Co si sbalit na trek
Roman Pospíchal / HUDY tím
6 minut čtení
Jsou místa a hory, kde to jinak než „natěžko“ nejde. A kde stojí za to nahodit na záda pár kilo navíc. Což znamená nosit si s sebou i stan, stravovat se z vlastních zásob a být přeci jen připraven na rozmary počasí. Zemí horským přechodům zaslíbenou je Rumunsko, ale se stejně sbaleným batohem můžete projít legendární korsickou GR 20, Poloniny Podkarpatské Rusi nebo se toulat v rozlehlých národních parcích Norska.
Obsah:
- Základem je batoh
- Nezbytné drobnosti
- Oblečení do přírody
- Hygiena na cestách
- Jídlo a pití v přírodě
- Turistické doplňky
Během putování po horách na nás číhá spousty proměnných. Každé prostředí má svá specifika týkající se zejména počasí a "míry divočiny", související s nákupem základních potravin, ale také možností přespání. Základní informace o povaze terénu jsou bezpodmínečně nutné, stejně jako vzájemná znalost parťáků, s nimiž se do "jámy lvové" vydáte. Tím zavčasu eliminujete potenciální nežádoucí kolize všeho druhu ještě před balením batohu. Terén a lidi prosím nikdy nepodceňujte. V následujícím článku se Roman „Mañas“ Pospíchal z jihlavského HUDY týmu odlehčenou formou vypíchne ty nejdůležitější univerzální rady a doporučení týkající se výzbroje a výstroje, které jsou platné v rámci několikadenního přechodu pustých horských hřebenů, průsmyků a údolí, kde za celou štreku nepotkáte nikoho, kromě pár pastevců, ale i např. prodlouženého víkendu v tuzemském pohraničním hvozdu.
ZÁKLADEM JE SPRÁVNý BATOH a Do něj to podstané
Bágl, kletr, torna, to je oč tu běží. Zkrátka zavazadlo, které vám poslouží pro transport toho nejnutnějšího pro život venku. Ono slovo „nejnutnějšího“ nemusí být úplně na místě, záleží jak kdo je rozmlsaný. A ten, kdo je, ten si to odnese. A to doslova. Jsou lidi, kteří jsou schopni sbalit hromadu zbytečností, a na druhou stranu slyšíte staré trempíky vyprávět o tom, jak kdysi chodili v pátek po práci na vlak jen se smotanou dekou, lovečákem a flaškou rumu. Cílem tohoto článku je najít rozumný kompromis mezi obojím.

Co do batohu, na trek nejlépe turistického? Určitě postel, respektive její přijatelnou alternativu. To se odráží od toho, kam cestujeme, jestli nocujeme venku, jaká tam bude teplota, množství srážek atd. Pokud očekávám, že bude deštivo, tak raději nechávám žďárák (bivakovací vak) doma a beru stan, ideálně opět turistický. Ideálně do dvojice s parťákem a zátěž si tak rozdělíme. Existují samozřejmě alternativy. Třeba cestovatelé do tropů si raději místo stanu vezmou hamaku s moskytiérou a tarpem, když chci eliminovat váhu, zvolím ultralehkou verzi, když mám poslušné a odhodlané děti, které něco unesou, zvolím klidně rodinný stan.
Sami už na základě předchozích znalostí podmínek musíte uvážit, jaký spacák s sebou, zdali lehčí a skladnější péřový, nebo se syntetickou izolací, který lépe zvládá případnou vlhkost. Do zimy sáhněte po teplém zimním spacáku. A pod spacák samozřejmě přijde izolace v podobě karimatky nebo matrace. Nejrozšířenější jsou asi samonafukovačky, ale třeba „gramaři“ raději sáhnou po matraci bez pěny i za cenu toho, že nebude tolik izolovat, ale bude znatelně lehčí a skladnější. Někdo zase upřednostní neskladnou pěnovou karimatku, která je ovšem takřka nezničitelná.
nezbytné drobnosti
Tak, když už víme jak budeme spát, je třeba vědět kudy dojdeme, tam, kam pořebujeme. Tudíž mít mapu. Papírové mapy mám rád, protože papírová mapa se vám nevybije. A buzolu k tomu. Ale technologie pokročily a přínosy mapy např. v mobilu jsou obrovské. Doporučuji mít ale stažené offline verze. Podívejte se proto na tento článek, jaké jsou nejlepší mapy, které byste v telefonu měli mít.Když vás po cestě na bivak zastihne tma, je nezbytná čelovka a náhradní baterie do ní. Ideálně taková, která má i červené světlo, například pro nenápadné svícení na nocovišti. Nebo při nutné cestě po silnici za tmy poslouží jako blikačka. Čelovka může také posloužit v krajních případech jako možnost komunikace v morseovce (SOS apod.). A to nás přivádí k bezpečnosti, takže nasnadě je mít vhodně vybavenou lékárničku, popřípadě něco jako KPZ (krabička poslední zachrany – skauti jistě znají). Proč říkám vhodně vybavenou? Kromě klasiky tam můžete přihodit i třeba nějaký lék na alergie, brufen, něco proti průjmu atd. Dalším vhodným náčinním je multifuknční nůž, typicky třeba „švýcarák.“ Praktická je kombinace nože, pilky a nůžek, popřípadě šroubováku.
Trekové hole mohou pomoci při dlouhých sestupech a ulevit případným bolavým kolenům, nebo pomůžou se stabilitou v náročném terénu. Lze je také použít jako podpěru pod tarp nebo jimi můžete popohánět pomalejší členy výpravy, což ale může vést ke zlomení hole pošťuchovaným. V závislosti na tom kam cestujete vybírejte i sluneční brýle. Zvlášt do míst, kde je hodně ostré slunce se vyplatí nejvyšší úroveň filtru, a to je kategorie 4. A s brýlemi jde ruku v ruce i opalovací krém a repelent. A na ruce je dobré mít sportovní hodinky, které vám poskytnou bohaté informace o pohybu a vašich tělesných funkcích a též slouží jako navigace a mapa.
Mezisoučet:
- Batoh 45 - 60 l (větší opravdu nemá smysl, čím víc prostoru v něm bude, tím víc věcí má člověk tendenci si s sebou brát) s pláštěnkou
- Vybavená lékárna
- Bivakovací vak (ideálně double velikost, tedy pro dva - stačí jeden do dvojice)
- Čelová svítilna
- Multifunkční nůž
- Teleskopické hůlky (nejsou nutností, bere ten kdo je na ně zvyklý)
- Mapa oblasti (mapa vždy, doplňková orientační pomůcka je pak GPS přístroj)
- Buzola / kompas
- Hodinky
- Sluneční brýle kategorie 3 nebo 4
- Krém na opalování s vyšším UV faktorem
- Tří-sezónní spacák (s tepelným komfortem odpovídajícím oblasti, kam se chystám)
- Karimatka (dle uvážení pěnová/zabere víc místa, nebo samonafukovací/víc váží)
- Stan odpovídající velikosti skupiny (na dvojici, na trojici)
OBLEČENÍ DO PŘÍRODY
Obléct se do přírody může být někdy alchymie, na dlouhý trek zvláště. Začněme od spodu. Ty části oblečení, které jsou přímo na těle, by měly být schopné transportovat případný pot od těla. K tomu výborně slouží syntetická vlákna, například polyester. Na druhou stranu tato vlákna dříve, jak to říct kulantně, zasmrádnou. Proto se nabízí přírodní alternativa, a tou je merino vlna. Ta navíc oproti polyesteru lépe udrží teplo, když je mokrá. Vyberte si sami co je vám příjemnější. To jsme mluvili o spodkách, spodním triku a případně podvlíkačkách. Další vrstva, když je jí třeba, je nějaká mikina z fleecu nebo zase z merina. Ta má podobný význam jako spodní vrstva, ale díky vyšší gramáži už slouží více jako izolace. A jako ultimátní zateplení funguje péřovka. Když se s končícím dnem ochladí nebo jste někde na kopci, kde je dost nevlídno, je vhodné mít ji v batohu někde poruce. Ale o tom co kam do batohu dát, si řekneme na konci. Když nepotřebujete hned zateplovat péřovkou, ale chcete jen něco proti větru tak sáhnete po softshellce popřípadě rovnou po nepromokavé bundě. Raději nosím jen nepromokavku s dostatečnou prodyšností. Když ve vaší destinaci očekáváte fakt fujavec, rozmyslete i převlekové nepromokavé kalhoty. To ale přeskakujeme. Ty základní kalhoty by měly být podle potřeby alespoň částečně vetruodolné, ale zároveň lehké a prodyšné, ideálně rychleschnoucí, případně s odepínacími nohavicemi. A nebo rovnou kraťasy, nebo kompromis: tříčtvrťáky. Na noc je vhodné se v chladnější podmínkách převléct do suchého trika a vzít si i suché ponožky. Toť pyžamo. Mrkněte třeba na kolekci Patagonia.
BOTY MUSÍ BÝT KVALITNÍ
Na nohy patří pohorky, ideálně boty, které už máte alespoň trochu ochozené. Na těžší trek, který předpokládá např. i pohyb sutinách velehor bytelnější, na lehčí samozřejmě stačí i pevné boty bez kotníku. Někdo si sebou ještě bere botu pro odpočinek. Je příjemné nohám večer po tůře ulevit třeba v sandálích, skinnerskách, barefootech nebo třeba keckách. Tento druhý typ obuvi můžete použít i na případná brození. A do bot patří ponožky, které budou z bot trochu koukat, aby vlhkost mohla vzlínat. Je vhodné jich mít několik na výměnu. Stejně tak spodky nebo triko. Ale zase není nutné to přehánět, holt na treku se člověk smíří s tím, že není za voňavku.
A opět s ohledem na počasí řešíme i pokrývku hlavy, popřípadě rukavice. Hlavou uniká dost tepla, popřípadě se může na ostrém slunci přehřát, takže taková dobře sbalitelná kšiltovka nebo klobouček nebude na škodu.
Mezisoučet II.
- Funkční spodní prádlo (ze syntetických materiálů nebo merino vlny), dle počtu dnů na treku i náhradní ( nemusí být na každý den čisté, lze i v průběhu prát)
- Funkční ponožky (ze syntetických materiálů nebo merino vlny) – 2-3 páry
- 2x Funkční triko (dle zvyklostí s krátkým nebo dlouhým rukávem, jedno se nosí přes den, druhé na večer do chaty, případně na noc)
- Zateplovací vrstva (fleecová, merino mikina – jednoduše hřejivá vrstva)
- Softshellová bunda
- Nepromokavá vrstva (Goretex bunda)
- Turistické kalhoty (neprofukavé, ale prodyšné), případně i kraťasy
- „spoďáry“ – spodní dlouhé kalhoty (ideálně z merino vlny, při nízkých teplotách lze použít jako spodní podvlékací vrstvu pod kalhoty, v noci slouží na spaní)
- Nepromokavé kalhoty (lehké, skladné, dobře sbalitelné)
- Turistická obuv (vyšší nebo nižší pohorky ošetřené před trekem impregnací)
- Lehká čepice nebo např. šátek Buff
- Tenké rukavice
HYGIENA NA CESTÁCH
Někdo to řeší způsobem, že když je na dovolený tak hygiena má taky dovolenou. Doporučujeme tento názor nesdílet a přibalit pár věcí. Kartáček a zvětší části spotřebovaná tuba zubní pasty se vejdou snad vždy. Slyšel jsem i o případu, kdy si jeden treker kartáček zkrátil. Existují přípravky, jakési vše v jednom, které vám nahradí mýdlo, prací prostředek i saponát a navíc je to ekoligické a v jedné malé lahvičce. Kdo by se potřeboval po hygieně osušit použije malý, skladný a rychleschnoucí ručník. A hedvábného bílého nejlepšího kamaráda (toaleťák) můžeme doplnit o vlhčenou variantu. Kdo trpí na opruzeniny neměl by průběžnou hygienu podcenit, popřípadě přibalit vhodný krém nebo vazelínu.
A způsobů jak odpuzovat hmyz je nyní taky spousta. Podle urputnosti navštívených komárů si vyberete s mnoha způsobů ochrany – deetové repelenty, náramky, popřípadě moskytiéry.
Mezisoučet III.
- Kartáček na zuby
- Zubní pasta (minimalistické balení)
- Mýdlo (malé, cestovní)
- Ručník (funkční, tenký - kdo je trochu punk, utírá se do náhradního trička, které během dne na batohu uschne)
- Toaletní papír
- Repelent
JÍDLO, VODA A VAŘENÍ V PŘÍRODĚ
Když se člověk sbalí, obvykle se raduje se, že batoh zase až tak težký není. A pak zjistí, že si ještě nesbalil vodu. Váhu vody člověk nezmění. Bere jí tolik, kolik si myslí, že jí bude potřebovat. Někde je pitné vody nedostatek, jindy je naopak zdrojů přebytek. Opět záleží na lokalitě, a na tom, zda dokážete pitnou vodu doplnit nebo získat přefiltrováním popřípadě dezinfekcí. Variant jak vodu na treku ošetřit je na trhu spousta. Každopádně potřebujete alespoň jednu lahev, vhodná je s širokým hrdlem, existují i nádoby skládací, a to o různých objemech. Ty vám po vyprázdnění ušetří poměrně dost místa.
Množství vody také záleží na tom, zda si vezete dehydrované nebo konzervované jídlo nebo jen v úvodu zmíněný lovečák a k tomu kus chleba. Pro ohřev jsou dostupné kompaktní, ale i méně skladné, za to stabilnější vařiče nebo i vařiče kombinované s hrncem (Jetboil) vhodné právě pro přípravu dehydrované stravy, která je navíc velmi lehká a v poslední době i velmi chutná. Některá konzervovaná jídla (např. Adventure menu) lze ohřát bez pomoci vařiče i ešusu díky samoohřevné kapsli.
Co se týče nádobí a jeho přepravy, zde se dá vyhrát s prostorem. Do ešusu můžete buď schovat kartuši nebo dochucovací prostředky, popřípadě čaj nebo kávu. Pro skladnost je dobré mít nějaké sypké přísady v pytlíku. Ten se dá pak dobře tvarovat do volných míst.
Na přípravu jídla se hodí malá vařečka, ke konzumaci většinou stačí jeden bagr (jak říkají trempíci ohnuté lžíci) a nebo dnes oblíbené plastové lžíce a jíst se dá přímo z ešusu, pokud jste zavrhli expediční stravu, kterou lze jíst přímo z pytlíku. Na přípravu vlastního jídla doporučuji například kuskus nebo červenou čočku - nevyžaduje extra dlouhý var čímž šetříte palivo. Dále mezi osvědčené pochutiny patří sušené maso, energetické tyčinky, hroznový cukr nebo čokoláda. Samozřejmě si nezapomeňte doma zapalovač popřípadě křesadlo jako zálohu. A pokud berete klasické plechové konzervy, vemte si otvírák.
Mezisoučet IV.
- Láhev na vodu
- Na zimu termoska
- Dezinfekce vody (při cestách mimo Evropu – lze řešit různými filtry, sterilizátory nebo kapkami do vody)
- Vařič (plynový nebo benzinový – obojí lze přepravovat i letadlem)
- Palivo do vařiče (při cestách po Evropě lze vzít z ČR, při cestách do destinací dosažitelných letecky je potřeba se předem informovat na možnost koupení plynových kartuší, případně zdrojů paliva)
- Křesadlo, sirky, zapalovač či jakýkoli vynález na rozdělání ohně
- Nádobí (méně je někdy více, čaj není nutné pít z hrnku, ešus udělá stejnou službu)
- Příbor
- Cestovní strava (odpovídající délce pobytu) KONZERVA+otvírák - DEHYDRÁT
DOPLŇKY do přírody
Je ještě pár věcí, které se vám můžou hodit. Vaše oblečení, popřípadě zásoby jídla lze roztřídit do jednoduchých látkových sáčků ( Zip pack ), které pak různě vetknete do volných prostorů v batohu. Pokud byste čekali deštivé počasí, lze tyto sáčky nahradit nepromokavými obaly nebo vaky ( Dry sack ). Existuje i nepromokavý kompresní obal na spacák (event compression dry sack). Tenká reep šňůra má taky mnoho využití, stejně tak všeopravující Ducktape. Vášniví fotografové a milovníci techniky na delším treku jistě ocení solární nabíječky a powerbanky.
Výčet zakončím apelem. Vemte si s sebou i Trash bag (pytel na odpad) a pokud možno všechno s sebou odneste.
Finále
- Nepromokavý obal na mapu
- Nepromokavý vak (na cokoli)
- Fotoaparát / kamera
- Nabitý mobilní telefon a nabíječka, solární nabíječka
- powerbanka
- Náhradní tkaničky do turistický bot
- Náhradní baterky do čelovky DOBÍJEČKA
- Tenká repka (aspoň 5m)
- Ducktape (odmotaný kousek)
- Trashbag
JAK TO SPRÁVNĚ NASKLÁDAT
A teď už teoreticky víme, co plus-mínus potřebujeme. Otázkou je, jak to do toho batohu nacpat. Určitě silou, ale musíme použit i hlavu. Důležité je totiž i váhové rozložení. Těžiště batohu by mělo být co nejblíže vršku zad. To znamená: lehké a objemné věci dospod (spacák s oblečením na noc), těžké co nejblíže lopatkám (konzervy, ešus s kartuší, powerbanka, bezpečně uzavřená lahev s vodou...) Stan nebo tarp, popřípadě karimatka bude mít místo pravděpodobně nad nebo pod těmito těžkými věcmi. Lehčí a skladnější věci cpeme do volných prostoru dál od zad. Stanové tyčky se hodí umístit po straně batohu, stejně tak objemná pěnová karimatka. Věci, které můžeme potřebovat během dne dáme na vršek batohu, popřípadě využijeme vnější kapsy na batohu. Řeč je o nepromokavé bundě, péřovce, toaleťáku, svačině. Drobné věci jako nůž nebo energetickou tyčinku nechám po ruce v kapsách na bederním pásu. Lékárnu, hygienické a osobní potřeby schová víko batohu.
Určitě mrkněte na článek, který vám poradí jak se sbalit nalehko.
Závěrem
Spousta z vás má už své zkušenosti. Mě se třeba několikrát stalo, že klasickou plechovu konzervu jsem si (opakovaně) dovezl z treku domů. Chybama se člověk učí. A aby ty chyby moc nebolely, je dobré cestu hodně dobře promyslet předem. Zvlášť o místech, kde to neznáme, je více než na místě zjistit co nejvíc informací. Abyste například nezjistili, že jaro na severu přichází později a že vaše zamýšlené přehoupnutí hřebenu se bez těch nesmeků prostě neobejde. Nebo že přívoz, který v létě frčí co hodinu, začátkem června jede jen v úterý a ve čtvrtek… Takže připravenost a zkušenosti jsou další důležité věci, které by jste si měli přibalit. A v neposlední řadě mějte na paměti, že k přírodě je třeba se chovat ohleduplně, progresivní outdoorové společnosti, např. Patagonia, jdou také touto cestou.
Přeju vám super zážitky s těmi správnými lidmi a štastné návraty!
Roman „Mañas“ Pospíchal
Shrnutí důležitého vybavení na trek
Batoh | Stan | Spacák | Karimatka |
Čelovka | Lékárnička | Nůž | Trekové hole |
Sluneční brýle | Repelent | Hodinky | Funkční prádlo |
Druhá vrstva | Bunda | Kalhoty | Boty |
Kraťasy | Pokrývka hlavy | Ručník | Láhev na vodu |
Mohlo by vás zajímat: