačí se dvěma, ty pokročilejší přidávají další. Stany s více pruty jsou o poznání stabilnější a daleko lépe tak odolávají působení vzdušného proudění. Obecně si vystačí s menším počtem kotvících bodů. Některé modely jsou dokonce zcela samonosné a k zemi se pomocí kolíků přitloukají jen proto, aby nám neuletěly.
Malou kaňku na kráse kupolí představuje horší využití vnitřního prostoru. Stěny těchto stanů stoupají a sbíhají se pod úhlem, s rostoucí výškou v nich tedy ubývá místa.

Tunel
Stany tunelové konstrukce se sice neobejdou bez pořádného ukotvení, uvnitř však nabízejí nepoměrně více prostoru. Oproti kupolím trochu ztrácejí v odolnosti vůči větru. Při stavbě je vždy potřeba myslet na to, odkud fouká, a stan orientovat ve stejném směru.
KONSTRUKCE STANŮ
Stany dělíme na jednoplášťové a dvouplášťové. Prve uvedené jsou sice lehčí a skladnější, mají ovšem jednu velkou nevýhodu. Uvnitř sražená vlhkost to má až nepříjemně blízko k nám a našim spacákům. Tento problém z velké části odbourává právě dvouplášťová konstrukce. Páry stoupající z nás i našeho vybavení procházejí prodyšným materiálem vnitřního stanu, srážejí se na tom vnějším (tropiko) a ve formě kapek vody stékají na zem. Mezi oběma vrstvami pak volně cirkuluje vzduch, který napomáhá vysychání.
VEDENÍ STANOVÝCH PRUTŮ
Nosné pruty mohou být vedeny dvěma způsoby, a to uvnitř nebo vně stanu. U modelů s vnitřní konstrukcí nejprve vztyčíte ložnici, přes kterou následně přetáhneme vnější plášť. Jednoduché a pohodlné, ovšem s malým háčkem. Pokud budeme stan stavět nebo balit v dešti, chtě nechtě nám jeho vnitřní část zmokne.
Řešení představují kousky s vnější konstrukcí, u kterých postupujeme přesně opačně. Ze všeho nejdříve postavíme vnější stan, do kterého pak už hezky v suchu vepneme ložnici.
POČET VCHODŮ A VELIKOST ÚLOŽNÝCH PROSTOR
Při koupi nového stanu musíme rozseknout mimo jiné i to, kudy polezeme dovnitř a kam odložíme všechny své věci. Jeden jediný vchod sice snižuje celkovou hmotnost našeho přechodného obydlí, krapet ovšem ubírá na komfortu použití. Zvláště u stanů pro více osob se vyplatí zvolit vchody dva, díky kterým se nocležníci nebudou muset navzájem složitě přelézat. Pokud je otevřeme oba najednou, vytvoříme průvan a podstatně lépe odvětráme vnitřní prostory.
Podobné je to s předsíněmi. Materiál navíc na jedné straně přidává na váze, na druhé zase zvyšuje naše pohodlí. Prostorná předsíň pojme valnou část našeho vybavení, třeba zablácené boty a promočené oblečení. Za špatného počasí si v ní pak můžeme v klidu uvařit čaj nebo večeři, aniž bychom museli vylézat ven na déšť.
ROZMĚRY A HMOTNOST stanů
Bude pro nás tenhle model dostatečně velký? Toť otázka! Základní vodítko nám poskytují už výrobci, kteří udávají, pro kolik osob je konkrétní stan určen. Tato informace nám pomůže zorientovat se a poslouží jako odrazový můstek pro další posouzení rozměrů. Stan by měl být minimálně o 25 až 30 cm delší než výška naší postavy. Pokud by byl příliš krátký, dotýkali bychom se jeho stěn a s největší pravděpodobností si tak zmáčeli spacák vysráženou vlhkostí. Co se týče jeho šíře, počítejme zhruba 50 až 60 cm na ležícího člověka a nějaké to místo pro odložení vybavení.
Důležitým parametrem je také světlá výška stanu, která určuje, zda v něm budeme moci ležet, sedět nebo dokonce stát. Rozhodnutí se v tomto případě odvíjí od způsobu použití. Nízký model nám postačí, pokud plánujeme jen přečkat noc a ráno zase pokračovat dále. Při kempování někde u vody zase spíše oceníme, když se uvnitř budeme moci pohodlně napřímit.
Na podobném principu se budeme rozhodovat i v případě hmotnosti. Potáhneme-li si přístřeší několik dní nebo dokonce týdnů na zádech, budeme rádi za co nejlehčí typ. Pokud se ale povezeme autem, nějaké to kilo navíc nám starosti příliš dělat nebude.
Podívejte se, jak se sbalit nalehko!
POUŽITÉ MATERIÁLY
Vnější stan
Střecha, která nás chrání před rozmary počasí, se nejčastěji vyrábí z polyesteru. Mezi hlavní důvody patří především odolnost vůči UV záření a nízká průtažnost působením a tepla. Méně se setkáme s nylonem. Ten sice v uvedených parametrech malinko ztrácí, na druhou stranu je ale velmi pevný a lehký. Uplatnění nachází především u ultralight modelů.
Tkanina svrchního stanu bývá často opatřena takzvanou ripstop úpravou, která zvyšuje její pevnost a při protržení zamezující dalšímu zvětšování díry. Snadno ji poznáte podle charakteristické čtvercové sítě dané užitím vláken o různé síle.
Nepromokavost stanu zajišťuje polyuretanový nebo silikonový zátěr. Polyuretanový se zpravidla nachází na vnitřní straně. Na té vnější jej doplňuje vodoodpudivá úprava bránící zmáčení látky. Silikonový zátěr se nejčastěji nanáší zvenčí, narazit můžeme ale i na stany, kde ho najdeme na obou stranách. (V tom případě, ale nemá tropiko podlepené švy). Účinně a hlavně trvale dlouhodobě odpuzuje vodu, která ve formě kapek stéká dolů. Tkaninu jako takovou chrání před slunečním zářením a významně tak prodlužuje její životnost.
Jak známo, míru nepromokavosti určuje takzvaný vodní sloupec. Určitě jste se už setkali s tvrzením, že by měl být co nejvyšší. To není tak úplně pravda. U stanu si vystačíme i s nižšími hodnotami. Důvod je prostý, voda na jeho vnější plášť v podstatě jen dopadá. Ani hnaná větrem nevytvoří tak vysoký tlak jako třeba u bundy, na kterou si hodíme těžký batoh. Kdyby tomu ostatně bylo jinak, nenašli bychom v nabídce renomovaných značek Big Agnes a MSR stany do náročných podmínek s vodním sloupcem pouhých 1200 mm.
Vnitřní stan
Podlážka se vyrábí z pevného a odolného nylonu opatřeného polyuretanovým zátěrem, nebo z nepromokavého polyethylenu u stanů s menšími nároky na nízkou hmotnost a zbalitelnost. Nároky na nepromokavost jsou u ní vyšší než u vnějšího stanu, neboť přichází do kontaktu se zemí, naším vybavením i tělesnými schránkami. Hodnota vodního sloupce se v tomto případě pohybuje od 3000 do 10000 mm. U ultralehkých stanů může být i pouhých 1200 mm a bude spolehlivě chránit v nepříznivém počasí, při volbě vhodného místa, klečením nebo sezením na karimatce, která tělesnou váhu rozloží, či použitím externí podlážky. Ta navíc chrání stan před mechanickým opotřebením a ušpiněním.
Samotná ložnice je pak ušita z prodyšných tkanin, nezřídka síťovaných, které dobře propouštějí vlhkost. Světlé látky u některých modelů, převážně těch rodinných, v poslední době nahrazují černé. Ty pohlcují světlo a snižují teplotu uvnitř takto zatmaveného stanu, řádně si v nich tedy odpočinete i v horkých letních dnech.
Nosná konstrukce
Páteř celého stanu se vyrábí hned z několika různých materiálů. Za naprostý základ můžeme označit pruty z laminátu. Ten je sice levný, nicméně poměrně těžký a náchylný na poškození. Daleko lepší volbu představují tyče ze slitin hliníku, které se vyznačují nižší hmotností, vyšší odolností a tím pádem i delší životností.
Pro úplnost, tyče mohou být vyrobeny i z oceli. Takřka nezničitelný materiál patří mezi domény největších rodinných stanů. U těch se můžeme setkat i s nafukovacími tunely, díky kterým je stavba rychlá a pohodlná.
PRAKTICKÉ DETAILY
Při výběru stanu bychom měli zohlednit detaily a vychytávky zpříjemňující jeho použití. Praktické je třeba barevné označení jednotlivých komponent, které usnadňuje a urychluje stavbu příbytku.
Užitečný prvek představují různé kapsy a organizéry, do kterých si můžeme odložit naše drobnosti. Některé stany jsou pod vrcholem vybaveny odepínací poličkou, jiné zase mají na tropiku poutka pro uchycení ručníku a dalších věcí, které potřebujeme usušit.
Pokud hodláme stan používat i v zimě, hodí se pořídit si kousek s vnitřním stanem z hustější tkaniny, než je jenom síťovina se sněhovým límcem. Zasypaný bílou nadílkou zvyšuje stabilitu, která chrání před větrem a nadměrnými ztrátami tepla.
STANY PODLE URČENÍ
Přístřešky
Přístřešky známé jako tarpy představují lehkou a skladnou alternativu ke klasickým stanům. Vyrábí se v celé řadě variant lišících se tvarem, velikostí i možnostmi vypnutí. Na trhu naleznete jak modely čtvercové či obdélníkové, tak kosočtvercové, šestihranné a další. Každý z nich se dá postavit na několik různých způsobů, což z nich činí opravdu univerzální řešení. Konstrukci prostě přizpůsobíte podmínkách a počasí v místě, na kterém se zrovna chystáte složit hlavu.
Více o tarpech si můžete přečíst v článku Tarp – postavte si střechu nad hlavou!
Ultralehké stany
Putování nalehko se těší stále větší oblibě. Není se čemu divit. Tahat se s těžkým báglem se nechce asi nikomu. Jednou z možností, jak trochu ulevit svým zádům, je pořízení ultralehkého stanu. Obecně se za takové považují dvoumístné kousky s hmotností pod 2 kg, výjimkou nicméně nejsou ani modely s vahou okolo 1,5 kg. Nové technologie a materiály dokážou divy bez nutnosti ubírat na komfortu použití, ovšem za poněkud vyšší cenu.
Do této skupiny spadají stany speciálně určené pro bikepacking, tedy cestování na kole s minimalistickou výbavou uloženou v beznosičových brašnách. V zásadě se jedná o již vyráběné modely se zkrácenými segmenty nosné konstrukce, díky kterým se dají sbalit do menšího obalu. Ten bývá nepromokavý a upravený tak, aby se dal rovnou zavěsit třeba na řídítka.
Objevte kouzlo bikepackingu!
Turistické stany
Nejrozšířenější kategorii tvoří stany turistické. Užijete je na horách doma i za hranicemi, při víkendových přechodech i několikatýdenních výpravách. Dlouhodobá zátěž si žádá odolnost, časté stavění a balení zase jednoduchost. Samozřejmostí je nižší váha, která se pohybuje dle velikosti od 2 kg do zhruba 4 kg.
Turistické stany jsou dosti univerzální. Mnoho lidí si je pořizuje na široké spektrum aktivit. Vyrážejí s nimi nejen na hřebeny, ale také na vodu, rodinné dovolené i hudební festivaly. Ptáte se proč? Bez debat proto, že nabízejí ideální mix užitných vlastností, tedy hmotnosti, životnosti a komfortu, za přijatelnou cenu.
Expediční stany
Náročné podmínky si žádají nekompromisní výstroj. Expediční stany jsou navrženy tak, aby bez úhony přečkaly i to nejhorší běsnění živlů. Nesmí se zbortit pod nápory větru ani přívaly sněhu. Tomu odpovídá robustní konstrukce i prémiové materiály, které v sobě snoubí odolnost a nízkou váhu. Ty samozřejmě nejsou zrovna levné, a tak se expediční stany řadí k těm nejdražším na trhu.
Kempingové a rodinné stany
Kempingové a rodinné stany jsou určeny pro dlouhodobé pobývání na jednom místě. Při jejich výběru klademe důraz především na komfort použití. Hmotnost jde v tomto případě tak trochu stranou, protože je nejspíše nepotáhneme nikam daleko. Na dovolené oceníme zejména snadný přístup a hlavně prostor, který nám zpříjemní pobyt uvnitř za špatného počasí.
Stany pro více osob jsou mnohdy tak vysoké, že se v nich dá normálně stát. Často disponují prostornou předsíní, která pojme hromadu zavazadel i kempingový nábytek. Mezi praktické prvky rozhodně patří oddělené ložnice umístěné buď vedle sebe, nebo oddělené vestibulem.
KRÁTKÝ PRŮVODCE VÝBĚREM stanu
To hlavní jsme si řekli, je na čase se podívat na to, jak vybrat ten pravý. Ze všeho nejdříve si musíme ujasnit, kde, za jakých podmínek a jak často budeme stan nejčastěji používat. Odpověď na tyto otázky nám prozradí, po které z výše uvedených kategorií sáhnout.
- Základ máme, teď je na řadě dát dohromady, kolik lidí má stan pojmout. Nic složitého, jen je potřeba pamatovat i na to, že dovnitř budeme pravděpodobně chtít uložit i nějaké to vybavení.
- Zamyslet bychom se měli také nad mírou komfortu a podle toho zvážit prostornost stanu, počet vstupů, velikost předsíní, množství organizérů a další drobné detaily, které nám zpříjemní jeho použití.
- Důležitým faktorem je samozřejmě cena. Kvalitní materiály a prémiové zpracování, které se odráží třeba v nízké hmotnosti a dlouhé životnosti stanu, něco stojí. Záleží jen na nás, kolik chceme za mobilní domov dát peněz.
- Jakmile tuhle mozaiku poskládáme, snadno už vybereme stan odpovídající našim požadavkům. Než si jej ale koupíme, měli bychom se zastavit na kamenné prodejně, a postavený si ho pořádně si prohlédnout. Přece jen se jedná o investici na několik let, a tak je na místě věnovat jí nějaký ten čas.
Cena stanu – co ji ovlivňuje
Na cenu stanu mají vliv v první řadě použité materiály. Rozhodující – i pro užitnou hodnotu stanu – jsou materiály použité obzvláště na tropiku a podlážce. Nejen jejich množství, ale hlavně kvalita. Do kvality materiálů započítáváme také kvalitu vodoodpudivých složek, které nám zaručují stále stejné vlastnosti i po delší době jak používání, tak i skladování.
Dalším výrazným faktorem určujícím cenu stanu je konstrukce a materiál tyčí. Laciné laminátové tyčky snad už dnes nikdo u svého stanu ani nechce. I v těch kovových ale mohou být velké rozdíly. Důležitá je jejich nízká hmotnost a vysoká odolnost. Výrobně a cenově náročnější než standardní rovné tyče jsou předtvarované konstrukce. Ty zvětšují užitný prostor stanu a také jeho odolnost.
Jan Klega
Honza je nadšený lezec, který se ve světě vertikál pohybuje více než patnáct let. Domovskou oblastí je mu jesenický Rabštejn, za skalami se ovšem vydává i mimo českou kotlinu, třeba do Vysokých Tater nebo italského Arca. Řídí se jednoduchým heslem: „Polezeme, dokud nám neupadnou prsty.“